3.gün Öğretmenin söyledikleri

Kubela28

Üye
Kayıtlı Üye
19 Ağustos 2022
156
63
32
Kızlar merhabalar
Yaklaşık 1 ay önce kızımla ilgili konu açmıştım buraya...
Çok kısa özet geçeceğim Kübra 3 yaşında 3 ay önce bı doktor tarafından bence otizm olabilir diyerek rehberlik araştırmaya yonledilirmistik..
Rehberlik araştırma da otizim bulguları değil dikkat dağınıklığı olabilir demişti özel eğitim gerekli görmedi ve kreşe yönlendirdi.
Bizim içimiz rahat etmedi otizm konusunda tez yapmış bı uzman doktora daha çıktık oda bize uyaran eksikliği dedi ve kreş önerdi. Aynı zamanda dil terapist desteği alıyoruz.
Dil terapist hocamız da dikkati dağınık dedi çok ciddi sorun olmadigini ama özel eğitim gerekebilir dedi.
Bu arada biz kreşe basladik oyun grubu ile günde 2 saat durama göre yarım güne ardından tam güne donderecegiz.
Ama gelin görün ki kreşe adepte olamadı.
İlk gün durdu dün ve bugün 1 saat durdu ağlayarak çıktı. Kreş öğretmenimiz durumunu biliyor günlük bilgi veriyor.
Sadece dün arkadaşlariyla oynamış biraz çok genelde kendi haline diyor. Ama müzik açınca ağlamaya başlamış yüksek ses olduğu için eve geldik yuksek sesle müzik açtık benimle gayet güzel dans etti acaba sese hassasiyeti mi var.
Bunun dışında güzel şeyler de var mesela göz teması daha iyi adına tepkisi daha iyi TV kapatınca bunlarda gelişme oldu.
Çok güzel taklit ediyor kelimeleri çoğaldı ve arada cümle kuruyor daha önceki konumdan daha iyi durumda şuan.
Cuma günü piskyatrsine kontrolumuz var ama içim içimi yedi bilemiyorum sadece yazmak istedim hepinize teşekkür ediyorum simdiden iyi günler dilerim

Okul öncesi öğretmeniyim.Çocukların yaşı düştükçe okula alışması daha zor olur.Bu süre genelde 2 hafta ,1 aya kadar da uzayabilir.İlk günlerden okula alışamaması çok normal.O yüzden endişelenmeyin.Sizin endişelenmeniz çocuğa yansır, bu süreç daha da uzar.Normal hayat akışında olması gereken bir durum gibi davranın.

Uyaran eksikliği konusunda ise telefon ,tablet, bilgisayar, televizyonu hayatınızdan tamamen çıkartın ya da kademeli olarak azaltın.Günde en fazla,toplam 20 dk olacak şekilde kullanması gerek.Bu sürede de eğitici videolar izletmenizi tavsiye ederim.

Yapmanız gereken çocukla ilgilenmek,oyun oynamak , sosyal ortamlara sokmak.Stres olacak bir durum yok.Olayı başında farkettiginiz için şanslısınız.

Okul öncesi öğretmeniyim.Çocukların yaşı düştükçe okula alışması daha zor olur.Bu süre genelde 2 hafta ,1 aya kadar da uzayabilir.İlk günlerden okula alışamaması çok normal.O yüzden endişelenmeyin.Sizin endişelenmeniz çocuğa yansır, bu süreç daha da uzar.Normal hayat akışında olması gereken bir durum gibi davranın.

Uyaran eksikliği konusunda ise telefon ,tablet, bilgisayar, televizyonu hayatınızdan tamamen çıkartın ya da kademeli olarak azaltın.Günde en fazla,toplam 20 dk olacak şekilde kullanması gerek.Bu sürede de eğitici videolar izletmenizi tavsiye ederim.

Yapmanız gereken çocukla ilgilenmek,oyun oynamak , sosyal ortamlara sokmak.Stres olacak bir durum yok.Olayı başında farkettiginiz için şanslısınız.
Çok teşekkür ederim özellikle müzik açınca ağlaması beni çok tedirgin etti bilemiyorum

Çok teşekkür ederim özellikle müzik açınca ağlaması beni çok tedirgin etti bilemiyorum

Farklı bir ortamda olduğu ve tam olarak alışamadığı için ağlamıştır.Mesela bizler de küçükken okula gitmemek için başımız agriyor ,hastayım ,midem bulanıyor gibi bahaneler bulurduk.Aynı durum.

Sizi asıl rahatsız eden,doktorun uyaran eksikliği demesi üzerine müzik olayının yaşanması.Özellikle covid döneminden sonra çocuklarda sosyallik sıfırlandı ki sizin çocuğunuz 3 yaşında.1 yaşındayken covid salgını başlamış ve dışarıya çıkıp sosyallesememiş.

Bu süreçte çocukları oyalayabilmek adına evde telefon tablet televizyona yönelim arttı.Bu da çocuklarda uyaran eksikliğine sebep oldu.Yani bu sorun şimdinin çoğu çocuğunda var.Tek benim çocuğum diye düşünüp panik olmayın.Erken yaşta farkedilmiş.Dediklerime dikkat ederseniz kısa sürede düzelecektir 🙂

Farklı bir ortamda olduğu ve tam olarak alışamadığı için ağlamıştır.Mesela bizler de küçükken okula gitmemek için başımız agriyor ,hastayım ,midem bulanıyor gibi bahaneler bulurduk.Aynı durum.

Sizi asıl rahatsız eden,doktorun uyaran eksikliği demesi üzerine müzik olayının yaşanması.Özellikle covid döneminden sonra çocuklarda sosyallik sıfırlandı ki sizin çocuğunuz 3 yaşında.1 yaşındayken covid salgını başlamış ve dışarıya çıkıp sosyallesememiş.

Bu süreçte çocukları oyalayabilmek adına evde telefon tablet televizyona yönelim arttı.Bu da çocuklarda uyaran eksikliğine sebep oldu.Yani bu sorun şimdinin çoğu çocuğunda var.Tek benim çocuğum diye düşünüp panik olmayın.Erken yaşta farkedilmiş.Dediklerime dikkat ederseniz kısa sürede düzelecektir 🙂
Benim korkum otizm olması aslında

Sınıfımda bir öğrenci vardı.Otizim olduğunu düşünerek RAM a yönlendirmistik.Onda da uyaran eksikliği olduğu ortaya çıktı.Etraftan öğrendim ki 7/24 elinde telefon olan , aman sesi çıkmasın diyerek her istediği yapılan bir çocukmuş.

Otizm olsa RAM bunun tanısını koyardı.18 aylıktan büyük cocuklarda otizimin tanısı konulabiliyor.Uyaran eksikliği demişler.Sizin yapacağınız çocukla ilgilenmek.Gercekten ilgilenmek.

Sınıfımda bir öğrenci vardı.Otizim olduğunu düşünerek RAM a yönlendirmistik.Onda da uyaran eksikliği olduğu ortaya çıktı.Etraftan öğrendim ki 7/24 elinde telefon olan , aman sesi çıkmasın diyerek her istediği yapılan bir çocukmuş.

Otizm olsa RAM bunun tanısını koyardı.18 aylıktan büyük cocuklarda otizimin tanısı konulabiliyor.Uyaran eksikliği demişler.Sizin yapacağınız çocukla ilgilenmek.Gercekten ilgilenmek.
Ne gibi bulgular fark ettiniz hocam çocukta ne gibi belirtiler vardi

Yani otizm olsa doktor söylerdi diye düşünüyorum.

bence çok acele ediyorsunuz, daha ilk günlerden alışmasını beklemeyin. Anladığım kadarıyla genelde ev ortamında takılmış bir çocuk, insanlarla dolu kreşe hemmen alışması zaten çok mümkün değil. Direnin, kreşe devam etsin ufaktan ufaktan her gün 1 saat olsa bile olur. Acele etmeyin. Yakında varsa belki daha küçük oyun gruplarını da deneyebilirsiniz. Kalabalığa alışması için haftasonu AVMlerde oyun parkları oluyor onlara götürebilirsiniz. dediğim gibi acele etmeyin, bol şans dilerim!

Ne gibi bulgular fark ettiniz hocam çocukta ne gibi belirtiler vardi

Adını söylediğimde dönüp bakmazdı, dönen nesnelerle ellemesek yarım saat oynardı , her istediği olsun diye ağlardı, etkinliklerin hiç birini yapmak istemezdi , arkadaşlarıyla oyun oynayamaz 1 dk geçmeden kavga ederdi ,vurmalı kavga.Hic bir isini kendi yapmazdi ,kendi eşyalarını tanımazdi.Ayakkabısını bile bana bağlatmak isterdi, montunu ben giydireceğim.

Ben kesin olarak otizm demistim ama uyaran eksikliğiymis.Birkaç aya düzelme başladı.Tabi aile değişmeyince tek okulla ilerlemek uzun sürüyor.

3 yaş otizm tanısı koymak için yeterli bir yaş.
Uzman insanlar bu görüşte degillermis o nedenle bununla ilgili kaygılanmaniz kendinizi uzmeniz doğru olmaz.
Sizin korku ve kaygılarınız çocuğunuza geçiyor sünger gibi o duyguları emiyorlar.
O nedenle sizde kendinizi rahatlatın destek alın derim.
Elinizden geleni yapın çocuğunuzla ilgilenin bunlar yeterli zaten.
Esas alanım otizm değil ama uzun yıllar özel eğitim merkezlerinde çalıştım.
Otizmin kıyısından dönmüş cok fazla çocuk gördüm.
TV yi evlerinden tamamen çıkartan aileler gördüm.
Ekrani azaltmak çok işe yarıyor.
Kreşte herhangi bir şey onu huzursuz etmiş olabilir bunlara çok takılmayın.
Destek aldığınız insanlara da dikkat edin uzmanlık alanlarına , vaatlerine dikkat edin.
Malesef çok ütopik vaatlerde bulunan eğitimciler gördüm böyle insanlar dolandırıcı gibi geliyor bana.
İçiniz rahat etmezse bulunduğunuz şehirde işini iyi yapan bir özel eğitim merkezine başvurup özel ders aldirabilirsiniz.

Adını söylediğimde dönüp bakmazdı, dönen nesnelerle ellemesek yarım saat oynardı , her istediği olsun diye ağlardı, etkinliklerin hiç birini yapmak istemezdi , arkadaşlarıyla oyun oynayamaz 1 dk geçmeden kavga ederdi ,vurmalı kavga.Hic bir isini kendi yapmazdi ,kendi eşyalarını tanımazdi.Ayakkabısını bile bana bağlatmak isterdi, montunu ben giydireceğim.

Ben kesin olarak otizm demistim ama uyaran eksikliğiymis.Birkaç aya düzelme başladı.Tabi aile değişmeyince tek okulla ilerlemek uzun sürüyor.
Benim ki nin iletişimi hiç yok değil ama zayıf bir de anlamsız bakışları var :KK43:

Yani henüz 3 gün olmuş büyük oğlumun alışması 1 ay sürmüştü küçük oğlum abiyi alırken bırakırken etkinliklerine gittimizde gördüğü için 2 hafta sürmüştü 3 gün alışamadı demek için çok erken kademeli alışma yapıyorlar ilk gün öğretmenle tanışma biraz oyun oynama 2. gün bir saat etkinlik yapma 3. gün yemek yemek vb. acele etmeyin zaman tanıyın. otizm ile ilgili bir bilgim yok.

3 yaş otizm tanısı koymak için yeterli bir yaş.
Uzman insanlar bu görüşte degillermis o nedenle bununla ilgili kaygılanmaniz kendinizi uzmeniz doğru olmaz.
Sizin korku ve kaygılarınız çocuğunuza geçiyor sünger gibi o duyguları emiyorlar.
O nedenle sizde kendinizi rahatlatın destek alın derim.
Elinizden geleni yapın çocuğunuzla ilgilenin bunlar yeterli zaten.
Esas alanım otizm değil ama uzun yıllar özel eğitim merkezlerinde çalıştım.
Otizmin kıyısından dönmüş cok fazla çocuk gördüm.
TV yi evlerinden tamamen çıkartan aileler gördüm.
Ekrani azaltmak çok işe yarıyor.
Kreşte herhangi bir şey onu huzursuz etmiş olabilir bunlara çok takılmayın.
Destek aldığınız insanlara da dikkat edin uzmanlık alanlarına , vaatlerine dikkat edin.
Malesef çok ütopik vaatlerde bulunan eğitimciler gördüm böyle insanlar dolandırıcı gibi geliyor bana.
İçiniz rahat etmezse bulunduğunuz şehirde işini iyi yapan bir özel eğitim merkezine başvurup özel ders aldirabilirsiniz.
Ben çalışıyorum babaanne bakıyordu ne yazık ki çok maruz kaldı ekrana şu anda tamemen kestik zaten

Yani henüz 3 gün olmuş büyük oğlumun alışması 1 ay sürmüştü küçük oğlum abiyi alırken bırakırken etkinliklerine gittimizde gördüğü için 2 hafta sürmüştü 3 gün alışamadı demek için çok erken kademeli alışma yapıyorlar ilk gün öğretmenle tanışma biraz oyun oynama 2. gün bir saat etkinlik yapma 3. gün yemek yemek vb. acele etmeyin zaman tanıyın. otizm ile ilgili bir bilgim yok.
Anladim teşekkürler ederim

Merhaba
Diz baş kafa ağrılarım için enfeksiyon doktoruna göründüm ve lyme teşhisi kondu. Sonra doktorumuza otizmli çocukların geldiğini gördüm. Lyme kaynaklı otizm olabiliyormuş. Özel laboratuvarlarda Lyme testi yapılabiliyor. İsterseniz bir araştırın derim. Ben istanbulda kartal umut hastanesinde yaptırdım.

Benim ki nin iletişimi hiç yok değil ama zayıf bir de anlamsız bakışları var :KK43:

Otizm genetik bir hastalık.Yani sonradan oluşmaz ama ekran bağımlılığı gibi durumlar sonucunda otizme benzer davranışlar görülebilir.

Çalıştığım için çok ekrana maruz kaldı demişsiniz.Bunu çözersiniz sorun kalkar.

Hava güzel oldukça günlük dışarı bir markete ,pazara ,parka çocuğu çıkarabilirsiniz , ev işlerinde ufak sorumluluklar verebilirsiniz.Mesela çamaşır sepetinde kendi çamaşırlarını getirtebilirsiniz ,bulasik toplamaya yardım ettirebilirsiniz vb.

Kendinizi de çalıştığınız için suçlamayın.İlgi ve sevgi çözecektir ☺️

X