Popüler Konu Verimli Rutin

merhabalar gecmıs olsun benim de ferritin değerim yıllardır çok dusuk, ilac kullanıyorum ama hap almayı hıc sevmedıgımden ıhmal edıyorum donemlik kullanıyorum baş dönmesi yapıyor ben de deger dustugunde, 5 lere kadar ınıyor, doktorum ferrıtın bu kadar dusuk oldugunda baglanma saglanamadıgından kanın degerinin onemi olmadıgını soylemıstı bana, yanı mutlaka ılac kullanmamı ıstedı sizınle de paylasmak ıstedım.
Paylaşımınız için çok teşekkür ederim 🙏 benim feririn değerimde 7 çıktı yani oldukça düşük. Fakat bende demir bağlama değeri normalin üst sınırınında üstünde. Demir seviyesi de üst sınıra yakın normal düzeyde. Sanırım o nedenle ilaç vermedi. Baş dönmesi gibi şikayetlerim de yok. Bakalım 2-3 ay tekrar ölçtürürüm. Size de çok geçmiş olsun 🙏

Günaydın Hanımlar,

Bu ara çocuklara ne vermek istediğimi düşünüyorum. Tabi öncelikle kendi çocukluğumun avantajları ve dezavantajlarından yola çıkıyorum.

Kitap Okuma Alışkanlığı: Evimizde kocaman bir kütüphane vardı. Annem ve babam çok okurlardı. Dolayısıyla ben ve kardeşim de kitap okuyan insanlar olduk. Bize kitabı sevdirme gibi bir çabaları olmadı, sadece rol model olarak bizim kitap okuyan insanlara dönüşmemizi sağladılar. Ben burada ebeveynlerimden bir adım ileriye gitmek istiyorum. Kızlarla kitapçı gezmek, yazar söyleşilerine, kitap fuarlarına katılmak istiyorum. Bunlar benim çok keyif aldığım aktiviteler. Bu deneyimi kızlarımla paylaşmak ve aldığım keyfi onlarında hissetmesini sağlamak istiyorum.

Kızları eşimle dönüşümlü yatırıyoruz. Ben Ela'yı yatırırken eşim de İpek'i yatırıyor. Ela'ya kitap okumayı bırakmıştım ancak tekrar başlamaya karar verdim. Bu hafta Ela'ya Küçük Prens'i okumaya başladım. Hem aldığım diksiyon eğitiminden öğrendiklerimi uygulama fırsatı hem de kitap merkezli bir anne-çocuk zamanı olarak düşünüyorum.​

Sanatseverlik: Tiyatro, opera ve bale severim. Resim ve heykel severim. Konsere gitmeyi de çok severim. İstiyorum ki kızlarımla önce çocuk tiyatrosu ve operası ardından da yaşlarına uygun temsillere gidelim. Ayda en az bir kez tiyatroya gidelim, bir müze ya da sergi gezelim. Hayatlarında sanat olsun, güzele bakıp güzeli görsünler.

Spor Aktiviteleri: Ben kayağa hiç gitmedim, ata binmedim, rafting yapmadım. Bu tarz sportif faaliyetleri beraber deneyelim istiyorum. Ela şu an modern dans ve piyanoya gidiyor. Uzun zaman yüzmeye devam etti. Ergenlik ve gençlik döneminde iyi yüzmenin ve iyi dans etmenin faydasını göreceğini düşünüyorum.
Çocuklara iyi alışkanlıklar kazandırma konusunda kaygılarımız ortak gibi gözüküyor. Kızların kitap okuma alışkanlıkları artık oturmuş diyebilirim. Kendine bi uğraş bul önerisinde bulunduğumda ilk akıllarına ozaman kitap okuyum geliyor ya da bir yere tatile, anneanne-babanneye kalmaya gideceklerse çanta hazırlığına hemen kitaplarını getiriyorlar. Uykuya geçişte kitap okunmasını çok seviyorlar, yatış vaktinde gecikirseniz kitap okuma iptal olur dediğimde panikle hızlanıyorlar😄
Kızlarımla ayda enaz 1 temsil izlemeyi ben de cok değerli bulunuyorum. Sahne arkası onca hazırlık ve üstüne canlı canlı performans bana kendimi izlerken çok değerli hissettiyor.
Kızları nihayet piyanoya başlattık (sana da sormuştum hatırlarsın) tabi klavye almak benim için masraf oluştursa da memnunum :)şuan heyecanla bekliyorlar her dersi, 1 yıl devam etsinler bakalım sevecekler mi. 4-5 yaş aralığında jimnastik e girmişlerdi ve vücut esnekliklerine oldukça katkısı oldu. Gittikleri merkezi eve çok yakın diye tercih etmiştik. Maalesef bir üst sınıf açılmadığı için devam edemediler. Uygun bir yer olursa yeniden başlamalarını çok isterim. Çocuklugunda sanatın ve sporun bir dalıyla uğraşmış bir çocuk, ruh ve beden sağlığını çok daha iyi koruyabilir diye düşünüyorum. kemdi adıma ben çok isterdim; bir enstrüman çalmayı ya da düzenli olarak bir sporu yapmayı. Maalesef hobi olarak yüzmekten öteye geçemedim, müzik kariyerimi de ilkokuldaki flütte bıraktım🙄

Merhabalar arkadaşlarım.

Pazartesiden herkese selamlar. Güzel bir hafta diliyorum sizlere.

Bu ay camb... üyeliği aldım, ilk dersimi planladım . Bakalım bu yolculuk beni nereye götürecek?
(şu an orta seviyede ing var, pratik yaparak gelişmek okuduğumu net olarak anlamak ve akıcı şekilde konuşmak istiyorum. En önemli ikinci hedefim ise, oğlumun ingilizcesini de geliştirmek ; ona bu konuda destek sağlamak. )

Sağlıklı beslenme ve spor ; gayet güzel ilerliyor. Kilom 68-69 arasında gidip geliyor yememe göre. Sabahları erken kalkarark her gün egzersiz yapıyorum özellikle kalça bacak alt göbek çalışıyorum. Bol su tüketiyorum.

Eğitim; formasyona devam ediyorum ilk sınavları tamamladım ve hepsi güzel geçti. Biri açıklandı başarılı. Auzef ise finale doğru ilerliyorum, çalışmaya başlayacağım iki hafta içinde.

2024 hedeflerime devam edeceğim ancak kafam şu sıralar yoğun. Kayınvalidemler bizde . Çok şükür bu durumdan memnunum. Koşturmacalı geçiyor.

Selamlar herkese dün doğum günümdü. Sabah çoşkuyla kızlar uyandırdı 🥰 eşim kahvaltı hazırlamış, kızlar koca koca 10 balon şişirmiş 🎈. Salona girince üzerime attılar balonları 😅 bütün hafta resim, süsleme yapmışlar. Verirken çok heyecanlılardı, çocuk olmak ne güzel şey yauu. Eşimin kızları babanneye bırakıp lavareye gitme teklifi vardı ancak bu doğum günümü kızlarsız kutlamak istemedim. Birlikte takıldık. Canım kendime doğum günüm için pandora bileklik hediye ettim 🤩 şimdilik benden bu kadar 🌺

Selamlar herkese dün doğum günümdü. Sabah çoşkuyla kızlar uyandırdı 🥰 eşim kahvaltı hazırlamış, kızlar koca koca 10 balon şişirmiş 🎈. Salona girince üzerime attılar balonları 😅 bütün hafta resim, süsleme yapmışlar. Verirken çok heyecanlılardı, çocuk olmak ne güzel şey yauu. Eşimin kızları babanneye bırakıp lavareye gitme teklifi vardı ancak bu doğum günümü kızlarsız kutlamak istemedim. Birlikte takıldık. Canım kendime doğum günüm için pandora bileklik hediye ettim 🤩 şimdilik benden bu kadar 🌺
Doğum günün kutlu olsun canım nice mutlu yıllara ailenle birlikte inşallah ❤️❤️

Selamlar Hanımlar,

Geçen hafta havalimanında bir toplantıya katılmıştım. Havacılık bölümleri olan bir üniversitenin temsilcisi de oradaydı. Fırsat bulunca havacılık eğitmeni olmak istediğimi, nasıl bir yol haritası çizmem gerektiğini sordum. Kendisi de bana sektör tecrübesi olan eğitmenlere çok acil ihtiyaçları olduğunu söyledi ve bir görüşme ayarladı. Cuma günü görüşme yaptım ve mevcut işimle birlikte büyük ihtimalle bahar döneminde üniversitede 3 ders vereceğim gibi görünüyor. Çalıştığım şirketten de onay aldım.

Ancak eğitim %100 İngilizce ve yabancı öğrencileri olması nedeniyle derslerin tamamının İngilizce anlatılmasını talep ediyorlar. Geçen sene başladığım ama nihayete erdiremediğim akıcı ingilizce konuşma hedefini bir an önce halletmem gerekiyor. Bunun için yarın online birebir konuşma eğitimi ayarladım. Eğer faydalı olursa devam edeceğim.

Zorlu bir iki ay beni bekliyor. Ancak bunu gelişim fırsatı olarak görüyorum. Hem ingilizce konuşma, hem sunum becerilerimi geliştirmek için bir adım olacak.

Sağlıklı,mutlu, huzurlu, eğlenceli nice yaşlar dilerim canım sevdiklerinle birlikte🎊🦋☘️💐

Selamlar Hanımlar,

Geçen hafta havalimanında bir toplantıya katılmıştım. Havacılık bölümleri olan bir üniversitenin temsilcisi de oradaydı. Fırsat bulunca havacılık eğitmeni olmak istediğimi, nasıl bir yol haritası çizmem gerektiğini sordum. Kendisi de bana sektör tecrübesi olan eğitmenlere çok acil ihtiyaçları olduğunu söyledi ve bir görüşme ayarladı. Cuma günü görüşme yaptım ve mevcut işimle birlikte büyük ihtimalle bahar döneminde üniversitede 3 ders vereceğim gibi görünüyor. Çalıştığım şirketten de onay aldım.

Ancak eğitim %100 İngilizce ve yabancı öğrencileri olması nedeniyle derslerin tamamının İngilizce anlatılmasını talep ediyorlar. Geçen sene başladığım ama nihayete erdiremediğim akıcı ingilizce konuşma hedefini bir an önce halletmem gerekiyor. Bunun için yarın online birebir konuşma eğitimi ayarladım. Eğer faydalı olursa devam edeceğim.

Zorlu bir iki ay beni bekliyor. Ancak bunu gelişim fırsatı olarak görüyorum. Hem ingilizce konuşma, hem sunum becerilerimi geliştirmek için bir adım olacak.
çok mutluyum şu an elecda elecda canımcım...
hayat emekle ilerliyor; aklında bu fikir vardı, bu konuda da çabaladın kendine yatırım yaptın. diksiyon dersi ve iingilizce geliştirme gibi gibi.. fırsatı geldi ve şu an değerlendirdin.. işte buna çok çok sevindim ...
elecda elecda online görüşmeyi hangi kurumla kişiyle yapacaksın peki?

benben00 benben00 nice yaşlara sağlıkla huzurla arkadaşım.. çocukların sürprizine bayıldım ... eşinin ince fikri de çok hoş.

Farkında mısınız arkadaşlarım, burada gelişimlerimizi görüyoruz beraber büyüyoruz. gelişiyor geliştiriyoruz. birbirimizin hayatını şahit oluyoruz.

çok mutluyum şu an elecda elecda canımcım...
hayat emekle ilerliyor; aklında bu fikir vardı, bu konuda da çabaladın kendine yatırım yaptın. diksiyon dersi ve iingilizce geliştirme gibi gibi.. fırsatı geldi ve şu an değerlendirdin.. işte buna çok çok sevindim ...
elecda elecda online görüşmeyi hangi kurumla kişiyle yapacaksın peki?

benben00 benben00 nice yaşlara sağlıkla huzurla arkadaşım.. çocukların sürprizine bayıldım ... eşinin ince fikri de çok hoş.

Farkında mısınız arkadaşlarım, burada gelişimlerimizi görüyoruz beraber büyüyoruz. gelişiyor geliştiriyoruz. birbirimizin hayatını şahit oluyoruz.
Çok teşekkür ederim canım :KK200: Bence de birbirimizin yol arkadaşı olmak, hikayesine tanık olmak çok kıymetli.
Şükrü Dağlı diye bir hoca var Boğaziçi Üniversitesinden. Ondan talep ettim. Bugün ilk ders vardı. Daha çok simultane tercüme yapmamı istedi.

KENDİMİZİ SORGULAYALIM;
2023te neler yaptin
2023te hangi zayıf yanini kesfettin
2023te hangi guclu yanini kesfettin
2023te neyden pisman oldunuz
2023te neyden ders aldiniz
2023te en gurur duydugunuz sey
2023te seni en cok etkileyen 3 kisi
2023te kendinle ilgili kesfettigin en guzel sey
2023te sukran duydugunuz seyler neydi
Ben de 2023 degerlendirmemi.yapinca.en kısa zamanda cevaplayacağım sizinle de.paylasmak isteidm farkindaliklari arttirmak ve yeni hedefleri koymak için yön çözmek adına

Günaydın...

2024 niyetlerimden biri İngilizcemi kendimi doğru ifade edebilecek seviyede geliştirmek. Yurtdışına çıktığımda günlük konuşmaları yapabilmek . Yılın ikinci yarısı itibariyle , grammer tekrarı yapmak ve kelime dağarcığıma çocuk gelişimi alanımla ilgili akademik çokça yeni kelimeler eklemek.

Oğlumun bugün İngilizce sınavı var, bilgisayar üzerinden. Konuşma, dinleme, anlama ve okuma üzerine.
İngilizce öğrenmeye başladığından beri , okuyarak başladığı için seslendirmesi anlaması ve cesaretine hayran kalıyorum. Ve bu beni de yüreklendiriyor.

Cambly' de ikinci dersimi yaptım. Ve bence iki derste gayet keyifli ve verimliydi. Artık belirli konular üzerinden ilerlemeyi planlıyorum. Ders öncesinde o konu ile ilgili pratik yapmak ve ilgili kelimeleri öğrenmek gelişime ivme kazandırır diye düşünüyorum.

KENDİMİZİ SORGULAYALIM;
2023te neler yaptin: 2023 senesi benim ve ailem için adaptasyon senesi gibi oldu. Büyük değişimlerin hepsi bir anda oldu. Ailemiz dört kişi oldu: benim ve eşim için sil baştan çocuk büyütme maceraları, kızım için eve gelen yeni bireye alışma ve tek çocukluktan çıkma süreci. Aynı zamanda şehir değişikliği ve eşimin ve benim işimin değişmesi ve bu sürece alışmak. İki çocuklu hayata alışmaya çalıştım, zaman zaman yorulsam desteksizlikten bunalsam da çok şükür idare ediyoruz işleri. Akademik hayat da aynı zamanda başladı, yoğun bir sürece girmeye çalışıyorum halen, ortamımdaki insanların yol gösterici olması sebebiyle motiveyim.
2023te hangi zayıf yanini kesfettin: Uykusuzluk karşısında enerjim tükeniyor, dayanıklı değilim
2023te hangi guclu yanini kesfettin: Durumlar karşısında şikayetlenmeyi bırakıp anın tadını çıkarmayı öğreniyorum
2023te neyden pisman oldunuz: Yaşadıklarımın hepsi tecrübe, öyle bir pişmanlığım yok
2023te neyden ders aldiniz: Kimseye güvenmeyeceksin, bu dünyada yalnızsın
2023te en gurur duydugunuz sey: Kızımın büyüdüğünü görmek. Yardımsız emek emek yetiştirdim Allah'ın izniyle
2023te seni en cok etkileyen 3 kisi: Akademideki hocamın 60 yaşına gelmesine rağmen motive bir şekilde işine devam etmesi, annem yaşında ve ev hanımı olmasına rağmen çok bakımlı, becerikli, aşırı aktif komşum, depremi ve savaşı yaşayan insanların sergiledikleri sabır ve hayata yeniden tutunma gücü
2023te kendinle ilgili kesfettigin en guzel sey: Her şeye rağmen girdiğim ortamı kendi renklerimle boyamaya, muhabbetlerime mizah katarak eğlenmeye çalışıyorum

2023te sukran duydugunuz seyler neydi: 1-Sağlıklı olmak. (özellikle depremden sonra en büyük nimetin o olduğuna dair farkındalığım arttı.) 2-kızımın büyümesini görmek ve her anında iyi kilerle donatmak 3-böylesine donanımlı bir akademide olmak

Merhaba inciitanesi inciitanesi teşekkürler bu sorgulama için
KENDİMİZİ SORGULAYALIM;
2023te neler yaptin :
Saglık sorunları ile başadebilmeye yönelik bir sene oldu.. Çok şükür, büyük olmasada önümüzde ki seneye ameliyat ile belimden olan rahatsızlıgımı saglıgıma kavuşmak niyeti ile.
Aynı zaman da çok istediğim şeyler üzerine odaklanmayı bıraktım. (Senelerdir istediğim bir noktada kilitleniyorum)
O yüzden zamana bırakıp, unuttum.
2023te hangi zayıf yanini kesfettin :Kırılganlıgımı, ve içten içe duygusal yönümün bu sene daha çok beni etkileğini farkettim.
2023te hangi guclu yanini kesfettin: Sanırım yapmak istediğim şeyler konusunda sınır koyabilmek, Ve yapmak istemediklerimle ilgili de hayır diyebilme yetisi.
2023te neyden pisman oldunuz: Öfkeli hallerimile ilgili pişmanlık yaşıyorum
2023te neyden ders aldiniz : Her ne olursa olsun bu hayatta yalnızız. Aile yakınlarımla ilgili beklenti içine girmemeyi.
2023te en gurur duydugunuz sey:Tüketim ve özentilikten uzak, kendim olabilmek
2023te seni en cok etkileyen kisi: Semiramis Pekkan, videolarıyla kendimi 60 lı yaşlar halimle sohbet edermişcesine hayal edip.. O yaşlarda bu kadar mütevazi ve yaşanmışlık hissi .
2023te kendinle ilgili kesfettigin en guzel sey: Kendim olabilme hali..
2023te sukran duydugunuz seyler neydi: Saglıgım, Çekirdek ailem...

Selamlar Hanımlar,

İstanbul'da bir denetim görevim vardı. Yen döndüm. Bu nedenle bir süredir yazma fırsatı bulamadım. Bugün yeni bir rutin denemesi yaptım. Havanın çok karanlık olmasından kaynaklı olarak 05:00'te kalkmak beni zorlamaya başlamıştı. Bu nedenle kalkış saatimi 06:00 olarak değiştirdim. Ela'yı da 08:30'da kaldırıyorum.

06:00-06:30
  • Diş ve cilt bakımı
  • Tuzlu su
  • Sessizlik zamanı
  • Sabah sayfası
  • Dini okuma ( Allah'a Öğretilen Din kitabını okuyorum.)
06:30-07:15 Ela'nın Okul Rutini ve Odası

Bu zaman diliminde kızım uyandıktan ve üstünü değiştirdikten sonra odanın havalandırılması, yatağın toplanması işlerine eşlik ediyorum. Bu sırada hızlıca odasını kontrol ediyorum.

07:15-08:15 İpek'in Okul Rutini ve Odası

Ela'yı servise gönderdikten sonra İpek'i uyandırıp, hazırlanmasına eşlik ediyorum. Daha sonra da okula bırakıyorum.

Normalde İpek'i okula gönderdikten sonra ofise geçiyordum. Ancak çok yoğun trafik oluyor ve işe 1 saatten önce varamıyorum. Bu nedenle bugün İpek'i bıraktıktan sonra eve döndüm. 08:30-10:00 arası İngilizce ve diksiyon çalıştım. Ardından evden çıktım. 11:00'de ofise geldim ve işlerime başladım. Güne trafik ile uğraşmadan ve benim için önemli işleri hallederek başlamak iyi geldi. Şu an ofisteyim, 16:00'da çıkıp kızımı alacağım. O zamana kadar da bugün yapmayı planladığım işlerimi halledeceğim.

Selamlar Hanımlar,

Sabah 05:30'da uyandım. Diş ve cilt bakımından sonra suyumu yudumlayarak dışarıyı seyrettim. Ardından sabah sayfamı yazdım ve Ela uyanana kadar kitap okudum. Sonra kızımı öperek uyandırdım. Tost yaptım ve gönderdim. Sonra İpek'i uyandırdım. Hazırlandı ve okula bıraktım. Eve geldim. Öncelikle diksiyon alıştırmalarımı yaptım. Ardından İngilizce çalıştım. Saat 09:30'da evden çıktım ve kuaföre gittim. Saçıma düz fön çektirdim. Oradan işe geçtim. Bir süre çalıştıktan sonra evden hazırlayıp getirdiğim Karatay kahvaltısını yaptım. Vitaminlerimi içtim. Saat 12:00'de online İngilizce konuşma dersine katıldım. Saat 16:00'ya kadar ofiste çalışacağım. Ardından kızlarımı okuldan alıp eve götüreceğim. Bu hafta içi 5 akşam 18:30-22:30 arası eğitimim var. Benim için yorucu ancak öğretici bir hafta olacak.

Bugün sabah sessizlik zamanımda düşünürken ne çok yol aldığımı fark ettim. Hayatımın merkezinde artık ben varım. İnsanların ne düşündüğünü umursamıyor, kendi çizdiğim yolda ilerliyorum. Kendime artık daha özenli davranıyorum. Fönümü, manikürümü aksatmıyorum mesela. Bu kalemlerden maddi olarak feragat etmeyi düşünmüyorum. Kendim için iyi göründükçe, kendi özsaygımın arttığını gözlemliyorum.

Toplumun benden beklediğinin aksine kendimi evim, eşim ya da çocuklarım için feda etmeyeceğim. Kendinden vazgeçen değil, kendi hayatına sahip çıkan bir kadın olarak çocuklarıma rol model olacağım. Ayfer Tunç'un bir kitabında okuduğum cümleyi paylaşarak bitirmek istiyorum. "Umarım bir gün herkes kendisi gibi olma cesaretini gösterir."

Günaydınlar.

20 gündür k validem ve k babam bizdelerdi, bu sabah yolculadık kendilerini. İnsanın bi yerden ayrılırken ardında ‘keşke biraz daha kalsaydı’ dedirtmesi ile, ‘gitti de kurtulduk’ dedirtmesi arasında çok büyük bir fark var. Bizimkiler ardında güzel anılar bırakıp dönüyorlar. Saolsunlar.

Ev kalabalık olunca düzen ve dengeler değişir elbette. Özellikle oğlum dede ve babaanne ile daha bi sınırlardan çıksa da toparladı birkaç gündür.

Pazar günü eşimle kahveciye gidip, öncelikle oğlumuz ardından ilişkimizle ilgili uzun uzun sohbet ettik. Ne zamandır kafamda planladığımız şeyleri birbirimizle paylaşıp, ortak kararlara vardık. Bugün çok özel ve hisliydi.

Beslenme ve spor konusunda oldukça iradeli ilerliyorum. Sınırdan çıktığım zaman bi sonraki öğün ya da günlerde tölere ediyorum. Kilom sabit. Şöyle 2 kg versem daha dinç hissedeceğim. Acelem yok. Hayat tarzı haline getirmek amacım. Ayrıca genelde hareket halindeyim , ya yürüyüş ya egzersizle ilerliyorum.

Formasyon ve Auzef sınavlarım yaklaşıyor. Çalışmalara hızlı bi şekilde dönmem gerekiyor.

Dil eğitimimde kelime ezberi eksiğim; ağırlık vereceğim.

Oğlumla İngilizce çalışmalarımız ve kitap okumalarımız daha düzenli.

Genel olarak durumlar böyle arkadaşlarım J

Selamlar Hanımlar,

Geçen hafta hafta sonu da dahil olmak üzere 7 gün 18:30-22:30 arası teorik bilgi öğretmenliği eğitimine katıldım. Cuma günü sunum, pazar günü de yazılı değerlendirme vardı. Sıkıntısız geçtim ancak iş çıkışı yatma saatine kadar eğitim beni oldukça zorladı. Harcadığım emeğe değer umarım.

Bu hafta iş yerinde bir süredir bekleyen işlerden tamamlayabildiğimi bitirmek ve yeni yıla daha az ertelenmiş iş yükü ile giriş yapmak istiyorum. İş yerinde olduğum saatlerde yani 10:00-16:00 arası elimden geleni yapacağım ve odaklı çalışacağım.

Bunun haricinde her gün 30 dk vakit ayırmak istediğim aşağıdaki işler için haftalık bir planlama yaptım ve gün akışında en uygun görünen yerlere yerleştirdim.

30 dakikalık rutinler
  • İngilizce çalışma (13:00-13:30)
  • Diksiyon çalışma (16:30-17:00)
  • Kitap okuma (20:00-21:30)
  • Ev düzenleme (20:30-21:00)

X