3 aylık bebekle neler yapilir

melo58

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
29 Eylül 2024
3
0
25
Merhabalar 93 günlük bebeğim var gün içinde uyanık olduğunda neler yapıyorsunuz ben oyalarken çök zorlanıyorum ya da kucakta mi yerde mi aktivite yapmak lazım oğlum en fazla yarım saat bilemedin 40 dakika oyalaniyor

Allah bağışlasın, hareketli bir bebek mı?
Benim bebeğim hiç yatmayı sevmezdi hâlâ da sevmiyor, biz hep kucağımda şarkı söylüyorduk, tekerleme söyledim, evi eşyaları geziyorduk, hava güzelse dışarı çıkıyordu.
Görsel kartları vardı onları anlatıyordum, hışır kitapları var onları inceleyip sonra kendim hikaye uydurup anlatıyordum...
5 aylık oldu hâlâ seviyor bunları. Aklıma gelenler böyle..

Siyah beyaz zeka kartlarını gösteriyordum anlatıyordum karttakileri, onunla konuşuyordum ilgisini çekiyordu. Oyun halısına epey zaman geçiriyordu piyano çalarak ayaklarını vurarak. Bol bol karın üstü egzersiz yapıyorduk yaparken de zeka kartlarını değiştirerek gösteriyordum sonra sırt üstü yatırıp yanına uzanıp sohbet ediyordum kucağımda gezdirirken mayışırdı uyurdu yatağına bırakınca. Halen de öyle uyuyor gerçi. Dışarı çıkarıp hava alıyorduk kısa da olsa. Çıkamadığımız zaman kucağımda balkonda dışarı bakarak zaman geçiriyorduk. Bir çoğunu hala yapıyorum 6 aylık🌝

Yüzüstü veya sırtüstü yatırıp zeka kartlarını gösterip heyecanlı ses tonuyla neler olduğunu anlatıyordum, su matı aldım içindeki şekilleri yakalamaya çalışıyordu, piyanoyu çok seviyordu, çıngırakları yakalayıp ayaklarıyla piyanoya vuruyırdu, anakucağında yatırıyordum yorulunca, anakucağının oyuncaklarıyla oynuyorduk, büyük sorular kitabım almıştım renkler ve boyutlar dikkatini çok çekiyordu, yine heyecanlı heyecanlı anlatıyordum çok seviyordu, hışırtılı kitaplarla oynuyorduk. Şimdi kendisi (7aylık) kendi kendine de oynuyor konuşa konuşa.

Bebeğiniz her gün
Yüzüstü veya sırtüstü yatırıp zeka kartlarını gösterip heyecanlı ses tonuyla neler olduğunu anlatıyordum, su matı aldım içindeki şekilleri yakalamaya çalışıyordu, piyanoyu çok seviyordu, çıngırakları yakalayıp ayaklarıyla piyanoya vuruyırdu, anakucağında yatırıyordum yorulunca, anakucağının oyuncaklarıyla oynuyorduk, büyük sorular kitabım almıştım renkler ve boyutlar dikkatini çok çekiyordu, yine heyecanlı heyecanlı anlatıyordum çok seviyordu, hışırtılı kitaplarla oynuyorduk. Şimdi kendisi (7aylık) kendi kendine de oynuyor konuşa konuşa.
Bebeğiniz hergun aynı seylerimi yapıyordunuz yoksa farklı farklı şeyler mi benim bebeğim bazen çok huysuz oluyor yaptığı şeyleri yapmak istemiyor kucakta da durmuyor yoksa ben fazla mi beklenti içini giriyorum bilmiyorum benim ilk bebeğim o yüzden nasıl davranacağımi bilemiyorum

Oyun halısına yatırıp tepesinden sallanan oyuncakları gösteriyordum. Onları çekiştirip ışıklarına bakıyordu. Ana kucağını mutfak masasına koyup yemek yaparken konuşuyor ne pişiriyorum anlatıyordum. (Büyük kızım mutfağa çok meraklıdır mesela). Farklı dokuları hissettiriyordum (kadife kumaş, naylon, ağaç kabuğu, kozalak, çimen…)

Bebeğiniz her gün

Bebeğiniz hergun aynı seylerimi yapıyordunuz yoksa farklı farklı şeyler mi benim bebeğim bazen çok huysuz oluyor yaptığı şeyleri yapmak istemiyor kucakta da durmuyor yoksa ben fazla mi beklenti içini giriyorum bilmiyorum benim ilk bebeğim o yüzden nasıl davranacağımi bilemiyorum
Uyku saatlerini kaçırmayın o aylarda huysuzluk çoğunlukla ondan oluyor. Beslenme aktivite uyku sonra tekrar uyanma beslenme aktivite uyku diye bir döngünüz olsun. 3 aylık bebek genelde yarım saat anca oynayabilir zaten, sonra yorulur mızmızlanır. Eğer elleri kolları bacakları istemsizce savruluyorsa, gözleri kocaman açıldıysa kırpılmıyorsa çok yorulmuş çok uyarılmış demek. Uyutmayı deneyin o anda. Benim bebeğim uyandıktan 1 buçuk saat sonra tekrar uyumak isterdi yorulup mızmızlanırdı

X