Ablam mı düşman mı?

Daha bugün kahve yaptım içelim diye geldiğimden beri sürekli marketten abur cubur alıyorum.Bunları ve daha nicesini buraya yazmıyorum diyemi kötü kardeş ilan ettiniz beni.Zaten bende aynı şeyi söylüyorum ben misafirim kalıcı değilim fakat o neden bana bu kadar kinli. Neden evde birisiyle kavga edince dönüp dolaşıp evden gidecek o diye bağırıyor.Neyse.
Sizi kıskanıyor olabilir.Aldırış etmeyin.O ne derse desin iyilikten ayrılmayın.4 ay çabuk geçer.

Allah kardeşinize sabır versin ve yardımcısı olsun inşallah zira o evde aklı başında tek insan kardeşiniz gibi duruyor. Üstüne kuma gelmesine rağmen çocukları için katlanan anneniz fedakar değil çevresel ve ekonomik faktörlerden ötürü kalmaya mecbur yoksa sizi neden bıraksın sizi de alırdı yanına öyle giderdi. Bir kadının sırf boşanmış diye evden çıkmasına izin verilmemesi ne demek sizin aile kaçıncı yüzyılda yaşıyor? Ablanızın psikolojisinin normal olmamasına hiç şaşırmadım. Siz kendi evinizde dayak yiyor 19 yaşında kaçıyorsunuz. Kendi evinizde tek başınıza kalıp kalmama kararınızı kayınpeder veriyor, şimdi benim isteğim diyorsunuz eski sayfalarda kayınpederim izin vermedi hangisi doğru? Sırf sizi haklı bulalım diye ablanızı karaladıkça karalamışsınız, o evde misafirsiniz idare ediverin. Eğer bahsettiğiniz gibi iyi bir kardeş olsaydınız ablanızın yaşadığı hapis hayatını bu kadar normalleştirmezdiniz. Al birini vur ötekine bir aile resmen. Evin kızı 16 yaşında hamile kalıyor aman namus elden gitti ama baba kuma getiriyor.

Evde tek kalmamak benim tercihim. Ayrıca eşim de yalnız başına seni merak ederim deyince kayınpederim kızım git hem ailende kal özlem gider sonra istersen bizde kal dedi. ailemi özlediğim için uzak şehirden geldim. Ben olanları yaşananları detaylı anlatayım diye ayrıntılı anlattım.Ablam bakın bakın şunu şunu yaşadı kötü amaçla demedim. Bence sizin zihniyetinizdeki birine ne anlatsam boş. Siz anlamak istediğiniz gibi anlayacaksınız.

sizin tercihiniz mi?
kp izin vermiyor yazdınız ya..
eşiniz bakkala bile göndermiyormuş yalnız başınıza. kendi tercihiniz peki.
bu yaşadığınız hayattan mütevellit demek ablanıza yapılan muamele normal geliyor size.
vallahi annenizdir canınızdır ama sizin fedakarlık dediğiniz şey kızlarının hayatlarını mahvetmiş.

Hanımlar öncelikle herkese iyi günler.İnsan yine dışarıdan birinden bir zarar görse el diyor. Ama benim annemin hatta erkek kardeşimin bile ablamdan gördüğü zararlar yetti artık. Ablam 23 ben 21 erkek kardeşim 16 yaşında.Ablam 16 yaşında lisede birisiyle birlikte oldu ve baba evinde hamile kaldı.babam mecbur vermek zorunda kaldı.Düğünü olmadı. Neyse yeğenim 8 aylık oldu ve ablam ayrıldı. Şiddet gördü ve daha bir sürü sorun.Sonra baba evinde yeğenimle bizim evde yaşamaya başladı. Yıllar geçti aradan ben liseyi bitirdim 19 yaşıma geldim bir sevgilim vardı iki yıldır görüştüğüm ve onunla evlenmek istedim. Babam beni dövdü ablan gibi olursun kucağında çocuk gelirsin dedi. Vermedi. Bende kaçtım. Şimdi aradan iki yıl geçti ben 21 yaşımdayım.Eşimle sorunlarım çok büyük sorunlarım oldu ama biz hepsini hallettik. Eşim şuan uzman çavuş eğitiminde 4 aylığına. Bende baba evime geldim.Memleketim uzak ancak bayramlarda görüşüyordum ailemle. Bir hafta oldu ben geleli. Geldiğim ilk gün dedim ki abla şu çekmeceyi bana boşaltsan da bende eşyalarımı koysam dedim hayır koyamazsın dedi tersledi.Annem ablam eşinden ayrıldı diye yaşadığımız yer de bir ilçe ve çok laf oluyor diye ablamı pek çarşıya pazara göndermiyor. Fakat şu da bir gerçek ki eşinden ayrıldığından beri sürekli sevgilileri oldu tamam hadi bunlar doğal olabilir yaşı genç.Bir sevgilisi gizli gizli annem babam yokken evimize gelmişti ben lisedeyken. Neyse babam ablamı iki yıllık istanbula özel üniversiteye gönderdi bitirdi geri geldi. Şimdi ben geldim her sabah erkenden yürüyüşe gidiyorum diye annem bana birşey demiyormuş kendisi biryere gideceğinde hemen kızıyormuş annem. İşte bugün kavga ettik sen bu evden kaçtın çıktın gittin bu odaya giremezsin bu eve gelemezsin diyor.Neymiş annem ayrımcılık yapıyormuş. Erkek kardeşimi zaten hiç sevmiyor ona telefon aldılar bize almadılar diyor. Fakat iki milyarlık telefon almış şuan babam ödüyor taksidini.Kendisi üniversite okurken ben lisedeydim o zamanlar yeğenime annemle biz bakıyorduk.Annem bacaklarından çok rahatsız. Ben bazen okula bile gitmezdim sırf annem hasta ben bakayım diye.İnsan gerçekten yediremiyor söylenenleri,yapılanları.Bundan üç ay önce benimde kayınvalidemle falan sorunlarım oldu ayrılma noktasına geldim. Ben eşimle mutluyken ayrılma olayı olmadan önce iki yılda bir kez aramadı. Fakat ayrılacağımı duyunca hemen aradı işte ben senin yanındayım canım kardeşimde falanda filan.Ben salak gibi Allahım ablamın yeğenimin şansına abla ın güzel bir işi olsun diye dua ederken yaptıklarına bakın. Yine ben görev yerimiz çıkınca gideceğim. Fakat annem burda o ne yapacak.İnanın annem o kadar çilekeş ki. Babam 8 yıl önce üzerine kuma da getirdi herşeyi yaptı fakat o bizi bırakıp da gitmedi. Tabi babam ayrıldı kadınlardan. Şuan bir tek annem var hayatında. Allah aşkına bana bir akıl verin elim kolum bağlı.Ne yapacağımı bilmiyorum. 😔😔😔
Sen baskasina yaparsan baskasida senin cocihuna yapar.
Etme bulma dünyası diye boşuna denmiyor. Esinizle araniz şuanda iyiyse sıkı sıkı sarılın birbirinize

Allah kardeşinize sabır versin ve yardımcısı olsun inşallah zira o evde aklı başında tek insan kardeşiniz gibi duruyor. Üstüne kuma gelmesine rağmen çocukları için katlanan anneniz fedakar değil çevresel ve ekonomik faktörlerden ötürü kalmaya mecbur yoksa sizi neden bıraksın sizi de alırdı yanına öyle giderdi. Bir kadının sırf boşanmış diye evden çıkmasına izin verilmemesi ne demek sizin aile kaçıncı yüzyılda yaşıyor? Ablanızın psikolojisinin normal olmamasına hiç şaşırmadım. Siz kendi evinizde dayak yiyor 19 yaşında kaçıyorsunuz. Kendi evinizde tek başınıza kalıp kalmama kararınızı kayınpeder veriyor, şimdi benim isteğim diyorsunuz eski sayfalarda kayınpederim izin vermedi hangisi doğru? Sırf sizi haklı bulalım diye ablanızı karaladıkça karalamışsınız, o evde misafirsiniz idare ediverin. Eğer bahsettiğiniz gibi iyi bir kardeş olsaydınız ablanızın yaşadığı hapis hayatını bu kadar normalleştirmezdiniz. Al birini vur ötekine bir aile resmen. Evin kızı 16 yaşında hamile kalıyor aman namus elden gitti ama baba kuma getiriyor.
Bu is yüzyıl olayi degil.
Abla uslu bir abla değil anladigim kadariyla disari cikmamasinin sebebi bu bence.
ne demek eve sevgilisini çağırmak filan. Cok istiyosa ayirsin evini ne halt yiyorsa yesin. Toplumu bilmiyormussunuz gibi anne baba nedej çekecek herkes sadecw kendinden sorumlu degil ailesinden de sorumlu. Bi olaya karissa diyelim ahmetin kizi fatmanin torunu diyw bahsedilir küçük yerlerde haberiniz yok herhalde. Bende kucuk bi yerde yasiyorum bende bosamiyorum ama istediğim gibi cikabiliyorum neden ailem bana güveniyor.
Demekki kiz güveni bitirmis

Bu is yüzyıl olayi degil.
Abla uslu bir abla değil anladigim kadariyla disari cikmamasinin sebebi bu bence.
ne demek eve sevgilisini çağırmak filan. Cok istiyosa ayirsin evini ne halt yiyorsa yesin. Toplumu bilmiyormussunuz gibi anne baba nedej çekecek herkes sadecw kendinden sorumlu degil ailesinden de sorumlu. Bi olaya karissa diyelim ahmetin kizi fatmanin torunu diyw bahsedilir küçük yerlerde haberiniz yok herhalde. Bende kucuk bi yerde yasiyorum bende bosamiyorum ama istediğim gibi cikabiliyorum neden ailem bana güveniyor.
Demekki kiz güveni bitirmis

Bu iş tabi ki yüzyıl olayı ek olarak bir ailenin nasıl yanlış çocuk yetiştirdiğinin olayı. Toplum baskısı yüzünden sindirilmiş 2 kızın da nasıl toplumun geneline aykırı bireyler olduğu ortada. Nasıl ayrı eve çıkabilir, sizce böyle bir aile kızlarının bir başkasının yanında çalışmasına izin verir mi? Hadi izin verdiler ayrı eve çıkmasına kendi hayatını kurmasına izin verir mi? Ben toplumu da küçük yeri de iyi biliyorum ama sizin aksinize normalleştirmiyorum. Şu forumda bir kadının başka bir kadının sırf boşandı diye sırf boşandıktan sonra erkek arkadaşı var diye eve hapsedilmesinin normal karşılandığını hatta savunulduğunu da görmüş oldum sayenizde. İsmi farazi söylüyorum Ahmet’in kızı adamla geziyor derler eee desinler yani ne olmuş aynı Ahmet karısının üstüne kuma getirmemiş mi? Namus, güven kavramları sadece kadın için mi var?

Ablanızın size öfkeli olmasının tek sebebi ailenizin tutumu.
Küçük yaşta bir hata yapmış. Şimdi boşandı diye hapis hayatı yaşıyor, çocuklu kadın dışarı çıkarken izin alıyor.
Siz de benzer bir hata yapmışsınız. Ama size karışmıyorlar.
Neden? Çünkü sizde nikah var. Ablanızda nikah yok, dolayısıyla hakları da yok. Oh ne ala memleket!

Öfkesi size ama aileniz yüzünden size bileniyor. Siz de durumu normaleştirmişsiniz.
Kadının psikolojisi bozulmuştur artık, ne yapsın?
Sizin biraz idareci olmanız lazım. Misafirsiniz zaten.

Babanıza da diyecek laf bulamadım.
Kızlarını döveceğine, gezmelerine karışacağına önce kendisine baksın. Kendisi çok iyi bir şey sanki...

Ablanız lisede okurken 16 yaşında hamile kaldığına göre liseye devam edemez .Boşandıktan sonra önce açıktan liseyi bitirip ardından özel üniversite olmalı bu durumda. Öylesi sorunlarının olduğu dönemde bunu başarması tebriğe şayan. Ancak ayrıca minicik te bir bebek var iken o bebek nasıl bırakılıp ta gidildi üniversiteye ?

X