Türk Kimliği ve Anadilde Savunma-Eğitim...

ArkAngel

Yaşamak, Direnmektir...
Kayıtlı Üye
1 Kasım 2012
1.413
2
Türkiye'de resmî yazım ve eğitim dili Türkçe'dir.Anayasa'nın 42. maddesi uyarınca:

''Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez. Eğitim ve öğretim kurumlarında okutulacak yabancı diller ile yabancı dille eğitim ve öğretim yapan okulların tâbi olacağı esaslar kanunla düzenlenir. Milletlerarası antlaşma hükümleri saklıdır'

Türk Kimliği Nedir?

Günümüzde Türkiye'de Türk kimliği iki aşamalı özelliğe sahiptir. Birincisi soy,dil,tarih ve kültür bakımından kendini Türk kabul eden ve toplam nüfusunun %85'ini oluşturan büyük çoğunluğun kimliğidir.

İkincisi ise, bu kimliğini farklı soylardan, inançlardan olan ve farklı dilleri konuşan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının tümü yer alır. Nasıl ki Fransa'da ''vatandaşlık bağıyla Fransa anayasasına bağlı olan herkes Fransız'' olarak kabul ediliyorsa, nasıl ki Almanya'da Almanlık bir etnik grup değilse, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes de siyasal ve hukuksal anlamda Türktür.

Bu kimliği Atatürk ''Türkiye Cumhuriyetini kuran halkın adı'' olarak tanımlamıştır. Dolayısıyla Türk kimliği, Türkiye içinde sadece bir ''etnik grup'' kimliği değil, aynı zamanda bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının mensup olduğu ortak ulusal kimliğin adıdır.

Millet siyasi ve sosyokültürel bir organizasyondur. Irk/soy,etnisite,kabile,boy,aşiret gibi unsurların millet kavramı içinde anlamı yoktur.

Türkiye'de Konuşulan Etnik Diller.

Tablo kaynak: Wikipedia

Bu Tablo Türk kimliği altında pek çok çeşitli dillerimiz olduğunu gösteriyor. Bu durumda eğer Türkçe harici başka bir dile daha savunma ve eğitim anayasal bir kanunla kabul edilirse, tabloda bulunan dilleri konuşan vatandaşlarımızda bu hakkı isteyeceklerdir. Nitekim haklı da olacaklardır. Kendimden örnek vereyim: Bende Lazca isterim:KK1:

Dil bütünlüğü bozmak hiç kimsenin yararına olmaz. Eğer 72 millet bu topraklarda yaşayabiliyorsak 1000 yıldır, bu anlaşabildiğimizden dolayıdır. Aynı dili konuştuğumuzdan eğer bu bozulursa bizde bozuluruz....

Uyarı: Bu yazımın sebebi Irk ayrımı izlenimi yaratmasın, sadece Türkçe'yi savunma maksatlıdır.

Güzel bir konuya değinmişsin angel
Bir ülkede yaşıyorsan ve oranın vatandaşıysan haliyle o dili biliyor olman gerekir.
Anadilde savunma, eğitim vs. hem gereksiz hemde sırf gerginlik yaratmak için ortaya atılmış isteklerdir.
Türkçe harici diller ''seçmeli'' ders olarak verilebilir.
Doğuda böyle bir uygulama başladı fakat öğrenci yetersizliğinden yakınıyorlar.
Demekki neymiş, bu istekler başka amaçlar güdüyormuş
Saygılar:KK42:

Güzel bir konuya değinmişsin angel
Bir ülkede yaşıyorsan ve oranın vatandaşıysan haliyle o dili biliyor olman gerekir.
Anadilde savunma, eğitim vs. hem gereksiz hemde sırf gerginlik yaratmak için ortaya atılmış isteklerdir.
Türkçe harici diller ''seçmeli'' ders olarak verilebilir.
Doğuda böyle bir uygulama başladı fakat öğrenci yetersizliğinden yakınıyorlar.
Demekki neymiş, bu istekler başka amaçlar güdüyormuş
Saygılar:KK42:

Başka amaçlar güdülüyor zaten bunu inkar edemezler...

Lakin konuyu açma sebebim çok enteresan bir olayla oldu. Anlatayım:KK1:

Diyarbakır'da öğretmenlik yapan bir arkadaşım var. Branşı ingilizce 1 yıldır orada... Bugün okula bir kaç veli gelmiş böyle toplanmışlar falan ''Bizim dilimizde öğreteceksiniz.'' şeklinde konuşmuşlar olay daha uzun ama ana tema bu:)

Bizim kızda diyor ki '' ya ben ingilizce öğretmeniyim, size nasıl sizin dilinizde eğitim vereyim sizin dilinizi ben bilmiyorum ki! ama siz Türkçe'yi biliyorsunuz mantıklı olan hangisi:44:''

Ortam gerilmiş falan filan...

Bunun sebebi maalesef ülkemizi bölmek.Federasyon devletleri haline getirmek.:KK31: Büyük Ortadoğu Projesinin eşbaşkanıyım diyen başbakanımızdan beklenmeyecek hareket değil.Maalesef ülke olarak zor günlere hazırlıklı olmalıyız.Allah yardımcımız olsun :KK31:

Bunun sebebi maalesef ülkemizi bölmek.Federasyon devletleri haline getirmek.:KK31: Büyük Ortadoğu Projesinin eşbaşkanıyım diyen başbakanımızdan beklenmeyecek hareket değil.Maalesef ülke olarak zor günlere hazırlıklı olmalıyız.Allah yardımcımız olsun :KK31:

Başkanlık sisteminin adımları olduğunu düşünüyorum... Eyaletlere böl, sonrasında zaten bölünmüş oluruz:KK1:

Büyük Ortadoğu Projesinin tek başkanı İsrail'dir. Başka Kimse heveslenmesin eşbaşkanlığa. Çünkü tanımaz kimseyi işi bitince:)

Son düzenleme:
ir ülkenin federasyonla yönetilmesi çok da vahim bir durum olmamalı ki bir çok ülke bir şekilde bunu uyguluyor
demokratik konfedaralizm diyince ağzınız açık kalıyor ama
söz konusu başkanlık sistemi olunca ayağa kalkıp alkışlıyorsunuz
herkesin anadilde savunma hakkı vardır ve demokratik bir taleptir
lazlar da talep edebilir kürtlerde
ne yaparsanız yapın insanların kendileriyle arasında kutsal bir bağ olan ana dili yargılayamazsınız

bayanlar bu ülke öyle veya böyle bölünecek zaten, yapacak bişey yok.. sınırların değişmesini amaçlayan bir büyük projenin sacayağı olan başbakanımız var.. bu ülke seve seve bölünecek

X