4. Ay Uyku Gerilemesi

Erstrebenswert

Üye
Kayıtlı Üye
10 Eylül 2024
78
130
26
Merhaba, biliyorum her çocuk özel ve farklı fakat bebeğimin uyku düzeni 4. ayda tamamen bozuldu. Gece hep aynı saatlerde kalkıyor aynı şeyleri yaşıyoruz. Örneğin dün gece yatırdıktan 1 saat sonra kalktı ve 3 defa emzirip yatırdım. 1 saat sonra tekrar kalktı ve 3 saat boyunca emzir salla uyut gezdir salla… Saat 5’te yatıp 8’de uyandı. Yani toplamda akşam 8’de yatırdığım bebeğim sabaha sekize kadar yarım yamalak 5 saat uyudu uyumadı. Tek büyütüyorum eşim 12 saat çalışıyor. Artık uykusuzluktan delirmek üzereyim. Uyku eğitimine başlasam hangi kaynakları tavsiye edersiniz? Ne denemeliyim? Ne zaman düzene girer?

Gündüz uykusu nasıl gündüz çok uyursa gece uykusundan çalabilir. Gündüz uyku aralığı yaklaşık 1,5-2 saat tır bu aylarda takip edip bu aralıklarla uyutun fazla uyursa uyandırın .ki diğer uyku aralığına zaman kalsın. 3 uyku yapsa gündüz en fazla 1,5 saat uyutun . Son uykusu kestirme şeklinde 30-45 dk arasında yapması yeterli . Gece uykusu 20.00 da başlıyorsa son uykusundan 17-17,30 en ge uyanmış olmali gene uyku aralığı için. Uyku eğitimi hakkkinda bişey diyemem bende emzirerek uyutuyorum hala. Destekli uyutuyoraaniz benim gibi uyandığında aynı destekle uykuya dönmek istiyorlar. 22 aylık bazen aynı dediginiz gibi sık uyandığı geceler oldu fakat 9 aydan sonra azalarak uyanma sayısı şuan teke düştü . Ben bebeğin ihtiyaçi sadece açlık değil annesinin sıcaklığı olduğunu düşünüyorum.

Hepsine dikkat ediyordum. 2 haftadır inanılmaz bozuldu düzen. Hele bugün, tamamen değişti. Normalde 11’e kadar 2 uyku yapardık, bugün 11’de uyuyup 2’de uyandı. Normalde hep saatinde uyurdu bugün hepsi sıfırlandı. Onun uyumak istediği saatlere göre mi ilerlesem bilmiyorum. Akşam emmesi kesildiğinde biraz düzene girecek diye yorumlar okudum. Normalde o saatte uyuyan çocuk saati geldiğinde ağlama krizlerine girdi uyumamak için. 4 ay gerilemesi diyorlar ama ne zamana kadar gider bilmiyorum böyle. Ek gıdaya başladığında mı, gece emmesi bittiğinde mi… Ben de yarım yamalak uykuyla bebeğime bakıp evin diğer tüm işlerini yapmaya çalışıyorum. Artık halim kalmadı.

Bebek dışında hiç bir şeyin önemi yoktu ozamnlar eşim eve gelir ben işlerimi ve yemeği yapar,yer , toplar mutfağı sonra uyuturdum o uyuduğu 2-3 saat uyanmadan benim off saatim ütü çamaşır vs yaparım. Hala öyle ne var bunda . Yarım olsun bütün işlerim yeterki bebeğim tam olsun ihtiyaçları. Inanin zaman okadar çabuk geciyorki şimdi ufacık olduğu videoları izleyip özlüyorum ozamnlarini. İş güç hep var hiç bitmiyor. önemli olan o .... Gündüz uykusu 3 ise 1 buçuk saatten fazla uyutmayin uyandırın ,eğer uyandirinca gerginse 2 ye düşürün ozman dedigim gibi uyku gerilemesi ayı zaten 5-6 ay arası istikrarlı giderseniz düzeniniz oturur. Sabah 7-8 kalkış gündüz 3 veya 2 uyku son uyku son gündüz uykusu 17-17.30 gece uykusu 20-21 arası hergun aynı saatte gece ve gündüz uykusu ve rutin oluşturabilirsiniz. Hemen olmaz fakat zamanla oturunca sizde benim gibi off saatlerinizi bilip işlerinizi rahatça yapabilirsiniz.

Tamam en mükemmel anne sizsiniz sakin olun. Basitçe 4. ay gerilemesinin ne olduğunu sordum. Çocuğumun düzenli uyumasını gece uykusunu almasını istediğim için soruyorum. Herkes için en önemli şey bebeği. Bebeğim uyumuyor işlerimi yapamıyorum diye ağlamadım. Kaldı ki yeni anneyim, yeni bir hayata adapte olmaya çalışıyorum bunun için de yorulabilir ve kendimi kötü hissedebilirim. Yardımcı olmak süsü verip kendinizi övüyorsunuz ve zaten sizin gibi tonlarca insan var.

Anlatmak istediğimi anlamayip bu yaşadıklarımızı yaşayan tek kişi olmadığınızı belirtmek istedim. Her gün ağlayarak Sizin gectiginiz o buhrandan 3 defa gectim. Ben mükemmel anne değilim öyle bır iddam da yok neyse siz ağlayın halinize. Eski hayatınız yok olmayacak bunu kabullenin önce sonra gelip çare arayın. Ne kadar kötü kalplisiniz.

Aşk olsun kötü kalpli olmakla ne ilgisi var? Bir daha eski hayatım olmayacağını da biliyorum. 4. ay uyku gerilemesinde bebeğimin uyumasına yardımcı olabilecek ne var diye konu açtım. İhtiyacım olan şey bunu öğrenmek. Bebeğin ağlamasın ne var bunda, eski hayatında bir daha geri gelmeyecek kötü kalpli yorumlarını duymaya ihtiyacım var mı size? Ben çocuğumu doğurduğumdan beri yalnız bakıyorum. Gurbetteyim. Burada eşim dostum ailem yok. Daha gitmeme de aylar var. Eşim de 12 saat çalışıyor. Zaten makine gibi her şeye yetişmeye çalışıyorum ve kısıtlı zamanımda buradan faydalı bir şeyler duymaya geldim, üstten yorumlar değil

Bende buraya yardımcı olmaları için yazdım fikir alamk için yazdim. Sonra yardım isteyenleri bilgimce yasadiklaromdan örnek vererek yardımcı olmaya çalıştım. Fakat kimse sizin yazdıklarınızı yazmadı aksine uygulayanlar teşekkürlerini iletti yardımcı olduklarım oldu olamadiklarimda oldu.
Bu yazdıklarımı üstten yorum kendini övme gibi saçma yönlere çeken sizsiniz. Bu kendi fikriniz
İnsanın fikri neyse zikride odur. Ben hiç böyle düşünmedim yazarken. Hayatta bu yazdıklarınızı yasaryan,12 saat tek bakan ilk ve tek kişi siz değilsinizi soylemek istedim.İyi günler ...

Anladım belki de uykusuzluktan yanlış yorum yapmış olabilirim, teşekkür ederim yorumunuz için

Youtube'da Osman Gönülalın uyku gerilemesiyle ilgili videosunu izleyebilirsiniz

4.ay çok zor oluyor ama bir kaç hafta sonra daha düzenli bir uykusu oluyor sabretmek lazım biraz bu dönemde anne için çok yorucu farkındayım ama geçici bir süre emin ol

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…