Tuvalet Eğitimi 6 yaşındaki oğlum çiş kaçırıyor, çok sinirleniyorum.

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

DatluCadu

5 dakkaya hazırım
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
22.576
772
44
arkadaşlar 6 yaşında bi oğlum var ve çiş kaçırıyor. gün aşırı gece yatarken yapıyor. gündüz oyunü dalınca kaçırıyo. bu yetmezmiş gibi kakasınırda kaçırıyo. ne yapacağımı şaşardım. doktoro götürdüm hiç incelemedn idrar testine bakarak bi hap yazdı . adı minimalx gibi bişeyde. ama içirmedim. eşim küçücük çocuğa hapmı verilirmiş diye içirtmedi.
çişini kakasını görünce çıldırıyorum çocuğa yükleniyorm. sonrada pişman oluyom , ne yapacam bi akıl verin yaaaa.

oyuna daldığı zaman sen hatırlatsan.ilkokula başlayan çocuklarda bile oluyor bu sorun..senin çocuğun 6 yaşında olabilir bence.çok fazla kızma annesi anaokullarında 6 yaşında çocukların altına yaptığını çok bilirim ben.annem de öğretmen onun sınıfında kazık kadar çocuklar yapıyordu.biraz ilgilen,hatırlat..belkide ilgi çekmek için yapıyordur..oyunlarına sende katıl bazen...bu sorunu çözeceksin..sevgiler..

canım bak sinirlenme kendini çocuğunun yerine koy ne kadar kötü hissederdin değilmi
bu sorun erkek çocuklarında daha sık görülebir
haftanın bütün günleri için bir tablo hazırla çiş yaptığı günleri yağmur resmi yapmadığı günlere güneş resmi çizin ayrıca altını ıslattığı zaman kıyafetlerini kendisinin değişmesini iste ama bunları yaparken lütfen kızma ona bunun olabileceğini üstesinden gelebileciğini söyle uykudan önce son bir saat kala sıvı şeylerde verme
inşallah geçecek merak etme

arkadaşlar 6 yaşında bi oğlum var ve çiş kaçırıyor. gün aşırı gece yatarken yapıyor. gündüz oyunü dalınca kaçırıyo. bu yetmezmiş gibi kakasınırda kaçırıyo. ne yapacağımı şaşardım. doktoro götürdüm hiç incelemedn idrar testine bakarak bi hap yazdı . adı minimalx gibi bişeyde. ama içirmedim. eşim küçücük çocuğa hapmı verilirmiş diye içirtmedi.
çişini kakasını görünce çıldırıyorum çocuğa yükleniyorm. sonrada pişman oluyom , ne yapacam bi akıl verin yaaaa.

yasakkelime Sen kızıp ona yüklendikçe daha da kötü olur arkadaşım.
Elinden geldiğince yumuşak ve anlayışlı davran..
Biricik'in dedikleri çok mantıklı.a.s
Bunun dışında ben olsam başka bir doktora daha gösterirdim.
Ya da ilacı eczacıma gösterir,onun da fikrini alırdım.
Allah sana da sabır versin tabii,çok zor birşey..a.s.

canım çocuğunun yaa vucudundaki gerekli olan kaslar tam gelişmemiş yada psikoljık sorunları var. çünkü çoğu uzmandan duyduğum uzere çocukların altını ıslatmasında anne baba faktoru çok etkiliymiş.bu sizi değil çocuğunuzu daha çok etkileyen ve uzen bır olay .lütfen sınırlenmeyın. sonradan pişman olmanız o çocuğun hafızasında yer etmıyor çünkü.

bir kağıda günleri yazarak,her altını ıslattığı güne yağmur her altını ıslatmadığı güne de güneş çizsin ve haftada şu kadar gün altını ıslatmazsan sana hediyem olacak diyin.mesela haftada başlangıç olarak 3 gün altını ıslatmadığında ona hediye alacağınızı söyleyebilirsiniz.sonra bunu arttırırsınız.ayrıca çoçuk psikiyatristine yada psikiloğuna da götürebilirsiniz.bunun yanında çoçuk ürolojsine de götürmeniz sanırım iyi olur.
en önemliside azarlamamanız,böyle şeylerin olabileceğini ifade etmeniz gerekir.eğer bağırırsanız çocuk kendini suçlu hisseder ve ileride daha büyük sorunlara yol açablir.ayrıca çok küçük.bu olabilir.neden aşırı tepki veriyorsunuz onu da anlamadım

a.s sinirlenme arkadaşım çünkü benim kızımda arasıra kaçırıyordu çisini doktora götürdüm kalsiyumu yüksek çıktı şimdi kalsiyumu yükseldiği zaman arasıra yine yapıyor oda 6 yaşında doktora götürmeni tavsiye ederim ilacıda doktor kontrolünde kullan a.s.

Bence oğlunu pedago ga götürmelisin. Çünkü çocukların 4 yaşına kadar tuvalet eğitimini almış olmaları gerekiyor. Altına kaçırması piskolojik olabilir. HEM ÇOCUĞUNA KIZMA LÜTFEN NEDEN YAPTIĞINI ANLAMAYA ÇALIŞ.... GEÇMİŞ OLSUN, ALLAH ŞİFANIZI VERSİN İNŞALLAH..

benzer bir sorun bizimde var link adresi nasıl eklenir bilmiyorum ama konuyu günceleyeceğim oku bence yorumları sabırlı olmak gerekio çok üstüne düşme inş aşacağız bu problemi kolay gelsin:teselli:

canım biz senle görüşmüşüz ya neyse baya oldu unutmuşun kusura bakma muhakak sevdiği bir oyuncağı vardır veya tuvalete ilgisini çekecek bir şeyler koy gitmesi için neden olsun genelde istemediği için gitmiyorlar üşnegeçlik heralde ben 50 kere söylüyorum öyle gidiyor ama ödül işe yaradı şımarık olacak bu gidişle her istediği oluyo gibi birşey artık altına yapmasın da ne yapalım artık

arkadaşım okudumda sende benım düştüğüm hataya düşüyosun benım oğlum 2 ay sonra 12 olacak ve halen daha işiyo bazen 1 2 gun kesılıyo sonra gene işiyo bende cocuğa cok yuklendım yerı geldı valla dövdum ama sonuç değışmedı anca cocuğumun pskolojıısını bozdum eşını sakın dınleme ben dınledımde ne oldu oda öle derdı kucuccuk cocuğa hapmı olurmuş ama su an kafayı yıyem ev heryer kokuyo kocaman cocuk bu doktoru beğenmedıysen başka doktora göut içine sınene kadar ben gecen yıl göturudum bı suru talıl yaptılar ulturasna soktular temız cıktı tek neden uykusu ağır dedıler ne yapacağımı bılmıyorum uygulaması gereken hareketler verı akşam 6 dan sonra sıvı tuketımıne dıkkat et dedı çişini tut patlayacak gıbı olunca gıt dedı popunu sık bırak sıkbırak dedı arada soruyorum yapıyonmu dıye yapıyomm dıyo ergenlığe de gırıyo fazla ustunede gıdemıyorumm akşam olunca cocuğa onu yeme bunu yeme artık su ıcerken bıle ızın alıyo yavrım napım bende ıçme dıyom ıcı yansada ıçmıyo cok acı bışı bıde en son pıpısının ucuna çişini kacırınca onu uyaran ses cıkaran bı alet önerdıler bakalım eşım ınşallah alıcak bunu neden anlattım sana ben gec kaldım sen kalma bıran önce çaresıne bak hem ayıp bişideyıl olabılır cocuğun ustune gıtme bu kadar yardım al pedegogga götur sadece paylaşmak ıstedım allah yardımcın olsun

İyi günler çocuğunuzda daha küçükken yaşadığı bir olumsuzluk var mı acaba; anne baba ayrılması, vefat ya da psikolojik anlamda herhangi bir şey...
Öğretmenim ve böyle bilgiler alabiliyoruz öğrencilerin velilerinden psikolojik olabilir yani..

bende de var arkadaşlar bu sorun. benim oğlum da 6 yaşında ve özellikle parkta iken, oyun oynarken çiş kaşırıyor benim oğlum da. sık sık soruyorum nazla giriyor tuvalete. hatta nefret ediyor tuvaletten. dövdüm, kızdım, cezlandırdım, ödüllendirdim ama hiç bir işe yaramadı. daha akşam oldu yeni bi olay. "pıt pıt iki damla kaçırdım" diyor yaptın mı diye sorunca. kaç damla kaçırdığını biliyor ama tuvalete gitmiyor. çıldıracağım yaaaa. ama şu güneşli yağmurlu çizelge olayını deneyeceğim. umarım davranış kazanmasında faydası olur. ilkokula başlayacak ne yaparım bilmyiorum.

Demek ki tedavi edilecek durumu var ki ilaç vermiş. Zaten idrar kaçırmada kolay kolay ilaç vermiyorlar. 6 yaşında bir çocuk hala kaçırıyorsa tabii ki tedavi olması gerekir. Siz ilacı vermeyip çocuğa yüklenerek psikolojisini alt üst ediyorsunuz. Dr a güvenmediyseniz başka bir doktora da götürün o zaman.

meraba çocuğunuz 6 yaşında olmasına rağmen hala altına kaçırıyor demişsiniz , bunun birazda piskolojisinden olduğunu biliyorum , çocuğunuzu karşınıza alın ve sinirlenmeden ona eğer tuvaleti gelirse gece geç saate bile olsa sizi kaldırmasını söyleyin , onu uytmadan önce tuvalaetini yaptırın birde çocuklarda bu konuda eğer yüklenme yaparsanız korkudanda altına kaçırıyor olabilir ona özgğven kazandırıp kendisinin yapabileceğini söyleyin en kısa zamanda düzelir umarım kolay gelsin:)

X