Tortikolis ile ilgili çok acil

arslan 5558

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
4 Nisan 2024
9
5
29
Bebeğim 40 hafta normal dogumla doğdu ilk gebelik herşey iyidi üçüncü gün sağ elini çok kullanmadığını farkettim annemle eşime söyledim pimpirik olarak algılandı sonra haftalık kontrole gittiğimizde dr a söyledim ve sağ köprücük kemiği kırık çıktı doğuma bağlı bu konuyu hallettik kızım elini çok güzel kullanıyor tutuyor çekiyor şuan 3,5 aylık kafasını dik tutup sağ sola çevirebiliyor fakat hafif sağa meyilli duruyor randevu talebi açtım fakat tortikolis olarak şüphelendim bu konu ile ilgili bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi

Bebeğim 40 hafta normal dogumla doğdu ilk gebelik herşey iyidi üçüncü gün sağ elini çok kullanmadığını farkettim annemle eşime söyledim pimpirik olarak algılandı sonra haftalık kontrole gittiğimizde dr a söyledim ve sağ köprücük kemiği kırık çıktı doğuma bağlı bu konuyu hallettik kızım elini çok güzel kullanıyor tutuyor çekiyor şuan 3,5 aylık kafasını dik tutup sağ sola çevirebiliyor fakat hafif sağa meyilli duruyor randevu talebi açtım fakat tortikolis olarak şüphelendim bu konu ile ilgili bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi
Merhaba dr gittiniz mi acaba benim bebegimde de tortikolis varmış egzersizden sonra küçülmesi gerekirken büyümüş

Benim 3 aylık bebeğimde de çok hafif tortikolis var fizyoterapist tarafından teşhis konuldu. Henüz çok küçük olduğu için evde yapmamız gereken 2 egzersiz verdi ve bol bol tummy time önerdi. Bu kadar erken fark etmemize de epey şaşırdı çünkü normalde daha geç aylarda fark ediliyormuş.
Sebebini sorduğumuzda da bebeğin anne karnındaki duruşundan veya doğum esnasında (vajinal doğum yaptım) olabileceğini söyledi. Çünkü ben mi yanlış bir şey yaptım diye endişelenmiştim.
Sonuç olarak da çok küçük olduğu için egzersizlerle kısa sürede geçeceğini bekliyor ki bence 2 haftadır epey bir ilerleme kaydetti.

X