Trendyol'dan alışveriş pişmanlığı

Kiriri

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2021
221
193
Bugün saat 18:00 civarında arkadaşımın marketlerde yağ kalmamış uyarısı üzerine Trenyold'daki Galata Express diye bir satıcıdan ayçiçek yağı siparişi verdim. 176 Tl ücretini de ödedim. Ama üzerinden 2 saat geçmeden siparişim iptal edilmiş. Nedeni de satıcının fiyatı yükseltmek istemesi!!! Canlı asistana sorunca "stokta yokmuş" deniyor ama şu saat itibariyle baktığımda "son iki ürün" yazıyor. Fiyatı 210 tl yapmış tabi!!!! Ama benim ödediğim paradan eser yok, 2 iş günü içinde iade edilirmiş. Parayı alırken iyi, kafalarına göre satılmış ürünü iptal ederlerken iyi, ama benim paramı geri almama gelince 2 gün bekle!!!!!!! Böyle bir rezillik görmedim. Bir daha asla böyle bir alışveriş yapmam trendyol'dan. İptal hadi satıcının ayıbı, trendyol nasıl bir platform ki satıcıların kafalarına göre iptalini bile engelleyemiyor ya da hesabını soramıyor! Üşenmeyip market market dolaşırım bundan sonra daha iyi.

***Güncelleme**

Sabah 4'te aldığım mesaj ile sipariş iadesi yapıldığı bilgisini aldım ve kontrol ettiğimde paranın iade edildiğini gördüm. Haftasonu işlem yapılmaz diyerek satıcının her koşulda haklı çıkarılmasına karşı örnek olması için görüntüyü de paylaşıyorum.

Trendyol, satıcının hatasını telafi etmiş oldu. Ben şikayetimi geri çektim. Benim için konu kapandı. Dilerim WOMAN WOMAN da haksızlığa uğradığını iddia eden bir tüketiciye karşı kullandığı "masaya çık tepin" ve "artistlik yapmak" gibi ifadelerini düşünerek tutumunu gözden geçirir bir avukat olarak.

Bu konuda beni anlayan ya da hak vermese de yapıcı şekilde görüşlerini paylaşan herkese teşekkürler :)

Eklentiler

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    17,2 KB · Görüntüleme: 135
Son düzenleme:
Ne yapmasını bekliyorsunuz ki? Kaç bin tane satıcısı var. Saticilar stok yok derlerse dükkana gidip denetleme mi yapsinlar? Evet etik degil, evet hiçbir hakka sığmaz bu açgözlülük. Ama trendyol ne yapabilir? Çok şikayet alan satıcıların puanları da düşük zaten.

Paranizin 2 gün icinde yatmasi durumu da şu an cumartesi gecesi olmasi. Eger cüzdana yükleyip alsaydiniz iade olunca direkt cüzdana yatardi. 2 gün bilmem ne boyle rezalet gormedim demeniz çok tuhaf. Sonuçta bir iptal/iade islemi var. Nereden alisveris yaparsaniz yapin, haftasonu ise bu sekilde bir karsilik alırsınız.

Ne yapmasını bekliyorsunuz ki? Kaç bin tane satıcısı var. Saticilar stok yok derlerse dükkana gidip denetleme mi yapsinlar? Evet etik degil, evet hiçbir hakka sığmaz bu açgözlülük. Ama trendyol ne yapabilir? Çok şikayet alan satıcıların puanları da düşük zaten.

Paranizin 2 gün icinde yatmasi durumu da şu an cumartesi gecesi olmasi. Eger cüzdana yükleyip alsaydiniz iade olunca direkt cüzdana yatardi. 2 gün bilmem ne boyle rezalet gormedim demeniz çok tuhaf. Sonuçta bir iptal/iade islemi var. Nereden alisveris yaparsaniz yapin, haftasonu ise bu sekilde bir karsilik alırsınız.
Paramı hemen versinler diye yazmadım bunu, böyle durumda müşterinin mağdur olacağını bile bile satıcılara göz yumuyorlar diye dedim. Satıcıya puan veremiyorum ürünüm teslim edilmediği için. Ve trendyol bir denetim mekanizması kurabilir. Sonuçta ben alırken stok var görünüyordu. Başka bir online alışveriş sitesinde eşim için aldığım kıyafet son anda stok sorunu nedeniyle iptal olunca o alışveriş sitesi bayram tatili olmasına rağmen satıcı ile iletişime geçip aynı değerde başka bir ürün göndermesini sağladı. Bu satıcının da sitesinde şu an satışta olan bir yağ var, arada fiyat farkı olsa da. Ben üzerini yatırıp o markanınkini alabilirdim mesela Trendyol değil de o site olsaydı. Sitenin ismini yazmıyorum, reklam gibi algılanmasın diye.

Sonuç oalrak burada sorun stokçuluk gibi geliyor bana. Neyse ki ekran görüntüsü almıştım fiyatı artırıp satışa devam ettiğine dair. Cimer'e şikayet edebileceğim.

Paramı hemen versinler diye yazmadım bunu, böyle durumda müşterinin mağdur olacağını bile bile satıcılara göz yumuyorlar diye dedim.
Parayı alırken iyi, kafalarına göre satılmış ürünü iptal ederlerken iyi, ama benim paramı geri almama gelince 2 gün bekle!!!!!!! Böyle bir rezillik görmedim.
Bu cümlenizi açıkladim. Parayı isteseler de veremezler. Rezillik falan demissiniz, milyon tane ünlem koymuşsunuz. Bunun sebebi haftasonu olmasi.

Market kısmını bilmiyorum ama normal alisveris kisminda iptal edilen siparislere kupon tanimliyorlar.

Satın alınan ürün satıcı tarafindan iptal edilirse ürün bedeli satıcıdan alınarak alıcıya iade yapılıyor. Denetim ve yaptirim var aslinda. Ama bunu market kisminda uygulayaniyor mu bilgim yok.

Bu cümlenizi açıkladim. Parayı isteseler de veremezler. Rezillik falan demissiniz, milyon tane ünlem koymuşsunuz. Bunun sebebi haftasonu olmasi.

Market kısmını bilmiyorum ama normal alisveris kisminda iptal edilen siparislere kupon tanimliyorlar.

Satın alınan ürün satıcı tarafindan iptal edilirse ürün bedeli satıcıdan alınarak alıcıya iade yapılıyor. Denetim ve yaptirim var aslinda. Ama bunu market kisminda uygulayaniyor mu bilgim yok.
O ünlemleri koyan sinirim geçti aslında şu an. Onları koyduğumda trendyol asistan'ın sizin bu saatte sadece fikir vermek için buradan yaptığınız bu açıklamaların hiçbirini yapmadan bana çeşitli gülücüklü emojiler ile "yapacak birşey yok" içerikli yanıt vermesine çok sinir olmuştum. Teşekkürler açıklamalarınız için.

Abartmasanızmı acaba ? İnternetten alınan çoğu şeyde yaşanabilecek olaylar bunlar. Ayrıca saniyesinde paranızı hiç bir site iade etmez hafta sonundayız paranız geri yatacaktır. Binlerce firma var trendyol hangibirini nasıl denetlesin sadece o marketin yaptığı birşey değil bu bütün marketler fiyatı arttırdı şuanda.

O ünlemleri koyan sinirim geçti aslında şu an. Onları koyduğumda trendyol asistan'ın sizin bu saatte sadece fikir vermek için buradan yaptığınız bu açıklamaların hiçbirini yapmadan bana çeşitli gülücüklü emojiler ile "yapacak birşey yok" içerikli yanıt vermesine çok sinir olmuştum. Teşekkürler açıklamalarınız için.
Tatmin edici bir hizmet almadiysaniz 1 yildiz verebilirsiniz. Bu söylediklerim markette gecerli olmayabilir. Belki ondan dolayi tatmin edici bir sey yazamadı. Ama ben temsilci olsaydim oyle ve ya böyle satıcıya gereken yaptirimin uygulanacagina emin olmanizi saglamadan kapatmazdim. O konuda eksik kalmislar.

Diğer sitede siparişim iptal olunca nedenini sormak için yazıp stok bitmiş bilgini aldığımda, "ama ben alırken stok var görünüyordu, sepete ekleyebildim" demiştim sadece. Ama neyse deyip para iadesini bekleyecektim, çünkü arife günüydü ve işten çıkmak üzereydim. Bayramın hemen sonrasına denk gelen babalar günü indiriminden yararlanıp eşim için 2 yıl önce asıl fiyatı 3000 küsur lira olup kampanyada 1700 tlye düşen bir takım elbise almıştım.
Ama öğlene doğru alışveriş sitesinden beni telefon ile aradılar. Öncelikle satıcının stok durumunu zamanında güncellememesi nedeniyle özür dilediler. Ardından istersem para iadesi yapabileceklerini ya da istersem benzer değerde bir kampanyalı ürün ile siaprişimi güncelleyebileceklerini, satıcı ile bunu görüştüklerini söylediler. Ben de değişimi kabul ettim. Bayramdan hemen sonra ürünüm elimdeydi.

Trendyol bu şekilde bir teklif sunacak politikaya sahip olmayabilir. Ama en azından o siteninki gibi bir üslup ile karşılaşsaydım bu kadar sinirlenmezdim sanırım. Bir daha o satıcıya güvenip alışveriş yapmam deyip para iadesi beklerdim. Ama ciddi bir üslüpla yanıt vermek, çzöüm önerisi sunamıyorlarsa da bunun için özür dilemek yerine dalga geçer gibi emojilerle yanıt verildiğini görmek sadece satıcıdan değil Trendyol'dan da soğumama neden oldu. Şu noktada artık kendimi suçluyorum alıştığım yer varken çok bilmediğim başka bir siteden alışveriş yaptığım için.

Parayı alırken iyi, kafalarına göre satılmış ürünü iptal ederlerken iyi, ama benim paramı geri almama gelince 2 gün bekle!!!!!!!
Bu sadece Trendyol’a özgü bir şey değil. Para iadesinin kartınıza veya hesabınıza yansıması bankanızın belirlediği süreye göre değişiklik gösterebilir.

Masaya cik tepin istersen :KK53:
Stok bilgisi gibi önemli bir bilginin zamanında güncellenmemesi, tüketicinin yanlış bilgilendirilmesi gibi konular bu şekilde hafife alınamayacak sorunlardır. Türkiye'deki temel sorunlardan biri de insan ilişkilerinde olduğu gibi ticari ilişkilerde de kuralsızlık ve disiplinsizlik olmasıdır. Masaya çıkıp tepinmek yerine Haziran ayında İrlanda'da başlayabileceğim bir iş bularak buradaki kaostan uzaklaşmaya doğru bir adım attım neyse ki.
Ayrıca kalsaydım da bugüne kadar buna benzer konularda yaptığım gibi tüketici hakem heyetine başvuruda bulunup hakkımı alırdım. Zira olması gerektiği gibi her konuda hakkımı aradığım için Bedaş'tan bile 2 saati geçen elektrik kesintisi yaptığı için tazminat alabildim. Keşke ülkemizde hakkını almanın tek yolu tepinmek değil de vatandaşının en küçük hakkını bile koruyan devletin varlığı ve onun koyduğu kurallara bağlılık olsaydı.

Abartmasanızmı acaba ? İnternetten alınan çoğu şeyde yaşanabilecek olaylar bunlar. Ayrıca saniyesinde paranızı hiç bir site iade etmez hafta sonundayız paranız geri yatacaktır. Binlerce firma var trendyol hangibirini nasıl denetlesin sadece o marketin yaptığı birşey değil bu bütün marketler fiyatı arttırdı şuanda.
Para iadesi olmayacağını biliyorum haftasonu ve buna benzer bir durumda başka bir alışveriş sitesinin 1700 tl'lik bir ürün için geliştirdiği çözümü de örnek olarak yazdım.

Stok bilgisi gibi önemli bir bilginin zamanında güncellenmemesi, tüketicinin yanlış bilgilendirilmesi gibi konular bu şekilde hafife alınamayacak sorunlardır. Türkiye'deki temel sorunlardan biri de insan ilişkilerinde olduğu gibi ticari ilişkilerde de kuralsızlık ve disiplinsizlik olmasıdır. Masaya çıkıp tepinmek yerine Haziran ayında İrlanda'da başlayabileceğim bir iş bularak buradaki kaostan uzaklaşmaya doğru bir adım attım neyse ki.
Ayrıca kalsaydım da bugüne kadar buna benzer konularda yaptığım gibi tüketici hakem heyetine başvuruda bulunup hakkımı alırdım. Zira olması gerektiği gibi her konuda hakkımı aradığım için Bedaş'tan bile 2 saati geçen elektrik kesintisi yaptığı için tazminat alabildim. Keşke ülkemizde hakkını almanın tek yolu tepinmek değil de vatandaşının en küçük hakkını bile koruyan devletin varlığı ve onun koyduğu kurallara bağlılık olsaydı.
Avukatim ben, hak hukukla ilgili artistliginizi gidip baskasina yapin lutfen; zira bunlari sizden ogrenecek degilim.
Yolunuz acik olsun, en azindan gidisinizle yuce mahkemelerimiz Gereksiz mesguliyetten kurtulacak 🙏🏻

Öncelikle aşırı tepki veriyorsun diyenler olmuş. 1 tl bile olsa kaptırmam bu fırsatçılara.

Tüketici hakem heyetine başvurun. Şuan elinde 2 adet stok olduğunun ekran görüntüsünü de alın. Satıcı ürünü tek taraflı iptal edemez. Kazanırsınız, o fiyattan yollamak zorunda 😊

Niye abartmasın ki? Ben de yaşıyorum arada. Böyle olaylar yaşanınca o satıcı ile ilişiği kesmeli bu kadar basit trendyol olsun veya başka platform fark etmez. Binlerce satıcısı olabilir ama onu takip edebilecekse olacak: Edemecekse 500 satıcı ile devam edecek. Yoksa önüne gelen herkes insanların güvenini kazanmış bu tür platformların edindiği güvenine sığınarak e-ticarete atılıyor. Bizim güvendiğimiz kısım ise isim yapanlar esas satıcılar değil. Ben böyle bir uygulamayı sildim 3 ay oldu böyle bir şey yaşasam trendyolu da silerim. Herkes böyle yapsa ona göre satıcı seçerler. Ticaret bu adı risk zaten zam geldi diye alınan ürünü iptal edemezsin. Ticarette batma denen şey de var. Kafana göre sattım dün ama 12 saat sonra zam geldi aman iptal edeyim diyemezsin. Ticaret bu öyle kolay olsa hepimiz atılalım. Güven üzerine kurulu aynı zamanda.

Avukatim ben, hak hukukla ilgili artistliginizi gidip baskasina yapin lutfen; zira bunlari sizden ogrenecek degilim.
Yolunuz acik olsun, en azindan gidisinizle yuce mahkemelerimiz Gereksiz mesguliyetten kurtulacak 🙏🏻
Artistlik yapmak için değil, bu gibi haksızlıklara karşı genel bakış açımı anlamanız için yazdım. Sizin için önemsiz bir sorun oalrak göründüğü için bu şekilde hafife alabilirsiniz. Ancak ben toplumdaki genel bozulmaların, bu gibi küçük bozuklukların normalleştirilmeye başlamasıyla başladığına inanıyorum. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Öncelikle aşırı tepki veriyorsun diyenler olmuş. 1 tl bile olsa kaptırmam bu fırsatçılara.

Tüketici hakem heyetine başvurun. Şuan elinde 2 adet stok olduğunun ekran görüntüsünü de alın. Satıcı ürünü tek taraflı iptal edemez. Kazanırsınız, o fiyattan yollamak zorunda 😊
Ekran görüntüsü alarak cimer'e şikayet ettim. Ama tüketici hakem heyetine başvurmayacağım. Onların yanıtı birkaç ayı bulabiliyor ve ben o sırada taşınmış olacağım.

X