Yeni kiram 🙄

Çok inat ve sabit fikirlisiniz bu konuda. Kendinizi mi teskin etmeye çalışıyorsunuz bizi mi ikna etmeye çalışıyorsunuz bilemedim.
Seneye 5 yıl sebebiyle etraftaki kiralar 10 bin ise, sizin evinizin kirası da öyle olacaktır, umduğunuz 5-6 bin civarında kalmayacaktır.
Yooo bu konuda fikrim belli çünkü,devamlı fikir degismiyorum,neden birilerini ikna etmeye çalışayım
Biz hukuki yollardan gitmiyoruz,adamın tarzı bu sıfırdan kiracıya söylenecek kirayı bana söylemeyeceğini kendi belirtiyor.Kismetse seneye bu zamanlar bilgisini veririm yeni kiranin ne diyim 🤷🏻‍♀️
Adam sizden memnunuz diyip her yıl ortayı buluyor ben napim

Yooo bu konuda fikrim belli çünkü,devamlı fikir degismiyorum,neden birilerini ikna etmeye çalışayım
Biz hukuki yollardan gitmiyoruz,adamın tarzı bu sıfırdan kiracıya söylenecek kirayı bana söylemeyeceğini kendi belirtiyor.Kismetse seneye bu zamanlar bilgisini veririm yeni kiranin ne diyim 🤷🏻‍♀️
Düşündüğünüz gibi olur umarım.

Ankarada oturuyorum aynı evde 3. Senem tefe tüfe derken her sene üst sınırdan zam yaptı ev sahibim geçtiğimiz eylülde de %50 zam yaptı. Ankarada 3500 normal filan diyorsunuz da insanlar hep yüksek fiyatları duyuyor gayet eski kiracılarda makul fiyata oturanda çok. Herşey artıyor doğru da bizlerin maaşları da o kadar artıyor mu acaba? Kirama gelen zam ile maaşıma gelen zam eş değer aksi olsaydı herkes yasal hakkını kullansın der kenarı çekilirdim

Ankarada oturuyorum aynı evde 3. Senem tefe tüfe derken her sene üst sınırdan zam yaptı ev sahibim geçtiğimiz eylülde de %50 zam yaptı. Ankarada 3500 normal filan diyorsunuz da insanlar hep yüksek fiyatları duyuyor gayet eski kiracılarda makul fiyata oturanda çok. Herşey artıyor doğru da bizlerin maaşları da o kadar artıyor mu acaba? Kirama gelen zam ile maaşıma gelen zam eş değer aksi olsaydı herkes yasal hakkını kullansın der kenarı çekilirdim
Adam lafı ağzıma verdi de hazır cevap biri olmadığımdan sonradan aklıma geldi.Memura yüzde yüz zam geldi diyorsunuz da siz yüzde 400 istiyorsunuz deseydim keşke.

Ben eski kiracıyım mevzuları öncedendi. Eski meski adam seni çıkarsa şak diye verir 5000 e.
Nerde o ev sahiplerinin boş boş duran evleri.hepsi herşey eskide kaldı

3500 uygun bence, Diyarbakırdayız depremden önce arkadaşım ev tuttu eve girmeden deprem oldu ev hasar aldı hatta baya. Diyarbakır normalde ucuz bir yer, buradaki kiralar bile 3-3500 den başlıyor.

Ben eski kiracıyım mevzuları öncedendi. Eski meski adam seni çıkarsa şak diye verir 5000 e.
Nerde o ev sahiplerinin boş boş duran evleri.hepsi herşey eskide kaldı
Valla bilemiyorum size sıfırdan giren kiracının vereceği kirayı ver diyecek değiliz diyerek başlıyor adam söze

3500 uygun bence, Diyarbakırdayız depremden önce arkadaşım ev tuttu eve girmeden deprem oldu ev hasar aldı hatta baya. Diyarbakır normalde ucuz bir yer, buradaki kiralar bile 3-3500 den başlıyor.
Ankara'da da kiralar 3500 den başlamıyor,yeni girmedigim için böyle

Maaşa %100 kiraya %25 gerçekten içinize siniyor mu? Neyse o ayın oranı ona göre yaparsın zammını.. Enflasyon kiracıya varda ev sahibine yok mu?

Maaşa %100 kiraya %25 gerçekten içinize siniyor mu? Neyse o ayın oranı ona göre yaparsın zammını.. Enflasyon kiracıya varda ev sahibine yok mu?
Konunun tamamını okumadınız herhalde,yüzde 25 in lafı bile geçmedi aramızda diye yazmıştım ki zaten yüzde 25 i 1625 iken 3500 yaptık.
Bu arada Ankara'da başka bir arkadaşin kirada evi var 1200 iken 1500 yapmışlar, kiracısı 1500 den bir kuruş fazla vermem yüzde 25 olacsk en fazla demiş.

Kira konularında hep şöyle yorumlar görüyorum.
"Ooo bedava, bizim burada en kötü 7-8 binden aşağı yok"

O zaman tek başına yaşayıp, asgari ücret alan insanlar nasıl geçiniyor? Merak ediyorum gerçekten. Bunu ciddi soruyorum.
Çünkü burada eşiyle sorunlar yaşayıp, ayrılmayı düşünen ancak cesaret edemeyen kadınlara "boşan, çalış" vs deniliyor. Hatta ağır yorumlar yapılıyor. Asgari ücretle bir insan tek başına 7-8 bin TL kiraları nasıl versin ki ? Verirse ne yesin ne içsin?

Bu arada bende devletin %25 yasal oranını düşük buluyorum ev sahibi açısından. Çünkü ekonomi gerçekten geçen seneye göre çok değişti. Ancak %300 gibi zam oranlarını da hiç doğru bulmuyorum.
Sonuçta ev sahibinin sadece kira geliri değil, ev değeri de artıyor.

Bence ev yatırım aracı olmaktan çıkmalı.
50 yıllık, eski ve dökülen evlere fahiş fiyatlarla kiraya verenler engellenmeli.

Allah herkese kendi evini nasip eder inşallah. 🙏
O da bi şey mi asgari maaşa çocuk yapılabileceğini savunanlar var burda :)

Konunun tamamını okumadınız herhalde,yüzde 25 in lafı bile geçmedi aramızda diye yazmıştım ki zaten yüzde 25 i 1625 iken 3500 yaptık.
Bu arada Ankara'da başka bir arkadaşin kirada evi var 1200 iken 1500 yapmışlar, kiracısı 1500 den bir kuruş fazla vermem yüzde 25 olacsk en fazla demiş.
Okudum okudum.. Aylık orana bakıp ona göre zammınızı yapıp yollayın. Sizin aylık oranın üstüne çıkmış gibi onuda yapmayın. %25 nasıl ev sahibine haksızlıksa yeni kiralar şukadar oldu diyerek kirayı arşa çekmekte kiracıya haksızlık. Onada müsade etmeyin. Sözleşmeniz var ne yazıyorsa orda ona uyun.

Okudum okudum.. Aylık orana bakıp ona göre zammınızı yapıp yollayın. Sizin aylık oranın üstüne çıkmış gibi onuda yapmayın. %25 nasıl ev sahibine haksızlıksa yeni kiralar şukadar oldu diyerek kirayı arşa çekmekte kiracıya haksızlık. Onada müsade etmeyin. Sözleşmeniz var ne yazıyorsa orda ona uyun.
Sözleşmede Üfe Tüfe ortalaması yazıyor ama hiç o ortalamayı baz almadık,hep konuşarak ortayı bulduk ama bu defa 1300 u 5000 yapmayı teklif etti ağlamaklı oldum inanamadim.Sonra yine ortayı bulup 3500 e indik çok sarsmaz diye düşünüyorum.Yuzde 25 i zaten muhatap bile almadık

ankaranın kira fiyatlarıdan haberim yok ama bir istanbullu olarak bana 5 bin tl bile bulunmaz fırsat geldi. 10 bin in altına ev yok istanbulda 10 binliklerde güzel yerlerde değil ve küçücük

X