18 aylik kizim ama hala anne bile demiyor .. normal mi

Perilice88

Elhamdülillah 🤲
Kayıtlı Üye
27 Ocak 2022
62
35
36
Anneler merhaba. Benim kizim 3 subatta tam 18 aylik olacak. Fakat hala belli basli kelimeleri dahi soylemiyor anne bile demiyor. Bu durum biraz beni endiselendiriyor acikcasi. Benide hala anlamadigini dusunuyorum yani gel dedigimde git dedigimde veya sunu ver bunu al gibi seyler soyledigimde henuz yapmiyor anlamiyor beni.. elime birsey vermiyor mesela . Adini soyledigimde bakiyor guluyor goz temasi kuruyor ama ne bileyim mesela yasitlarina baktigim zaman oyunlar oynayabiliyorlar veya belli basli kelimeleri soyluyorlar tv de gordukleri cocuk sarkilarindaki hareketleri elleriyle yapiyorlar ama benim kizim yapmiyor birlikte cok oynamaya calisuyorum ohretmeye calisiyorum ama oynamiyor benimle.. sizce benmi abartiyorum yada bosunamj endiseleniyorum bilmiyorum ama bu sekilde olan varmi aramizda cok merak ediyorum sizde durumlar nedir acaba bu konuyla alakali tecrubelerinizi ogrenebilirmiyim . Tsk ederim simdiden .

Pardon 3subat doğumlu anladigim kadarıyla.Bay bay ,alkış ,parmakla gösterme,ce oyunu,oyuncakları amacına uygun oynama,LEGO vs oynama ,komut alma,anneyi babayı yabancıyı ayırt etme var mi

TV telefon tablet izliyor mu ? Al ver at tut getir koy gibi komutları yapıyor mu? Bence bir uzman görüşü alsanız ne kadar erken okadar iyi .

Pardon 3subat doğumlu anladigim kadarıyla.Bay bay ,alkış ,parmakla gösterme,ce oyunu,oyuncakları amacına uygun oynama,LEGO vs oynama ,komut alma,anneyi babayı yabancıyı ayırt etme var mi
Bublarin icinde sadece alkis (oda cok nadir) ve anneyi babayi ozellikle beni taniyor bana cok duskun ayrilmiyor hic. Ama digerlerini hic yapmiyor

TV telefon tablet izliyor mu ? Al ver at tut getir koy gibi komutları yapıyor mu? Bence bir uzman görüşü alsanız ne kadar erken okadar iyi .
Evet malesef tv izliyor cizgi film izliyor ama izlerken sadece tv ye bakmiyor sesini daha cok dinleyip kendi kendine oyuncaklariyla oynuyor. Evin icinde kosuyor yuruyor daha cok . Ama al ver getor koy gibi komutlari yapmiyor

Evet malesef tv izliyor cizgi film izliyor ama izlerken sadece tv ye bakmiyor sesini daha cok dinleyip kendi kendine oyuncaklariyla oynuyor. Evin icinde kosuyor yuruyor daha cok . Ama al ver getor koy gibi komutlari yapmiyor
Kapatın tvyi hiç izletmeyin. hatta sizde izlemeyin . Malesef buyuzden . Gün içinde bol bol kitap okuyun çıkın dışarıya parka bahçeye oynasin. Konusun çıktık girdik giyindik ayakkabın nerde buldum.sürekli yaptıklarınızı söyleyin sesli şekilde . Çocuklar izlemiyor oynuyor diyorsunuz. Aslında beyni kaydediyor. TV yi değil sezin yaptiklarinizi ve söylediklerini kaydetsin.
0-3 yaş ekran onerilmemesinin sebebide bu. . Lütfen bir ay gözlemleyin kapattikdan sonra gene devam ederse bir uzmana danışın. Drda ekranı kesmenizi kelimesi olacakmi gozlemlemenizi isteyecektir .

Son düzenleme:
Kapatın tvyi hiç izletmeyin. hatta sizde izlemeyin . Malesef buyuzden . Gün içinde bol bol kitap okuyun çıkın dışarıya parka bahçeye oynasin. Konusun çıktık girdik giyindik ayakkabın nerde buldum.sürekli yaptıklarınızı söyleyin sesli şekilde . Çocuklar izlemiyor oynuyor diyorsunuz. Aslında beyni kaydediyor. TV yi değil sezin yaptiklarinizi ve söylediklerini kaydetsin.
0-3 yaş ekran onerilmemesinin sebebide bu. . Lütfen bir ay gözlemleyin kapattikdan sonra gene devam ederse bir uzmana danışın. Drda ekranı kesmenizi kelimesi olacakmi gozlemlemenizi isteyecektir .
Evet yapacagim bu dediklerinizi. Cok haklısınız. Tsk ederim onerileriniz icin

Bir de siz de telefonla cok ilgileniyormusunuz gun icerisinde
Hayir telefonla cok ugrasmiyorum. Genelde zaten kizim hep pesimde birde hala emziriyorum surekli emmek istiyor gun içerisinde genel olarak hep yanimda ayrilmiyor benden asla . Kizimla ilgilenmekten acikcasi telefonu elime alamiyorum bile

Bence hic ay beklemeden hemen bir uzman gorusu alin. Benim oglum da 18 aylik bu anlattiklariniz normal gelmedi bana. Sadece tvye maruz kalmasiyla aciklanamaz diye dusunuyorum.
Aslinda kendi dilinde birseyler soyluyor hatta baya bir konusuyor ama dedigim gibi anlamli cumleler yok. Mesela oyuncaklariyla oynuyor ama mesela genelde elinde tasiyir hepsini oyuncaklarin asil amaci nedir diye bakip oynamiyor .. kapi tokmagini mesela biliyor eliyle alip tak tak vuruyor. Alkis yap dediğimde yapiyor. Aglarken sadece anne dedigini duyuyorum onim disinda demiyor. Disari cikcagimiz zaman mesela onu algilayabiliyor hemen kapiya yoneliyor bende kapiya gidince. Bilmiyorum benmi acaba bazen abartiyorum kafaya takiyorum .. ama doktora bunu soracagim mutlaka. Ve tv yi kesip daha cok egitimiyle ilgilenecegim bundan sonra

Bence abartmiyorsunuz. Bahsettiginiz seyler zaten 12 aylik bebegin yapabilecegi seyler, 18 aylik bundan cok daha fazlasini yapmali. Kelime olmamasi tek basina onemli olmazdi belki ama al-ver gibi en basit komutlari bile almamasi normal degil. Ben ogluma suyu masanin ustune koy, sonra ayakkabilarini getir disari cikalim dedigimde bunu anliyor mesela. Ve bu yasina gore ileri degil normal.

Anneler merhaba. Benim kizim 3 subatta tam 18 aylik olacak. Fakat hala belli basli kelimeleri dahi soylemiyor anne bile demiyor. Bu durum biraz beni endiselendiriyor acikcasi. Benide hala anlamadigini dusunuyorum yani gel dedigimde git dedigimde veya sunu ver bunu al gibi seyler soyledigimde henuz yapmiyor anlamiyor beni.. elime birsey vermiyor mesela . Adini soyledigimde bakiyor guluyor goz temasi kuruyor ama ne bileyim mesela yasitlarina baktigim zaman oyunlar oynayabiliyorlar veya belli basli kelimeleri soyluyorlar tv de gordukleri cocuk sarkilarindaki hareketleri elleriyle yapiyorlar ama benim kizim yapmiyor birlikte cok oynamaya calisuyorum ohretmeye calisiyorum ama oynamiyor benimle.. sizce benmi abartiyorum yada bosunamj endiseleniyorum bilmiyorum ama bu sekilde olan varmi aramizda cok merak ediyorum sizde durumlar nedir acaba bu konuyla alakali tecrubelerinizi ogrenebilirmiyim . Tsk ederim simdiden .
Merhaba çocuğunu defalarca psikoloğa götürmüş bir anne olarak ben de yorum yapmak istedim. 10 aylık bebeğim için bir test yaptılar ve bu test çok zordu ama bebeğim başarıyla geçti. Yani bebeğime yapılan teste göre sizin bebeğiniz de 18 aylıksa yaşıtlarından bariz bir gerilik olduğunu düşünüyorum. Geç kalmadan bir psikologtan yardım almalısınız. Burada ekran mazuriyeti bilmem ne gibi yorumlar gelecektir ama hiç biri bilir kişi olmadığı için de ne dediklerinin pek de bir önemi yok. Benim yorumumu yine de merak ediyorsanız 18 aylık bir bebeğin ; Gel,git,al,ver komutlarını net bir şekilde anlaması, işaret ettiğiniz yere bakması,işaret parmağını kullanarak size bir şey göstermesi,en az 2-3 kelime kullanması, alkış, bay bay,çak beşlik, kafanızı sağa sola salladığınızda onunda tekrar etmesi, dil çıkardığınızda dilini çıkarması, ağızınızı,burnunuzu,kulağınızı gösterdiğinizde göstermesi gerekir. Arabaları sürmesi, bebeklerine şakaciktan yemek yedirmezi veya ayağında uyutması gerekir. Saklambaç oynaması bir yere saklanıp sizin bulmanızı istemesi gerekir. Zira benim 10 aylık bebeğim 8 aydan beri bunları hatta bazı şeyleri neredeyse 7 aydan beri bunları yapabiliyorsa sizin bebeğinizin her şeyi yapabiliyor olması lazım.

Kızımda da kelimeler azdı. 18 aylığa kadar hatırladığım kadarıyla baba, mama, bal gibi birkaç kelimesi vardı.

2 yaş kontrolünde ikili cümlesi yoktu. Doktor 26 ay sınır dedi. Ekran maruziyeti az vardı bizde. Onu da tamamen kestik. Azı hiçe çevirdik yani

Konuşma yokluğu, gecikmesi de otizm belirtisinin en yaygın belirtisi olarak alınıyor. 2 yaştan sonra çok hızlı bi ivme kazandı konuşma konusunda bu arada. Çoğu şeyi konuşuyor şu an. 28 aylık.

Kitap okuyarak destek olun. Sürekli konuşun. Benle babasının toplam günde belki 50 kez (abartısız) kitap okuduğunuz oluyor. Çok geliştiriyor

merhaba,
benimde torunum 23 ocak doğumlu şuan 18 aylık bizimkide anne demiyo ama baba,dede,abla ,abi diyo susadığında yada canı ne isterse elimizden tutup mutfağa götürüyo gösteriyo, topun nerde diyoruz popum diyo gidip buluyo alkış,bay bay , öpücük atıyo telefon çaldığında alıp annesine götürüyo zil çaldığında direk kapıya gidiyo bizimkide bu ara sürekli eline ne geçerse atıyo yapma dersek daha çok yapıyo topa çok güzel ayağıyla vurabiliyo bizimki biraz fazla hareketli :anne:

TV yi bir süre kapatın sadece sesi de olsa zihnini etkiliyor 18 aylık bebek cümle kuramasada birçok kelime söylemeli bay bay alkış al ver gibi komutları çok çok rahat yapmalı TV yi kapatın ve bir uzmana danışın lütfen..

merhaba,
benimde torunum 23 ocak doğumlu şuan 18 aylık bizimkide anne demiyo ama baba,dede,abla ,abi diyo susadığında yada canı ne isterse elimizden tutup mutfağa götürüyo gösteriyo, topun nerde diyoruz popum diyo gidip buluyo alkış,bay bay , öpücük atıyo telefon çaldığında alıp annesine götürüyo zil çaldığında direk kapıya gidiyo bizimkide bu ara sürekli eline ne geçerse atıyo yapma dersek daha çok yapıyo topa çok güzel ayağıyla vurabiliyo bizimki biraz fazla hareketli :anne:
Cok guzel masallah torununuza ❤️ insallah benimkide baslar yavas yavas

X