Yoruldum artık beynimi parçalamak istiyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Orada kesin otizmli ailelerin oluşturduğu topluluklar vardır. Bence aynı sıkıntıyı yaşayan kişilerle arkadaşlık kurmanız size iyi gelir.
Bir de eğer psikologunuz İngilizse Türk bir psikologtan online danışmanlık düşünebilirsiniz. Zira oldukça farklı toplumlariz İngilizlerle, sizi anlayamamış olabilir.

Bir de Instagram'da toren wolf un sayfasına bir bakın. 15 yaşlarında otizmli bir çocuk. Ailesinin durumuyla nasıl başa çıktığını vs. anlatıyor.
Allahaşkına siz de bebek otizm tanısı almış gibi tavsiyeler verip durmayın.

Siz bacaklardaki boğumları da görmüyosunjz bravo ama k validenizin dedikleri ve eltinizin bebeği çok üzücü bebeğinizin gelişiminde tek bir kıstas var eutin kontrolds olduğu doktoru ve onun izlediği persentil tablosu. Bakın siz stres oldunuz yok emmedi öyle besleyeceğim böyle besleyeveğim diye diye sonra dış mihraklarda bir güzel bu stresinize sen yetersizsin bak eltinin ki nasıl da muhteşem seni beceriksiz anne yi yükledi e burada olan kime oldu size ve çocuğunuza çocuğunuz muhtemelen yemek yeme olayından stres yaşıyor ve kusuyor şimdi ona ve kendinize yüklenmeden. Sağlıklı olduğunuzu düşünürek sağlıklı bir şekilde ilerlemeniz lazım. Siz bebeğinize bakın bırakın ayşenin fatmanın bebeğini . Bebeğinizle ilişkinize odaklanın

Siz bacaklardaki boğumları da görmüyosunjz bravo ama k validenizin dedikleri ve eltinizin bebeği çok üzücü bebeğinizin gelişiminde tek bir kıstas var eutin kontrolds olduğu doktoru ve onun izlediği persentil tablosu. Bakın siz stres oldunuz yok emmedi öyle besleyeceğim böyle besleyeveğim diye diye sonra dış mihraklarda bir güzel bu stresinize sen yetersizsin bak eltinin ki nasıl da muhteşem seni beceriksiz anne yi yükledi e burada olan kime oldu size ve çocuğunuza çocuğunuz muhtemelen yemek yeme olayından stres yaşıyor ve kusuyor şimdi ona ve kendinize yüklenmeden. Sağlıklı olduğunuzu düşünürek sağlıklı bir şekilde ilerlemeniz lazım. Siz bebeğinize bakın bırakın ayşenin fatmanın bebeğini . Bebeğinizle ilişkinize odaklanın
Ben burdaki tavsiyelerin iyi geleceğine hiç inanmamıştım. Gerçekten böyle söyledikçe siz rahatlıyorum

Evet gerçekten stresten kusması çok mantıklı. Gerçekten bebeğim bu yüzden kusuyor ve ben salak gibi hiç düşünemedim 😔🥺

Bir aydir bir gr bile almamis. Bu aya kadar kilo alimi harikaydi. 2700 du dogdugunda. Şuan 7 ay 11 kg. 74 cm
Şakamı kilosu gayet normal. Bir bebek 5 aylık olduğunda doğum kilosunun 2 katina çıkması 1 yaşında da 3 katına çıkması norma kabul ediliyor. Sizin bebeğiniz 1 yaşında olmadan 3 katını geçmiş. Lütfen kendinize gelin. Kaynananizida duymayın. Azıcık sağır yapın kendinizi. Bebeğinize de anne sevgisini verin. Sürekli kaşık kasik yiyemez . 17 aylık bebeğim iki kaşık 3 kaşık yiyip bırakıyor ben zorlamıyorum. Bidaha ki öğün yer diye. okurken sizi gerginliginizi aldım. Bebeğinizin stresi sünger gibi çekmiştir. Bırakın ev işini yemeği eşiniz gelince yapin. Azıcık pozitif düşünün. Çıkarın parka çocuğu salincakda sallayın ,kaydıraktan hoppp yapın GÜLÜN...
Gülmeyi öğrensin. Konusun konusmayi öğrensin,sevin sevmeyi öğrensin annesinden , ...

Bagirmayi öfkeyi değil. Çocuğunuz aynaniz unutmayın. Siz ona sevgi , merhamet ,sabır gösterin lutfeeen .

Ailenizin sizi niye ciddiye almadigini simdi anladim.
Cocugu kusturmayin artik
Onlar yemek için değil tekrarlayan hareketler için almıyorlar. Ya tamam almasınlar beklemiyorum da zaten ben beni anlasınlar istiyorum. Siz de böyle yazarak teşekkür ederim üzgünlüğüme üzgünlük kattınız

Otistik olmasa bile yazdıklarımın hanımefendiye bir zararı olacağını düşünmüyorum. Ama siz neden böyle aşırı tepki verdiniz anlamadım
Zararı olmadığını mı düşünüyorsunuz gerçekten? Zaten endişeli olan bi anneyi telkin etmek yerine sanki tanı almış gibi tavsiyeler vererek daha da endişlendiriyorsunuz

Evet gerçekten stresten kusması çok mantıklı. Gerçekten bebeğim bu yüzden kusuyor ve ben salak gibi hiç düşünemedim 😔🥺
Bak güzel arkadaşım he deyip geçmeyi biliyorsun bunu kullan kayınvalidene. Bebeğinle güzel iletişim kurup ona dünyanın güvenilir bir yer olduğunu, sevildiğini güzelce anlat hissettir ona. Yarından itibaren bir şeyleri değiştirmek adına adım at lütfen. Önce bi kendinden başla gece bebeğin uyuduğunda ev işi bişey yapma 1 saat kendine ayır. Eşinin izinli olduğu günde 1 saat bebeğini bırak bakamıyorsa uyku saatinde bırak o başını beklesin. Sen çık bi gez hava al. Yemeğini , işini geceden yapabildiğini yap yapamadığın bırak kalsın. Bebeğini öp , sev onu zorlama herşeyi oyunla ve şefkatle yapacaksın. Kalkın oynaşın gülüşün süt mü istiyo içsin. Kahvaltı tabağını al geç karşısına ona da ver pankek ini bişeyini altına ser bi örtü mama sandalyesinin. Güzelce kahvaltı edildi mi bi yürüyüşe çıkın. Ya da uyku saati sonrası çıkın ama günde en az bir kez çıkın. Uyku saatinde git bi aynaya bak kendine bir rimel , ruj sür. Sadece merak ettiğim bir şey var bebeğine tv, tablet bişeyler izletiyor musun?( arka planda tv açık mı sizin seyrettiğiniz gün içinde)

Bak güzel arkadaşım he deyip geçmeyi biliyorsun bunu kullan kayınvalidene. Bebeğinle güzel iletişim kurup ona dünyanın güvenilir bir yer olduğunu, sevildiğini güzelce anlat hissettir ona. Yarından itibaren bir şeyleri değiştirmek adına adım at lütfen. Önce bi kendinden başla gece bebeğin uyuduğunda ev işi bişey yapma 1 saat kendine ayır. Eşinin izinli olduğu günde 1 saat bebeğini bırak bakamıyorsa uyku saatinde bırak o başını beklesin. Sen çık bi gez hava al. Yemeğini , işini geceden yapabildiğini yap yapamadığın bırak kalsın. Bebeğini öp , sev onu zorlama herşeyi oyunla ve şefkatle yapacaksın. Kalkın oynaşın gülüşün süt mü istiyo içsin. Kahvaltı tabağını al geç karşısına ona da ver pankek ini bişeyini altına ser bi örtü mama sandalyesinin. Güzelce kahvaltı edildi mi bi yürüyüşe çıkın. Ya da uyku saati sonrası çıkın ama günde en az bir kez çıkın. Uyku saatinde git bi aynaya bak kendine bir rimel , ruj sür. Sadece merak ettiğim bir şey var bebeğine tv, tablet bişeyler izletiyor musun?( arka planda tv açık mı sizin seyrettiğiniz gün içinde)
Hayır asla izletmiyorum. Biz evde tv izlemiyoruz.

Lütfen bebeğinizin mahsallahi var. kaynananiza ve size gözlük ihtiyacı var. Eltinizin bebeğinde doktor kontrolünde olması şart 15 kilo ne 7-8ayda.
Ne bileyimmm. Hiç bebek görmedim ben. Bu benim ilk bebeğim. Ve bebeğimle tek yaşıt bebek o.

Hayır asla izletmiyorum. Biz evde tv izlemiyoruz.
Buna çok sevindim. Otizm için de çocuğunuz tanı almadan öyleymiş gibi yaklaşmayın. Şu an siz verebildiğinizi verin bakalım nasıl geri dönüşler alacaksınız izleyin. Zamanı gelince şüpheniz varsa yine doktoruna gider değerlendirmeye alınırsınız otizm tanısı konursa el ele tutuşur bu yoluda yürürsünüz güzel güzel anne oğul. Bu hayatta hiç bir şey seni yetersiz hissettirmesin, korkutmasın arkadaşım. Sen sevgini, ilgini ver neler değişecek göreceksin. İlk olarak dışarı çık çıkın bi o evden ordan dışarıda bi dünya var göster bebeğine bunu dokunsun ağaçlara hissetsin tanıt etrafı gezdir konuş. Yoruluyorsun biliyorum yorulacaksın ama severek yorulalım kendinide ihmal etme lütfen. 🙏

Ne bileyimmm. Hiç bebek görmedim ben. Bu benim ilk bebeğim. Ve bebeğimle tek yaşıt bebek o.
Bazen bebekler çok hareketlendikleri donemlerde az kilo alıyorlar hatta bazen hiç ama eğer kilosu yerindeyse önemli olmuyor bu. Bebeğiniz boğumlu boğumlu gercekden . Kayınvalideniz ve eltinizi unutun hayata bebeğinizle bakın. O artık sizin hayatınız. Arada çıkın beraber bende hergün çıkıyorum. En azından o arabadayken benimkafam rahatlıyor. Alın yanınıza yemeğini yedirin istediği kadar yemezssede sorun etmeyin verin sütünüzü yetmiyorsa az geliyorsa mama verin . Ben iki çocuğumu mamayla büyüttüm gayet sağlıklılar . Önemli olan sizin ve bebeğinizin ruh sağlığı . HeR bebek kendine özeldir parmak izi gibi. Her bebeğin öğrenme hızı farklıdır. Evet bazı şeylerin bir sınırı vardır doktorunuz demiştir bunları mesela 9 aya kadar oturması lazım destekli 18 aya kadar yürümesi lazım olmuyorsa doktora gidilir. Bunun dışındakiler zamanla oluyor .Koy yere tummytime yaptir Akıllı kart göster ,kitap oku hareketli kitaplar kavram kitapları göster.hayvanlar bebek kitapları . Çıngırak Benim bebegim elinden dusurmezdi bunları. Şuan alıyor kitap kucağıma geliyor çok seviyor . Lütfen eltinizin çocuğunu kaynananizin dirdirina kulağınızı tikayin. Zaten burda yazdıklarınızı görünce pekde kafaya takacak vizyona ve akıla sahip olmadığı anlaşılıyor. He diyin Gül'ün geçin.

Buna çok sevindim. Otizm için de çocuğunuz tanı almadan öyleymiş gibi yaklaşmayın. Şu an siz verebildiğinizi verin bakalım nasıl geri dönüşler alacaksınız izleyin. Zamanı gelince şüpheniz varsa yine doktoruna gider değerlendirmeye alınırsınız otizm tanısı konursa el ele tutuşur bu yoluda yürürsünüz güzel güzel anne oğul. Bu hayatta hiç bir şey seni yetersiz hissettirmesin, korkutmasın arkadaşım. Sen sevgini, ilgini ver neler değişecek göreceksin. İlk olarak dışarı çık çıkın bi o evden ordan dışarıda bi dünya var göster bebeğine bunu dokunsun ağaçlara hissetsin tanıt etrafı gezdir konuş. Yoruluyorsun biliyorum yorulacaksın ama severek yorulalım kendinide ihmal etme lütfen. 🙏
Çok feşekkür ederimm ♥️😍

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X