157 kadın ticaretine son!!

L

lakhesis

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi lakhesis
Bataktayım imdat hattı 157

FUHUŞA zorlanan kadınlar Ankara`da kurulan Acil Yardım Hattı ALO 157`yi telefon yağmuruna tuttu. 23 Mayıs`ta hizmete açılan ALO 157`ye bugüne kadar yaklaşık 10 bin telefon geldi. Organize suç örgütleri daha çok Rusya, Romanya, Ukrayna ve Moldova gibi ülkelerden gelen yaşları 16 ile 35 arasında değişen kadınların pasaportuna zorla el koyup, sermayeleri haline getiriyor. ALO 157 sayesinde bu güne kadar 85 kadın organize suç örgütlerinin elinden kurtarıldı. ABD`nin 700 bin dolarla desteklediği proje, Türkiye Hükümeti ile koordineli bir şekilde yürütülüyor. Uluslararası Göç Örgütü`nün (IOM) öncülüğünde kurulan ALO 157`de Rusça, Romence, Türkçe ve İngilizce bilen profesyonel danışmanlar hizmet veriyor. Şimdiye kadar Rusya, Ukrayna, Moldova, Özbekistan, Romanya, Kazakistan, Belarus, Kırgızistan, Gürcistan, Azerbaycan ve Türkmenistan`dan gelen 85 kadın kurtarılarak ülkelerine gönderildi. 16 yaşında fuhuşa zorlanıyor

Aslında bu sayı, örgütün ulaşabildiği kadınların sayısı. ALO 157 Hattı`nın tanıtımı ve daha fazla mağdur kadına ulaşabilmek için bir film hazırlandı. ALO 157 tanıtım filmi aynı anda Rusya, Ukrayna ve Moldova televizyonlarında sık sık gösterilmeye başlandı. Ayrıca filmin Doğu Avrupa ülkelerinde gösterilmesi için çalışmalar başlatıldı. Ayrıca bu ülkelerde vize işlemleri için konsolosluğa gelen kadınlara da broşürler verilip tanıtım yapılıyor. Merkezi Ankara`da bulunan ofiste Rusça, Romence, Türkçe ve İngilizce bilen profesyonel danışmanlar var. Arayan kişinin tehlikede olduğunu tespit edip jandarma ve polisi anında devreye sokuyorlar. Kaçırılan 85 kadından 16`sı 18 yaşının altında, 50`si 19-25 yaş arasında. `157 Kaçırıldım Hattı` ile bu kadınlara psikolojik, tıbbi ve doğrudan destek sağlanması hedefleniyor. Finansör ABD

ABD`nin finanse ettiği ALO 157 hattı, Uluslararası Göç Örgütü tarafından sürekli kontrol edilerek denetleniyor. Yetkililer, merkezin kurulmasıyla ilgili olarak `Türkiye, insan ticaretinde, özellikle kadın ve çocukların cinsel sömürü aracı olarak kaçırılarak, kullanılmasında bir geçiş noktasıdır. 1991 yılında, Körfez Savaşı sonrasında Türkiye`de ilk ofisini açan Uluslararası Göç Örgütü(IOM), özellikle Moldova, Ukrayna ve Romanya gibi ülkelerden, çalışmak amacıyla Türkiye`ye getirilerek, zorla alıkonulan kadınlara ulaşmaya çalışıyor. Alo 157 Yardım Hattı bu amaçla açıldı. Yürütülen kampanyayla, kadın ve çocuklara tıbbi, psikolojik ve doğrudan destek sağlanıyor. ABD tarafından yıllık 700 bin dolarlık bir bütçeyle finanse edilen ve Türk hükümeti tarafından koordine edilen `157 Yardım Hattı` genel olarak 85 kadının son bir ayda da 5 yabancı uyruklu kadının insan kaçakçılarının elinden kurtarılmasını sağladı` diye konuştu

7 gün, 24 saat açık

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Temsilcisi Selin Ünal, hattın çalışmalarını anlatırken, IOM`un, modern kölelik olarak adlandırdığı insan ticaretini önlemek adına Türkiye hükümetiyle işbirliğine gittiğini söyledi. Ünal, `Mağdurlar için Türkçe, İngilizce, Rumence hazırlanan broşürlerle tanıtılan bu hattın ABD tarafından finanse edilen yıllık 700 bin dolarlık bütçesi bulunmaktadır. Haftanın yedi günü 24 saat Alo 157 hattını arayan mağdur, karşısında bulacağı IOM görevlisi tarafından anında polis veya jandarmaya yönlendiriliyor` diye konuştu.

Ünal, Atatürk Havalimanı ile Antalya ve Trabzon Havaalanı olmak üzere sınır kapılarında başlatılan bu kampanya sonucunda, geçen yıl Türkiye`de insan ticareti mağduru 266 kişiye ulaşıldığını belirtti. Ünal, IOM tarafından işletilen `Alo 157` yardım hattının Kasım ayından itibaren Türkiye merkezli bir sivil toplum örgütüne devredileceğini de belirtti. IOM Temsilcisi Ünal, Türkiye`nin, insan ticareti mağduriyetlerinin önlenmesi için gidilecek ülkelerin başında geldiğine dikkat çekerek, `Tesbit edilen mağdur sayısı zannettiğimiz üzerindedir. Biz tüm mağdurlara ulaşabilmek için çalışmalarımızı yürütüyoruz` dedi. Selin Ünal, `Alo 157` hattının aynı zamanda vize ve göçmenlerin ülkelerine dönüşleri konusunda da yardım edeceğini vurguladı. Son durak Türkiye IOM Türkiye Misyon Şefi Marielle Sander-Lindstrom da, Türk makamları ile uyumlu bir çalışma yaptıklarını anlatırken, polis teşkilatına da teşekkür etti.

Yetkililer, Türkiye`nin özellikle cinsel sömürü amacıyla kaçırılan kadın ve çocukların, bir geçiş noktası ve son durak olduğunu belirtti. İstatistiklere göre, Türkiye`deki insan kaçakçılığı kurbanlarının çoğunun özellikle Moldova, Ukrayna, Rusya, Azeybaycan, Kırgızistan, Gürcistan, Romanya, Kazakistan, Özbekistan ve Belarus`tan geliyor. 2005 yılının ilk altı ayında, 95 yabancı uyruklu kadının fuhuş sektöründe çalıştırılmak üzere Türkiye`ye kaçırıldığını tespit ettiklerini belirten Selin Ünal, bu sayının sadece örgütün ulaşabildiği kadınların sayısı olduğuna dikkat çekti. Bilgiler gizli tutuluyor

IOM Ankara Ofisi çalışanları, hata gelen ihbarlardan sadece son bir ay içerisinde `insan kaçakçılığı` kapsamına girebilecek 90 vaka ile karşılaştı. Bunların 12`si için harekete geçildi; 5 kadın gerekli bilgileri ileterek, Türk polis teşkilatının da yardımları ile kurtuldu. Ukrayna ve Moldovalı birer kadın ülkesine gönderildi. Geçtiğimiz günlerde Ankara`dan arayan ve bir evde tutuldukları tespit edilen 12 yabancı uyruklu kadın ise kurtarılmaya çalışılıyor. Hayatı kurtulan iki kadının iç burkan hikayeleri

Arkadaşımın kurbanı oldum

MOLDOVA`DA 1974 yılında doğdum. 2 çocuğum var. Kız arkadaşım, Türkiye`de günde 2 bin dolar kazanabileceğini vaaddetti. Arkadaşımın teklifini hiç düşünmeden kabul ederek, olacaklardan habersiz Türkiye`ye geldim. Tüm masraflarım, uçak bileti ve pasaport arkadaşım tarafından ayarlanmıştı. Antalya Havaalanı`nda Veysel adlı kişi beni bir köy evine götürdü. Pasaportumu zorla elimden aldılar. Evde beni Moldovalı bir kadın karşıladı. Bana, Türkiye`de fuhuş sektöründe çalışmak üzere buraya getirildiğimi söyledi. Bunu asla kabul etmeyeceğini ve geri dönmek istediğini söylediğimde ise başına silah dayadılar. Korkuttular, dövdüler, her türlü baskıya maruz kaldım ve bana başka şansımın olmadığını aksi halde öldürüleceğimi söylediler. Müşteriler köydeki eve geliyordu. Kaçış fırsatı Moldovalı kadının beni bir oteldeki müşteriye götürmesiyle elime geçti. ALO 157`yi arayıp, operatörlere durumumu ve yerimi bildirdim. Operatörlerin, Antalya 155 Polis İmdat`a durumu bildirmeleri üzerine Türk polisi beni kurtardı. Uluslararası Göç Örgütü yetkilileri hem biletimi aldı hem de seyahat için gerekli evrakları tamamladı. Moldova IOM ofisi ile koordine şekilde tek isteğim olan annemin ve çocuklarımın yanına dönüşüm sağlandı. Para hayali hüsranla bitti

ASIL mesleğim aşçılık. Romanyalı`yım. Ekonomik durumumuz yetersizdi. Romanya`da Türkiye`de bir gazinoda dansçı olarak çalışmak üzere kontrat imzaladım. Kontratta Türkiye`ye gelmem için gerekli tüm masrafların ve konaklamanın işveren tarafından karşılanacağı yazıyordu. Türkiye`ye geldim ama bana borçlu olduğum söylendi. Borcumun ne olduğunu sorunca, Türkiye`ye gelme, konaklama, doktor masrafları ve hatta içtiğim sigaralar dahil her şey önüne borç olarak listelendi. Bana borcumu ödemem için konsomatris olarak çalışmamı söylediler. Bunu kabul etmedim, bunun insan hakları ihlali olduğunu düşündüm. Evime dönmek istedim. Gitmeme izin vermediler. Cebimde de dönmek için hiç param yoktu. Romanya`da Türkiye`ye vize almak için gittiğim Türk Elçiliği`nde, 157 Acil Yardım Hattı`nı tanıtan broşür vermişlerdi. Hemen ALO 157`yi aradım. Operatörlerin polisle koordinasyonu sayesinde verdiğim adresten, benimle birlikte 8 Romen kadın daha kurtarıldı. Diğer 8 Romen kadın, ülkelerinde kendilerini bekleyen çocukları ve yaşlı ailelerinin yanına elleri boş dönmek istemedikleri için, paralarını alma ümidiyle kendilerini zorla çalıştıranlardan şikayetçi olmadılar. Ancak ben Uluslararası Göç Örgütü yardımıyla ülkeme gidebildim. 157 Acil Yardım Hattı`nın tüm çalışanları ile Türk polisi dahil, kurtarılmama yardımcı olan herkese müteşekkirim.

• Konu Sahibi lakhesis
"allahım sen bizi,kazadan beladan ve fenadankoru.....
emeğine sağlık..........a.s.

• Konu Sahibi lakhesis
telefonların kitlendiği falan bile oluyomuş.. çook kişileri kurtarmış polislerimiz ama arkadaşlar bizimde ayık olmamız lazım.. o otoyollarda sokaklarda cadde köşelerinde gördüğümüz insanlşarın kurtarılmaya ihtiyacı var sadece adres bilgisi vermeniz yeterli oluyomuş..
nasıl yardım ederiz işte böyle olabilir..

• Konu Sahibi lakhesis
işte benim söylediğim ve o filmde de gördüğüm şeyler bunlardı.... bu kadınlara asla namussuz diyemem işte. çünkü silah zoruyla çalıştırılıyorlar.. madalyonun bu yüzüne de görmeliyiz mutlaka. telekız dediğimiz kadınları bunlarla bir tutmayalım.... onların büyük bir kısmı, gerçekten kendi istekleriyle bu işi yapıyor. ama arkadaşımızın verdiği bu örnekler , ise maalesef ölüm tehdidiyle ve zorla.. çalıştırılanlar..elma ve armutu karıştırmamak lazım.......

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Konu Sahibi lakhesis
cok guzel bır konu olmuş aunı zamanda bizlerde ögenmiş olduk...
benım gıbı pek cok arkadasında bu alo157 hattının oldugunu emınım bılınmıyordu...
bundan dolayıda arkadasımı kutlarım...
ve pek cok kadında kurtulmuş...ne güzel...
ben önceden acılmış olan hayat kadınlarıyla ilgili bır konuda...
burda kı kadınları ornek gosterdım...zorla tutulan...kurtulmak ısteyıpte kurtulamıyan...bırılerının kazancı olan...pazarlanan ve satılan kadınlardan bahsettım....
bu kadınları kurtarıp tekrar topluma saglıklı bır sekılde kazandırılması cok guzel...

keyıf ıcın yada rahat yasam ıcın fuhuşu seçen kadınlar zaten tam yoldan cıkmışlar..onlara bır sey demek bıle kar etmez sanırım...allah ıslah etsın...

• Konu Sahibi lakhesis

çok bilgilendirici bir yazıydı teşekkürlera.s.

• Konu Sahibi lakhesis
İNşallah kimsenin ihtiyacı olmaz böyel bir şeye ama organize olmak , ihtiyacı olanların yanında olmak için örgütlenmek güzel ..inşallah güzel işliyordur ,profesyoneldirler ...teşekkürler paylaşım için

• Konu Sahibi lakhesis
arkadaşlar herkes üzerine düşeni yapacak.. her yerde konuşmasını biliyoruz.. aklınızda bulunsun. özellikle byük ehirlerde yaşayanlar.. hiç birşey kaybetmeyiz ama hayat kurtarbiliriz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…