Makarnalar Yoğurtlu Kıyma Soslu makarna - Ankara makarna sponsorluğunda

Ellerine sağlık yarışmada başarılar dilerim 👏🏼

Herkese merhaba 🙋‍♀️

Makarnalar benim için çok özel bir kategori çünkü bu yarışmayı ilk makarnalarla keşfedip katılmıştım. ❤
Ayrıca haftanın en az 2 günü makarna yapıyorum :KK70:

Şimdi gelelim tarifimize. Sizin için anne usulü, klasik olduğu kadar lezzetli, tadıyla adeta mantı yemiş gibi hissettiren makarna tarifimi paylaşıyorum 😊

MALZEMELER

-1 paket makarna
-3 yemek kaşığı tereyağ
-200 gr yağlı kıyma
-Tat pratik domates püresi
-Salça
-Tuz, karabiber

Eki Görüntüle 2254357

HAZIRLANIŞI

Makarnamızı 1-2 yemek kaşığı tuz döktüğümüz kaynayan su dolu tenceremize haşlanmak üzere koyuyoruz.

Püf nokta: Altını kısmayın orta ateşten biraz daha harlı ateşte kaynasın ki hamur olmasın. Ayrıca arada bir karıştırın ki yapışmasınlar.

Eki Görüntüle 2254366

Makarna haşlanırken 1 kaşık tereyağı koyduğumuz tavada kıymaları karıştıra karıştıra kavuruyoruz. Kırmızı rengi kaybolduğunda fazla kurutmadan salça ve domates püresini ekliyoruz. Dilerseniz domates rendesi veya kışlık domates sosunuzla da yapabilirsiniz. Sosumuza 1 çay kaşığı tuz ve arzu ederseniz karabiber pul biber gibi baharatlar katabilirsiniz. Ayrıca eşim soğan sevmediği için soğan koymadım ama seviyorsanız öncesinde soğan da kavurabilirsiniz.
Sosu çok kurutmak istemediğim için azıcık da içme suyu kattım pişmesini yakın.

Eki Görüntüle 2254365

Bu arada Makarnamızı fazla hamur olmaması için tam pişmeden -aldante usulü piştiğinde- süzüyoruz. 2 yemek kaşığı tereyağını erittiğimiz tencerede güzelce kavuruyoruz.

Sunum için de yoğurdumuzu çatal yardımıyla krema haline getirip tabaklara koyduğumuz makarnamızın üzerine döküyoruz. Dilerseniz sarımsak da katabilirsiniz tam mantı tadında olur o zaman 😍

Son olarak da hazırladığımız sosu yuğurdun üstüne koyup servis ediyoruz.
Afiyet olsun:kk77:

Eki Görüntüle 2254358 Eki Görüntüle 2254359 Eki Görüntüle 2254360 Eki Görüntüle 2254361 Eki Görüntüle 2254362 Eki Görüntüle 2254362 Eki Görüntüle 2254363 Eki Görüntüle 2254364
Ellerine sağlık canım.Gayet iştah çekici duruyor,başarılar dilerim. :KK200:

X