Tuvalet Eğitimi Tuvalet eğitimi - sünnet

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

Mavipatikk

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
24 Ekim 2018
378
223
29
Merhabalar bebeğim 4 ağustosta 15 ayı bitirecek ekim sonu kasım başı gibi yani 18 aylıkken sünnet yaptıracağız daha 3 ayımız var. Sünnetten önce tuvalet eğitimi versem mi diye düşünüyorum 18 aydan önce pek başarılı olmadığını önerilmedigini biliyorum ama bebeğim sanki belirti veriyor gibi. Kakasi geldiğinde yüz ifadesinden anlıyorum saklanır gibi kenarlara gidiyor çömeliyor veya bana bezini işaret ediyor e-e diyor. Geçen gün yine kakasını yapıyordu bende çömelmesine yardım ediyordum kaka bitti mi dedim biti dedi güldü ilk kez bitti kelimesini kullandı oyun mu yaptı bilmiyorum ama anlamış gibiydi :) çişini yaparken de belirtiyor bezini gösterip çiş diyo her seferinde olmasa da ara sıra yapıyor. Biz tuvalete giderken de arkamızdan çiş diyo bizim için biliyor. Bu arada alaturka tuvaletimiz var adaptör kullanamayacağım yani lazımlıkla olacak süreç. Acaba eğitim denesem mi diyorum yoksa sünnet sonrasını mi beklemeliyim? Sünnet sonrası iyileşme süreci vs falan derken korkar erteler mi? Başlasak kaç aya bitecek... İlkbahar gibi ise başlayacağım bakıcının veya babanenin eğitim vermesini istemiyorum benden almalı tuvalet eğitimini. O yüzden net bi planlama yapamadım tecrübelerinizi paylaşır mısınız teşekkürler şimdiden :)

Bu iş sankilerle olmaz . 18 ay kesinlikle erken. Anlıyor gibiyle olmaz.
Bebeğiniz anlıyor ve kendini ifade edebiliyor olmalı kesinlikle konuşuyor olmalı demiyorum ama anlıyor ve ifade edebiliyor olmalı, geceleri kesinlikle kuru kalkabiliyor olmalı
Bir anda tuvalet eğitimi başlamaz henüz bez varken ondan kakası ya da çişi geldiğinde haber vermesini isteyebilirsiniz, başlarda sadece bildirmesi yeterlidir . Siz de bu süreçte çocuğa tuvaleti sevdirin korkacak bir yer korkacak bir şey olmadığını bilsin . Sonra haber verdiğinde tuvalette denemeyi yaptırmaya başlayın . Ona bununla ilgili hikayeler okuyun vs . On hazırlık ne kadar doğru olursa bezi bırakmak o kadar kolay olur. Çocuk her şeyi yapıyor ama psikolojik olarak hazır değilse yine olmaz. Uzmanlar bunun için 31 aylık dönemi daha uygun görüyor bu da iki buçuk yaşa tekabül ediyor. Öncesi hem sizin hem çocuk için işkence olur . Süreçleri doğru ilerlersenjz bir anda olur biter bez aşaması öncesini sağlıklı yürütün

Bu iş sankilerle olmaz . 18 ay kesinlikle erken. Anlıyor gibiyle olmaz.
Bebeğiniz anlıyor ve kendini ifade edebiliyor olmalı kesinlikle konuşuyor olmalı demiyorum ama anlıyor ve ifade edebiliyor olmalı, geceleri kesinlikle kuru kalkabiliyor olmalı
Bir anda tuvalet eğitimi başlamaz henüz bez varken ondan kakası ya da çişi geldiğinde haber vermesini isteyebilirsiniz, başlarda sadece bildirmesi yeterlidir . Siz de bu süreçte çocuğa tuvaleti sevdirin korkacak bir yer korkacak bir şey olmadığını bilsin . Sonra haber verdiğinde tuvalette denemeyi yaptırmaya başlayın . Ona bununla ilgili hikayeler okuyun vs . On hazırlık ne kadar doğru olursa bezi bırakmak o kadar kolay olur. Çocuk her şeyi yapıyor ama psikolojik olarak hazır değilse yine olmaz. Uzmanlar bunun için 31 aylık dönemi daha uygun görüyor bu da iki buçuk yaşa tekabül ediyor. Öncesi hem sizin hem çocuk için işkence olur . Süreçleri doğru ilerlersenjz bir anda olur biter bez aşaması öncesini sağlıklı yürütün
Cok tesekkurler biraz daha beklemek daha iyi olacak mutlaka. 31 aya kadar bekleyemem muhtemelen işe başlamadan benden öğrensin istiyorum 22ay civarı yavaş yavaş denerim herhalde biliyorsunuzdur tuvalet eğitiminde en ufak bi baskı yanlış yöntem zorlama vs çocuğun karakterinin olumsuz yönde sekillenmesine yol açabiliyor psikolojisini etkiliyor o yüzden benden öğrensin istiyorum

X