2012 Temmuz Anneleri Paylaşım Alanı

Tabiki canım

Lilypie sitesine gir
Maternity and Pregnacy ye tıkla
Days and week e tıkla
Full size ticker yazan yerden Next de
İlk adım olarak ordan kendine zemin seç Next de
İkinci adım simge seç next de
Üçüncü adım Expected due Date: Bebişinin tahmini doğum tarihi
Last Menstrul period: Senin son Sat bilgin
Bütün bilgileri girdikten sonra tablon hazır görüceksin zaten
sonra altta For websites yazan yerde Image Url ye tıkla çıkan linki kopyala
Sitemize dön profiline gir çizelgeye tıkla yapıştır kaydet, bu kadar

pusecim çok sağol, oldu valla:) çok mutluyuz eheheheh:)

Tüm annelerimize iyi geceler diliyorum.10 haftalık hamileyim fakat 5 haftadan bu yana ara ara kanamalarım oluyor ilk kanamam olduğu gün doktor kesinlikle yatıcaksın kalkmıyacaksın dedi her gün progestan iğnem vardı.iğnelerim geçen cumartesi günü bitti..bugün eşimle dışarıya çıkacaktık tam merdivenlerden inerken bir şey hissettim ve yine kanamam geldi yine apar topar doktoruma gittik..kesede bir yırtılma yok rahim kenarında bir kanama göünmüyor hatta alttan kontrol yaparak rahim ağzı yaram mı var diyede baktı herşey yolunda fakat bu kanamanın neyden dolayı geldiğini bir türlü bulamıyoruz bu durumda riskli durum diyerekten yatış ve iğne veriyor.Doktoruma çok güveniyorum iyi bir doktor fakat neyden ileri geldiğini bulamadığımız için tedirginim..acaba diyorum adet tarihim geldiğinde mi böyle bir kanama oluyor..bugün başladığımız 3 günde bir vurulacak olduğum proluton iğneye başladık müthiş yoğun yağlı bir iğne olduğu içinde saatlerce ağrısı ve acısı geçmek bilmiyor...umarım bebeğimi sorunsuz büyütüp dünyaya getirebilirim..Şimdiden tüm annelerimize sağlıklı ve mutlu hamilelik dönemi geçirmelerini temenni ediyorum...

Slm arkadaslar uzun zamandir takip etmeye calisiyorum yeni yazabildim. bende temmuz annesi oloacagim insaallah. Arkadasim ben ilk bebegimde aynen senin gibi oldum dr hic bir sorun bulamadi kanamanin sebebinide bulamadi sonunda dediki, bazi kadinlar adet gunleri geldiginde boyle seyler yasayabiliyor. ve ben bunu bir kac ay yasadim. Emin ol bir sorun olmuyor doktoruna guven. Benim nurtopu gibi bir kizim oldu. insaallah sende sorunsuz kucagina alirsin.

günaydın kızlar herkese hayırlı cumalar rabbim dualrımızı kabul etsin inşaallah...sela ile ezan arası yapılan dualar kabul oluyormuş ne olur birbirimize dua etmeyi esirgemeyelim

Günaydın canım, hayırlı cumalar olsun sanada. Amin canım inşallah cümlemizin duaları kabul olsun. Rabbim kimsenin elini yüreğini boş çevirmesin İnşallah. Çocuk isteyenlere çocuk nasip etsin. Bizlerede sağlıkla bebeklerimizi kucaklamayı nasip etsin

Günaydınn... Tüm annişlere ve bebişlere hayırlı cumalar...

Beksu'cum kendini bu kadar hırpalamanı doğru bulmuyorum. İlk hamileliğimde dr.sigara içmemek seni strese soktuğu anda yak bir tane bir iki nefes al at demişti. Hamilelikte en önemli risk strestir... Çok tutamadığın anlarda sende yak bir iki nefes al ve at. İlk hamileliğimde ne yazık ki içiyordum bende. Üstelik abartıyordum biraz. Ama çok şükür bu hamileliğimden yaklaşık 4-5 ay önce bıraktım sigarayı. O yüzden şimdi rahatım.

Günaydın canım, hayırlı cumalar olsun sanada. Amin canım inşallah cümlemizin duaları kabul olsun. Rabbim kimsenin elini yüreğini boş çevirmesin İnşallah. Çocuk isteyenlere çocuk nasip etsin. Bizlerede sağlıkla bebeklerimizi kucaklamayı nasip etsin

tüm içtenlikle AMİNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN diyorum canım...haftaya cuma gelir mi kızlar yaa günler geçmek bilmiyorr :KK69:

Aminnn... Allah herkesin yüreğine göre versin inşallah...

Günaydınn... Tüm annişlere ve bebişlere hayırlı cumalar...

Beksu'cum kendini bu kadar hırpalamanı doğru bulmuyorum. İlk hamileliğimde dr.sigara içmemek seni strese soktuğu anda yak bir tane bir iki nefes al at demişti. Hamilelikte en önemli risk strestir... Çok tutamadığın anlarda sende yak bir iki nefes al ve at. İlk hamileliğimde ne yazık ki içiyordum bende. Üstelik abartıyordum biraz. Ama çok şükür bu hamileliğimden yaklaşık 4-5 ay önce bıraktım sigarayı. O yüzden şimdi rahatım.

Sanada günaydın, Bende sigarayla mücade eden anne adaylarından biriyim malesef. Burda mümkün olduğu kadar bu konuyu dile getirmek istemiyorum ama bazen açılıyor işte. Bazı arkadaşlar çok yargılayıcı olabiliyor buda ister istemez can sıkıyor malesef

tüm içtenlikle AMİNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN diyorum canım...haftaya cuma gelir mi kızlar yaa günler geçmek bilmiyorr :KK69:

İlk hamileliğimde geçmeyecek herhalde günler diyordum bende. Sanki hiç bitmeyecek gibiydi. Ama ne zaman doğum yapıp çalışmaya başladım dedim var mıydı hamilelik gibisi bebeğimi heryere rahat rahat götürebiliyordum. Hep benimleydi. Oğlum 3,5 yaşında artık çok şükür; Sağlıklı mı?Kalbi atıyor mu? Erkek mi, kız mı? Doğum kolay olacak mı? Dönecek mi? Emekleyecek mi? Konuşacak mı? derken bir baktım koocaman olmuş oğlum.Şimdi; Tadını çıkara çıkara geçsin istiyorum günler. Hiiiç acelem yok. Allah nasip ettiyse inşallah nasılsa alacağız bebeklerimizi kucaklarımıza. O yüzden sen de tadını çıkar cnm. Doğum yaptıktan sonra ne çabuk geçti günler diyeceksin... :KK49:

İlk hamileliğimde geçmeyecek herhalde günler diyordum bende. Sanki hiç bitmeyecek gibiydi. Ama ne zaman doğum yapıp çalışmaya başladım dedim var mıydı hamilelik gibisi bebeğimi heryere rahat rahat götürebiliyordum. Hep benimleydi. Oğlum 3,5 yaşında artık çok şükür; Sağlıklı mı?Kalbi atıyor mu? Erkek mi, kız mı? Doğum kolay olacak mı? Dönecek mi? Emekleyecek mi? Konuşacak mı? derken bir baktım koocaman olmuş oğlum.Şimdi; Tadını çıkara çıkara geçsin istiyorum günler. Hiiiç acelem yok. Allah nasip ettiyse inşallah nasılsa alacağız bebeklerimizi kucaklarımıza. O yüzden sen de tadını çıkar cnm. Doğum yaptıktan sonra ne çabuk geçti günler diyeceksin... :KK49:

Allah bağışlasın canım 3,5 yaşında maşaallah aslan parçası olmuşş...:nazar::nazar::nazar: inşaallah rabbim o günleri bizlere de yaşatsın huzurla mutlulukla...

sabahtan beri sol tarafım çok ağrıyor
bazen dayanılmıcak kadar acaba doktora gitsem mi hemde kuzuyu görürüm :))))
3 4 gündür karnım gazsızken bile şişik hemde bayaca acaba karnım büyüyor onun ağrısımı

benimde karnım şiş diyorum ama arkadaşlarda karnın büyüyor diyor aslında hoşumada gitmiyor değil çıksın biran önce göbüşlerr yaa:KK49:

Gebelikte Bulantı ve Kusma
Genellikle, çevremizde midesi bulanan, lavaboya koşan erişkin bir kadın gördüğümüzde aklımıza ilk gelen gebelik olur. Bazen bu bulantılar siz daha gebelik testinizi yapmadan önce ortaya çıkar. Gebeliğin ilk üç ayı ( 6- 14. haftalar arası) işte bu nedenle en konforsuz ve sıkıntılı aylarıdır. Mutfağa girmek şöyle dursun, en ufak bir koku bile sizi son derece rahatsız eder. Gebeliğin keyfini çıkaramazsınız. Bu dönemde bilmeniz gereken en önemli nokta birgün sabah uyandığınızda bu bulantıların tamamen bitmiş olacağı ve gebeliğin en keyifli dönemlerinin başlayacağıdır.Bu yazıda sizi bu kadar rahatsız eden gebelik bulantıları ile ilgili bilgilendirmek istedim.

Sıklığı Nedir ?

Hafif bulantı kusmalar gebeliklerin çoğunda (%50-90) görülmesine rağmen, şiddetli ve tedavi gerektirecek ( hiperemezis gravidarum) boyuta gelme olasılığı %1 civarındadır.

Nedeni Nedir ?

Gebelik bulantıları nedenini tam olarak bilemediğimiz durumlardan birisidir. Vücutta gebelikle beraber ortaya çıkan birçok değişikliğin kombinasyonu olan hormonal, nörolojik, metabolik, toksik ve psikolojik faktörler durumu açıklayabilir. Bazı olası nedenleri arasında aşağıdakileri sayabiliriz;

-hCG ( human koryonik gonadotropin): Bu hormon gebeliğin erken dönemlerinde hızla yükselir. Direk olarak isbatlanmış bir etkisi yok ancak bulantıların tam da bu pik yapan döneme denk gelmesi bize bununla ilgili olabileceğini işaret etmektedir. Yine çoğul gebelik gibi hcg nin daha yüksek değerlere çıktığı hastalarda bulantılar daha yoğun olmaktadır.
estrojen: erken gebelikte hızlı yükseldiğinden etkili olabileceği düşünülmektedir.
bazı kokulara karşı artmış hassasiyet
mide hassasiyeti: bazı hastalarda gastro intestinal sistem erken gebelikteki değişikliklere daha hassastır.Bazı araştırmalar Helikobakter pylori nin de uzun süren bulantı kusmalara neden olduğunu göstermiştir.
stress: bazı araştırmacılar stresse karşı verilen anormal bir yanıtın da bulantı kusmalara neden olabileceğini göstermiştir.

beslenmeKimlerde sık görülür?

çoğul gebelik
önceki gebelikte bulantı kusma fazla olmuşsa
önceden doğum kontrol hapı kullanımı sırasında bulantı kusma oluşmuş ise (vücudun estrojene verdiği yanıtla ilgili olarak)
taşıt tutması oluyorsa
ailede, annede veya kardeşlerde gebelik sırasında bulantı olmuşsa (genetik yatkınlığa bağlı olarak )
migren öyküsü varsa
bebek kız ise (bazı araştırmalar kız bebeklerde annenin bulantılarının daha çok olduğunu göstermiş)

Bulantılar bebeğin gelişimini etkiler mi?

Hafif ve orta derecedeki bulantılar bebeği etkilemez. İlk üç ayda kilo almamış olmak , sıvı alımının yeterli olduğu ve diyet yapılmadığı sürece problem oluşturmaz. Bulantınız biter bitmez iştahınız geri gelecek ve kilo almaya başlayacaksınız.Eğer beslenemediğinizi düşünüyorsanız prenatal vitaminler alınabilir. Demir içermeyen veya düşük miktarda içerenler tercih edilmelidir. Eğer bulantı kusmalarınız uzun sürmüş ve ciddi boyutta ise erken doğum riski veya düşük doğum ağırlığına neden olabilir. Bu noktada doktorunuz gerekirse sizi hastaneye yatırarak tedavi edecektir.

İyi hissetmek ve bulantıdan kaçınmak için ne yapmalı?

Bu konu ile ilgili olarak kesin tedavi prensipleri maalesef yok ancak bazı önerilerin hastalara oldukça faydası olduğunu görmekteyiz.

Gün içinde sık aralıklarla ve az miktarlarda olacak şekilde beslenin( en az 6 öğün) böylece mideniz boş kalmaz
Yatağınızın başucunda krakerler bulundurun. Sabah ilk uyandığınızda yataktan kalkmadan 2-3 kraker atıştırın, 20-30 dakika sonra kalkın, kalkarken önce oturun, sonra yavaşça kalkın
Bulantınızı artıran yiyeceklerden uzak durun.Gebelik için dengeli bir beslenme şekli olmadığını düşünseniz bile size çekici gelen yiyeceklerle kendinizi arada bir ödüllendirin
Yiyeceklerinizi oda sıcaklığında veya soğuk yemeği tercih edin. Sıcak yemeğin kokusu daha fazla rahatsız edicidir
Yağlı, baharatlı, asitli ve kızarmış yiyeceklerden uzak durun, sindirim sisteminizi irrite eder
Sıvı alımını öğün aralarında yapmaya özen gösterin. Bir defada çok fazla sıvı almayın, gün içine yayın. Eğer kusuyorsanız şeker, tuz ve potasyum içeren sporcu içeceklerinden içebilirsiniz.
Çok sıcak ortamlar, uzun araba seyahatleri, parfüm , küf kokusu ve bazı görsel stimulasyonlar bulantıyı artırabilir, uzak durun
Yorgunluk bulantıyı artırır, fırsat buldukça dinlenin
Dikkatinizi farklı alanlara yoğunlaştırmaya çalışın, film izlemek veya bir arkadaşınızı ziyarete gitmek gibi
Vitaminlerinizi gece yatmadan önce alın, demir içerikli ilaçlardan uzak durun
Zencefil in bulantıyı azalttığı gösterilmiş ( zencefilli kurabiye veya çayın faydası olabilir ). Çok yüksek miktarlar sakıncalı olduğundan , doktorunuza danışın, limonlu drajelerin faydası olabilir
Hipnoz uzman kişilerce uygulanırsa bazı vakalarda faydalı olabilir
Kol bantlarını deneyebilirsiniz.Ucuz ve kolay bir yöntemdir

Tedavi ?

Bulantı kusmanın şiddetine göre planlanır. Hidrasyon ( serum) ve bulantı giderici tedaviyi içerir. Şiddetli vakalarda hastaneye yatış gerekebilir. Etki mekanizması tam olarak bilinmemekle beraber B6 vitamini uygun dozlarda etkili ve güvenlidir. Eğer yirmidört saatten uzun bir süredir sıvı alamıyorsanız, idrarınız koyu renk ve kokulu ise ve az idrara çıkıyorsanız, kanlı kusma, ateş, karın ağrısı, yorgunluk ve halsizlik varsa mutlaka hemen doktorunuza başvurun.

bilgi için çok saol cnmmm :emir_bebek:
günaydın kızlar herkese hayırlı cumalar rabbim dualrımızı kabul etsin inşaallah...sela ile ezan arası yapılan dualar kabul oluyormuş ne olur birbirimize dua etmeyi esirgemeyelim

Rabbim herkesin kalbinden geçen herşey kabul olsunnn aminnnnnnnnn:KK16:

X