4. ayda ek gıda verecek anneler

H

hafsaa

Ziyaretçi
4. ayda ek gıda verecek anneler neler vermeyı dusunuyorsunuz yazarsanız sevırnırım ben ek gıdaya gecmeyı dusunuyorum ama ne olcude verecegımı bılmıyorum

canım biz 4. ayımızı dolduruyoruz artık philips alu katı meyve sıkacağı aldık yavaş yavaş meyve sularından başlamayı düşünüyorum ama pazartesi doktor kontrolümüz ve aşılarımız var dr.a danışıp başlamayı düşünüyorum ...

sadece annne sütü alıyor ama zayıf bizim kız 3. ayda 5850 63 cm di..şimdi evdeki tartıda 6400 gibi çıkıyor...4 aylık bebek için zayıf belki ek gıdaya geçmemizi önerebilir...bakalım ne diyecek doktor....burada paylaşırım

ben daha dusunmuyorum zaten daha 3 ayina gircek sole 5 5 bucuk aylik olsun belki baslarim ama tabi evde yaparsam belki 4 aylikken baslarim emme insallah alerji olmazlar yazik zaten cogu cocuklar oyle Allah korusun

bizde daha 4 aylık olmadık ama düşünmüyorum daha..
kasımda kontrol ve aşılar için gittiğimizde konuşacağım bakalım ne diyecek..
ama sanırım tatlı besinlerle başlamamak gerekiyormuş..yoksa tatlıya alışıyormuş ve sebze yemiyormuş
sebze haşlamak gerekliymiş..
yani meyve suyu çok doğru bir tercih olmayabilir cnm..

4. ayda ek gıda verecek anneler neler vermeyı dusunuyorsunuz yazarsanız sevırnırım ben ek gıdaya gecmeyı dusunuyorum ama ne olcude verecegımı bılmıyorum

ben oglumda altı ayına yakındı verdigimde ilk önce havuç suyu ve elma suyu ile başladım.bir havucu sık çok fazla çıkmıyor zaten elmada yarım çay bardagı kadar,sebze çorbasınada havuç,ıspanak,maydonoz,yeşil biber,yani gaz yapmıcak sebzeler hepsini haşla kevgirden geçir başta çok az ver çay kaşıgıyla başla 3,4 çay kaşıgı daha sonra iki yemek kaşıgı falan derken sonradan zaten nasıl vericegini bilirsin yogurtda aynı şekilde bir bardak kendin çal hergün taze taze yedir.kahvaltıdada az peynir,yumurta sarısı,az pekmez,(zeytin daha erken)hepsini ez biberon mamasıyla yumuşat süt yerine yaşına kadar biberon maması kat.ama biz altıncı ayımızda başladık hepsine kızımdada öyle yapmayı düşünüyordum ama kızım biraz zayıf belki ona daha erken başlarım

ben vermeyi düşünmüyorummm beni emmeyi bırakır diye korkuyorummm:KK43:( değişik tat aldımı yemek istiyor tosunn sütün tadı yok anlıyor tabii ağzına başka bişey verildiğinii

ek gıdalara doktor tavsiyesi ile başla bence.her çocuğun gelişimi farklı çünkü.bazı bebeklerde 6 ayda başlarken bazısında 4 ayda başlıyor doktor.eğer sütün yetiyorsa 6 aydan önce başlamamalısın.işe meyve suyu ve patates havuç kabaktan oluşan sebze çorbası ile başlamalısın.

4. ayımızı doldurmamıza bir kac gün kaldı sadece doktor kilosuna bakıp ona göre karar vericekmiş ben elmaların suyunu falan yalatıyorum cok hoşuna gidiyor yavaş yavaş başlıycam dikkat ederek hic bişeyden kısmayı düşünmüyorum herşeyi vericem :1closedeyes:

bende elmayı yalatıyorum hatta suyunu cam rendede rendeleyıp 6 7 çay kasıgı verıyorum bayagı bayagı begenıyo

ek gıdalara doktor tavsiyesi ile başla bence.her çocuğun gelişimi farklı çünkü.bazı bebeklerde 6 ayda başlarken bazısında 4 ayda başlıyor doktor.eğer sütün yetiyorsa 6 aydan önce başlamamalısın.işe meyve suyu ve patates havuç kabaktan oluşan sebze çorbası ile başlamalısın.

araştırdığıma göre çocukların dilini döndürme ve kaşık alışkanlığı 4. ay ve 6. ay arasıymış.iştahsız çocuktan çok korktuğum için erken başlarsam bebeğim daha sonra ek gıdaları reddetmez diye düşünüyorum.ama ben de kararsızım 5 kasımda doktora danışacağım bakalım ne diyecek.en azından her şeyden çok az tattırırım doymalık değil tadımlık yani.

Bebegim emerse 5.5, 6 ayına kadar sade anne sütü vermeyi düşünüyorum doktora sordum anne sütünü öneriyor hiç olmazsa 6 ay sade anne sütü

benim doktorumda az meyve suyu,püresi ve yoğurt verebilirsin dedi.bende az az veriyorum çok hoşuna gitti kaşığın kendine doğru geldiğini görünce heyecanlanıyor:) zaten emzirmenin yanında biberon mamasıda veriyorum 4. aydan sonrada ciddi ciddi ek gıdaya geçmeyi düşünüyorum.çevremden gördüğüm kadarıyla kaşık mamasına geç başlatılan bebekler iştahsız oluyor ve öğürüyor.

bak canım burda ek besinlerle ilgili güzel şeyler var..

http://www.bebek.com/bebeginizin-sa...hazirlanisi-ve-tarifler-cnt2-2776-2-2782.html

genelde hazıra yönelik ama kendinde yapabilirsin..
anladığım ve araştırdığım kadarıyla ilk besin olarak pirinç öneriliyor..anne sütüyle yada mama ile karıştırılıp.

bende kararsızım acaba milupanın sütlü pirinciyle mi başlasam yoksa kendimmi yapsam????

4. aydan sonra ben de farklı tatlara alıştırmak istiyorum ama tadımlık .. ilk 6 ay sadece anne sütü.. cokacimcoook

ben 4 aylikken baslayacagim meyve ,sebze püresi ve meyve sularina..

zaten burda 4 ncü ayindan sonra öneriyor doktorlar..
evde kendim hazirlamayi düsünmüyorum ..hazir alicam
hipp hazir mamalari düsünüyorum almanyada bir numara ve kesinlikle katki maddesi olmayan güvenilir bir marka ..
sortiment_frankreich.jpg

herhadle 4 * ayd az kısı verecek ek gıdaayı ben oglanı doyuramıyorum kı bende kesın gececegım

ben doyumluk değil ama tadımlık bişeyler veriyorum ağzına. arkadaşımın kızı 7 aylık. verilen yiyecekleri öğürüyor. annesütü dışında besine alıştırması biraz sorun oluyor. bu sebeple tadlarını tanımasında sakınca olmayabilir diye düşünüyorum. şimdiye kadar elma, armut, muz, kavun, havuç ve yoğurdun tadına baktı.6,ayından sonra yadırgamadan almasını umuyorum.

bende 6 ayına kadar sadece anne sütü vermeyi düşünüyorum doktorumuzda sütün bebeğe yetiyor şuan diyor ama tatlarına baktırıyorum şidilik

bizde doktoa gittik cuma günü başlayalımmı 4. ayda dediğimde kesinlikle 6 aydan önce hiç bişey verme dedi. o yüzden başlamicam ben büyük kızımda 4 . ayda vermiştim dr verebilirsin demişti. .kilosu iyi gidiyo dedi. bi kaç gündür hasta az almış bu ay sadece 600 gram hasta olmasına bağladı ..bi dahaki ayda hatırlat az alırsa o zaman düşünürüz dedi. .

bu sabah kahvaltıda kendi içtiğim meyve suyundan parmağıma batırarak verdim agzına..
ekşi geldi herhalde inanılmaz tatlı ifadeler yaptı syratını..
ama sevecek galiba :)))

X