Vajinal Siğil rahatsızlığı olan var mı? (Genital Siğiller,HPV, Human Papilloma virus)

Ve 2. Defa leep çocuk için tehlikeli olduğunu söylüyorlar bu doğru mu sence?
Çookk çok geçmiş olsun🙏😞
Belki aşı olmakta geç kalmanız, belki sigaraya devam ediyor olmanız, belki de hiç biri..
Belki de bünyeniz bu illet ile savaşamadı, maalesef bunun cevabını bulmak çok zor.
Şifalar diliyorum.
Evet maalesef tip 18 ve 53 olarak pozitifim.
Güzel düşünelim güzel olsun🙏❤️

size de çok geçmiş olsun🙏🏼🥹
bağışıklığım düşük olduğu için sanırım bünyem savaşamıyor ama cin 3 geçer mi geçmez mi artık bilmiyorum ilerlememesi için elimden geleni yapıyorum. Sizin tedaviniz nasıl sürüyor biyopsi süreciniz nasıldı?🤗
Çok teşekkürler canım🙏❤️

Ben son 1 yıldır cinsel aktiftim, yani daha öncesin de bakire bir kadındım, virüsü de bir kereye mahsus ilişki yaşadığım bir partnerimden ( eylül 2023’ dü ) aldım ( şayet virüs yükü diye bir şey varsa, en azından virüse defalarca maruz kalmamış olduğumu düşünüyorum )

2023 kasım ayında pozitif geldim, 2023 aralık ayında hemen ilk doz aşımı oldum, bu arada Süleyman Engin Akhan hoca inst. yayınında aşının pozitif hastaları negatife dönmeye ve nüks durumlarının aza indiğini kongresinde açıkladı şükür.

İki kez kolposkopi oldum ve şükür şuan için temiz ilerliyorum bakalım🙏🧿

İnan ki hiç fikrim yok bu konu hakkında ama bunu bu işin uzmanı prof. dr lara sorman daha iyi olacaktır tatlım, Murat Hoca ile konuşabiliyor musun?
Murat hoca sadece negatife dönmeden çocuk yok önceliğim seni negatife döndürmek dedi rahatlıkla konusabiliyorum gece kaç olursa olsun aklıma takılan herşeyi soruyorum fakat bu 2. Leep operasyonunu yeni duydum cocuk için sorun oldugunu mayısta leep islemi oldugum için kontrole cagirdi gittiğimde artık onu sorarım bakalım

Çok teşekkürler canım🙏❤️

Ben son 1 yıldır cinsel aktiftim, yani daha öncesin de bakire bir kadındım, virüsü de bir kereye mahsus ilişki yaşadığım bir partnerimden ( eylül 2023’ dü ) aldım ( şayet virüs yükü diye bir şey varsa, en azından virüse defalarca maruz kalmamış olduğumu düşünüyorum )

2023 kasım ayında pozitif geldim, 2023 aralık ayında hemen ilk doz aşımı oldum, bu arada Süleyman Engin Akhan hoca inst. yayınında aşının pozitif hastaları negatife dönmeye ve nüks durumlarının aza indiğini kongresinde açıkladı şükür.

İki kez kolposkopi oldum ve şükür şuan için temiz ilerliyorum bakalım🙏🧿
En azından yolun başındayken doğru tedaviye başlamışsın bu çok guzel🥹🧿
Evet ben bir kisiyle daha konusmustum aşı negatife döndürmüş etkisi çok yüksekmiş sigara kullanıyor musun peki?
Ohhhh kolposkopinin temiz çıkmasına çok sevindiiim💜
Benim 3. Yılda cin3 e ilerlemiş işte anlamsızca haahha

Evet ben bir kisiyle daha konusmustum aşı negatife döndürmüş etkisi çok yüksekmiş sigara kullanıyor musun peki?
Sigara hayatım da yok canım şükür.

Bende hpv siğil falan da yapmadı öyle, içime doğmuş gibi doktordan rica ettim smear ve hpv testi yapar mısınız diye, o da yaptı, tesadüfen o şekilde çıktı.

Hatta benim ilk testim de ilk tip 53 geldi, 5 ay sonra gidip yine test verdim bu sefer de tip 18 geldi, hocam dedim sadece tip 53 vardı ne oldu böyle dedim, ilk testinde numune alınırken test çubuğuna tip 18 gelmemiştir dedi🤦🏼‍♀️
Yani anlayacağın iki kez aynı stresi yaşadım.
Sadece tip 53 var orta riskli tip hızlı atarım derken, bir de 18 çıktı başıma🙁

Peki senin ilk cinsel birlikteliğin eşinle mi oldu?

merhaba
testimin sonucu Pozitif çıktı.
SONUÇ: Tip 52 - 59 - 73 - Universal HPV
bu üç tip de yüksek risklilerdenmiş. ayrıca Universal HPV tam olarak nedir?
erkek arkadaşımda 6,16,42,45 var iken bende nasıl farklı tipler çıktı?
Ayrıca smear testim negatif çıktı class 1
Bu saatten sonra ne yapmam gerekiyor? kolposkopi gerekli mi yoksa bir süre sonra mı?? yardımcı olursanız sevinirim
Canım merhaba, sana bir şey soracağım, erkek arkadaşında tiplendirmeli hpv testini nerede yaptırdınız?
M mersin24

Merhaba kızlar bende hpvden şüpheleniyorum hatta dilimde de çıktığını dusunuyorum bağışıklık sistemim çok düşük o yüzden vücudumda mantar da çıkıyor dilimin ucunda sivilce gibi bise var yan tarafında da sanki biseyler var ve aciyor kafayı yemek uzereyim

Merhaba kızlar bende hpvden şüpheleniyorum hatta dilimde de çıktığını dusunuyorum bağışıklık sistemim çok düşük o yüzden vücudumda mantar da çıkıyor dilimin ucunda sivilce gibi bise var yan tarafında da sanki biseyler var ve aciyor kafayı yemek uzereyim
Hemen gidip hpv testi verin lütfen, siğiliniz var mı?

Sizin 3.yılda nasıl cın3 oldu acaba? Hiç kontrole gitmediniz mi? Yani bazı doktorlar 6 ayda bir kolposkopi yapıyor bazısı 1 senede bir, mutlaka bir şekilde yakalanırdı

ben 2 hafta önce makatımda sivilcemsi şeyler fark ettim (jilet yaptıktan hemen sonra oluştu)
daha sonra lazere gittiğimde kadın siğil olduğunu söyledi hemen doktora gittim cildiyeye orada kriyoterapi yapıldı. cinsel olarak aktifim ancak erkek arkadaşımda siğil yok ve hpv aşısı oluyordu ekimden beri 3 dozu tamamladı. Ve anlamadığım ilk kriyoterapi seansı yapıldıgında genital bölgemde yoktu , ben de bu yüzden cinsel birleşmeden değil de lazer epilasyondan kapmış olabileceğimi düşünüyorum. Diode lazere gitsem de buz başlık olduğunda biliyorsunuz başlığı değdiriyorlar o bölgeye canım çok yandığı zaman , dolayısıyla temas oluyor
Daha sonra yine bakayım dedim kriyoterapiden 1-2 gün sonra genitalimde de 1 tane gördüm hemen jinekologa gittim oradaki doktor da makatta daha fazla olduğunu genitalde 3 tane gördğünü söyledi yakabilirim ama cok canın acır dedi kriyoterapiye devam etmek istedigimi soyledim smear testi yaptı sonucunu bekliyorum. yarın kriyoterapinin 2.seansına gidicem aradan 2 hafta gecti. bu süreçte tam aldara kullanmaya başlamıştım ancak regl oldum. 2 gün falan kullanabildim kremi. reglden sonra baktım tekrardan genitaldekilerin sayısı artmamış ama makatta artmış kriyoterapi seansları arasında siğillerin artması normal mi ? İlk farkettiğimde ve dondurduğumda makatta 3 tane vardı şuan 10 tane var. Ve sizce lazerden kapmış olabilir miyim? aşırı moralim bozuk

Merhaba çok geçmiş olsun

Hpv virüsünün bulaş yolu mukozadan mukozayadır, o sebeple virüsü cinsel yolla almışsınız, yani erkek arkadaşınızdan size de geçmiş. Dış materyallerden, lazerdir, havludur vs. wc’ den kapmanız 1000’ de 1, çünkü virüs sadece mukozada yaşamayı sever ve orada aktiftir.

Erkek arkadaşınızda hastalık siğil yapmamış olabilir ama sizde yapmıştır, o bünyeye göre değişiklik gösterir. Ters ilişkide bulunmamanıza rağmen siğiller makat bölgesinde de etkinlik gösterebilir veya makata da atabilir, normal bir durumdur.

✔️Size tavsiyem hemen hpv dna ( tiplendirme ) testi yaptırmanız ve aşınızı bir an önce olmanız, ilişkide kondom ile KORUNMANIZ gerekir. Yoksa erkek arkadaşınızdan size, sizden de erkek arkadaşınıza pinpon etkisi ile bulaş devam eder.

✔️Siğillerinizi yaktırmanın en iyi yolu KOTER’ dir. Ve bundan sonrasında o bölgeye, jilet, ağda, tüy dökücü krem uygulamamalı, tüylerinizi makas ile kısaltmanız gerekmektedir.

✔️HVP dna test sonucunuz geldikten sonra da hemen kolposkopi olmanız gerekmektedir.

✔️Aklınıza takılan soru işaretleri ve tedavi süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, youtube dan Prof. Dr. Süleyman Engin Akhan’ ı takip edebilirsiniz.

Erkek arkadaşınızın neden hpv aşısı olduğunu kendisine sordunuz mu peki?

Son düzenleme:
Merhaba çok geçmiş olsun

Hpv virüsünün bulaş yolu mukozadan mukozayadır, o sebeple virüsü cinsel yolla almışsınız, yani erkek arkadaşınızdan size de geçmiş. Dış materyallerden, lazerdir, havludur vs. wc’ den kapmanız 1000’ de 1, çünkü virüs sadece mukozada yaşamayı sever ve orada aktiftir.

Erkek arkadaşınızda hastalık siğil yapmamış olabilir ama sizde yapmıştır, o bünyeye göre değişiklik gösterir. Ters ilişkide bulunmamanıza rağmen siğiller makat bölgesinde de etkinlik gösterebilir veya makata da atabilir, normal bir durumdur.

✔️Size tavsiyem hemen hpv dna ( tiplendirme ) testi yaptırmanız ve aşınızı bir an önce olmanız, ilişkide kondom ile KORUNMANIZ gerekir. Yoksa erkek arkadaşınızdan size, sizden de erkek arkadaşınıza pinpon etkisi ile bulaş devam eder.

✔️Siğillerinizi yaktırmanın en iyi yolu KOTER’ dir. Ve bundan sonrasında o bölgeye, jilet, ağda, tüy dökücü krem uygulamamalı, tüylerinizi makas ile kısaltmanız gerekmektedir.

✔️HVP dna test sonucunuz geldikten sonra da hemen kolposkopi olmanız gerekmektedir.

✔️Aklınıza takılan soru işaretleri ve tedavi süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, youtube dan Prof. Dr. Süleyman Engin Akhan’ ı takip edebilirsiniz.

Erkek arkadaşınızın neden hpv aşısı olduğunu kendisine sordunuz mu peki?
jinekologum lazerden şüphelendi açıkçası öyle dedi.
Erkek arkadaşımın ev arkadaşı Hpv kapmıştı bu sebeple kendisi de korunmak amacı ile oldu ne de olsa aynı evi paylaşıyorlar , benden once en son cinsel iliskisi 1 sene once olmus zaten. 1 sene gibi bi surede eski birlikteliginden gecmis olsa onda da belirti gösterirdi diye dusunuyorum.

Erkekler genelde taşıyıcı pozisyonundadır, o sebeple dediğim gibi hpv belirtisi verecek diye bir şey maalesef yok ve hpv nin vücutta kalması maximum 3 yıldır, 1 yıl önce ki eski ilişkisinden alıp size bulaştırmış olabilir.

Zaten böyle bir açıklamada bulunan jinekoloğun hpv ye dair pek bir bilgi hakimiyeti yoktur, ya da hasta üzülmesin veya boşanmaların önüne geçebilmek için; hastaya genel de bu tarz beyaz yalanlar söyler.

Zaten bundan sonrasında nasıl bulaştığı ile değil de, tedavinize odaklanmanız gerekmektedir ve hemen hpv testinizi yaptırıp, ilgili alanları olan onkoloji jinekoloji doktoruna muayene ve kolposkopi olmanız şarttır. İhmal etmeniz durumunda hastalığın rahim ağzında ilerleme ihtimali söz konusudur maalesef.

Hpv testinizi 30 yaş üstündeyseniz KETEM veya Devlet Hastanesinde yaptırabilirsiniz, 30 yaş altına özel hastaneler veya lab. yapıyor zaten.

Smear yaptırdınız mı sonuç normal mi?

Son düzenleme:
Smear’ lerin % 25 yanılma payı yani yalancı negatiflik olması nedeniyle, hpv pozitif gelen bir hastaya kolposkopi yapılması şarttır.
Kolposkopi yapmak istemeyen doktorun tedavi şekli doğru olmaz zaten.
O sebeple kolposkopi takibi çok önemlidir.

Bu konuyu biraz kurcalarsanız smear temiz gelip, kolposkopi biyopsi sonrası cın aşamasında gelmiş bir çok arkadaşımız var.

Hpv dna tiplendirmesini de yaptırırsanız taşıdığınız tipi bilmeniz gerekir.

Yaşınız kaçtı?

Eklentiler

• IMG_2958.jpeg
    IMG_2958.jpeg
    91,3 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
yani ben doktora gittim muayene etti smear testi istedi neyin şart olup olmadığını bilmediğim için bir şey demedim
yaşım 22

yani ben doktora gittim muayene etti smear testi istedi neyin şart olup olmadığını bilmediğim için bir şey demedim
yaşım 22
Doktorunuz smear ile birlikte hpv testi de yapsa iyi olurdu. Özel Hast. ise 10 gün içinde ücretsiz muayene hakkınız oluyor, aynı doktora tekrar gidin, sizden hpv numunesi alsın. Ben hpv testi de istiyorum diyin.

Maddi durumunuz nasıldır bilmiyorum ama.
Hpv testinizin pozitif gelmesi durumunda, devlet hast. geçip hpv pozitif olduğunuzu ileterek; kadın doğumdan yeşil alan açılarak onkoloji jinekoloji doktoruna yönlenirsiniz.

Ya da özelde onkoloğ jinekoloğ ile devam edebilirsiniz tedaviye.

Hangi şehirdesiniz?

Son düzenleme:
devlet hastanesine gitmistim. şuan kağıda baktım “ patoloji rapor sonuç kağıdı “yazıyor 17 mayıs’ta çıkacak. hpv ve smear testi ikisi beraber yapmıs olabilir, ben yanlıs biliyor olabilirim kagitta sadece smear yazmiyor cunku

X