Tuvalet Eğitimi 3 yaş tuvalet eğitimi

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

sevdamss

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Aralık 2015
157
57
34
Merhaba arkadaslar 3 yasındaki oğluma bugun 4 gun oldu tuvalet eğitimi vermeye basladım bezini cıkardım ilk olarak oğlum çiş gelince soyle diyerek basladım çiş gelince söylüyor yapıyorda tuvalete yalnız kaka yapmak istemiyor tutuyor galıba bugun cok sıkıştıgını anladım ama yapmak istemedi kabız olur diye bezledım tekrar anne beni bezle diyor 😯ne yapmam lazım ıkısınede alıstırmak ıcın yardımlarınızı bekliyorum

Muhtemelen kakasindan korkuyordur,benim kızım anne yılan var demişti ilk kakasini gördüğünde..bezine yaptığı zaman gösterdim ben..annecim bu kaka bak,çok pis kokuyor,hadi bunu tuvalete yapalım,su dökelim gitsin falan demistim.zor ve uzun bi süreç kolay gelsin.

Merhaba arkadaslar 3 yasındaki oğluma bugun 4 gun oldu tuvalet eğitimi vermeye basladım bezini cıkardım ilk olarak oğlum çiş gelince soyle diyerek basladım çiş gelince söylüyor yapıyorda tuvalete yalnız kaka yapmak istemiyor tutuyor galıba bugun cok sıkıştıgını anladım ama yapmak istemedi kabız olur diye bezledım tekrar anne beni bezle diyor 😯ne yapmam lazım ıkısınede alıstırmak ıcın yardımlarınızı bekliyorum
Bezi tekrar takmakla hata etmişsiniz gerekirse altına yapsın ama bezi takmayın. Ne güzel çişini söylüyormuş çocuk.Kaka için biraz daha zaman verin. Ben oğlumla haftalarca uğraştım. Çişini söylüyor ama kakayı yapmıyordu. Korkuyor çocuklar bir parçası gidiyor gibi düşünüyorlar. Oğlum klozete yapmak istemedi başta çünkü nereye gittiğini görmüyordu. Bende alaturka tuvalete yaptırdım. Kakayı canlı gibi düşünüyordu bende kakasının evinin aşağıda olduğunu eğer su dökersek ailesinin yanına gideceğini söyledim her seferinde kakaya el sallayıp veda ettik ama sonunda başardık.

Benim oğlum da aynı olmuştu. Küçüğü öğrenmiş büyüğünü yapmıyordu. Kabız oldu en sonunda. Bez takmak zorunda kaldım. Sonra da 3.5 yaşında tamamıyla bezi buraktık. Acele etmeyin öğrenir

Arı maya çizgi filminde gübre böceği BEN var, gübre topunu çok seviyor "topum, topum, benim canım gübre topum" diyerek yuvarlıyor topunu... Çok da şirin bir böcek...

Ben iki çocuğuma tuvalet öğretme sürecinin bu aşamasında (kakasını yapmasına destek olurken) şöyle diyordum ve kesinlikle çok işe yaradığını iki ayrı çocuğumda da deneyimledim:
"biz kakamızı cuplatıcaz, sifona basıp uğurlayacağız.... Gübre böceği BEN onları top yapacaaaakk, yuvarlıyacaaak, onu topum topum diye seveceeek..."

İlk kakamızı da detaylarıyla incelenmiştik. Şöyle yorumlar yapmıştı kuzularım: "aaa... bunlar yemeklere benziyooooo... (sitenin bahçesinde babasıyla dolaşmaya çıkıp geldiğinde) anne yavru köpek gördüm, sarma gibi kakalar yaptı...."

Yaptıktan sonra da abartmadan "aferin benim yavruma, kakasını yaptı rahatladı, cicilendi daha da rahatladı" deyip kutluyorduk, şöyle şarkı söylüyorduk birlikte: "I feel better so much better, kendimi daha iyi hissettim, çok daha iyi hissettim"

Kolay gelsin
Miniğe başarılar :KK66:

temmuz 2019 da kızıma wc egıtımı verdım. bır hafta da gece gunduz cıs olayını hallettık. ama kakaa... ah kaka.. aylar oldu hala yapmıyor wc ye. camasırına yapıyor. az az. ıgrenıyor yapmak ıstemıyor. 10 gun tuttugunu bılırım. lavman uyguladım dovuse dovuse heryerı batıra batıra yaptı.. 10 aydır durum bu. 10 aydır kulot cıtılıyorum. 1-2 gundur az az wc ye yapmaya basladı. ama hala tutuyor. pff...

ne kıtaplar ne vıdeolar ızledım. ornekler sarkılar uydurdum.. guzellıkle bazen kızarak.. yok ben basarısız oldum. bır yerlerde hata ettım.. olmuyor olduramıyorum.. kendımı cok basarısız hıssedıyorum :KK43:

Bezinede yapmıyor afedersiniz tam anlamıyla cıkartamıyor aglamaya baslıyor alahım ne yapacagımı sasırdım😯

Bezi tekrar takmakla hata etmişsiniz gerekirse altına yapsın ama bezi takmayın. Ne güzel çişini söylüyormuş çocuk.Kaka için biraz daha zaman verin. Ben oğlumla haftalarca uğraştım. Çişini söylüyor ama kakayı yapmıyordu. Korkuyor çocuklar bir parçası gidiyor gibi düşünüyorlar. Oğlum klozete yapmak istemedi başta çünkü nereye gittiğini görmüyordu. Bende alaturka tuvalete yaptırdım. Kakayı canlı gibi düşünüyordu bende kakasının evinin aşağıda olduğunu eğer su dökersek ailesinin yanına gideceğini söyledim her seferinde kakaya el sallayıp veda ettik ama sonunda başardık.
El sallamak iyiymiş ahhaha 😍😍

Hamileyim de çok tatlı geldi konu bana.Anne beni bezle diyormuş minik kuş tatlış❤️

Teo nün kaka kitabı var alabilirseniz onu almanızı tavsiye ederim birde her gunbıkmadan usanmadan büyük tuvaletin nasıl.oldugunu yemeklerin bağırsaklardan geçtiğini anlatın basitçe. tuvalet eğitimi 6 aya kadar uzayabilir. Ilk çocuğum.bir haftada öğrendi ikincisi ise 3 ayda hatta öncesnide sayarsak 6 ayı da bulmuş olabilir.

Cocuk gelisimci bir arkadasim annesi tuvaletini yaparken annesini izlemeli demişti

Bezinede yapmıyor afedersiniz tam anlamıyla cıkartamıyor aglamaya baslıyor alahım ne yapacagımı sasırdım😯
Çocuğun tuvalet eğitimin başında kabız olması çok olası bir durumdur. Yani çocuğu 3 yıl beze yaptırıp sonradan hadi bakalım tuvalet yap diyoruz çocuk için zor bir durum. Çocuğunuzu iyi gözlemleyip ona özel bir strateji belirleyin. Gerekirse önce lazımlık alıp o şekilde deneyin. Bol bol meyve yedirip, Sıvı tükettirin. Arada kazalar olabilir zaten tam olarak tuvalet eğitimini tamamlamak aylar sürüyor. Yani çocuğa kızmayın ama çok gevşek de davranmayın. İlk yaptığı kaka için alkış yada ufak bir hediye ile ödüllendirin ve zamanla durumu normalleştirmek için ödülü ortadan kaldırın. Çocuk belli ki korkuyor bunun normal olduğunu kendinizin de tuvalete yaptığınızı anlatın. Bence en önemlisi sabır ve istikrar sakın geri adım atmayın çocuk zaten 3 yaşına gelmiş daha fazla ertelemek iyi değil.

Henuz hazir olmayabilir tuvalet egitimine. Bunun yasla alakasi yok, cocugun hazir olmasi sart. Elalem ne der diye dusunup 3 yasinda zorla biraktirmaya calismayin.
1-1,5 yas civarinda kabiz olan cocuklar icin sonradan tuvalet egitimi zor geciyor, o yuzden o donem asla kabiz olmamasini saglayin demisti bizim cocuk doktorumuz, oyle yaptik.
Cocuklarda ozellikle kaka egitimi onun tum sosyal ve cinsel hayatini etkileyecek o yuzden cok dikkatli hareket etmek gerekiyor.
Biz de wc de bye bye kaka yapip sifonu cekerek alistirdik, hala arada cosarsa kakasiyla vedalasiyor 😄 ben bir de odul koymustum, istedigin oyuncagi alacagim diye. Darisi basiniza 😊

Kelin ilaci olsa. Bizde bu konuda çok sorun yasiyoruz. Cis ile hiç sorun yok. Onu söyler ve yapar. Ancak kaka tamamen farkli bir hikaye. Gece bezliyoruz halen (ki önce gündüzü çözsün, ondan sonra geceye geçsin diye). Ve artik kakayi sadece gece yapiyor. Sanirim uykuda kaslar gevsiyor..

Lazimlik aldik, tuvalet küçültücü aldik, artik çikolata oyuncak hediyesinden, yani ödülünden bahs ettik. Beraber tuvalete gittik, benide gördü yani. Yani herseyi yaptik sanirim ama yok, yapmiyor. Bazen yapmak istiyor "ben kaka yapacam" diyor sonra cesareti püf oluyor ve yine yapmiyor.

Gerçekten bu konuda yardim edebilenlere minettarim. Hem yoruldum, hem kizim için üzülüyorum.

Ben tuvalet eğitimi verirken küçük çaplı krizler geçirmiştim :) evin muhtelif yerlerine çişini bırakarak bölgesini belirliyordu dişi aslanım :confused::confused::confused:
1 ayın sonunda tüm evin kendi bölgesi olduğunu ispat edince söylemeye başladı çişim geldi diye.

X