Yoğurttan tereyağı yapamadım

Ben yapıyordum canım öncelikle yoğurtların kaymaklarını difrizde biriktirin(sütler eskisi gibi yağlı olmadığı için bu şekilde yapıyorum) yarım kilo 750 Gr kadar olunca bir gece önceden çıkartıp erimesi için tencereye koyun (ısıyı iyi ilettiği için çelik tercih ediyorum) bir de önceden difrizde veya buzdolabında soğuk erimiş halde suyunuz hazır olsun (2 litre civarı yıkamak için de lâzım olacak) Bir de çaydanlıkta kaynamaya yakın sıcak suyunuz olsun. Önce kaymakları güzelce çekin daha sonra içine sıcak suyunuzu verin bu şekilde yağlar eriyip yüzüne çıkacak bunu yeteri kadar yaptıktan sonra soğuk suyu yavaş yavaş verin bu şekilde yağlar donacak tahta kaşıkla bir çukur kasede toplayıp sıkıştırın daha sonra yine soğuk suda yıkayın tereyağınızı inşaAllah afiyetle yersiniz 💞
Tahminen kaç haftada bi tereyağı yapıyordunuz biz yoğurdu haftalık yapıyoruz mesela, biriktirmesi çok uzun sürer mi

Anlatımınız çok eğlenceli olmuş.😂Çorbada ziyan etmeyin bence; ayran seven bir insan olarak, içilir niye içilmesin diye düşündüm. 😎
O ayran 3 saat boyunca çırpıldı, çalkalandı, dinlendirip tekrar çırpıldı, sıcak suyun içine koyup ısınması sağlandı, ısınınca sıcak sıcak çırpıldı. O kadar ekşidi ki içmek mümkün değildi çorba yaptık çorba kesildi o kadar kötü yani 😂😂

O ayran 3 saat boyunca çırpıldı, çalkalandı, dinlendirip tekrar çırpıldı, sıcak suyun içine koyup ısınması sağlandı, ısınınca sıcak sıcak çırpıldı. O kadar ekşidi ki içmek mümkün değildi çorba yaptık çorba kesildi o kadar kötü yani 😂😂

Yoğurdun haline de üzüldüm şimdi. 😂😂
Bir noktada harcadığım elektriğe yazık , gelecek faturayla 225 gr lık küçük bir paket tereyağ alırım diyerek pes etmeyi hiç düşünmediniz mi ? 😂😂

O ayran haline gelen yoğurt ziyan olmasın diye yerinizde olsam ben de kesin bir şey yapardım onunla.😎

Yoğurdun haline de üzüldüm şimdi. 😂😂
Bir noktada harcadığım elektriğe yazık , gelecek faturayla 225 gr lık küçük bir paket tereyağ alırım diyerek pes etmeyi hiç düşünmediniz mi ? 😂😂

O ayran haline gelen yoğurt ziyan olmasın diye yerinizde olsam ben de kesin bir şey yapardım onunla.😎
Hırslandım başarırım dedim ama olmadı 😂😂 yemeğin yanında babama verdim bardağı yarılayamadı bile, çorba yapalım dedik kesik kesik oldu ama içtik bitirdik sonunda 😂

Ben de kaymaktan bilirdim ama youtuba yazınca bir sürü video var ev yoğurdunun kendisinden de yağ çıkıyor. Kalan da yayık ayranı oluyor. Beceremedim ama 🥺
ben kaynattigim sutun uzerinden aldigim kaymakla yapiyorim tereyagini

yogurdun da kaymagini alip yapanlar var ama o bana eksimsi geliyor

süt uzeri kaymaktan yaptigim teryagini hazir sanmislardi o kadar iyi oluyor

yagin kendi kendine toplanmasi esnasinda soguk su ve buz kullanimi cok iyi oluyor .

sicak degil aksine soguk su hatta buz yagi toparliyor sicakla eriyen yagi nasil ayiracaksiniz sulu kisimdan 🥲

ben kaynattigim sutun uzerinden aldigim kaymakla yapiyorim tereyagini

yogurdun da kaymagini alip yapanlar var ama o bana eksimsi geliyor

süt uzeri kaymaktan yaptigim teryagini hazir sanmislardi o kadar iyi oluyor

yagin kendi kendine toplanmasi esnasinda soguk su ve buz kullanimi cok iyi oluyor .
Sütün üstünden alıyorsunuz mesela ne kadar biriktiriyorsunuz tam olarak, haftalar sürüyor mu

Sütün üstünden alıyorsunuz mesela ne kadar biriktiriyorsunuz tam olarak, haftalar sürüyor mu
evet ben her hafta 10 kilo süt aldigim icin bir cerez kasesi cikiyor tek seferde ..

tahmin edeyim 40 kilo sutten anca teryag yapilir kaymakla

ama sutu satan kisinin sizden once kaymagi almadiginizdan emin olmalisiniz ..

surekli aldigim kisiden cikan kaymakla baska yerden aldigim kaymak miktari ayni degil
.bazilari kendi teryag yaptigi icin

sutu satmadan ayristiriyor :confused:

inegin beslenmesi ile de alakali cikan kaymak

İnternetten bayağı video izleyip yeterince bilgi sahibi olduğumu düşünüyordum ama 2 saattir mikserle çırptığım ayrandan yağ çıkaramadım. Moralim de bozuldu videodakilerin aynısını uyguladım. Siz yoğurttan nasıl tereyağı çıkarıyorsunuz?
Kaymaktan yapabilirsiniz. Eskiden yapılan yayık ayranları da tereyağı çıkarmak amaçlı yapılıyordu ama şimdiki sütler öyle yağlı olmadığı için yoğurtlar da yayık ayranı yapılamıyor.

Kaymaktan yapabilirsiniz. Eskiden yapılan yayık ayranları da tereyağı çıkarmak amaçlı yapılıyordu ama şimdiki sütler öyle yağlı olmadığı için yoğurtlar da yayık ayranı yapılamıyor.
cihazlar var sutu satmadan aliyorlar bizden once kaymagini :olamaz:

Sanmıyorum köyden getirtiyoruz hep ev yoğurdu yapardık internette yoğurttan tereyağı yapımını görünce el atıyım dedim bi tencere yoğurt ayran oldu 3 kilo ayranımız oldu durduk yere 😂
Köylüler de artık yağını alıyor. Eskisi gibi değil maalesef.

Tahminen kaç haftada bi tereyağı yapıyordunuz biz yoğurdu haftalık yapıyoruz mesela, biriktirmesi çok uzun sürer mi
Ayda 1'e filan denk geliyor.Bu sizin yoğurdunuzun kaymağının kalınlığına bağlı.İsterseniz önce az biriktirmişken denersiniz pratiğini alınca büyük miktarda yaparsınız .Kalan suyu da ayran oluyor 😋

İnternetten bayağı video izleyip yeterince bilgi sahibi olduğumu düşünüyordum ama 2 saattir mikserle çırptığım ayrandan yağ çıkaramadım. Moralim de bozuldu videodakilerin aynısını uyguladım. Siz yoğurttan nasıl tereyağı çıkarıyorsunuz?
Yoğurdun kaymak tabakasıyla yapabilirsiniz

Kaymaklardan oluyo diye biliyorum kaymakları alın biriktirin buzlukta biriktirin bozulmasın o şekilde oluyo diye biliyorum annem öyle yapıyordu

X