Mutfak Püf Noktaları Acil durum ben bu bamyalarn ne halt edicem

kxuxçxuxk balxixk

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Ocak 2008
109
2
Hanımlar hepinize günaydın ..Dün bizim mahallenin pazarıydı eşimle güle oynaya alışveriş yapıoruz benimki a bak tatlım bamyalar çok taze alalım yarım kilo dedi ii güzel aldık bamyaları geldik eve bi güzel ayıkladım eşimde börülceyi sarmısakladı yemeğimizi ısıttık falan neyse e ben bamyaları yemekten sonra pişirecem ya bugün için koydum limonlu suya aklımda öle kalmış ah ah kalmaz olaydı.. biz yedik yemeği ben bu arada 7.5 aylık hamileyim yedim sarmısaklı börülceğide ohhh tansiyon düştü bir uyku bir uyku havda sıcak uyudum kaldım sabah işe gidicez bi fırladım yataktan bamyalar diyeee yaaaaa of senin bamyalar olmuş jöle bir sümüklenmiş ki anlatamam eşim uyanmadan hemen yıkadım güzelce attım dondurucuya nolcak bu bamyalara şimdi bana bi akıl verin adam akşama bamya bekliyo yaaa of of :1shok::çok üzgünüm:fisfisfis

hayatım pişiriceksin iyi diyosunda şimdi ben bunlar bu kadar jöleye dönüşmüşken pişirirsem benimki bidaha ağzına bamya sürmez bunun bu sümüklerini toplaması için bi işlemden geçirmek lazım ama araştırıyorum daha bulamadım netten :)

Valla öyle bir işlem hiç duymadım maalesef.
Dondurucuya da atmışsın aslında, toplar belki kendini.
Sonuçta sizin orada bugün de pazar kurulmuyorsa çok seçeneğin yok :)

canım 5 dakka sirkeki suda beklet sonra pişir ocağa koyduktan hemen sonra üzerine yarım limon suyu sık ve kesinlikle karıştırma

:lepi: ok bu çok mantıklı sirke herbi haltta işe yarıyo bunu yapayım ben bi nette sümüklenmiş bamyaya limon değil limon tuzu kullanın diyo daha etkilimiş bakim bi şimdi çıkıyorum işten koşa koşa gidicem metroya evde hemen yapıcam bamyaları burdan yazarım size bilgiler için çok teşekkür ederimsüprizzzzz:teytey:

Ben bamyalari az limonlu suda cok az hasliyorum, salyasi, sümügü kalmiyor hic.
Sen de kaynamakta olan suyun icine limon suyu( hazir limon suyu) SIK, bamyalari icine at, bir karistirip, hemen cikar.
Hic bir sey olmaz inan, sonucunu da yaz lütfenyerimseniben

:lepi:sırnaşık şey kızlarrrrrrr günaydınn dün işlerim çoktu giremedim Bamyalar bi harika olldu üstüne bide dün akşam arkadaşlarımız geldimi yemeğe onların önüne bile çıkardım zeytinyağlı ya et yemeği yapmıştım bide pirinç pilavı valla silip süpürdüler sırnaşık şey hafif olmuş sıcakta çok ii dediler laelaelaelaelae şmdi naptım ben bamyaları dondurucudan çıkardım hemen sirkeli suya attım ben soğanı damatesi pişirirken onlar orda bekledi biraz açıldılar tabi havada sıcak sonra pişirdiğim yemek harcına iki limon sıktım gene bi tıkırdadı ve bamyaları boca ettim tencereye bir çorba kaşığıda sirke koydum gene 20 dakka hiiççççç karıştırmadan pişirdim orta ateşte ve kapadım altını açmadan kapağını serin bir köşede tencere soğuyada kadar beklettim sonra borcama alıp buz dolabına koydum 1-2 saatte dolapta durdu benim bamyalar arkadaşlarım geldiğinde sofra kurulurken çıkardım tezgahın üzerine oda sıcaklığında kaldılar salya sümükten eser yok naniknanik akıl veren tüm arkadaşlar çok teşekkürler :içelim:

arkadaşlar ben bamyaları temizlemeden önce yıkarım
iyice kuruduktan sonra temizlerim
sonra tencereye soğanını doğrarım üzerine bamyaları koyarım bamyanın üzerine domatesleri rendeler eklerim tuzunu ve limon yada koruk suyu ekler tencerenin kapanı kapatırım domatesin suyu yeterliyse su eklemem azsa biraz su ilave ederim 10 dk pişiyo zaten hiç birzaman salyalanmaz denersenizde afiyet olsunyerimseniben

1-bamyalar önceden yıkanacak,sonra ayıklanacak,
2-bolca domates rendelenip içine yarım limon sıkılacak,
3-bu karışım bamyaların üzerine boca edilip iyice karıştırılacak(elle),
4-buz dolabında mümkünse bir gece (en az 2 saat)bekletilecek,
5-soğan ile birlikte tencereye konup üzerine yağ ve az su ileve edilerek kısık ateşte pişirilecek.(Fırındada pişirebilirsiniz.Dahada lezzeti artar.)

Not:Kaşık kullanılmak istenirse mutlaka tahta kaşık olmalıdır.

Bu lezzete doyamıyacaksınız.Deneyin lütfen.AFİYET OLSUN!!!!!!!

bamyayı pişirmenin püf noktası limon tuzudur.limon tuzunu pişirirken atın içine hiç sümüklenmez aklınızda bulunsun

nur266 bunlarla uğraşmaya gerek yok en basit yöntem limon tuzu ayrıca limondan daha güzel bir tat burakıyor limon sıkmayada gerek kalmıyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…