Yoğurt Mayalama

Merhaba,bende bebeğim için ilk defa mayaladım. Pastorize günlük keçi sütü ve koyun yoğurdu kullandım maya olaral ama ekşi oldu. Yoğurdun tipine baksanız bana yoğurtçu açarsınız o derece,nasıl ekşiliği geçecek acaba yoğurdun?

Merhaba,bende bebeğim için ilk defa mayaladım. Pastorize günlük keçi sütü ve koyun yoğurdu kullandım maya olaral ama ekşi oldu. Yoğurdun tipine baksanız bana yoğurtçu açarsınız o derece,nasıl ekşiliği geçecek acaba yoğurdun?
Mayalarken üstünü örtüyorsanız, mayalanma süresi dolunca örtüyü açın ve ve bir 10 dak. Kadar bekleyip öyle koyun dolaba

Sıcakmı mayaladınız acaba sütü🤔

Ben fırının içinde mayalıyorum Mayaya biraz tuz atıyorum. Tavsiye ederim. Birde derece aldım 45 derece de mayalıyorum

Serçe parmağı 7 sn dayanacak kadarken mayalamaya çalışın. Yaklaşık 45 santigrad dereceye denk geliyor. Sıcakta mayalıyor olabilirsiniz. 4 saat mayalamak yeterli oluyor. Fazla tutunca ekşiyor. Sanırım o da fazla bakteri oluşmasından dolayı.

Serçe parmağı 7 sn dayanacak kadarken mayalamaya çalışın. Yaklaşık 45 santigrad dereceye denk geliyor. Sıcakta mayalıyor olabilirsiniz. 4 saat mayalamak yeterli oluyor. Fazla tutunca ekşiyor. Sanırım o da fazla bakteri oluşmasından dolayı.
Benim süt soğumuştu geceden 5 dakika ısıttığım fırına koydum sabah aldım. Belki dediğiniz gibi ondan olmuştur. Eşim çok güzel olmuş ev yoğurdu böyle olur falan diyor kayınvalidemlerin yaptığıda böyle oluyor ama ben bilinenin aksine ekşi yoğurtların bebeğe verilmemesi gerektiğini okudum

Bir de aklınızda olsun, cam kaplarda mayalayınca tadı daha hoş oluyor. Bazen tadı o kadar güzel oluyor ki anlatamam. Kavanoz veya borcam tencerede yapıyoruz biz. Öneririm.

Ben de yoğurdumu kendim mayalarım,hem de uzun yıllardır,hatta mayamı bile kendim yaptım,sıcak mayalanırsa ekşi olabiliyor,arkadaşların dediği gibi mayadan ve sütten kaynaklı da olabilir,siz onu ayran olarak tüketin

laktoksuz yoğutttaan maya yaparsanız şekerli tada doğru bile oluyo, activia da karıştırarak koyarsanız probiyotik miktarını arttırmış olursunuz... .))

Nohut mayası yapın asla ekşime olmaz ben senelerdir yapıyorum yoğurdum 15gunde kalsa aynı tadda

X