2008 Aralık anneleri ek-gıdaya geçiş önerileri- mama tarifleri

Kızlar uyarmak istedim.Bebeklere çiğneme alışkanlığını edinmeden AYVA ve HAVUÇ vermek çok tehlikeliymiş.Yani kemirsin diye eline vermek.Sert tanecikli olduklarından ciğerlerine kaçma riski varmış.Bu uyarı direk doktorun sözlerinden alıntıdır.Bilginize.
Bir arkadaşımın oğlu geçen sene ciğerlerine ayva parçası kaçtığı için hastaneye kaldırılmış.Ben yeni öğrendim.Ameliyat masasında bayıltarak ciğerlerine tüp sokulmuş ve parça,hava ile çekilmiş.Aman dikkat edelim.

Kızlar uyarmak istedim.Bebeklere çiğneme alışkanlığını edinmeden AYVA ve HAVUÇ vermek çok tehlikeliymiş.Yani kemirsin diye eline vermek.Sert tanecikli olduklarından ciğerlerine kaçma riski varmış.Bu uyarı direk doktorun sözlerinden alıntıdır.Bilginize.
Bir arkadaşımın oğlu geçen sene ciğerlerine ayva parçası kaçtığı için hastaneye kaldırılmış.Ben yeni öğrendim.Ameliyat masasında bayıltarak ciğerlerine tüp sokulmuş ve parça,hava ile çekilmiş.Aman dikkat edelim.

:1shok: sağol canıım bilgi için. Allah korusun..
biz daha bu aşamaya gelmedik ditye düşünmüştüm zati. şu myfeederdan da aldım ama henüz kullanmayı düşünmüyodum.. 7. ay heralde uygun olur..

Sen de sağol canım paylaşımın için a.s.

Rica ederim.Sizinle paylaşmayıp kiminle paylaşacağım?
Sen çaresiz kalıp vermişsin balı.Faydası olmuşsa suçluluk duymana gerek yok bence.
Pınar sütün kısa ömürlü plastik şişede sütleri var ya da organik yazan sütler var.Onlardan alırız artık.1yaşını bi doldursunlar.

Rica ederim canım.

Pastorize de olsa inek sütü sonuçta ya ondan şey ettim.Zaten pastorize olmayan sütü kesinlikle kullanmam.

SZK'cım hazır yoğurtla evde yaptığımız yoğurt arasında çok fark var mı?Bir de bu soruya açıklık getirsen gıda mühendisimiz olarak.Kardeşim bir fark olmayacağını söylüyor da.Yoksa daha önce cevaplamış mıydın:uhm:Çok unutkanım da..Hamilelikle başladı bu unutkanlık:1no2:

Canım geç oldu ama geçmişe ancak bakabildim. Aslında fark var. Hazır yoğurtlara kıvam arttırıcı bazı katkı maddeleri konur. evde yapılan öyle kaskatı olmaz mesela.. bi de bazen ondan yoğurt olduğuna bile şaşıyorum.. sanırım şimdilerdee biraz daha iyiler. kullandıkları mikroorganizmaları bi daha kullanamıyosun aslında..
o yüzden ben önermiyorum. Bu amaçla yapılanlar hariç tabii.

SZK'cım çok teşekkür ederim tatlım.a.s.Tüm paylaşımları yapan teyzelere a.s. Oğlum 9 yaşında ve bazı şeyler çok değişti.Ayrıca unuttuklarım da oluyor.:enbuyukkk:

Rica ederim canım ne demek Şeniz

ya kızlar burdan da sorayım
çilek alerjen bi gıdaymış 1 yaşın altındakilere yasakmış
sizin dr. nediyo acaba onlarda aynı fikirdelermi
acıkcası artık yaz meyveleri başladı çilek kavun karpuz
yani vermek istiyorum. o yasak bu yasak :jeyyar:

edamcım çilek çoook alerjen bişi canım bence hiç deneme bile.. :1no2:

kızlar su içiriyormusunuz?

günde ne kadar ve kaynamış sumu içiriyorsunuz?

erikli suyu kaynatmaya gerek varmı sizce?

40 cc filan su içiriyoruz canım ama yetmiyo galiba arttıralım istiyorum. ben bu konuyu biraz atlamıştım az su vermişim oğluş kabız gibi oldu.. şimdi hatadan dönüyoru zama kakamız çok katıya döndü. suyu biraz arttırmakta yarar var..

erikli için piyasadaki en iyi su diyebilirim. kendim için de onu ararım. kaynatmaya gerek yok bence. biz arıtma cihazı kullanıyoruz. ben o yüzden eğer kettle da kaynayıp ılımış su yoksa kaynatmadan da veriyorum.

[

kızlar dr 6 aydan sonra kaynatmadan suyun verilebileceğini söylemişti.hazır sulardan faydalanabilirmişiz.malum kaynatınca bazı mineral ve enzimler sanırım yok oluyomuş .bende veriyorumm su artıkk ek gıdalara geçildi verilmesi lazımm.bizim kide pek severek içmiyoo şu suuuuuuuu yuuu:çok üzgünüm:

sağol canım benim
ben hiç anne sütü veremediğim içinde biraz acele ediyorum
ahh ahhh bizlerle beraber oturup yemek yeme zamanını iple çekiyorum
sizinde az kalmış hadi bakalım senin tecrübeli güzel sabah kahvaltı tariflerini bekliyoruzŞeniz

ah canim benim :teselli:anliyorum
yarasin kuzuya
gelecek ins. o gunlerde canim :asigim::ecrin_bebek::1hug:

Kızlar mümkün olduğunca yazdıklarınızı okumaya çalışıyorum işe gittiğim için arada fırsat bulabildikçe girebildim ve bazı şeyleri kaçırmış olabilirim. Şimdi yaklaşık 1 ay daha izin aldım. Bu aradada bebeğimin öğünlerini bir düzene oturtmaya çalışayım diyorum. Sanırım beklerimizin çoğu 5.ayını doldurmak üzere. Şimdiye kadar evde yaptığım yoğurt, sebze çorbası, mama verdim severek yedi . Bildiğiniz öğün programı varmı ? Sabah. öğlen ve akşam yada gece gene anne sütü verilsin. Bana yardımcı olursanız sevinirim çünkü çalışmaya başlayınca daha rahat edeceğim . Şimdiden tşkler

biz daha bu aşamaya gelmedik ditye düşünmüştüm zati. şu myfeederdan da aldım ama henüz kullanmayı düşünmüyodum.. 7. ay heralde uygun olur..

Rica ederim canım.Kötü bir tecrübe yaşamadan tedbirimizi alalım.

Canım geç oldu ama geçmişe ancak bakabildim. Aslında fark var. Hazır yoğurtlara kıvam arttırıcı bazı katkı maddeleri konur. evde yapılan öyle kaskatı olmaz mesela.. bi de bazen ondan yoğurt olduğuna bile şaşıyorum.. sanırım şimdilerdee biraz daha iyiler. kullandıkları mikroorganizmaları bi daha kullanamıyosun aslında..
o yüzden ben önermiyorum. Bu amaçla yapılanlar hariç tabii. [

Sağol canım.Ben bu yoğurt mayalama işine çok üşeniyorum.Yoğurt makinem vardı (Arçelik marka)ama işime yaramıyor diye birine vermiştim.Keşke vermeseymişim.Aynı hazır yoğurt gibi oluyordu makinede.Hem de minik minik cam kapları vardı.İyi olurdu şimdi benneyaptımki
Neyse bakalım ay başında 6 ayımızı dolduracağız ve doktorumuza ne yiyeceğimizi soracağız.Yoğurt demese bari şimdiden -tatlicadiarzu-

ay ayy ben bu gidişle ayva ve havuç hiç veremeyeceğim günün sonunda korkumdan perinin kayınvalidesi gibi soğan verirsem şaşmam delikafadulden delikafadulden
bende myfeederin adını bilmediğim için netten arastıramıyordum, kesin alacağimdir bende..
bu bilgiler için sağolun szk ve edocuk

Rica ederiz Gold'cuk.
Aklıma getirdin gene.Çocuğun ağzının soğan soğan koktuğunu düşünemiyorum bile :bbo:

myfeeder şu tüllü olay mı:uhm:

ay ben onu gecen realde gördüm,
cidden hiç içime sinmedi.
acaip antihijyenik olacakmış gibi geldi bana..

Den den BHK'cım.Nasıl yıkanacak ki o?Kaynatılıyor mu?Mamasını yesin,diş kaşıyıcılarla idare etsin şimdilik.Bence..

Den den BHK'cım.Nasıl yıkanacak ki o?Kaynatılıyor mu?Mamasını yesin,diş kaşıyıcılarla idare etsin şimdilik.Bence..

o tüllerin arasında bence illa ki artıklar kalır..

kaynatmak da şart bence..

ben iş yetiştiremzken bi de onu zırt pırt kaynatmakla hiç uğraşamam.
tembel miyim neyim..

myfeeder dan bi arkadaşım kullanıyormuş. gördüm gecenlerde, midem bulandı. zaten onun bebegi de hiç alışamamış. sakın alma yani ben verim alamadım pek kullanışlı değil dedi. içim kalktı zati, almıcam sanırım ben de..

Arkadaslar merhaba bugun benim kuzum 6 aylik oldu

sabah kahvalti karisimina bugun baslamis oldum :)
sizlerle paylasmak istedim tarifimi ;

150 ml devam mamasi icine yumurta sarisi (gunasiri verilir bunu hatilatayim ;1/8 ile basladim )1/2 kibrit
kutusu beyaz peynir ,1 corba kasigi kahvalti karisimi kasik mamasi (marka size kalmis mamalarin ),
1 cay kasigi ceviz(un gibi olacak rondoda cekin )1 tatli kasigina kadar cikaracagim cevizi
,1 tatli kasigi da pezmez : )
daha nolsun yarasin kuzuma :asigim:cokacimcoook:ecrin_bebek:

150 ml devam mamasi icine yumurta sarisi (gunasiri verilir bunu hatilatayim ;1/8 ile basladim )1/2 kibrit
kutusu beyaz peynir ,1 corba kasigi kahvalti karisimi kasik mamasi (marka size kalmis mamalarin ),
1 cay kasigi ceviz(un gibi olacak rondoda cekin )1 tatli kasigina kadar cikaracagim cevizi

teşekküer ederiz tarif için zeppcim a.s.

oh oh oh süpermiş yarasın oğluşuna canım.
tarif süper yarın deniycem nasip olursa.

malum 6 aylik oldu ya bugun mercimek corbasi yaptim ogle yemegi icin onun tarifinide vereyim
cok besleyici mutlaka deneyin yerimseniben

2 yemek kasigi mercimek
1 boy havuc
1 kucuk boy patates
1/4 kucuk dilim sogan
1 yemek kasigi zeytin yagi
2 cay bardagi su

tencereye 2 yemek kasigi mercimek ,2 cay bardagi suyu koyun
havuc patates ve sogan rendelenip zeytinyagi ile pisirin

tuz ve aci kullanmayim
salca da tabii

yarasinnnnnnnnnnnnnnnnnnnn: ):ecrin_bebek::asigim: