3 yaş çocuk kreş ve ilk hafta dikkat edilmesi gerekenler neler ?

kumru00115599

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Eylül 2019
510
489
37
merhaba arkadaşlar
3 yaşındaki çocuğumu kreşe vermeyi düşünüyorum. çalıştığım için mecburen sabah 8 akşam 5 olacak kreş saatleri. bu kadar saat aralığı çocuğumu olumsuz etkiler mi ?
ben zaten o 4 aylıkken işe başlamıştım (bu yaşına kadar hep eşim baktı) ama öğle arası eve gidip görüyordum hep. hatta 1-2 ay önce buraya da konu açmıştım benden ayrılmak istemiyor öğle araları eve gittiğimde diye. ama o meseleyi hallettik şimdi ben işe gidiyorum akşam geleceğim deyip öpüyorum, ağlamıyor.

bu zamana kadar babası bakıyordu ama işe başlayacak bir kaç aya inşallah eşimde.

şimdiden konuşuyorum ben işe gidiyorum ya bak baba da işe gidecek artık sen de kreşe gideceksin. orada arkadaşların olacak boyamalar yapacaksın oyunlar oynayacaksınız diye alıştırmaya çalışıyorum. kreşteki çocukların resimlerini gösteriyorum. özellikle kreşte ilk hafta zor geçer diye tahmin ediyorum. zaten yıllık izin alıp o haftayı full onunla ilgili geçireceğim. başka nelere dikkat etmeliyim bu konuda tecrübeli olanlar yol gösterirse çok sevinirim :)

bu arada not düşeyim komşumuzun da yaşıt çocuğu var bazen oraya gidiyor yarım saat bir saatliğine falan. o arada beni aramıyor kendi halinde arkadaşıyla oynuyorlar. eve zorla getiriyorum. böyle düşününce kreşe de alıştıktan sonra orayı da sever diye düşünüp içim rahatlıyor ama tedirginim işte.

siz bence oryantasyonu 2 hafta olarak dusunun, 2. haftayi full izin almazsiniz da bir sorun olursa mudahale etmek icin kullanacagim diye planlayin.
Cocuk 1 haftada da alisabilir, daha fazla sureye de ihtiyac duyabilir belli olmaz.

onun disinda o donemi biraz sakin gecirmenizi oneririm, yani ayri bir aile ziyareti, misafir agirlamasi, gezmesi falan olmasin, normal rutininize sadece okulla tanismak eklenmis olsun.

Krese basladiktan sonra daha cok yoruluyorlar fark edersiniz, o yuzden belki uyku saatini erkene cekmeyi dusunebilirsiniz, ya da yorgunluktan dolayi hircinlasmasina hazirlikli olmaya calisin.

Duzenli doktorunuz varsa vitamin takviyesi veya bagisiklik guclendirici takviye danisabilirsiniz, krese basladiklari yil benimkilere doktorlari onermisti bu tarz urunler.

Alabiliyorsaniz 2 hafta alin izninizi. Zaten ilk gun 1 saat oluyor 2.gun 2 saat 3. Gun 4 saat filan yavas yavas artiyor.

Bizim kresimiz ilk 1 hafta sadece oynatip oyunun en eglenceli aninda eve gonderdi ki geri gelmeyi istesin. Okula iyice alisinca ogretmenine guvenince tuvalet yemek isine girdiler. 2 haftanin sonunda da uykuyu denediler. Sorunsuz ilerledi bizim surecimiz.

Okulunuzun yaklasimi cok onemli bu asamada. Cocugu zorlarlarsa cok zor oluyor. Yavas yavas baslamali.

vitamin takviyeleri aklıma hiç gelmemişti evet desteklenebilir bu tarz ürünlerle bağışıklığı.
zaten uyku saati çok karışık düzene girsin istiyorum bende. çünkü sabah 9 gibi uyanıp 14:30 gibi uyuyup 16:30 da uyanınca gece uyuması 12 yi buluyor. haliyle büyüme hormonlarının çalışması gereken saatlerde hep ayakta. kreşe gidince 21:30 gibi uyursa hem onun için hem benim dinlenmem açısından çok iyi olacak.
idarecilerimle konuşur biraz esnetirim izin konusunu sıkıntı olmaz. zaten şehir dışında yaşıyoruz gelenimiz gidenimizde olmuyor o açıdan da sorun olmayacak rutinimiz değişime uğramaz çok.
teşekkür ederim cevap için :)

ogle uykusu varsa belki o kadar yorulmaz, benimkiler ikisi de 3 yasinda ogle uykusunu birakmislardi, o yuzden okulda cok yoruluyorlardi.

Benim büyük oğlum 3 yaşında başladı kreşe ve bana yapışık, ağlak mı ağlak bir çocuktu.
Evde yan odaya geçirmezdi, sürekli yapışık ten temasında yaşardık.
Alışma süreci 1 hafta sürdü, eve gelip canımızı okuması 1 ayı buldu.
Siz kararlı olun, idareciler ve öğretmeniyle iş birliği yapın.
İlk gün muhtemelen birkaç saat gidecektir, ikinci gün biraz daha uzun ve üçüncü gün diğer öğrenciler gibi tam süreli olacaktır.

Oryantasyon döneminde yanında sevdiği bir eşyanın getirilmesine genelde izin verilir, ona eve döneceğini hatırlatan, bunu seçin.
Kapıda vedalaşma vb şeyler yapmayın hemen öpüp geleceğiniz süreyi söyleyip, ayrılın.
Sakinleşme yöntemleri hakkında öğretmenine bilgi verin, her ağladığında mızmızlandığında asla almaya gitmeyin.
Sizi gitmemek için sonuna kadar kullanacak, türlü türlü şeyler yapacak olabilir, kanmayın ve tutarlı olun, daima okulla irtibatta onların yönergeleri ile durumu yönetin.

Ayrıca öğretmen ve idarecilerden olumsuz birkaç şey görüyor, içinize sinmeyen durumlar olursa da hemen oradan uzaklaşın.

izin konusunda sıkıntı yaşamam gerekirse dediğiniz gibi 2 hafta alırım kafam rahat olur en azından.

evet konuma yazmayı unuttum tuvalet konusu da var. hala bezliyorum. bu yaz tuvalet eğitimi vermeyi düşünüyordum ama yaza kadar idare etmemiz gerekecek. ben ya da babası değiştirdik bu zamana kadar hep altını. babaannesi geldiğinde değiştirmek istediğinde bile pek izin vermiyordum, bilinçaltında demek ki herkes eşofmanımı indirebilir bezimi çıkarabilir gibi bir algı olsun istemediğim için. o konuyu öğretmenlerle konuşup öyle bir yol izleriz herhalde.

iş yerimizdeki çoğu arkadaşın çocuklarını gönderdiği bir yer. iyi diye duydum bakalım görüşmeye gidince göreceğim nasıl bir yer olduğunu.

tek tavsiyem çocuğa işe gitmediğinizi hissettirmeyin

yani anne işe çocuk kreşe gidecek ya siz izin alıp evde olunca ben kreşe gidiyorum o işe gitmiyor diye düşünmesin

keza babasının evde olmasını da hissettirmeyin

ilk hafta genelde hevesle gidiyorlar ama ilerleyen süreçte artık değişik bir şey olmadığını anladığında daha tepkisel yaklaşabilir

ama alışır

ben oğlumu kreşe verdiğimde bana oradaki müdür hafta sonu bile gelmek isteyecek demişti, inanmamıştım, "bunlar da çocuklarla ilgilene ilgilene anneleri de çocuk gibi avutuyorlar" diye düşünmüştüm

sonuç birkaç ay sonra, hafta sonu okulun önüne gidip okul kapalı bu nedenle gidemiyorsun, yarın gideceksin diye ikna edilen 30 aylık çocuk

aynen benimki de sizin oğlunuz gibi bana çok düşkün. bazen çizgi film açıyoruz onu izlerken bile gelip tepeme oturur öyle izler ciddi anlamda tepeme ama bizimki de çok ağlak bana yapışık.
yanına sevdiği bir oyuncağı vermekte güzel fikir teşekkür ederim

ilk söylediğiniz çok doğru, mantıklı.
eve gitsem bile işe gittiğimi bilsin o doğru.
umarım bizimki de çabucak alışır sizin oğlan gibi

ilk söylediğiniz çok doğru, mantıklı.
eve gitsem bile işe gittiğimi bilsin o doğru.
umarım bizimki de çabucak alışır sizin oğlan gibi

ben bunu yıllarca uyguladım

hatta biz eşimle birlikte çalışıyoruz ama oğlum yıllarca bunu da bilmedi

zira onu kreşe bırakıp bizim ikimizin birlikte zaman geçirdiği algısı olmasın istedim

yine evde kalacaksam da işe gider gibi giyinir kreşe bırakır çıkışta da sabah giydiklerimi tekrar giyer ve almaya giderdim

Niye yaza kadar bekliyorsun tuvalet eğitimi için? Şimdide gayet başlanabilir. Eve lazimlik alin, senin ile yada baba ile tuvalete gitsin, nasil bisey olduğunu görsün.

Sonra her lazimliga, yada eger seçersen tuvalet oturma aletine oturduğunda sticker verebilirsin.

Ilgi duyduğunda ve cidden hep tuvalette yaptiğinda ise özel kalin külot giydir.

Yani bu bir süreç. Bazelari 1 haftada alişiyor, bazelari aylarca alişmiyor. Kizimda aylar sürmüstü. Inat olduğundan oda. Yani tavsiyem hemen hemen başlamaniz.

Ve kreş konusundada sürekli dile getirme. Endişen belli olmasin. Normal biseymiş gibi davran, ki zaten normal. Ilk hafta yarim gün, diğer hafta full yolla çocuğu.

Uyku saatleri cok düzensiz ama. Gündüz uykysunu azaltip/iptal edebilirsiniz.

Kresiniz onemli. Sizin yapacaklariniz bir ise yaramayacak,kresin iyi bir egitim kurumu olmasi cok sey fark ettirir. Esimin kuzeniyle ayni anda baslattik cocuklari,farkli kurumlara. Onlarin kresi oglen uykusuna yatirip bir daha uyandirmayan siradan bir yerdi. Cocuk yemek yemeyi bile ogrenemedi,bizimki bayila bayila yiyor okulda. Gelisim acisindan kuzenimizin cocugu bizimkinden daha ilerideydi,okul rezil etti birakti cocugu. Kresinizi iyi secmeniz yeterli. Gerisi hikaye.

Alışma süresi çocuğa göre değişir kimi çocuk 1 haftada alışır kimi 1 ayda. İlk 1-2 hafta gidişata göre tam gün bırakmayın zaten öğretmenide söyleyecektir. Yavaş yavaş okulda kalma saatlerini uzatın böyle daha kolay alışıyorlar. Bir gün hevesle gitmek isteyip bir gün ben okulu sevmiyorum gitmek istemiyorum diye ağlayabilir kararlı olmanız gerekir bu durumlarda en ufak bir esneklikte hemen sürecin başına dönebilirsiniz.

evde lazımlık var aslında ama ilk bir kaç gün illaki lazımlığa gitmeyi unutup etrafı batıracak. o dönemde de yanında ben olayım istiyorum. babasının en ufak bir ters bakması bile etkiler çocuğu, ben daha sabırlı yaklaşabilirim. bu hafta sonu bez takmayayım bir başlamış olalım bakalım bu tuvalet işine de.
uyku saatleri konusunu bende çok çözmeye çalışıyorum hatta hafta sonları gündüz uyutmayıp akşam erkenden uyuyunca ben de dinlenmiş oluyorum. kreşe gidince o konuda da bir çözüme ulaşırız sanırım.

gönderenler çok memnun deneyip tecrübe edeceğiz biz de bakalım

Yalnız çocuğun hayatında tek değişken olmalı.
Aynı süreçte hem tuvalet eğitimi hem 1 2 hafta sonra kreş olmaz.
Eğer kreşe martta verecekseniz şuan tuvalet eğitimine başlanabilir, yakın tarih ise erteleyin.

evet kararlılığın önemini ben işe giderken biraz fazla duygusal yaklaştığımda anladım aslında. çok ağlayıp kendini yerden yere atıyordu. şu anda ben işe gideceğim siz babayla oyun oynayacaksınız akşam da eve geleceğim deyip öpüp çıkıyorum kapıdan. daha önceden defalarca öper sarılır öyle gitmeye çalışırdım. yanlış yapıyormuşum.

gönderenler çok memnun deneyip tecrübe edeceğiz biz de bakalım
Fiyat skalasindan anlayabilirsiniz kresin kalitesini. Benim bulundugum sehirde 750 liraya da kres var,1000 liraya da,1500 liraya da,2000 liraya da. Bunlardan 750 ve 1000 lira olani kotudur bariz soyleyebilirim. Cunku dikkat edilmesi gereken cok sey var kres secerken. Bunlar da parayla oluyor bedavadan saglanabilen seyler degil. Mesela guvenlik,mutfak. Calisanlar cocuk gelisim mezunu mu,ogretmenlik mezunu mu? Okulun sahibi kim,esas meslegi ne, mutfak hijyen belgeli mi,hazir gida kullaniyor mu,yemegi kendi mi yapiyor disaridan mi aliyor. Giris cikis saatlerinde gidip kapisinin onunde bir durun mesela. Sen kimsin diye soran olacak mi bu cok onemli. Ben kres secerken en cok bunlara dikkat ettim. Kapi baca acik kreslere cok denk geldim, al bir cocugu gotur,kimse sana sormuyor bile sen kimsin niye geldin diye.

Hemen 1 haftada 2 haftada alismayabilir. Ben oglumda asla pes etmedim. Neredeyse 3 ay surdu. Simdi arkasina bile bakmadan kosa kosa gidiyor iceri

eşimin işi bir haftaya da belli olabilir 1 aya da. en iyisi tuvaleti yaza ertelemek o zaman. önümüzdeki hafta bile hemen kreşle görüşmeye gidebiliriz çünkü.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…