Vasi olarak atanma

Neyi hızlandırmak istiyomuş öğrenip yardımcı olmak istiyosanız olursunuz. Gerekirse vekalet alırsınız noterle onu da sınırlı olur zaten yetkisi. Benim babam ben üniversitedeyken engelli kaldı aylarca hastanelerde tedavi oldu filan. Banka işlerini halletmem gerekiyodu. Sadece borçları öğrenebilme ve taksitlendirme yapabilme seçenekleriyle vekalet almıştım kısa süreli. Zaten bunu bile çok gençtim diye zor veresi gelmişti noterin.

Çok yakın arkadaşım babasının vasisi olmuştu aynı durumdu baba cezaevindeydi .
Emekli maaşı var diye kız babasına aldığı herseyin faturasını alıyordu , çıkınca emekli maaşımı yedi diye şikayetçi olmasın diye( avukat bunu söylemiş bu konuda şikayetlerde oluyormuş ) . Sıkıntılı bir durum tüm resmi işlemlerini siz yapacaksınız , telefon aboneliğinden tutunda her işlem . Kardeşleri varsa onlardan istesin .

ben devlet memuruyum ve vasi olarak atanmayı istemiyorum. reddetme hakkım vardır sanırım

Evet var ztn soruyorlar usul olarak büyük çocuktan başlıyor en son devlet baro avukatı atıyor. Cezaevi için zorunlu imiş ben 20 yıl görüşmedim 40 günlük evli iken tebligat ile öğrendim sizi anlıyorum ama hiç problem yapacak birsey yok inanın dert etmeyin tek sıkıcı yani mahkemeye çıkmak
Hakim bana sebep bile sormadı ama ben savcı bir yakınıma dilekçe yazdırıp mahkemeye sunmuştum hatta benim için iyi oldu sebepler ile benden uzak olması gerektiği kanıtlanmış oldu. Kardeşime de benim beyanim ile düşmedi. 5 kardeşten en küçüğe kadar kendisi indi yaş vs sebepler ile onu çağırdılar. Kabul etmezse devlet bagimsiz arayacaktı

babamın yüzde 94 oranında engeli var, ayrıca hükümlü. zor bir şey değil yani vasisi olmam. ama çok gerek var mı bilemiyorum. vekaletle de banka işlerini yürütebilirim aslında.
Babamın da yüzde 96 97 engeli var..alzehimer da var.annem olacaktı vasi 6 sene sonunda pes edip geri çektiler mahkemeyi.zor bir süreç .ama babanızin borçları varsa denemeyin derim

Babamın da yüzde 96 97 engeli var..alzehimer da var.annem olacaktı vasi 6 sene sonunda pes edip geri çektiler mahkemeyi.zor bir süreç .ama babanızin borçları varsa denemeyin derim
Benim eşim hem babasının hem annesinin vasisi oldu. 1 ay babası için 1 ayda annesi için uğraştı. Hiç duruşmaya çıkmadı. Uyap üzerinden takip etti. En zor tarafı Hastahaneye getir götür ve rapor olayı oldu. Karar çıkar çıkmaz. Anne ve babanının bütün varlıklarına şerh konuldu. Resmi dairelere yazı yazıldı. Kayınpeder vefat etti. Kayınpeder üzerine kayıtlı malvarlıklarını eşim üzerine almıyor. Vergilerini yatırıyor. Kayınvalidenin vasisi olduğu için her işlemde mahkemeden izin almak zorunda kalmaktan korkuyor. Kayınpederden kayınvalideye kalan emekli maaaşını alabilmek bankamatik kartı çıkarabilmek hesap açabilmek promosyon alabilmek için kaç defa mahkemeden izin almak zorunda kaldı. Ama şükür mahkeme kayınvalide adına ötv indirimli araç almamıza izin verdi. Şu anda kayınvalideye intikal etmemiş tarlalardaki kamulaştırma davaları ile uğraşıyoruz. Vel hasıl vasilik o kadar kolay değil.

Vasi ataması için mahkeme kararı şart. Bir Sulh Hukuk Mahkemesi karar verecek, ancak öyle.
Cezaevi atamıyor vasiyi, Cezaevinin vazifesi, durumu hemen ilgili mahkemeye bildirmek.

1 yıl ve üstü ceza alanlar için mecburi, başka hiç bir şarta bağlı olmadan, vasi atamas zorunluluğu vardı.
Anayasa Mahkemesi, geçtiğimiz Haziranda bununla ilgili kanun maddelerini iptal etti.
Zorunluluk ortadan kalktı.

Ama bu iptal kararının uygulaması ( yürürlüğe girmesi), kararın Resmi Gazetede yayınlanmasından 9 ay sonra başlayacak.
23 Mart oluyor galiba.
23 Marta kadar, zorunluluk hali devam ediyor.

Mahkemeyi 23 Marta kadar oyalayın; bu durumu da hatırlatan bir dilekçe ile vasi olmak istemediğinizi, aranızda, örneğin "çıkar çatışması" olduğunu yazın.
Makheme nedir ne değildir diyene kadar, süre geçer zaten.
O zaman da, davanın açılmasına sebep olan "dayanak" kanun maddeleri ortadan kalktığı için, dava da ortadan kalkar sanırım.
Çünkü her mahkeme kararı, bir kanun maddesine sırtını dayamak zorundadır.

Babanız kendiliğinden, bana vasi atansın haklarım kısıtlansın diyorsa, o ayrı tabii.
O zaman bir vasi atanır.
Ama zorunlu vasilik kapsamında mecburen girdiyse bu işlere, haberi olsun, kalktı o.
23 Marta kadar idare edin.

Kolaylıklar dilerim.

not: avukat değilim.

Vasi ataması için mahkeme kararı şart. Bir Sulh Hukuk Mahkemesi karar verecek, ancak öyle.
Cezaevi atamıyor vasiyi, Cezaevinin vazifesi, durumu hemen ilgili mahkemeye bildirmek.

1 yıl ve üstü ceza alanlar için mecburi, başka hiç bir şarta bağlı olmadan, vasi atamas zorunluluğu vardı.
Anayasa Mahkemesi, geçtiğimiz Haziranda bununla ilgili kanun maddelerini iptal etti.
Zorunluluk ortadan kalktı.

Ama bu iptal kararının uygulaması ( yürürlüğe girmesi), kararın Resmi Gazetede yayınlanmasından 9 ay sonra başlayacak.
23 Mart oluyor galiba.
23 Marta kadar, zorunluluk hali devam ediyor.

Mahkemeyi 23 Marta kadar oyalayın; bu durumu da hatırlatan bir dilekçe ile vasi olmak istemediğinizi, aranızda, örneğin "çıkar çatışması" olduğunu yazın.
Makheme nedir ne değildir diyene kadar, süre geçer zaten.
O zaman da, davanın açılmasına sebep olan "dayanak" kanun maddeleri ortadan kalktığı için, dava da ortadan kalkar sanırım.
Çünkü her mahkeme kararı, bir kanun maddesine sırtını dayamak zorundadır.

Babanız kendiliğinden, bana vasi atansın haklarım kısıtlansın diyorsa, o ayrı tabii.
O zaman bir vasi atanır.
Ama zorunlu vasilik kapsamında mecburen girdiyse bu işlere, haberi olsun, kalktı o.
23 Marta kadar idare edin.

Kolaylıklar dilerim.

not: avukat değilim.
Babam kendi istiyor. Banka maaş işlemlerini halledebilmem icin istediğini söyledi. Bunun için vasisi olmama gerek var mı bilmiyorum, vekaletle de halledilir herhalde. Peki vasisi olmam durumunda geçmiş borçlarından sorumlu tutulur muyum? Benim vesayetim altındayken babam vefat ederse reddi miras yapmak istersem sıkıntı çıkar mı bilginiz var mi acaba? Bu arada detayli açıklamanız için de teşekkür ederim avukat değilmişsiniz ancak oldukça bilgi sahibisiniz konuyla ilgili ne güzel

Babam kendi istiyor. Banka maaş işlemlerini halledebilmem icin istediğini söyledi. Bunun için vasisi olmama gerek var mı bilmiyorum, vekaletle de halledilir herhalde. Peki vasisi olmam durumunda geçmiş borçlarından sorumlu tutulur muyum? Benim vesayetim altındayken babam vefat ederse reddi miras yapmak istersem sıkıntı çıkar mı bilginiz var mi acaba? Bu arada detayli açıklamanız için de teşekkür ederim avukat değilmişsiniz ancak oldukça bilgi sahibisiniz konuyla ilgili ne güzel

Vasi atanmadan, babanız artık vekalet veremez. Vekaleti bile, artık vasi verir. Yani babanız adına her işi vasi yapar.
Önceden babanızın verdiği vekaletler, mahkumiyet kararının kesinleşmesiyle geçersiz olur. ( Yargıtay Kararı var bu hususta)

Bu aşamada, cezaevi babanıza sorar kimi istediğini, bunu da mahkemeye bildirir. Bir vasi atanır.
Siz olmak istemiyorsanız, mahkemeyi ikna etmelisiniz.

Öyle emekli maaşını çekmekten söz ediyorsunuz da, sonradan çıkıp "maaşlarımı yemiş" dese - misal olarak söylüyorum - kendisine teslim ettiğinizi ıspat edemezseniz, kanun önünde sorumlu olursunuz, aklınızda olsun , vasilik gerçekten ciddi bir iş.

Siz babanızın borçlarından sorumlu olmazsınız. Birinin borcuna kefil olmak gibi bir şey değil bu. Kendi malvarlığınızla asla sorumlu olmazsınız.
Hatta üstüne, kendinize ücret verilmesini bile isteyebilirsiniz. Babanızın malı yoksa, hazineden karşılanmak üzere cüzi de olsa bir ücret tespit edebilir mahkeme.

Son düzenleme:
QUOTE="MaHlass, post: 76618444, member: 724130"]
Vasi atanma durumunu siz sulh mahkemesine başvurursanız yapabilirsiniz. Bunun dışında size vasiyet veremezler.
[/QUOTE]
Ben değil babam basvurdu cezaevinde

Vasi atanmadan, babanız artık vekalet veremez. Vekaleti bile, artık vasi verir. Yani babanız adına her işi vasi yapar.
Önceden babanızın verdiği vekaletler, mahkumiyet kararının kesinleşmesiyle geçersiz olur. ( Yargıtay Kararı var bu hususta)

Bu aşamada, cezaevi babanıza sorar kimi istediğini, bunu da mahkemeye bildirir. Bir vasi atanır.
Siz olmak istemiyorsanız, mahkemeyi ikna etmelisiniz.

Öyle emekli maaşını çekmekten söz ediyorsunuz da, sonradan çıkıp "maaşlarımı yemiş" dese - misal olarak söylüyorum - kendisine teslim ettiğinizi ıspat edemezseniz, kanun önünde sorumlu olursunuz, aklınızda olsun , vasilik gerçekten ciddi bir iş.

Siz babanızın borçlarından sorumlu olmazsınız. Birinin borcuna kefil olmak gibi bir şey değil bu. Kendi malvarlığınızla asla sorumlu olmazsınız.
Hatta üstüne, kendinize ücret verilmesini bile isteyebilirsiniz. Babanızın malı yoksa, hazineden karşılanmak üzere cüzi de olsa bir ücret tespit edebilir mahkeme.
evet vasiliğin ciddi bir iş olduğunun farkındayım. zten bu yüzden böyle bir şeyin altına girmek istemiyorum. ayrıca borç durumundan dolayı da endişe ediyorum ancak sorumlu olmayacağımı söylemişiniz. bir de erkek kardeşim var. ben mahkemeye çıkıp kabul etmeyeceğimi söylesem, o da aynı şeyi yapsa ne olur bu durumda? yasa değiştiği için kimse atanmaz mı ? vasiliğini kabul edecek başka kimse de yok.

evet vasiliğin ciddi bir iş olduğunun farkındayım. zten bu yüzden böyle bir şeyin altına girmek istemiyorum. ayrıca borç durumundan dolayı da endişe ediyorum ancak sorumlu olmayacağımı söylemişiniz. bir de erkek kardeşim var. ben mahkemeye çıkıp kabul etmeyeceğimi söylesem, o da aynı şeyi yapsa ne olur bu durumda? yasa değiştiği için kimse atanmaz mı ? vasiliğini kabul edecek başka kimse de yok.
Yukarda da söylemiştim; babanız bizzat istiyorsa, zaten o kalkan yasanın muhatabı değil babanız.

Farkı şöyle izah edeyim:

Babanızın emekli maaşı var. Çekmek kullanmak istiyor. Lâkin, artık endisi içerde, çekemez. Eskiden olsaydı vekalet verirdi, artık hükümlü, veremez.
Geriye ne kalıyor, kendine vasi atatması. Babanız tam da bunu yapıyor, çünkü ihtiyacı var.

Diyelim ki babanızın çekilecek maaşı olmasaydı, bu sıkıntısı olacak mıydı ? Hayır.
Vasi talep etmeden, oturacaktı yerinde.
Hah, işte değişen kanun buna müsaade etmiyordu; ihtiyacın olsun olmasın , madem mahkumsun, sana vasi atanacak! diyordu o kanun.
Sizin kabul etmeme gibi bir seçeneğiniz yok, ancak "itiraz" edebilirsiniz, mahkeme itirazınızı inceler.
Hangi nedenlerle vasilikten kaçınabileceğiniz, kanunda sayılmış, bu sebepler sizde yoksa, kaçınamazsınız.
Mahkemenin de, vasi tayin etmeme gibi bir takdir hakkı yok. bir vasi belirlenip atanacak.

Yukarda da söylemiştim; babanız bizzat istiyorsa, zaten o kalkan yasanın muhatabı değil babanız.

Farkı şöyle izah edeyim:

Babanızın emekli maaşı var. Çekmek kullanmak istiyor. Lâkin, artık endisi içerde, çekemez. Eskiden olsaydı vekalet verirdi, artık hükümlü, veremez.
Geriye ne kalıyor, kendine vasi atatması. Babanız tam da bunu yapıyor, çünkü ihtiyacı var.

Diyelim ki babanızın çekilecek maaşı olmasaydı, bu sıkıntısı olacak mıydı ? Hayır.
Hah, işte değişen kanun buna müsaade etmiyordu; ihtiyacın olsun olmasın , madem mahkumsun, sana vasi atanacak! diyordu o kanun.
Sizin kabul etmeme gibi bir seçeneğiniz yok, ancak "itiraz" edebilirsiniz, mahkeme itirazınızı inceler.
Hangi nedenlerle vasilikten kaçınabileceğiniz, kanunda sayılmış, bu sebepler sizde yoksa, kaçınamazsınız.
Mahkemenin de, vasi tayin etmeme gibi bir takdir hakkı yok. bir vasi belirlenip atanacak.
Mevzuyu net bir şekilde anladım teşekkür ediyorum .son bir sorum var, sizi de yordum ama, babamin vasiligini üstlenmem ilerde reddi miras yapmamın önünde bir engel midir?

Farkı şöyle izah edeyim:

Merhabalar bu konularda baya bilgilisiniz bende size sorsam yardimci olabilir misiniz ,
Annem %92 engelli raporu var vasilik icin davam devam ediyor 2. Durusmam haziranda. Anneme ananemden kalan tasinmaz hissesini 300 bin tl karsiliginda devrini dayima yapacagiz. (6 kardeş hepsi anlasti) ama tapuda sulh hukuk mahkemesi karari geregi beyan edilmiş mallar vesayet altina alindigindan dayima satamiyorum.
1) vasilik davam sonuclandiginda annemin hissesini satabilmek icin satis davasi acmama gerek var mi. Gerek varsa o dava da cok uzun surer mi
2) annemin akli melekeleri yerinde zaten vasikik icin saglik raporunda akli melekeri yerindedir vasiye gerek yoktur yaziyordu . Eger 1 numarali sorumda dava uzun suruyirsa vasilikten vazgecebilir miyim vazgecersem evde bakim maasi.kesilir mi

Yardimci olursaniz sevinirim cok tesekkurler simdiden

X