Tuvalet Eğitimi 2 buçuk yaşındaki oğlumla tuvalet sorunumuz

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

nurun

Rabbim,herşeyin hayırlısı
Kayıtlı Üye
21 Aralık 2009
1.462
117
merhabalar hanımlar. oğlumla geçtiğimiz pazartesi başladık tuvalet eğitimine ilk 3 gün boyunca lazımlığa oturttum fakat hiç lazımlığa yapmadı sabrettim halıya yerlere yaptı hep. perşembe günü 2 kez çişini lazımlığa yaptı ödül verdim alkış yaptık beraber döktük çişini klozete. bi kezde kaka yaptı biraz onuda aynı şekilde yaptık sifonu kendi bastı. sonra ise tutmaya başladı ve bi daha yapmadı lazımlığa. son vakte gelene kadar tutuyor şimdilerde. kakası çişi çok var gösteriyo gidiyoruz lazımlığa yapmadan kalkıyor. ve yapamadığı için kakanın verdiği sıkıntıdan banada sürekli eziyet ediyor. artık tuta tuta son anda salımaya başlıyor yere. bugün 6. günümüz durum hala aynı. sıkıldı evde diye dün lunaparka götürdük yemeğe gittik kakasını alıştırma kiloduna yaptı tutamadı 2 gündür yapmamıştı çünkü. gece ve gündüz uykusunda bezliyorum ama bez kupkuru oluyor yapmıyor geceleride tutuyor. bizde durum bu hanımlar napmalıyım? kakasıni çişini tutması korkutuyor beni nasıl bir yol çizmeliyim? yoksa bezemi donmeliyim çok yorgunum yorumlarınızı bekliyorum

Tuvalet olayı konsantre işidir...Yetişkinler olarak evimiz haricinde tuvaletlerde zorda kalmadan yapabiliyormuyuz...çocuk dogdugundan beri alışık oldugu bezi bir anda bırakamaz...
Kendinizi ve cocugunuzu bu konuda çok hırpalamayın derim...

yani mücadeleye devam mı yoksa biraz daha zamanmı? tam anlayamadım...

Kuru kalkması bırakmaya hazır olduğunun göstergesi. Benim 22 aylıkken bir ay sürdü sadece altını açıp güzel iç çamaşırları alıp (sevdiği seveceği) içine tülbent koydum kaza durumlarında etrafın pislenmesini önlemesi açısından. Ve çocuk ıslandığını hissetti, aaa batmış üstün ıslanmış, ama tutabilirsin dedim her seferinde ve doğal akışına bırakıp tuvalete koştuk şarkı söyleyerek uçak olarak vs sonra bir gün ben kuafördeyken bir anda söyledi ve hiç kaçırmamıştı çişi pet şişeye yaptırdım tuvalet uzak olduğu için çok ilginç buraya akıyor falan diyerek o gün bügündür söylüyor maşAllah ve gece de bezi aynı anda çıkarmak gerek tabi

Bence biraz çaba gerek ve bırakmayın daha zor oluyor çünkü ilerledikçe

canım vazgeçmek için çok erken, devam edin, üstüne gitmeyin bırakın altına yapıp rahatsız olsun zamanla alışacak, oğlum işi 5. günde kakayı 1 ayda öğrendi, her çocukta farklı elbette ama biraz daha dişini sık

sabırla devam etmek gerekiyor. benim kızım 26 aylık 3. gün bugün. arada üstüne yapıo çişini. kakayı da dün en son üstüne yaptı. sabırla devam edicem elbette. gece bezliyorum şimdilik. ama bayram dönüşü onu da çıkartcam. kendi evimdeyken halletmek istiyorum. yalnız otobüs yolculuğuna çıkınca bezliycem mecburen. keşke onun da bir yolu olsa. mümkün olduğunca dışarda bezlemeyi düşünmüyorum dışardayken de tutmayı öğrenmesi lazım. bence 3 yaş geç inatlaşıyolar 2 yaşı dolunca başlamak lazım.

üç veya üçbuçuk yaşındam önce sanki çocuklar zorlanıyor gibi geliyor kendi çocuğumda ve yiğenimin iki çocuğunda onu fark ettik,hazır olduklarında gerçekten gece ve gündüz bi anda düzene girip öğreniyorlar.bir çocuğa öğrenim aşamasında ben kilot giydirmedim evde çünkü bez ve kilodu ayırt edemiyorlar gece yatarkende uyuduktan sonra bağlıyordum bezi ,beze güvenmesin diye.kolaylıklar diliyorum size

Aslında çocuğa değil anneye babaya bakmak lazım eğer gerçekten çocuk tuvalet eğitimine hazırsa birkaç günde öğreniyor, sınırlı gergin mısınız, tuvaleti oyun eğlence haline getirdiniz mi , sürekli çiş çiş kaka kaka kelimelerini çok duydumu? Onunla gün içinde yeterli oyun oynanıyor mu , tuvalet egitimi görev gibi değil onun ihtiyacı olduğunu anlatarak anlamasını sağlayarak mi yaklaşıldı o çişini kakasini yapmaya oturduğunda neler yaptınız , gece bezi o uyuduktan sonra mi baglandi gibi soruların cevabi çok önemli çocuk gerçekten hazırsa ve bu sorulara bir cevap bulabiliyorsanız ogrenmemesi mümkün degil .

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…