6 aylık kızımda Bexsero menenjit aşısı bacağında kasılma yaptı :(

Goncagul90

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
14 Mart 2024
11
1
34
Kızlar 6 aylık kızıma iki gün önce Bexsero ve Nimenrix 2.doz menenjit aşılarını yaptırdık. Nimenrix yapılan bacağı rahatça bükebilen kızım, Bexsero yapılan bacağını kasıyor bazen dümdüz tutuyor . Ağlaması yok ağrısı var mı bilmiyorum ama içimiz eriyor böyle kalacak diye . Çoğu yerde böyle etkilerin olduğunu okudum , doktor da ortopediye bir gösterin dedi . 6 aylık çocukta ortopedilik ne olur anlamış değilim. Bu aşının etkisi ne kadar sürer, ilk dozda hiç böyle bir şeyle karşılaşmadık ,o bacağını kıramadığını gördükçe kahroluyoruz

Çocuk nörolojiye götürün vakit kaybetmeden. Ne alaka ortopedi demişler travmaya bağlı bir şey değil. İğne yapılan yerle ilgili sıkıntı olmadığına emin misiniz? Şişlik var mı? İğne içeriği değilde yapılış şeklinde hata olabilir mi, bunları sorgulamak gerek. Belki iğne yeri acıyordur, verdiği tepkiyi videoyada alın

Çocuk nörolojiye götürün vakit kaybetmeden. Ne alaka ortopedi demişler travmaya bağlı bir şey değil. İğne yapılan yerle ilgili sıkıntı olmadığına emin misiniz? Şişlik var mı? İğne içeriği değilde yapılış şeklinde hata olabilir mi, bunları sorgulamak gerek. Belki iğne yeri acıyordur, verdiği tepkiyi videoyada alın
İğne yerinde kızarıklık şişme morluk sertlik hiçbir şey yok . İğneyi daha önce hemşire vuruyordu , bu sefer kontrolüne denk geldiği için doktoru vurdu . Doktor da işinin ehli ilimizdeki en iyi çocuk doktoru diye geçiyor. Allah korusun felç olsa zaten hiç hareket ettiremez diyorlar . 6 aylik bebegi ben sağlık ocağına bile zor sokuyorum mikrop virüs kapmasin diye huzursuz olmasın diye . Kime sorsam bexsero ağır diyorlar . Vurdursan bir türlü vurdurmasan bir türlü. Nörolojik olsa bebekte başka belirtilerden de anlaşılmaz mi yani bunda sadece sağ bacak tam bükülmüyor. Bakışları, dengesi vb her şey normal :KK43:

İğne yerinde kızarıklık şişme morluk sertlik hiçbir şey yok . İğneyi daha önce hemşire vuruyordu , bu sefer kontrolüne denk geldiği için doktoru vurdu . Doktor da işinin ehli ilimizdeki en iyi çocuk doktoru diye geçiyor. Allah korusun felç olsa zaten hiç hareket ettiremez diyorlar . 6 aylik bebegi ben sağlık ocağına bile zor sokuyorum mikrop virüs kapmasin diye huzursuz olmasın diye . Kime sorsam bexsero ağır diyorlar . Vurdursan bir türlü vurdurmasan bir türlü. Nörolojik olsa bebekte başka belirtilerden de anlaşılmaz mi yani bunda sadece sağ bacak tam bükülmüyor. Bakışları, dengesi vb her şey normal :KK43:
Çok geçmiş olsun .bacağını , ayağını , ayak parmaklarını hiç hareket ettirmiyor mu?

Sağ bacağının bükülememesi eğer yan etkiyse kesinlikle değerlendirilmeli. Sadece felç değil hareket kısıtlığıda nörolojik bi sorundur azalabilir artabilirde bakılması gerek

Bexseronun en yaygın yan etkilerinden biride aşı yapılan tarafta şiddetli ağrı olmasıdır, ağrı kaynaklı kasıyorda olabilir

Kızlar 6 aylık kızıma iki gün önce Bexsero ve Nimenrix 2.doz menenjit aşılarını yaptırdık. Nimenrix yapılan bacağı rahatça bükebilen kızım, Bexsero yapılan bacağını kasıyor bazen dümdüz tutuyor . Ağlaması yok ağrısı var mı bilmiyorum ama içimiz eriyor böyle kalacak diye . Çoğu yerde böyle etkilerin olduğunu okudum , doktor da ortopediye bir gösterin dedi . 6 aylık çocukta ortopedilik ne olur anlamış değilim. Bu aşının etkisi ne kadar sürer, ilk dozda hiç böyle bir şeyle karşılaşmadık ,o bacağını kıramadığını gördükçe kahroluyoruz
Merhaba çocuklarda nasıl etki oluyor bilmiyorum ama annem sağlık çalışanı ve hiç menenjit aşısı yapmadığı için ve hastalarla iç içme olduğundan dolayı hastane ona da aşı yaptı 4 gün önce ve kolu çok ağrıyordu kolum ağrıyor diyor başka bir şey demiyor bugün de tekrar tazelemek için başka iğneler de vuruldu kolum taş gibi ağrıyor diyordu bu bence aşının yan etkisi bi kaç gün içinde geçer bence ve ağrıdığı için bükmekten korkuyor olabilir çocuk bi hafta gözlemleyin

Merhaba çocuklarda nasıl etki oluyor bilmiyorum ama annem sağlık çalışanı ve hiç menenjit aşısı yapmadığı için ve hastalarla iç içme olduğundan dolayı hastane ona da aşı yaptı 4 gün önce ve kolu çok ağrıyordu kolum ağrıyor diyor başka bir şey demiyor bugün de tekrar tazelemek için başka iğneler de vuruldu kolum taş gibi ağrıyor diyordu bu bence aşının yan etkisi bi kaç gün içinde geçer bence ve ağrıdığı için bükmekten korkuyor olabilir çocuk bi hafta gözlemleyin
Kime sorsam aşıdan diyor , bebeğimi koltukaltlarından tutup ayakları üzerine değdirmeye çalıştığımda kendisi zemine temas edince ayaklarını itiyor yani güç kaybı vs yok hissediyor zemini ama mesela sandalye pozisyonunda kaka yaptırırken sol bacak tam L şeklinde kıvrılıyor ama sağ tam kıvrık olmuyor bugün 3.gün , ağlaması yok ağrısı var mı onu da bilemiyorum. Bexsero yan etkisi yüksek ateş ve çok ağrı diye okudum her yerde . İnşallah aşıdandır kızlar düşünmekten kafayı yedik . Bir iki gün daha gözlemleyip doktoruna göstereceğim. :KK43:

Evet aşıdan dolayı olmuştur. Dışardan görünmezse bile ağrısı hassasiyeti vardır. İnşallah doktora gerek kalmadan iyileşir 🙏
Amin kuzum , vallahi kaygı bozukluğu yaşıyoruz, daha bu yaşta böyleyse ileride neler yaşayacağız cidden anne babalık özellikle annelik çok farklıymış

Ağrı kesici veriyosunuz dimi ? Yarın geçmezse götürün
Bugün sağlık ocağına götürdük, belki ilk gün acıdiysa bundan sonra da acır diye kendi kasiyordur dedi . Egzersiz yaptırın dedi 2 haftaya geçmezse ortopediye gidersiniz ama aşıdan bence dedi oradaki doktor . Ağrı kesici vermiyoruz çünkü bir belirtisi yok inlemesi bacagini tutması vs o nedenle midesini de yormayalim istiyoruz . Bakalım şimdilik gozlemleyin dedi doktor

Bugün sağlık ocağına götürdük, belki ilk gün acıdiysa bundan sonra da acır diye kendi kasiyordur dedi . Egzersiz yaptırın dedi 2 haftaya geçmezse ortopediye gidersiniz ama aşıdan bence dedi oradaki doktor . Ağrı kesici vermiyoruz çünkü bir belirtisi yok inlemesi bacagini tutması vs o nedenle midesini de yormayalim istiyoruz . Bakalım şimdilik gozlemleyin dedi doktor
Daha çok küçük bir kez acıdı diye bırakacak bir ayda değil ki. Bacağı acıyodur, ağrıyodur. Ağrı kesici vermediğiniz için çekiyo çocuk ağrıyı.

Biz 3. Dozu yaptırdığımızda doktorumuz bacağını hareket ettirmeye çekinebilir sakınabilir demişti. Öyle bir durum olabilir mi acaba ?

Yahu yani ben bu menenjit aşıları konusunda kusura bakmasinlarda doktorlara cok kiziyorum. Okullu kardesi olmayan cocuklara niye yogun asi donemi olan ilk 1 yasta menenjit asilarini oneriyorlar hic anlayamiyorum.

Ben buyuk kizima 13.ayda 1 doz Nimenrix
15 ve 16.ayda toplam 2 doz bexsero vurdurdum, 1 yas ustu hem menenjit asisi sayisi az oluyor hemde asi takvimindeki asilarla cakismadigi icin cocuj az yoruluyor. Hem de bu asilar pahali, anneye babaya daha az yuk oluyor maddi anlamda, hadi maddiyat hic onemli degil tamam ama ilk 1 yasta ondan fazla asi varken araya bir de menenjit asisini sokmak hic ama hic mantikli ve insani gelmiyor bana, kimse kusura bakmasin.

Sizin sorununuza gelince bexsero cok sorunlu bir aşi, sorunsuz atlatabilen cocuk hic gormedim ben, benim kizima nimenrix hicbir sorun yasatmazken bexseronun ikinci dozu resmen perisan etmisti, yuksek ates, üstüne 6.hastalik yasadi cocuk ama ben hic bacak kasilmasi yasadigimizi hatirlamiyorum.

Bu arada aşi vurmasi acisindan doktordan daha cok hemsireye guvenirim ben, onlarin pratigi daha cok.

Bu arada su an guncel fiyatları nedir asilarin, onumuzdeki ay 2.kizimin menenjit asilamasi baslayacak bizde de.

X