Tırnak mantarına çözüm??

Nereye gitmemiz lazım peki
Nd yağ lazer deniyorum. Tırnak mantarı için de özelliği olan bir cihaz. Netten araştırabilirsiniz. Ben bir doktorun kliniğinde yaptırıyorum. Bu hafta 2.seansı aldım. Toplamda 10 seans göreceğim.
Lazerin etki etmesi için mantarlı tırnağımı nerdeyse tırnak köküne kadar temizlediler,
( tırnak cansız olduğundan acımıyor bile korkmayın ) bu temizlik çok önemliymiş, yoksa lazerin hiç bir etkisi ve faydası olmuyormuş.
( Ki bu ilaç tedavisi görürken de geçerliymiş. İlaç tedavisi uygulanırken ayak bakım merkezlerinde mantarlı tırnak temizliği yaptırmamız daha iyi olabilir )
Lazer tedavisinin yanında yine eczacının tavsiyesi üzerine Loceryl tırnak cilası kullanıyorum. Nibulenler, excilorlar harici bu cilayı hiç kullanmamıştım onu da deneyelim bakalım :))
Banyo sonrası ayaklarımı naturel genemo şampuanı ile 10 dk köpükte bekletiyorum. İçinde çeşitli yağlar var (ürünü trendyoldan bulmuştum)
Ve yine lazer tedavisini desteklemek için ( doktor yazın reçete etmişti ve ilacı hiç kullanmamıştım, öyle evde duruyordu) Termisil hapa başladım, 6 tablet içip dün bıraktım çünkü alerji yaptı hâlâ kaşınıyorum:KK43:
Cumartesi günü dermotolağa gidip ağızdan başka ilaç tedavisi isteyeceğim.
Bu tedaviye her taraftan saldırıyorum ki, 8 yıldır kurtulamadığım bu mantarın kökünü artık kurutmak istiyorum :KK43:(

Merhaba yazmışsınız gerçi ama ben eve gelir gelmez çorabı atıp tırnağın üzerini aynısefa kremine bulayarak 2 haftada kurtuldum şükürler olsun. Düzenli kullandım, 2 hafta boyunca her gün yaptım. yaklaşık 1.5 - 2 sene geçti ve sıkıntı yok şükür.
Bütün herşeyi denedim lazer dahil tek çare her gün bir tane içilen ilaç var 6 ay sürüyor kesin çözüm.
Kurtuldunuz mu peki?

ALINTIDIR;
ekşi sözlükte, internetin genelinde olduğu gibi hastalıklarla ilgili birçok yanlış yönlendirme mevcut. hastalıklar son derece öznel durumlar; herkes aynı süreci yaşamadığı gibi, aynı yöntemle de şifa bulamıyor.
bu yazı çok uzun olacak belki ama kendi tırnak mantarı serüvenimi paylaşacağım. ısrarla belirtmekte fayda var; yazacaklarım tamamen kişisel deneyimlerimdir ve kesinlikle tıbbi tavsiye niteliği taşımamaktadır.

ilk tecrübe:
yaklaşık 18 yıl kadar önce sağ el başparmağımda, toz pislik içinde maket yaparken tırnak etimin mikrop kapması ile dolama olmuştu ve bunun akabinde –doktorun söylediğine göre tırnak zayıf düştüğü için- tırnak mantarı ile tanıştım. tırnağın biraz irileşmesi ve üzerinde beyaz leke oluşması şeklinde kendini göstermişti. bunun üzerine üniversitenin mediko’sunda yaklaşık 9-10 ay süren, sistemli bir tedavi sürecinin ardından sorunsuz bir şekilde tertemiz bir tırnağa kavuştum. bu dönem, oral yolla alınan haplar, karaciğer enzimlerini takip eden kan tahlilleri, kremler, tırnağın hasta kısmını yumuşatıp törpüleyip temizleme, ilaç uygulayıp gün boyu özel bantlarla kapama vb. uygulamalı kürler içeren bir süreçti ve gerileme yaşanmaksızın %100 başarılı olan bir tedaviydi.
belki de bu yüzden tırnak mantarı hakkında “illet” diyen insanların abarttığını, doğru dürüst tedavi uygulamadıklarını düşündüm yıllar boyunca. sonra 2. tecrübemi yaşadım.

ikinci tecrübe:
ilk tecrübeden tam tamına 13 yıl sonra, aynı elin aynı parmağında, yine dolama sonrası tırnakta beyazlama gördüm. ne olduğunu önceki tecrübeden bildiğim için panik yapmadım ve hatta -maalesef- biraz yavaş davrandım. işlerin yoğunluğu bahanesiyle doktora gitmek yerine eczaneden, o çok reklamı yapılan kalem tipli excilor ürününü aldım ve birkaç hafta onu sürerek iyileşeceğini umdum. bırakın iyileşmeyi tüm tırnak köküne kadar bembeyaz oldu.
anadolu yakasının başlıca özel hastanelerinin birinde uzman hekimin verdiği tedaviye başladım; funit isimli antifungal ilaç, iki ay boyunca ayın ilk haftası içip 3 hafta beklemek suretiyle kullanılıyordu. 2 ayın sonunda tırnak dibinden 2-3 mm kadar temiz tırnak gelişmişken, kısa bir süre içinde tırnak tekrar köküne kadar beyazladı. nüksettiği için ertesi ay tekrar doktora gittim. aynı tedavi tekrar verildi, 2 ay daha ilaç kullandım. funit’in yanında nibulen isimli -daha önce de kullandığım- törpü ve cila içeren kür de vardı. 2 ay sonunda aynı durum tekrar yaşandı ve mantar 1-2 hafta içinde eski haline döndü. karaciğerimi yorduğumla kalmıştım ve başladığım yerdeydim.

başarısız tıbbi tedavilerin ardından, hem bezginliğin de etkisiyle, hem de vücudumu biraz dinlendirmek için tekrar doktora gitmek istemedim. sağdan soldan duyduğum ya da internette yerli yabancı kaynaklardan araştırdığım bir sürü alternatif tedaviyi denedim. bunlar; tırnağa vicks sürmek, aynısefa kremi sürmek, kına sürmek, çay ağacı yağı sürmek, hindistan cevizi yağı sürmek, sirke sürmek gibi şeylerdi. bazıları kısa bir süre de olsa etkili oluyor gibiydi ama canavarı bir türlü alt edemiyordum.

daha sonra, başka bir özel hastanede bir profesöre göründüm. başarısız olan tüm tedavileri anlattığımda adeta kadının tedavi ezberi bozulmuştu, bir tırnak kültürü aldırdı (ki bunun ne anlamı var hala anlamış değilim), baticon çözeltisi yazdı (ne alaka), sonra bir de "istersen tırnağı çekelim" dedi. oysa tırnak çektirmenin tedavide hiçbir anlamı olmadığını birçok kaynaktan biliyordum. bu yüzden sözkonusu doktora güvenim iyice sarsıldı ve yine çözüm alamadan hastaneden ayrıldım.

lazerle tedavi de olasılıklar arasında görünüyor gibiydi, ama açıkçası bu tedaviyle iyileştiğini söyleyen bir kişiyle bile şahsen tanışmadım. internette araştırdığımda ise karşıma sadece lazer uygulayan merkezlerin reklamları çıktığı için bu alternatifi hiçbir zaman gündemime almadım.

berbat görünen bir başparmak ile geçen 3 yıl içinde bir kez de gata haydarpaşa eğitim hastanesi'nde tedavi denemem oldu. bu sefer verilen ilaç terbisil idi, ve 3 ay boyunca her gün içtim. her ay sonunda kan tahlillerim kontrol ediliyor ve tırnaktaki ilerleme takip ediliyordu. 3 ay bittiğinde tırnağımın yaklaşık yarısına kadar temiz tırnak uzamıştı (doktor değilim ama 1 ay daha kullansam tamamen biteceğini hissediyordum, çünkü işe yarıyordu). fakat beni takip eden asistan hekim, tedavinin başarılı olduğunu, ilacı keseceğimi ve artık tırnağın hızlı uzamasını sağlayan b vitaminli bir tırnak kremi kullanacağımı söyledi. dediğini yaptım ve ilacı kesişimin 2-3 hafta sonrasında tırnağın sağlıklı kısmı tekrar bembeyaz oldu ve benim aylarca aldığım tüm tedavi bir kez daha çöpe gitti.

işte artık bu noktada insan çaba sarf etmekten bıkabiliyor. son derece hassas uygulamış olsanız da tıbbi tedavinin defalarca başarısız olması insanı oldukça çaresiz hissettirebiliyor. bir sürü alternatif tedavi denemesi de yapmıştım, onlar da olmamıştı. kalem tutan elimdeki bu berbat görüntüyle mi geçecek bir ömür diye aylarca hayıflandım.

son bir gayretle, bu sefer kendimi yabancı kaynaklardaki esansiyel yağların faydalarını okurken buldum. bu konunun uzmanı kesinlikle değilim ve bu yağların da bilinçsiz kullanılırsa zararlı olabileceğini bildiğimden, türlü türlü karışım reçetelerinin içinde kayboluyordum. çoğu reçetede karşıma çıkan birkaç antifungal yağ vardı:
çay ağacı yağı (esansiyel yağ), kekik yağı (esansiyel yağ), ve hindistan cevizi yağı (taşıyıcı yağ)

daha önce de marketten aldığım çay ağacı yağını parmağıma adeta boca ediyordum ve bir işe de yaramamıştı fakat saflık açısından kaliteli ürün alınması gerektiğini öğrendim. (saf ürünler son derece güçlüler, ve çok dikkatli kullanmak gerekiyor.) kekik yağı ve çay ağacı yağını güvenilir bir kaynaktan (market fiyatının belki de 3-4 katı para vererek) sipariş ettim, ve bir de soğuk sıkım organik hindistan cevizi yağı aldım. bir kavanozda birer ölçek kekik ve çay ağacı yağını, 4 ölçek hindistan cevizi yağıyla karıştırdım ve pamukla kabarmış beyaz kısımlarını dibine kadar kestiğim tırnağıma uyguladım. sabah ve akşam yapmayı düşünsem de, yatarken sürmek daha pratik geldiği için çoğunlukla günde 1 kez kullandım. bu süreç yaklaşık 3 hafta sürdü ve açıkçası yılların getirdiği motivasyon düşüklüğünün etkisiyle daha da fazla kullanmadım. (çay ağacı yağının oral yolla tüketilmesinin toksik olduğunu öğrenmem ve ellerimle yemek vs. yaparken parmağımdaki eser miktardaki yağı yemeğe bulaştırma paranoyam nedeniyle de tedaviden biraz soğumuş olabilirim. biraz takıntılıyım evet.)

sonra ne mi oldu? ben karışımı sürmeyi tamamen bıraktıktan 1-2 hafta sonra mucizevi bir şekilde dipten temiz tırnak gelmeye başladı, tırnak uzadıkça da hiçbir şekilde nüksetmedi ve tertemiz bir tırnağa kavuştum. uzun süre olan bitene inanamadım çünkü bu hastalık asla kendi kendine iyileşen bir şey değil. yani ilgilenmezseniz mantarlı tırnağınızla barışık bir şekilde bir ömür geçirebilirsiniz. resmen tırnak kökünde mantar geliştiren o haylaz organizmaları haklamış o benim kafadan uydurma yağ karışımım. *

sonuç olarak; tıbbi tedaviyi boşverin diyecek değilim elbette, daha önce aynı sorunu tıbbi tedaviyle de çözdüm ben. defalarca da çözümü yine orada aradım, ama şanssızdım. gelin görün ki, bu sefer doğa bana bir çözüm sundu ve bunun verdiği keyfi de inkâr edecek değilim.
4 yıllık eziyetin sonunda iyileşeli neredeyse 1 yıl oluyor ve nazar değecek diye şu entry’i bile yazamıyordum bir türlü. maşallah diyin.

(bkz: maşallah)

dip not: el tırnağı ayak tırnağından daha hızlı uzadığı için tedaviye cevap verme hızı daha fazla olabilir. fakat bilindiği üzere, nem mantarın en büyük destekçisi ve ellerimiz gün içinde sık sık suyla temas ettiğinden, tırnağı nemden uzak tutmak ve sürdüğümüz ilaç veya benzeri ürünleri etrafa bulaştırmadan koruyabilmek ayaktan daha zor

Bende uzun süre aynı sefa denedim geçmedi. Siz ne kadar kullandınız yağları? Bende 8 yıl oldu mücadele ediyorum. Haplar, kalemler, ojeler, yağlar ama nafile :KK43: Sizin gibi benimde tırnağım sallanıyor kuş gagası gibi altı boş çok kötü görünüyor :KK43:
Benim de 7 8 yıl oldu malesef hala kurtulamadım. Kullanabileceğim her şeyi kullandım. Aynısefa veya hindistan cevizi yağını 1 yıla yakın kullandım düzenli olarak amaa geçmesi sadece görüntü olarak biraz düzeliyordu evet ama tam olarak geçirmedi onlar da

Nd yağ lazer deniyorum. Tırnak mantarı için de özelliği olan bir cihaz. Netten araştırabilirsiniz. Ben bir doktorun kliniğinde yaptırıyorum. Bu hafta 2.seansı aldım. Toplamda 10 seans göreceğim.
Lazerin etki etmesi için mantarlı tırnağımı nerdeyse tırnak köküne kadar temizlediler,
( tırnak cansız olduğundan acımıyor bile korkmayın ) bu temizlik çok önemliymiş, yoksa lazerin hiç bir etkisi ve faydası olmuyormuş.
( Ki bu ilaç tedavisi görürken de geçerliymiş. İlaç tedavisi uygulanırken ayak bakım merkezlerinde mantarlı tırnak temizliği yaptırmamız daha iyi olabilir )
Lazer tedavisinin yanında yine eczacının tavsiyesi üzerine Loceryl tırnak cilası kullanıyorum. Nibulenler, excilorlar harici bu cilayı hiç kullanmamıştım onu da deneyelim bakalım :))
Banyo sonrası ayaklarımı naturel genemo şampuanı ile 10 dk köpükte bekletiyorum. İçinde çeşitli yağlar var (ürünü trendyoldan bulmuştum)
Ve yine lazer tedavisini desteklemek için ( doktor yazın reçete etmişti ve ilacı hiç kullanmamıştım, öyle evde duruyordu) Termisil hapa başladım, 6 tablet içip dün bıraktım çünkü alerji yaptı hâlâ kaşınıyorum:KK43:
Cumartesi günü dermotolağa gidip ağızdan başka ilaç tedavisi isteyeceğim.
Bu tedaviye her taraftan saldırıyorum ki, 8 yıldır kurtulamadığım bu mantarın kökünü artık kurutmak istiyorum :KK43:(
İnşallah geçer canım ya o kadar uğraşıyorsun 😊 bu defa gidecek gibi seninki galiba. Lazerli ben de daha önce duymuştum araştırdım ama sürekli şehir değiştiren bir insanım bir türlü müsait olup başlayamadım

İnşallah geçer canım ya o kadar uğraşıyorsun 😊 bu defa gidecek gibi seninki galiba. Lazerli ben de daha önce duymuştum araştırdım ama sürekli şehir değiştiren bir insanım bir türlü müsait olup başlayamadım
İnşallah canım çok teşekkür ederim, inşallah hep beraber kurtuluruz bu iletten🙏 ekşi sözlükte okuduğum bir deneyimi paylaşmıştım onu okuyabildin mi?
Bu kullandığımız yağların orjinal ve saf olması gerekiyormuş. Bir de orjinalliği bakımından ROSSMAN’ in çay ağacı yağı çok tavsiye edilmiş, ben başladım sende deneyebilirsin😉

Lazeri duydum ben nasıl gelir bilmiyorum işe yaramazsa bir sürü masraf yapmış olup üzülürüm diye gitmedim. Parmak başlıkları var silikon onu kullanıyorum artık en azından görünmesin diye
Silikonun içinde naylon varsa ve terleme yapıyorsa mantar için sakıncalı canım bilgin olsun :KK43: mantarın hava alması gerekiyor sıcağı ve nemi çok sever. Hatta banyo sonrası ayaklarının nemini kağıt havlu ile kurutup, saç kurutma makinasının soğuk kısmı ile mutlaka kurut (mantar sıcağı sevdiği için makinanın sıcak tarafı ile kurutma tavsiye edilmiyor bu arada)

Benim de 7 8 yıl oldu malesef hala kurtulamadım. Kullanabileceğim her şeyi kullandım. Aynısefa veya hindistan cevizi yağını 1 yıla yakın kullandım düzenli olarak amaa geçmesi sadece görüntü olarak biraz düzeliyordu evet ama tam olarak geçirmedi onlar da
Aynı sefa bende kullandım ama nafile, bence aynı sefanın etkisi yeni başlamış mantarlarda rol oynuyor.

Valla doğru canım ne kullanırsan kullan geçmiyor malesef her duyduğumu denedim aslında ama yok bir tek lazer kaldı işte

Merhaba arkadaşlar,

Uzun ama uzuuuun bir aradan sonra buraya sırf bu mesajı yazabilmek için girdim. Çünkü ahdım vardı, senelerce çaresizce tüm yorumları okuyup 15 yıldır her iki ayağımın baş parmağında bana işkence eden mantar illetiyle vedalaştığımda buraya yazacağım ki diğer insanlara çare olsun diye söz vermiştim. Aslında konu açacaktım ama buradan okadar uzak kalmışım ki beceremedim. Bu ne bir reklam, ne de başka bişey postudur. Bu, bu illetten 20 sene çekmiş, bir kadın olarak ayaklarından utanmış, her yaz kalın kalın ojeler sürmüş, temiz ayak özlemiyle yanmış bir kadın postudur.

Şuan 38 yaşındayım, daha lise yıllarında özentilikten olsa gerek o kapkalın motor botları giymemle başladı olay. 20 senedir inanın denemediğim şey kalmadı, ne ilaçlar, antibiyotikler, kalemler, cilalar... özellikle son yıllarda utanıp yazları yaptırdığım protezler. Kah azaldı kah arttı. Bazı dönem geldi sarardı, bazı dönem simsiyah kapkalın oldu, tırnak havaya kalktı içi boşaltı.. nası utanç verici bilirim, bir de çeken bilir. Gecelerce buraya girer bakardım, yazanlarınkini okur uygulardım ama bana mısın demedi. Bu süreci size onu da yaptım bunu da yaptım diye anlatmayacağım çünkü 20 yıl boyunca yaptığım uğraşı buraya yazmam mümkün değil. Nasıl çözdüğümü anlatacağım, sırf benim gibi çekenlere deva olsun diye.

Arkadaşlar, ben artık tüm forumları sözlükleri yalamış yutmuş biri olarak buralarda çare bulamayınca, yurtdışı kaynaklı forum ve siteleri okumaya başladım. Ve orda fotoğraflı bir şekilde kişinin kendi kendine uyguladığı yöntemi ve gün be gün ilerleyişini sergilediği bir blog ile kurtuldum. Formül okadar basit ki.. yazık geçen 20 seneme..

İşin sırrı esans yağlar. Ben bunu çok ama çok geç farkettim. Oradaki kişi çay ağacı yağı, kekik yağı ve hindistan cevizi yağını karıştırmış ve sürekli bunu uygulamıştı. Hemen temin ettim tabi. Ama size şöyle bir tavsiyem var. Piyasada bu yağlardan 5 lira olan da var 60 lira olan da. Ben tabiki en hakikilerini bulup sipariş ettim. Reklam olmaması için marka veremem. Ama var.. araştırın.

Çay ağacı yağı ve kekik yağı çok keskin ce yakıcı yağlar. Tırnağınızı kurutmaması ve yumuşatması için aynı zamanda taşıyıcı bir yağ da kullanmanız gerek. O da Hindistan cevizi yağı. Bu üçünü şu ölçekte karıştırmanız gerek;

1/4 Çay Ağacı
1/4 Kekik Yağı
2/4 Hindistan Cevizi Yağı

bu üçünü bir şişede bu oranda karıştırarak hergün her iki tırnağımın hem yüzeyine, hem de erişebildiğim kadar içine sürdüm. İnanın ne törpü yaptım ne kestim. Ocak 2020de başladım ve Temmuz-Ağustos 2020de inanılmayacak bir değişim vardı. Çok istikrarlı biri de değilim, hayatım boyunca olamadım zaten. Ama bunu ilk hevez 1-2 ay hergün, sonraları azaltarak uyguladım. Şuan hala da aklıma geldikçe sürüyorum. Keşke öncesini çekseydim ama o pis görüntüyü değil fotoğraflamak görmek bile istemiyordum. Kalın, simsiyah, yatağından tamamen ayrılmış olan tırnaklarımın becerebilirsem şimdiki fotoğraflarını da ekleyeceğim. (Beceremedim)

Sözümü tutmuş oldum böylelikle. Ben kurtuldum umarım siz de kurtulursunuz. Şifa olsun.

Merhaba arkadaşlar,
Uzun ama uzuuuun bir aradan sonra buraya sırf bu mesajı yazabilmek için girdim. Çünkü ahdım vardı, senelerce çaresizce tüm yorumları okuyup 15 yıldır her iki ayağımın baş parmağında bana işkence eden mantar illetiyle vedalaştığımda buraya yazacağım ki diğer insanlara çare olsun diye söz vermiştim. Aslında konu açacaktım ama buradan okadar uzak kalmışım ki beceremedim. Bu ne bir reklam, ne de başka bişey postudur. Bu, bu illetten 20 sene çekmiş, bir kadın olarak ayaklarından utanmış, her yaz kalın kalın ojeler sürmüş, temiz ayak özlemiyle yanmış bir kadın postudur.

Şuan 38 yaşındayım, daha lise yıllarında özentilikten olsa gerek o kapkalın motor botları giymemle başladı olay. 20 senedir inanın denemediğim şey kalmadı, ne ilaçlar, antibiyotikler, kalemler, cilalar... özellikle son yıllarda utanıp yazları yaptırdığım protezler. Kah azaldı kah arttı. Bazı dönem geldi sarardı, bazı dönem simsiyah kapkalın oldu, tırnak havaya kalktı içi boşaltı.. nası utanç verici bilirim, bir de çeken bilir. Gecelerce buraya girer bakardım, yazanlarınkini okur uygulardım ama bana mısın demedi. Bu süreci size onu da yaptım bunu da yaptım diye anlatmayacağım çünkü 20 yıl boyunca yaptığım uğraşı buraya yazmam mümkün değil. Nasıl çözdüğümü anlatacağım, sırf benim gibi çekenlere deva olsun diye.

Arkadaşlar, ben artık tüm forumları sözlükleri yalamış yutmuş biri olarak buralarda çare bulamayınca, yurtdışı kaynaklı forum ve siteleri okumaya başladım. Ve orda fotoğraflı bir şekilde kişinin kendi kendine uyguladığı yöntemi ve gün be gün ilerleyişini sergilediği bir blog ile kurtuldum. Formül okadar basit ki.. yazık geçen 20 seneme..

İşin sırrı esans yağlar. Ben bunu çok ama çok geç farkettim. Oradaki kişi çay ağacı yağı, kekik yağı ve hindistan cevizi yağını karıştırmış ve sürekli bunu uygulamıştı. Hemen temin ettim tabi. Ama size şöyle bir tavsiyem var. Piyasada bu yağlardan 5 lira olan da var 60 lira olan da. Ben tabiki en hakikilerini bulup sipariş ettim. Reklam olmaması için marka veremem. Ama var.. araştırın.

Çay ağacı yağı ve kekik yağı çok keskin ce yakıcı yağlar. Tırnağınızı kurutmaması ve yumuşatması için aynı zamanda taşıyıcı bir yağ da kullanmanız gerek. O da Hindistan cevizi yağı. Bu üçünü şu ölçekte karıştırmanız gerek;

1/4 Çay Ağacı
1/4 Kekik Yağı

bu üçünü bir şişede bu oranda karıştırarak hergün her iki tırnağımın hem yüzeyine, hem de erişebildiğim kadar içine sürdüm. İnanın ne törpü yaptım ne kestim. Ocak 2020de başladım ve Temmuz-Ağustos 2020de inanılmayacak bir değişim vardı. Çok istikrarlı biri de değilim, hayatım boyunca olamadım zaten. Ama bunu ilk hevez 1-2 ay hergün, sonraları azaltarak uyguladım. Şuan hala da aklıma geldikçe sürüyorum. Keşke öncesini çekseydim ama o pis görüntüyü değil fotoğraflamak görmek bile istemiyordum. Kalın, simsiyah, yatağından tamamen ayrılmış olan tırnaklarımın becerebilirsem şimdiki fotoğraflarını da ekleyeceğim. (Beceremedim)

Sözümü tutmuş oldum böylelikle. Ben kurtuldum umarım siz de kurtulursunuz. Şifa olsun.

Merhabalar, size özelden de mesaj attım ama sanırım platforma uzun zamandır girmiyorsunuz.
Özelden geri dönüşünüzü rica ederim🙏🥰
Merhaba arkadaşlar,

1/4 Çay Ağacı
1/4 Kekik Yağı

Sözümü tutmuş oldum böylelikle. Ben kurtuldum umarım siz de kurtulursunuz. Şifa olsun

Son düzenleme:
Olumlu sonuç alırsanız güncellermisiniz siz memnun kalırsanız bende kullanırım içşm rahat alırım en azından
Tabi ki paylaşırım, keşke geçse😞
ben çay ağacı ( rossman) kekik yağı ( Ender Saraçoğlu) ve hindistan cevizi yağı ( Ender Saraçoğlu) 3 karışımı da denedim ama bir sonuç alamadım, belki de yeterince esans ürünler değildi bilemiyorum, ya da mantardan mantara değişiyor, çünkü mantarın yüzlerce çeşidi varmış bana iyi gelmedi :KK43:
Bence yağları da bir deneyin kurtulanlarda var çünkü🙏

X