2014 KPSS güncel bilgiler

ilk Türk filmi: Ayastafenos'taki Rus Abidesi'nin Yıkılışı - 1914 (belgesel niteliğinde fakat günümüze ulaşmamış)
ilk konulu Türk filmi: "Pençe" ve "Casus" - 1917
sansürlenen ilk Türk filmi: Mürebbiye - 1919
ilk Türk komedi filmi: Bican Efendi Vekilharç - 1921
ilk sesli Türk filmi: İstanbul Sokaklarında - 1931
ilk Türk korku filmi: Çığlık - 1949
Amerika'da yapılan ilk Türk filmi: Hollywood Rüyası - 1956
ilk renkli Türk filmi: Halıcı Kız - 1953
uluslararası ödül alan ilk Türk filmi: Susuz Yaz - 1963 (Berlin Film Festivali Altın Ayı Ödülü ve Meksika Altın Maya Ödülü)

Osmanli Sultanlarının mahlasları;

Fatih Sultan Mehmet (Avni)
2. Bayezit (Adli)
1. Selim (Selimi)
Kanuni Sultan Süleyman (Muhibbi)
Sultan 3. Murad (Muradi)
Sultan 1. Ahmet (Bahti)
Sultan 2. Osman (Farisi)
Sultan 3. Ahmet (Necip)
Sultan 3. Selim (Selimi)

Osmanli Sultanlarının mahlasları;

Fatih Sultan Mehmet (Avni)
2. Bayezit (Adli)
1. Selim (Selimi)
Kanuni Sultan Süleyman (Muhibbi)
Sultan 3. Murad (Muradi)
Sultan 1. Ahmet (Bahti)
Sultan 2. Osman (Farisi)
Sultan 3. Ahmet (Necip)
Sultan 3. Selim (Selimi)

4.murat muradi diye biliyorum

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

4.murat muradi diye biliyorum

4. Murat'ınki de Muradi. 3. Murat'ınki de.Bazılarınınki aynı olabiliyor.

Edit;

4. Murat'ın Muradi ve Şah Murat olmak üzere 2 mahlası varmıs.

Son düzenleme:
4. Murat'ınki de Muradi. 3. Murat'ınki de.Bazılarınınki aynı olabiliyor.

Edit;

4. Murat'ın Muradi ve Şah Murat olmak üzere 2 mahlası varmıs.

10.sınıf Osmanlı lise tarih kitabında ttk alınmış olarak gösteriyor ondan dedim

10.sınıf Osmanlı lise tarih kitabında ttk alınmış olarak gösteriyor ondan dedim

Ben yanlıs demedim ki canım. Bazılarınınki aynı olabiliyor. Bak burada da vermiş. Baska okudugum bir yerden almıstım ben, orada da hepsini vermemis.

II. Murad Muradi
Fatih Sultan Mehmed Avni
II. Bayezid Adli
Şehzade Korkut Harimi
Cem Sultan Cem
Yavuz Sultan Selim Selimi
Kanuni Sultan Süleyman Muhibbi
II. Selim Selimi
Sultan Mehmed
Şehzade Mustafa Muhlisi yada Mustafa
Şehzade Cihangir
Şehzade Bayezid Şahi
Sultan III. Murad Muradi
Sultan III. Mehmed Adni
I. Ahmed Bahti
II. Osman Farisi
IV. Murad Muradi
IV. Mehmed Vefai
II. Ahmed
II. Mustafa İkbali
III. Ahmed Necib ve Ahmedî
III. Mustafa Cihangir
III. Selim İlhami
II. Mahmud Adli
Mehmed Reşat Reşad

Eksik ya da düzeltilecek bir yer varsa ekleyebilirsin canım.:KK14:

-İlk defa 1961 anayasası ile olusturulan Yüksek Hakimler kurulu bugünki adıyla HSYK ilk başkanı Mehmet Suphi Örs'tür.

-ilk anayasa mahkemesi 1961 anayasasıyla olusturulmustur, ilk başkan Sünuhi Arsan'dir. (Yargıtay)

-Unesco 2014 yılını İsmail Gaspıralı yılı ilan etmistir.

İsmail Gaspıralı:Kırım Tatarı eğitimci, yayıncı ve politikacı. Gaspıralı, Rus İmparatorluğu'nda Türk ve İslam toplumlarının eğitim, kültür reformu ve modernleşmeye ihtiyacını betimleyen Müslüman entelektüeldir. Türkçü Turancı görüşün ideologlarındandır.Gaspıralı düşüncelerini 1883'te kurduğu ve 1918'e kadar varlığını sürdüren "Tercüman" adlı gazetesiyle yaymıştır. Yayınlarında Türk halklarını birlik ve dayanışmaya çağırdı.

-M. Kemal'in arkadası Nuri Conker'in Zabıt ve Kumandan adlı eserini elestirdigi kitabının adı Zabıt ve Kumandan ile Hasbihal.

-Arıburnu Muharebeleri Raporu ve Anafartalar Maharebatına Ait Tarihçe Mustafa Kemal'e aittir.

-M. Kemal Hatip takma ismiyle Minber gazetesinde yazılar yazmıstır. (Çıkmıs kpss sorusudur, ayrıntı bunlar ya demeyin, gözatalım her seye elimizden geldigince)

-Mustafa Kemal Atatürk’ün doğrudan kaleminden çıkan belli başlı kitapları;

Cumalı Ordugâhı,
Tabiye Tatbikat ve Seyahati,
Takımın Muharebe Talimi,
Bölüğün Muharebe Talimi,
(Almanca'dan cevirmistir)
Zabit ve Kumandan ile Hasbıhal,
Tabiye Meselelerinin Halli ve Emirlerin Sureti Tahririne Dair Nesayih;
Arıburnu Muharebeleri Raporu, Anafartalar Muharebatına Ait Tarihçe,
Karlsbat Hatıraları,
Hatıra Defteri,
Nutuk,
Medeni Bilgiler,
Geometri…
Dört cilt olarak onun döneminde Maarif Vekâleti tarafından yayınlanmış olan Tarih kitabında, İslam Tarihi’ni onun yazdığı biliniyor…

-Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Rifat Börekci'dir. SEBEP: Milli Mücadele'de Şeyhülislam Dürrizade'nin fetvasına karşı Ankara Fetvası'nı ilan etti. Kurtulus yanlısı olmasından dolayı ödüllendirildi.

ülke anayasının kabul edilişinin 21. yıldönümü olması sebebiyle 2013 aralık ayında genel af ilan edilen ülke özbekistandır.
avrupa konseyi parlamaenter meclisi tarafından 2014 avrupa konseyi müze ödülüne layık görülen "baksı müzesi" bayburttadır.

-Dünyanın 3., Avrupa'nın deniz doldurularak yapılan tek havalimanının insaası Ordu'da.

yönetmen nuri bilge ceylan Kış Uykusu adlı filmiyle 67. cannes film festivalinde altın palmiye ödülünü aldı

Gezi olayları ile gündeme gelen PLEBİSİT

Plebisit: bi sorun hakkında, halkın, kabul yada red edebilme haklarını kullanıp, kararlarını belirtmeleri amacıyla yapılan halkoylaması. özellikle sınırların çizilmesi, bi antlaşmanın imzalanması durumunda uygulanır, olağanüstü bi haldir. ilk defa fransız devrimi döneminde uygulanmıştır.

Anayasa degisiklikleri ve kanunlar icin degildir. Bu sebeple yarı dogrudan demokrasi araclarından sayılmaz.

Yarı dogrudan demokrasi aracları:
Referandum
Halk vetosu
Halk tesebbüsü
Temsilcilerin azli

----denemede çıkanlar----

1 Mart 2013 tarihinde İsveç'te düzenlenen '32. Salon Avrupa Atletizm Şampiyonası' finalinde 60 metre engeli koşarak altın madalya kazanan milli atletimiz NEVİN YANIT

Uzaya insanlı uzay aracı gönderen üçüncü ülke ÇİN

2012 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinde arkeoloji alanında büyük ödül - Gaziantep Zeugma Antik Kenti ve Müzesine verilmiştir.

G-8 Ülkeleri 2013 Devlet Başkanları Zirvesi haziran ayında Kuzey İrlanda da yapılmıştır.

---- denemede çıkanlar ----

NASA'nın keşfettiği dünyaya benzeyen gezegenler Kepler-62-e ve Kepler-62-f

Osman Hamdi Bey'in astronomik fiyata satılan tablosu Kaplumbağa Terbiyecisi

2012 Dünya Bankası verilerine göre dünyada en yaşlı nüfus oranına sahip ülke Japonya

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (BİST) in yeni adı Borsa İstanbul

-2014 Türk Dünyası Kültürel Başkenti ise Tataristan’ın başkenti Kazan . 2014-Eskisehir.

-2013- HOLLANDA Kraliyet nişanı verilen Türkler: Mustafa KALIN, Murat YILDIRIM, Mehmet Ali YALVAÇ,Recep IŞIK, Şadiye ÜSTÜNER

-2014’te Çin takvimine göre “At Yılı” başladı.

-2013- Çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından “En Temiz Şehir” olarak seçilen ilimiz: Trabzon.

-2012- ABD Dışişleri Bakanlığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü “Cesur Kadınlar Ödülü’nü” Şafak Pavey’e vermiştir. İlk engelli kadın milletvekilimiz.

-AB tarafından tescillenen ilk Türk ürünü: Antep Baklavası

-Organik tarım merkezi seçilen ilimiz İzmir’dir.

-FIBA 2014 DÜnya Erkekler Basketbol sampiyonası, AGUSTOS-EYLÜL 2014'de İspanya'da yapılacak.

-Derya Can 2013 yılında paletsiz ip destekli 71 metre dalış yaparak dünya rekoru kırdı.

X