Yatırım tavsiyesi, ne alınmalı/alınmamalı?

kediseverbiri

Üye
Kayıtlı Üye
8 Temmuz 2022
539
559
28
Merhaba,

Arkadaşlar özel bir kurum ile bir yıllık bir öğretmenlik sözleşmesi imzaladım. Nasip olur da devam edersem meslekteki 2. yılım olacak. Dün de doğum günümdü ve işe alınmam bana güzel bir doğum günü hediyesi oldu. Artık yaşım 27'ye dayandı, elde avuçta hiçbir şey yok. Aldığım maaşla gözümde kalan ne varsa aldım, yedim içtim ama baktım bu böyle devam etmeyecek. İşsiz kaldığımda bir şey karşılayamadığımda aklıma dank etti.

Sizden ricam, bana yatırım ve birikim konusunda öneriler vermeniz. Ne alınmalı, alınmamalı? Döviz, altın? Bireysel emeklilik? Döviz'de Euro güzel bir artış sağlıyor, ama Dolar da çok geçerli. Sterlin'in getirisi yüksek ama onu almak da bir dert, malum 20'den fazla olmuş. Bireysel emeklilikte maaşımdan ayrı mı kesilecek olsa miktarı ben mi belirliyorum? Bir de en önemlisi, altını herhangi bir banka vasıtasıyla gram şeklinde mi almalı yoksa kuyumcudan mı? Şimdiden teşekkür ederim.

Altın alacaksanız bankadan alın bence. Kuyumcudan alınan altının bir de güvenlik sorunu oluyor. Nereye koyacağım, nerede saklanacağım gibi.

Yatırım olarak da ne alırsanız alın her şey artıyor. Temmuz da gram altını 977 den aldım, bu ay 1034 den aldım. Gelecek ay kim bilir kaçtan alacağım 🤷🏻‍♀️

Altın alacaksanız bankadan alın bence. Kuyumcudan alınan altının bir de güvenlik sorunu oluyor. Nereye koyacağım, nerede saklanacağım gibi.

Yatırım olarak da ne alırsanız alın her şey artıyor. Temmuz da gram altını 977 den aldım, bu ay 1034 den aldım. Gelecek ay kim bilir kaçtan alacağım 🤷🏻‍♀️

Aldığınız altını banka vasıtası ile mi aldınız? Mesela ben asgari ücret için anlaştım, 5.500 TL'nin şu kadar TL'si bozabilirim diye mobil bankacılığa yazıyorum örneğin 1 gr, 3 gr diye bana söylüyor (çünkü hep az para giriyordum istenilen yere) öyle bir şey mi?

Bireysel emeklilik önermem. Kısa vadede olması planlanan yatırım planları için uygun bir araç bence değil.

İnternet bankacılığı üzerinden döviz hesapları açıp, euro, altın, dolar, sterlin, istediğiniz türde değerlendirebilirsiniz. Örneğin bir bankada 'kiraz hesap' diye bir hesap türü var. Dolar üzerinden bu kiraz hesabı açtım. İçine elimdeki fazla birikimi aktarıyorum. Ve günlük faiz veriyor. Hem döviz üzerinden kazanıyorum, hem de bu kiraz hesap günlük vadeli olduğu için her gün üç beş bir şeyler veriyor.

Ben uzun vadede para bağlamaktan hoşlanmıyorum o yüzden 3- 6 aylık vadeli hesaplar bana uygun gelmiyor.

Bireysel emeklilik çok önermiyorum. 10 yıl içinde geri aldığınız da kesinti yapıyorlar. Bankadan altın hesabı açın. Altın kuruna göre paranız hem değerlenir hem de güvenle saklamış olursunuz. Araştırın bankaları alış ve satış makas aralığı az olan bir bankayı seçip hesap açın. En sagliklisi bu gibi. Dolar veya euro da düşünebilirsiniz bunun için de yine bankaları tercih edin. Allah korusun bir hırsızlık sebebiyle tüm emeğinize kaybetme riski taşıyor

Bireysel emeklilik önermem. Kısa vadede olması planlanan yatırım planları için uygun bir araç bence değil.

İnternet bankacılığı üzerinden döviz hesapları açıp, euro, altın, dolar, sterlin, istediğiniz türde değerlendirebilirsiniz. Örneğin bir bankada 'kiraz hesap' diye bir hesap türü var. Dolar üzerinden bu kiraz hesabı açtım. İçine elimdeki fazla birikimi aktarıyorum. Ve günlük faiz veriyor. Hem döviz üzerinden kazanıyorum, hem de bu kiraz hesap günlük vadeli olduğu için her gün üç beş bir şeyler veriyor.

Ben uzun vadede para bağlamaktan hoşlanmıyorum o yüzden 3- 6 aylık vadeli hesaplar bana uygun gelmiyor.

Kiraz hesap güzele benziyor, araştırıyorum şimdi. Not ettim kenara teşekkür ederim.

+ Araştırdım, süper fikirmiş. Ne kadar fazla koyarsan o kadar güzel faiz geliyor galiba ki insanlar farklı ücretler yazmışlar karşılarına gelebilecek faizler hesaplanmış. Harikaymış.

Bireysel emeklilik çok önermiyorum. 10 yıl içinde geri aldığınız da kesinti yapıyorlar. Bankadan altın hesabı açın. Altın kuruna göre paranız hem değerlenir hem de güvenle saklamış olursunuz. Araştırın bankaları alış ve satış makas aralığı az olan bir bankayı seçip hesap açın. En sagliklisi bu gibi. Dolar veya euro da düşünebilirsiniz bunun için de yine bankaları tercih edin. Allah korusun bir hırsızlık sebebiyle tüm emeğinize kaybetme riski taşıyor
Eski işimden istifa etmeden önce bireysel emeklilik gibi birşey yapmışlardı. Belki farklı bir adı olabilir şu an aklıma gelmedi. Maaşımdan azar azar kesiyorlardı. Sonra istifa edince sigorta şirketini aradım ve bu parayı çekmek istediğimi söyledim, hemen hesabıma geçirdiler, kesintisiz olarak. An*** Ha*** Em*** idi.

Kiraz hesap güzele benziyor, araştırıyorum şimdi. Not ettim kenara teşekkür ederim.

+ Araştırdım, süper fikirmiş. Ne kadar fazla koyarsan o kadar güzel faiz geliyor galiba ki insanlar farklı ücretler yazmışlar karşılarına gelebilecek faizler hesaplanmış. Harikaymış.
Evet doğru. Ayrıca günlük olarak para çekimi yapabiliyorsun, kazancın etkilenmiyor böyle bir durumda :KK48:

Eski işimden istifa etmeden önce bireysel emeklilik gibi birşey yapmışlardı. Belki farklı bir adı olabilir şu an aklıma gelmedi. Maaşımdan azar azar kesiyorlardı. Sonra istifa edince sigorta şirketini aradım ve bu parayı çekmek istediğimi söyledim, hemen hesabıma geçirdiler, kesintisiz olarak. An*** Ha*** Em*** idi.
Artık öyle değil. 14 gün içinde geçiriyorlar hesaba ve TL üzerinden birikim yaptıkları için aslında süreç boyunca zarara uğramış oluyoruz ne yazık ki, paramız değer kaybediyor.

Ahh tamam, anladım. Çok teşekkür ederim. :KK51: Keşke önceden açsaydım konuyu, bu pazartesi işe başlıyorum bankaya gidip hesap açtırırdım önceden öğrenseydim.
Gitmenize gerek yok. NFC uyumlu telefonunuz ve yenilenmiş kimlik kartınız varsa eğer, bankanın mobil bankacılığını telefonunuza indirip, müşteri olmak istiyorum butonundan adımları takip ederek işlemlerinizi yapabilirsiniz. Görüntülü görüşme sağlayarak hesabınızı açıyorlar. Ben hiç bankaya gitmedim

Eğer NFC özelliği (kart okuma) telefonunuzda yoksa bile artık çoğu android telefonda var. Bir başkasının telefonundan müşteri olup, sonra şifrenizi kullanarak kendi telefonunuzdan erişim sağlayabilirsiniz.

Kendimi çağrı merkezi çalışanı gibi hissediyorum su an :KK53:

Yatırım tabsiyesi vermek yasal değil.
Ben şunu alın bunu alın demem . Ama birikim sayfalarını takip ediyorum. Çok motive ediyor beni.
Sepet yapıyorlar genel de döviz altın hisse gibi. Ben sadece hissede değerlendiriyorum. Temettü emeklisi olmak istiyorum. Kısmet

Yatırım tabsiyesi vermek yasal değil.
Ben şunu alın bunu alın demem . Ama birikim sayfalarını takip ediyorum. Çok motive ediyor beni.
Sepet yapıyorlar genel de döviz altın hisse gibi. Ben sadece hissede değerlendiriyorum. Temettü emeklisi olmak istiyorum. Kısmet

Tabii ki yasal olmayan tavsiyeler dışındaki şeyler hakkında konuşmak ve bilgi almak istedim. Instagram üzerinden bu şekilde birikim yapan ve öneri sunan sayfalar var, ben de onlara bakmayı düşünüyorum. Onlar genellikle gram altın alıyor kabı vs var altın içinde kapalı bir halde acaba o şekilde mi almak lazım diye düşündüm.

Sanırım bu durum sadece Fib*** Ban*** da mı var, cezamibu cezamibu ? Çünkü araştırırken sadece o çıktı karşıma.
dolar almak mantıklı şu aralar .altın da alıp sepet yapabilirsiniz.bankadan yatırım hesabı açıp oradan alın.100 tl lik bile altın alabiliyorsunuz.alması da satması da çok kolay bankada.hem çalınma riski deyok,işiniz hayırlı olsun bu arada

Artık öyle değil. 14 gün içinde geçiriyorlar hesaba ve TL üzerinden birikim yaptıkları için aslında süreç boyunca zarara uğramış oluyoruz ne yazık ki, paramız değer kaybediyor.
Yanılıyorsunuz tl üzerinden yapılmıyor birikim.Bes te bir çok fon var içlerinden seçim yapılabiliyor, geçen yıl fon sayısını baya artırdılar.bes de doğru fon seçerseniz çok avantajlı.Bende çok ufak parayla başladım ve fonlarımı altına ,dövize ve borsaya endeksli fonlardan seçmiştim ki şimdi fon sayısı dahada arttı çok daha karlı fonlar var seçilebilecek, yatırdığım toplam paranın 3 katı şu an.Yani uzun süreli altın döviz isteyen biri içinde mantıklı, altına dolara endeksli fon seçip devam edilir üstüne yüzde 30 devlet katkısıda alınır.Tabi tüm birikimi tek bir şeye bağlamamak lazım.

Yanılıyorsunuz tl üzerinden yapılmıyor birikim.Bes te bir çok fon var içlerinden seçim yapılabiliyor, geçen yıl fon sayısını baya artırdılar.bes de doğru fon seçerseniz çok avantajlı.Bende çok ufak parayla başladım ve fonlarımı altına ,dövize ve borsaya endeksli fonlardan seçmiştim ki şimdi fon sayısı dahada arttı çok daha karlı fonlar var seçilebilecek, yatırdığım toplam paranın 3 katı şu an.Yani uzun süreli altın döviz isteyen biri içinde mantıklı, altına dolara endeksli fon seçip devam edilir üstüne yüzde 30 devlet katkısıda alınır.Tabi tüm birikimi tek bir şeye bağlamamak lazım.

Borsa, fon vb şeylerden de hiç anlamıyorum. Sanki onlar bana çok sık takip edilmesi gereken şeyler gibi geliyor.

İnanın hiç bilmiyordum, teşekkür ederim

Ben çok az bir maaşla çalışıyorum malum ücretli öğretmenlik. Yatırımdan pek anlamadığım için elimde artan miktarlarla ufak ufak bankadan altın alıyorum, 100 liralık 300 liralık gibi. Hiç yoktan iyidir sanıyorum. Kuyumcudan gram almaya kalksam alamam çünkü, internet bankasından istediğim kadar alabiliyorum daha rahat oluyor.

X