4 aylık bebeğimi sizce ek gıdaya başlatmalı mıyım ?

Anaymbenana

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Eylül 2022
1.765
854
Bebeğim kız bebek ve 4 ay 5 günlük..kilosu da 5.400 ne zaman kontrole gitsem doktorum devamlı kilosu düşük diyor sadece mama ile besleniyor..ayrıyetten reflüsü var devamlı kusuyor ilaçlar fayda etmiyor 🤦🏼‍♀️ bebeğimi sizce ek gıdaya başlatmam için erken mi? Biraz daha beklemeli miyim ? Doktorumuz 5 buçuk aylık olunca başlarız dedi ama ben kararsız kaldım bekleyip beklememek adına :))

Bebeğim kız bebek ve 4 ay 5 günlük..kilosu da 5.400 ne zaman kontrole gitsem doktorum devamlı kilosu düşük diyor sadece mama ile besleniyor..ayrıyetten reflüsü var devamlı kusuyor ilaçlar fayda etmiyor 🤦🏼‍♀️ bebeğimi sizce ek gıdaya başlatmam için erken mi? Biraz daha beklemeli miyim ? Doktorumuz 5 buçuk aylık olunca başlarız dedi ama ben kararsız kaldım bekleyip beklememek adına :))
Ek gıdaya geçince kilo yapmıyor ki.Hem erken başlatirsaniz daha da kilo verebilir.

Ben 4 aylıkken başladım zayıftı ve çok kusuyordu

Ek gıda olarak pirinç unu yapıp vermeyi düşünüyorsanız bilemem ama ek gıda zaten çocuk 1 yaşına kadar tadım amaçlı yapılıyor gene temel gıdası mama olacak. Birden en gıdaya geçiş yok uzun bir süreci var ve reflüyü bebek için bu süreç sandığınızdan zor olabilir çünkü yemekler reflüyü daha çok tetikleyecek. Reflü için mamanıza dikkat etmeniz lazım doktorunuz hangi mamayı verdi?

Burada doğum kg su önemli şu an ki kg ya az ya da çok diyebilmek için. Zaten reflüsü olan bir bebeği daha fazla yormayın bence bırakın sindirimi tam oluşsun. Oturur pozisyona gelsin tadımlarla başlarsınız. Uzunca bir süre tadım yapacak zaten. Kg suna etki etmez hem doktorunuzda beklemeyi önermiş. Acil bir durum olsaydı mutlaka yönlendirme yapardı.

Çok erken tabikide başlamayın her bebek tombik olacak diye bir kayde yok kilolu bebek sağlıklı bebek demek degilki bence kilosu gayet iyi benim oğlumda o aylarda o kilolardaydi bence sıkıntı etmeyin

Ek gıda için çok erken, 1,5-2 ay daha bekleyin, boyunu ve doğum kilosunu yazmamışsınız ama ayına göre ortalama bebek kilosunda bebişiniz.

çok erken ben başlatmazdım. ek gıdaya geçince tadımlara başlayacak o kilo yapmayacak sonuçta yine ana besin kaynağı mama olacak. belki reflüsüne iyi gelecek bir mama arayışında olabilirdim
Kusmasını önleyebilirz belki diyerek denemediğimiz mama kalmadı neredeyse piyasadaki tüm mamaları denedik ama hepsini kustu bizde en son pes ettik artık

Ek gıda olarak pirinç unu yapıp vermeyi düşünüyorsanız bilemem ama ek gıda zaten çocuk 1 yaşına kadar tadım amaçlı yapılıyor gene temel gıdası mama olacak. Birden en gıdaya geçiş yok uzun bir süreci var ve reflüyü bebek için bu süreç sandığınızdan zor olabilir çünkü yemekler reflüyü daha çok tetikleyecek. Reflü için mamanıza dikkat etmeniz lazım doktorunuz hangi mamayı verdi?
Doktorumuz bize koca bi liste verdi fakat hiçbiri fayda etmedi en son bekliycez zamanla azalacak dedi

Burada doğum kg su önemli şu an ki kg ya az ya da çok diyebilmek için. Zaten reflüsü olan bir bebeği daha fazla yormayın bence bırakın sindirimi tam oluşsun. Oturur pozisyona gelsin tadımlarla başlarsınız. Uzunca bir süre tadım yapacak zaten. Kg suna etki etmez hem doktorunuzda beklemeyi önermiş. Acil bir durum olsaydı mutlaka yönlendirme yapardı.
2600 doğdu çarşamba günü tartıldı ve 5.400 geldi.. ama her kontrolde ebemiz ve doktorumuz kilosu düşük diyor bu durumda beni çok üzüyor

Çocuğunuz destekli oturuypor mu?
Yutma refleksi var mı?
Doğum kilosunu 2 katına çıktı mı?
Destekli bir şekide oturabiliyor hatta uzunca bi süredir kafasını da dik tutabiliyor ayrıyetten biz bir şeyler yerken falan çol dikkatli bakıyor 😂 dün şeftali yerken bakışlarına dayanamayıp biraz yalattım ağzından çektiğim an ağlıyordu 😂

X