1 yasinda bebegim 5 aydır aynı kiloda... Fikir verin lütfen

womannn35

Üye
Kayıtlı Üye
23 Mayıs 2020
351
662
Merhabalar, 12 aylık erkek bebek ve 8,5 civarlarında dolasiyoruz 5 aydır.. Doktor neden daha önce getirmedin bı problem var belliki dedi, doğum kilosu iyiydi (3.700) daha çok almış olmalıydı dedi. Kan idrar tahlili verdik bir problem gözükmedi... Belkide ben yanlış biseyler yapıyorum. Genel düzenimiz şu şekilde; günde 3 öğün veriyorum. Aralarda emziriyorum. Sabah genelde yumurtalı sebzeli bir omlet, öğlen 1-2 gibi köfte, yerse bir.kasik yogurt yada evde bize yaptığım.bir yemek (pilav gibi sebzeli bir yemek gibi,çorba gibi bir çeşit), akşamda tok tutsun diye bazen yulaflı bazen irmikli muhallebi içine meyve... Yemesi fena değil. Ama kilo bu.... 5 aydan aynı kiloda... Ne yapmam lazım. Lütfen fikir verin. Az öğün mu veriyorum anlamadım ki...

Ben sabah kahvaltı yaptirirdim. .sonra 1 meyve..öğlen 1 çeşit yemek.uyurdu. .kalktığında 4 gibi 1 çeşit yemek..akşam 8 gibi yine yedirirdim. .öyle uyurdu. ..bu yaşta çok hareketli oldukları için yakıyorlar..o zaman kaç ki koydu hatırlamıyorum ama bu kadar yemesine rağmen az kilo alirdi

Sabah kahvaltı yapmalı diyelim ki 08:00 de
Arada emmeli
12 gibi çorba içmeli
Uyuyup uyandıktan sonra muhallebi olabilir bir kase yoğurt ve meyve olabilir yemeli .
Akşam sizinle birlikte yemek yemeli mesela köfte kuru fasulye pilav gibi gibi sebze yemeği gibi
Sonra yatış saati kaç bilemiyorum ama eğer arada çok boşluk varsa irmikli muzlu bir kavanoz maması yapabilirsiniz . Ama akşam yemeği ile uyku arasında 1 saat veya 1.5 saat varsa emip uyumalı

Ara öğünlerde yaptırın. Mesela sabah kahvaltı, öğlen yemeğine kadar 1 meyve veya kendi yaptığınız atıştırmalıklar, öğlen çorba, akşam yemeğine Kadar tekrar 1 ara öğün (kuruyemiş, süt vs olabilir.) akşam siz ne yiyorsanız ondan, yatmadan önce gece maması veya süt gibi. Tabi çocugunuxu en iyi siz tanırsınız. Benimki de istahsız bii Bebek oyüzden az az sık sık yedirmeye çalışıyorum.

Ben sabah kahvaltı yaptirirdim. .sonra 1 meyve..öğlen 1 çeşit yemek.uyurdu. .kalktığında 4 gibi 1 çeşit yemek..akşam 8 gibi yine yedirirdim. .öyle uyurdu. ..bu yaşta çok hareketli oldukları için yakıyorlar..o zaman kaç ki koydu hatırlamıyorum ama bu kadar yemesine rağmen az kilo alirdi
Ben bir kere 9 bucukta avakado verdim cocuk cok kotu oldu,ondan beridir 7 30 da yemek isini bitiriyorum.Korkuyorum cocuk rahatsiz olur diye.Siz ne veriyorsunuz 8 de.Hic dokundugu oldu mu?

3 ana 3 ara öğünü olmalı bebeğin.
Kahvaltı öğle ve akşam yemeğinde normal yemekleri, ara öğünleri besleyici meyve ve faydalı yağlardan oluşan çeşitler olmalı.
Mesela bir ara öğünde çekilmiş kuruyemiş, 1 tatlı kaşığı bal ve yoğurdu karıştırabilirsiniz ya da yulaf unuyla karıştırıp bunu kaşık maması haline getirebilirsiniz.
Meyve ve yoğurdu karıştırıp verebilirsiniz.
Tek tek vermek çocuğu çok çabuk doyuruyor, besleyici karışımları tercih edin ondan.
Pekmezli hurmalı kekler, yumuşak kurabiyeler yapabilirsiniz.

Çorbalarında et suyu, kahvaltısında peynir altı suyu kullanın, daha vitaminli hale gelsin.

Bebeğinizin şuan kilosu iyi ama aylardır kilo almayışı sıkıntılı durum.
Belki aylar önce çok kilolu olduğundan boyuna gidiyordur, boy uzaması nasıl?

Merhabalar, 12 aylık erkek bebek ve 8,5 civarlarında dolasiyoruz 5 aydır.. Doktor neden daha önce getirmedin bı problem var belliki dedi, doğum kilosu iyiydi (3.700) daha çok almış olmalıydı dedi. Kan idrar tahlili verdik bir problem gözükmedi... Belkide ben yanlış biseyler yapıyorum. Genel düzenimiz şu şekilde; günde 3 öğün veriyorum. Aralarda emziriyorum. Sabah genelde yumurtalı sebzeli bir omlet, öğlen 1-2 gibi köfte, yerse bir.kasik yogurt yada evde bize yaptığım.bir yemek (pilav gibi sebzeli bir yemek gibi,çorba gibi bir çeşit), akşamda tok tutsun diye bazen yulaflı bazen irmikli muhallebi içine meyve... Yemesi fena değil. Ama kilo bu.... 5 aydan aynı kiloda... Ne yapmam lazım. Lütfen fikir verin. Az öğün mu veriyorum anlamadım ki...
Benim oğlumun da yemesi ile ilgili bir problem olmadığı halde kilo alımı çok yavaş ama ayına göre gerş değil dedi doktor 3 ana 3 ara öğün olarak beslenme düzeni diş döneminde ise belki kilo alımı yavaşlamış olabilir ama doktor söylerdi sanırım öyle olsa isterseniz sonuçlarınızla birlikte başka doktora götürün

Miktar mı az acaba? Yoksa çeşit çok gibi. Porsiyonlar nedir?

X