3 yaş tuvalet eğitimi

Karabiberim123

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Ekim 2017
2.847
3.211
Arkadaşlar herkese merhaba. Lütfen bilen yardımcı olabilecek birileri dönüş yapabilir mi. Ciddi anlamda çaresiz hissediyorum kendimi. Oğlum tam 3 yaşında. Bizim problemimiz kakasını tutması. 5-6-7günde bir kaka yapıyor. 2. Günden sonra kıvranmaya başlıyor. Anne karnım ağrıyor diye. Pedagoga gittik. Psikolojik oldugunu söyledi. Beslenmesini düzenleyip kakasının geldiğini anlayınca 30dkk da bir tuvalete götürün Bi süre sonra sıkılıp yapacak dedi. Malesef oturmak istemiyor anne yok diyor. Sabahları zeytinyağı içiriyorum dupalak dulcasoft veriyorum magnezyum takviyesi alıyor. Daha ne yapayım bilmiyorum. Çocuk cerrahisine götürdük bugün. Röntgen celili birsey çıkmadı. Ultrason çekildi sorun yok. Lağman verdi. Bende lağman yapıp yapmama konusunda tereddüt duyuyorum.. Psikolojik olarak daha da derin yaralar olusmasın düzeltelim derken. Daha ne yapabilirim bilmiyorum
#kakatutma #kakasorunu #kabızlık #tuvaleteğitimi #tuvaletegitimi #3yaştuvalet #kabız #kakayapmakistemiyor

Siz sürekli yap dedikçe yapası gelmiyor mu acaba. Bağırsak çalıştırıcı bişeyler yedirin kayısı gibi sebze türleri gibi mesela ama sormayın kaka varmı diye bi kaç gün bağırsaklar alışınca bi düzeni oluşur zaten

İnşallah evet olabilir akışa bırakıcam artık yorucu bir süreç

Lağman yapmayın bence etkilenebilir,psikolojik belli ki biraz sabır zamanla öğrenecektir

İnanın bugün 7. Gün sürekli kilotuna bulaştırdı dün kaç kez tuvalete gittik bilmiyorum ama yapamadı. Malesef bugün de yapmazsa lağman yapıcam

Bize doktor her akşam belli bir saatte mesela 8.00 da tuvalete oturacak dedi kakası olsun olmasin

Gerekirse 30 dk ya kadar oyalayacaksınız dedi

Şarkı acın kitap okuyun ama her akşam 8.00 wc saati gibi

Belki ise yarar denemek isterseniz

İnanın bugün 7. Gün sürekli kilotuna bulaştırdı dün kaç kez tuvalete gittik bilmiyorum ama yapamadı. Malesef bugün de yapmazsa lağman yapıcam
Hayır biyolojik bir durum yok ise kesinlikle lağman yaptırma. Kesinlikle. Bak süreci çok daha zorlaştırır hatta psikolojik ilerde sorunlar yaratabilir. Yav kaka eğitimi zordur. Süreç problemlidir. Bulaşıcak hatta daha kötüleri başına gelcek. Sabırlı olun yap yap demeyin. Kaka eğitim kitapları okuyun. Ama zorlamayın. Hemen 1 ay da öğrenen çocuk yokki. Önce zaten hazırlamalısınız sürece. Ama yap demeyin. Ya benim oğlum gece çişini tutar gündüz oraya buraya işerdi. Sonra gece bıraktı gündüz tuttu. Kaka ölse yapmazdı WC ye. Yani süreç sancılı ama siz ne kadar tedirgin iseniz o daha çok tedirgin olur. O kendine ait bir parçası sanıyor onu. Biraz oyun ile biraz sembolleştirerek geçirdim ben. En sonunda oturdu. İlk zamanlar kaka yapmadığı tuttuğu çok dönem oldu. Yani normal. Doktorda söylüyor. Sakın derim. Hata edersin. Şuanda miss gibi 5 yaşına girdi. 1 senedir altına bir kere gece kaçırmadı. Nazar değmesin. Gece arada kaçırma çişini bile yok. Girer tuvelete yapar temizliğini yapar çıkar. Ben beklerim . Hatta anne gelme sen ayıp der. Kakasını yıkamayı temizlenmeyi de öğreniyor. İlerde anaokulu var sonuçta. Yani rahat olun.

Tecrübelerime göre erkek çocukları, kızlara göre geç öğreniyorlar tuvaletlerini..küçük tuvaletini öğrendi mi? ne zaman öğrendi?

Büyük tuvaletini yapmak, bazı çocuklara korkutucu geliyor, onu kendinden bir parça olarak düşünüp, kendinden kopmasını istemiyorlar. Bu durumda, siz münasip bir şekilde kendiniz uygulamalı olarak tuvaletinizi yaparken uzaktan gösterip, bunu gülerek, oyun oynar gibi şarkılarla yaparak, çocuktaki o korkuyu yenebilirsiniz. Sonrada güle güle kakalar, diyerek el sallayarak tuvalete su ile gönderebilirsiniz. Bunu izlemek, onu rahatlatacak, kakanın korkutucu olmadığını hissettirecek, bir oyun gibi algılayacaktır.

Kızım 6 ay önce tuvaletini öğrendi ve biz hala lazımlığını klozete dökerken güle güle kakalar...deyip ardından gülerek el sallıyoruz..Ben 3 çocuğumda da böyle yaptım, ve bu süreci oyun gibi algıladılar, kolay öğrendiler. 1-2 kere sizden uygulamalı olarak görmesi faydalı olacaktır diye düşünüyorum..

Teşekkürler izmirde oyun terapisi yapan varsa gidicem
Onu da denedik oturmak istemiyor

Umut verdiniz teşekkür ederim oyun terapisi varsa ona gidicem

Çişin de sorun yaşamadık kolay öğrendi. Ama kaka cok zorladı bizi. İnanın yaptım yapıyoruz hala sifona sen bas diyrorum bay bay kakalar yapıyoruz yapınca. Ama en son doktora gittik cerrah parmağını soktu neymiş kaka sert mi yumusak mı bakmıs. Bu daha cok etkiledi onu şimdi korkuyorum diyor sürekli

konuşarak anlatsaniz? anlayabilecek yaşta.
bizim oglan da 2 buçuk yaşına gelmek üzereydi öğrendiğinde. ama kakasını tutuyordu. 3-5 gün tutuyordu, sonra kuruduğu için daha çok acıyordu yaparken. bir de çatlak oldu buna bağlı. her gün anlattık kakanin bekledikçe kuruyup sertlestigini, bu şekilde daha çok acidigini. söylemese de acidigi için gitmek istemiyordu çünkü. bir kaç kez kaka öncesi anestol sürdük poposuna, elini tuttum acıyacak ama geçecek vs diye. 1 hafta biraz bol konuşmalı, yorucu geçti ama çok şükür ondan sonra her gün düzenli çıkmaya başladı.

İnanın her yolu denedim. Dediklerinizi de yaptım. Cocugumun poposunda kakalar bulaşıyor ama yapmıyor işte yapmıyor karsısında ağladım

Ama cok normal bu. Daha 7. günmüs. Korkuyor çocuk, bir çok çocukta oluyor bu. Hemen doktora götürmenize ve ağlamanıza gerek yokki.

Benim çocuğum -artık kaçıncı gündü hatırlamıyorum ama- daha fazla tutamayıp altına yaptı büyük tuvaletini. Ben de bak korkulacak bir şey yokmuş, acımıyormuş, lazımlığa da böyle yapacaksın işte dedim. O gün yendi korkusunu ve kabızlık da geçti tabiiki.

Yani siz önce bir sakinleşin, ağlayarak çocuğu daha çok korkutmayın. Biraz daha sabır. Olacak inşallah.

Arkadaşım öncelikle sakin ol...
Derin nefes al ve sarıl öp çocuğunu... Senin stresinden de çocuk stres oluyordur tabikide...İstersen bezini bağlayayım ve ona yap kakanı deseniz...Bir de zeytinyağ içirip ve bol su vererek bir an önce rahatsızlığını gidermeye yönelik düşünmek gerekiyor..Bende buaralar tuvalet eğitimiyle alakalı kitap okuyorum...Çok sabır işi bu yol...Öncelik sağlık tabiki de...Kakanın saatleri artık belli oluyor...Önce bir psikolojik olarak çocuk düzelsin,kabızlığı geçsin tekrardan o saatlere yakın tuvalete oturtmaya başlayıp denemelere devam etmek daha iyi sanki ...

Kimisi 1 haftada yapar,kimisi 3 ayda... Yapana kadar devam...

Başaracağız

İnanın oğlumda öyle dayanamayıp altına da yaptı. Sonra tuvalete de yaptı anne acımadı dedi. Ama sürekli bir kısır döngü içindeyiz. Her kakası böyle dün yine 3. Gündü kilotu oldugu gibi kaka bulaşmış bugün 4. Gün yine aynı Ah ah karnım ağrıyor diye geziyor. 2. Günden itibaren böyle sinirlerim yıprandı

Çok faydalı bilgiler teşekkür ederim. Ama çözüm cok uzak gibi önümü göremiyorum ben artık

Üzüldüm kuzuya yaa.
Oğlum da bir ay boyunca yere yapmıştı kakasını.
Bir ay sonra bir gün anneannesinde lazimliga kakasını yapınca sevinçten ucmustuk

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…