Yüksek lisans mı iş mi?

girlwithaproblem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Eylül 2011
8
1
Merhaba arkadaşlar. Çok zor bir dönem geçiriyorum. Paylaşmak ve fikirlerinizi almak istedim. 9 aydır evliyim. Evlenmeden önce özel sektörde kurumsal bir firmada İnsan Kaynakları departmanında çalışıyordum. İlk iş deneyimimdi. Üniversitede işletme okudum. Hemen arkasından bu işe girdim. İş yerimde patronumla ilgili problemlerim oldu. Psikolojisi çok bozuktu ve bana eziyet etmek için elinden geleni yapıyordu. Çok büyük bir firmaydı ama biz IK olarak 3 kişiydik ve hiçbir iş yetişmiyordu. Dolayısıyla hafta içi akşam 9-10 lara kadar ve hafta sonu da yine sabah 9 akşam 9 çalışmak zorunda kalıyordum. Evlilik hazırlıklarına başladığım sıralarda, patronum balayına bile gitmeme izin vermeyeceğini söyledi. Hiçbir hazırlığım, kına gecem falan için izin veremem dedi. Ben de daha fazla dayanamadım ve istifa ettim. Hayatımda verdiğim en doğru karardı, çünkü insan bir kere evleniyor. Ayrı ayrı hem düğün hem nikah yaptım.Kına gecesi ve gelin hamamı bile yaptım. Her hazırlığımı kendim yaptım, kendim seçtim koşturdum. Harika bir balayı geçirdim. Evimi yerleştirdim. Daha sonra 6-7 kadar bir sürede ben evde alese çalıştım. Yüksek lisans yapmak istiyordum ama hangi bölümde yapacağımı bir türlü bilemiyordum. Çalıştığım yerde IK departmanı çok kötü ve sıkıcı olduğu için o alanı hiç sevmemiştim. Eşimle ve ailemle konuştuktan sonra hep aklımda olan dış ticareti denemek istedim. Şans eseri İthalat ihracat yapan küçük bir firma bana iş teklif etti. Önceki işimden biraz daha yüksek bir maaş ve 9-6 çalışma saatleri vardı. Hafta sonları da çalışmıyorlardı. İşe başladım. Bu arada yüksek lisansı da gece yaparım diye düşünüyordum. Ama hiçbir şey düşündüğüm gibi olmadı. Çalıştığım şirket çok yeni ve küçük bir aile şirketi. Zamanla bir sürü ortakları olmuş. Gelen giden belli değil. Bir çok farklı iş yapıyorlar ve hepsinin yasal olduğunu sanmıyorum. Ben ise iş yapmaktan çok iş yerinin kapısını açıyorum ve gelen misafirlere çay-kahve yapıyorum. Bu arada saçma sapan işler veriyorlar, onları kısıtlı zamanda yapmamı istiyorlar ve genellikle yaptığım işin sonu gelmeden, tamam gerek kalmadı deniyor. Harcadığım zamanla ve enerjiyle kalıyorum. Ve şuanda yaklaşık 3 aydır çalışıyorum ve dış ticaretin aslında düşündüğüm gibi bir iş olmadığını anladım. Çok stresli ve yıpratıcı bir iş. Şuan karşıma şöyle bir fırsat çıktı. Ales'e girdim ve 73 puan aldım. İtü işletme mezunuyum. Ortalamam da 3.08. Yıldız Teknik Üni.de İnsan Kaynakları Yönetimi 1. öğretim Yüksek Lisans programı var. Çok az kişiyi alıyorlar ama notum ve puanım yetiyor. 2. öğretim okumaktan kesinlikle vazgeçtim çünkü şuanda akşam 7de evde oluyorum yemek yiyip banyo yapıp yatıyorum. Ne evimle ne eşimle ilgilenecek halim kalmıyor. Bir de yüksek yapmaya kalkarsam, akşam 10 da eve geleceğim ve en az 10.000 TL de okula para vermem gerekecek. Yani kazandığımı okula yatırmış olacağım. Birinci öğretim okursam en azından sadece normal okul harcı vericem ki o da 1000tl civarında. ve gündüz okula gidicem, dolayısıyla evimle ve eşimle de daha kolay ilgilenebilicem. Mülakatlar ağustosta olacak ve asıl sonuçlar eylülde belli oluyor. Ozamana kadar bile dayanıcak gücüm kalmadı aslında ama dayanmaya çalışıyorum ki eylüle kadar biraz daha para biriktireyim. Eğer okula giremezsem de hemen yeni bir iş aramaya başlayacağım. Çok sıkılıyorum. Zaten çok zayıfım 47 kiloydum ve bu bir ayda 45.5 kiloya düştüm stresten. Çok sıkıldım, eşimden başka kimseyle de konuşamadığım için kafamda büyütüyorum daha çok strese giriyorum. Bu yüzden paylaşmak istedim. Fikirlerinizi duymak isterim.

Canım kişisel fikrim eğer çok istiyorsan ve özel hayatına uygun bi proğram da yaptıysan yüksek lisan yapabilirsin..
Ama mutlaka çalışmak istiyorum diyosan önce kpss ye girip devlette işe girip sonra rahatça yüksek lisans yaparsın..
Zaten notların falan iyiymiş kpss de güzel bi memurluk elde ettikten sonra kafan daha rahat yaparsın yüksek lisansını:KK34:

Canım kişisel fikrim eğer çok istiyorsan ve özel hayatına uygun bi proğram da yaptıysan yüksek lisan yapabilirsin..
Ama mutlaka çalışmak istiyorum diyosan önce kpss ye girip devlette işe girip sonra rahatça yüksek lisans yaparsın..
Zaten notların falan iyiymiş kpss de güzel bi memurluk elde ettikten sonra kafan daha rahat yaparsın yüksek lisansını:KK34:

Ya evet aslında kpss'yi de düşünüyordum evde olduğum süreçte. Çok da iyi olurdu ama onun için en azından 1 sene konu çalışmam lazım. Vatandaşlık bilgisi, tarih,coğrafya, matematik... Bunca insan çok yüksek notlarla bile bir yere giremiyor. Bi arkadaşım 95 ile bile giremedi, çünkü çok torpil dönüyor. İstediği yere 60 la insan almışlar, arkadaşım açıkta kaldı düşün. O yüzden kpss'ye bel bağlamak istemedim. O yüzden özel sektörde işe girdim zaten. Ya çalışmak isteme konusu da şöyle, elbette istiyorum ama şuan eşimin aldığı maaş ikimize de yetecek durumda. Bu yüzden ben de şöyle düşündüm, 1. yıl derslerime girerim, 2. yıl zaten tez yazıyosun. 2. yıl iş araştırırım. Tez yazarken çalışabilirim. Yani sadece 1 sene çalışmamış olucam böylece.

Ya evet aslında kpss'yi de düşünüyordum evde olduğum süreçte. Çok da iyi olurdu ama onun için en azından 1 sene konu çalışmam lazım. Vatandaşlık bilgisi, tarih,coğrafya, matematik... Bunca insan çok yüksek notlarla bile bir yere giremiyor. Bi arkadaşım 95 ile bile giremedi, çünkü çok torpil dönüyor. İstediği yere 60 la insan almışlar, arkadaşım açıkta kaldı düşün. O yüzden kpss'ye bel bağlamak istemedim. O yüzden özel sektörde işe girdim zaten. Ya çalışmak isteme konusu da şöyle, elbette istiyorum ama şuan eşimin aldığı maaş ikimize de yetecek durumda. Bu yüzden ben de şöyle düşündüm, 1. yıl derslerime girerim, 2. yıl zaten tez yazıyosun. 2. yıl iş araştırırım. Tez yazarken çalışabilirim. Yani sadece 1 sene çalışmamış olucam böylece.

maddi açıdan sarsmayacaksa neden olmasın ki, git yüksek lisansını yap. ayrıca dış ticaretten soğuma derim ben :KK34: dış ticaret nasıl birşey bilmyrum, ama bildiğim tek şey küçük aile şirketlerinde işler çok daha karmaşık duruyor. insan insanlıktan çıkıyor :KK9: iş yerini anlatırken birden acaba bizim şirkette mi çalışıyor dedim:KK9:

maddi açıdan sarsmayacaksa neden olmasın ki, git yüksek lisansını yap. ayrıca dış ticaretten soğuma derim ben :KK34: dış ticaret nasıl birşey bilmyrum, ama bildiğim tek şey küçük aile şirketlerinde işler çok daha karmaşık duruyor. insan insanlıktan çıkıyor :KK9: iş yerini anlatırken birden acaba bizim şirkette mi çalışıyor dedim:KK9:

:KK1: orası öyle tabi,kurumsal firmalarda işler farklı yürür. Her şey daha düzenli, daha sistematik. Ama İnsan Kaynaklarında yüksek lisans yaptıktan sonra dış ticarete geri dönebilir miyim bilmiyorum. Galiba bunu zaman gösterecek :18:

X