Bebek Beslenmesi yemek yemiyor _ yardım

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
M

menekse_abc

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi menekse_abc
:1no2:selam arkadaşlar 9 aylık oğlum var kahvaltı yapmıyor yemek yemiyor çok üzülüyorum ne yapacağımı bilemiyorum lütfen yardımınıza ihtiyacım var

Evet,
yemek sorunu olan bir anne daha.
Malesef benim kızım da yemek yemiyordu.
Şimdi saldım çayıra mevlam kayıra. üç sene kendimi yıprattım ama değişmedi.
En sonunda kendi haline bıraktım. Hiç üstelemedim. Hatta iyice acıktığını düşünene kadar teklif bile etmedim. Teklif edince reddederse ikinciye sormadım.
Aç kaldı. Acıkınca da kendi istediğini değil ama iki seçenek sundum. Yemeyince istediğini vermedim. Sonunda pes etti. Artık koşarak oturuyor sofraya.

Size tavsiyem çocuğunuzun dama zevkini keşferdin. Tuzlu tuzsuz ekşi tatlı deneyin. Gerçi dokuz aylıkların damak zevki olur mu bilmem. Ama ilerde problem yaşamak istemiyorsanız kesinlikle zorlamayın. Seveceği şeyleri verin.

Mesela beyaz peynir sevmedi, kaşar ya da başka çeşit.

Haşlama yumurta sevmedi tereyağında kızartın.

Mercimek çorbası yemiyorsa limon sıkın biraz tuz ekleyin. Bunun gibi yani. Ama sakın zorlamayın. Kolay gelsin.

benim oglum 3,5 yasinda benim ogrendigim cocuk eger ac ise mutlaka yemek yiyor.Annelerin aman cocugum yemiyo zayif diye dert edinmeleri kendilerine eziyetten baska bisi diil.Ben cocukken hic yemeyen bi cocuktum 40 yasima geldim hayatimda rejim ne bilmedim.Doktoruna sordugumda cocuklar ilk anne babaya benzer kari koca zayifsiniz tombul bi cocuk nasil olsun gerci bu daa iyi biz obez cocuklarla ugrasiyoruz dedi.Oglum bi ara yemek yemeyi kesti ben ne yapicagimi sasirdim sinirlendim uzuldum vs vs en sonunda yuvaya basladi ve ordaki cocuklarla birlikte yemek duzenide oldu.Simdi cani ne isterse onu yiyor.Anne olarak ogrendimki cocuk yalniz yemek yemeyi sevmiyor.Eger benim gibi anne cocuk mecburen evdeyseniz en azindan oglen yemeginde alin yemeginizi park gibi bi yere gidin orda yedirmeyi deneyin.Bun dan baska bazi donemlerde sadece ekmek yedigi oluyordu ya ekmekle nasil yasar dedigimde yuvada cocuklarla ilgilen kadin yedigi yemege degil cocugun hareketini kontrol et dedi bana.Sadece ekmek yiyebilir ama gulmesi oynamasi kosmasi yerindeyse ne yedigi onemli diil.Hasta olacaksa atesi varsa hic yemesi icin zorlamayin o donemi sadece su icerek bile atlatir hatta cocuk icin daha iyi yememek hastayken.Ilk cocukta insan herseyi yasayarak ogreniyo.Ikinci cocugum olma sansim olsaydi hic bu tur seylerle uzmezdim kendimi.

Canı istemiyorsa yemesin. Hiçbirşey yedirmeye çalışma annesi ama hiçbirşey. Bırak aç kalsın. Sonra kuzu kuzu yer.Ben onlar yemek yemeyince oturup ağlayan bir tiptim önceden. Ha şimdi mi hiiiç umursamıyorum. Yemek koyuyorum önlerine yerseler ne mutlu, yemezlerde hiç ısrar etmiyorum, acıkınca gelip yemek dileniyorlar.a.s

benim oğlum da 1 yaşında.4,5 aylıktan beri güzel güzel sebzesini falan yerken 1-1,5 ay önce iştah falan kalmadı.ağzına sebze sürmez oldu.sadece tereyağında ezine b.peynirli yumurta,yoğurt,balık ve meyve yiyo...ilk başlarda çok üzülüyodum şimdi biraz daha rahat bırakmaya karar verdim.anladığım kadarıyla ne kadar küçük olursa olsunlar damak zevkleri gelişiyo.2 gün önce dr. öyle söyledi en azından!şimdi hiç bişeye zorlamıyorum ve gördüm ki acıkınca eninde sonunda yiyor.sebzeleri de balıkla beraber çorba yapıp içirmeye çalışıyorum falan...kendimce yöntemler geliştirmeye başladım.siz de deneyin,sevdikleri şeylerle sevmediklerini beraber vermeye çalışın.belki biraz iğrenç gelecek ama benim oğluma bi süredir makarna pilavı bile arada meyveli yoğurt,krem karamel falan karıştırıp veriyorum.aslında diğer problem de kendi yemek istemeleri,mümkün olduğunca ona da müsade ediyorum.o elindekilerle uğraşırken arada sıkıştırıyorum ağzına ben de...
ne olursa olsun yemeyen çocuk zor,annelere ızdırap.hepimize kolay gelsin...

X