Deri ve Cilt Hastalıkları Tereddütlerim var .

garipbirhayat

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Mayıs 2017
3.451
1.922
Merhabalar hanımlar.
Geçen sefer gittiğim özel dermatologa bugün tekrar gittim. Kullandığı kremlerden sonra 1,5 ay sonra gel demişti.
Sadece alnımda yoğun olan sivilceler şuanda iki yanağıma da yayılmış durumda. Elim durmuyor ve yoluyorum. Bu defa da iyice yara okuyor, iyileşme süreci uzuyor :KK43:
Ergenlik döneminde bile tek sivilce olmayan yüzüm 26 yaşından sonra sivilce doldu.

Ve en kötüsü de dermatolog Eylül ayı girmişken roaccutane tedavisine başlayalım gerekli tetkikleri yapıp dedi :KK43:
Başka krem bir şey kullansam dedim.
Çok rahatsız isem ve bir an önce geçmesini istiyor isem en etkili yolun bu olduğunu söyledi.

Bu ilaç hakkında endişelerim var. Gidip tahlilleri yapıp başlamak veya farklı bir dermatologa daha gitmek.
İki yol var şuan..
Bu ilacı kullanıp,bedensel ve ruhsal olarak olumlu olumsuz değişim gözleyenlerden yorum almaya geldim.

Doğru söylemiş en etkili yol bu
Bende bu ilaci kullandım 6 ay.
7 sene once kadar kullandim. Dudaklarim,ellerim falan kurudu. Her dakika nivea dudak balsami sürüyordum. Bazen de bepanthen.
Hatta adetlerim bile azalmıştı
Ama 3 ay kullanip birakmican tam 6 ay kullancan.
Bende psikolojik bir yan etki yapmadı .yalniz bu ilaci kullanırken ağır spor yapmaman lazım.
Suan diledigim gibi makyaj yapıyorum yüzüm harika oldu ve sonrasinda da hic çıkmadı. 3-4 ayda bir bitane çıkıyor belki o da sönüyor gidiyor..
Makyajsız da cildim harika. Diğer yöntemlerle ugrasma cok iyi randıman alamazsin en güzeli bu.

Geçmiş olsun. Tereddütleriniz sanırım bu hapların doğurganlığa etkileriyle alakalı diye düşünüyorum.üniversitedeyken bu hapı kullanan arkadaşlarım vardı. Yani bu tedavi şeklini uygulayan . Yüzleri kaymak gibi olmuştu öyle hatırlıyorum, sonraları çocukları da oldu. Ben gayet mahalle dedikodusu kıvamında gördüğünü söyledim. Elbet bilenler vardır. Yine Tereddütleriniz varsa bence bu sivilceleri bir süreç olarak görüp, kabullenmeli, içten temiz beslenerek, dıştan da güzel bakarak atlatmanıza yardımcı olabilirsiniz. Bol su da içerek. Tabi hormonal bir bozukluğunuz yoksa . Yanılmıyorsam zor süreçlerden geçmiştiniz, atlatmak böyle böyle oluyor, vücut yaşanan herşeye bir tepki veriyor.kafanıza çok takmayın, bir hormonal bozukluk yoksa zaten geçicektir

Geçmiş olsun. Tereddütleriniz sanırım bu hapların doğurganlığa etkileriyle alakalı diye düşünüyorum.üniversitedeyken bu hapı kullanan arkadaşlarım vardı. Yani bu tedavi şeklini uygulayan . Yüzleri kaymak gibi olmuştu öyle hatırlıyorum, sonraları çocukları da oldu. Ben gayet mahalle dedikodusu kıvamında gördüğünü söyledim. Elbet bilenler vardır. Yine Tereddütleriniz varsa bence bu sivilceleri bir süreç olarak görüp, kabullenmeli, içten temiz beslenerek, dıştan da güzel bakarak atlatmanıza yardımcı olabilirsiniz. Bol su da içerek. Tabi hormonal bir bozukluğunuz yoksa . Yanılmıyorsam zor süreçlerden geçmiştiniz, atlatmak böyle böyle oluyor, vücut yaşanan herşeye bir tepki veriyor.kafanıza çok takmayın, bir hormonal bozukluk yoksa zaten geçicektir

Aslında onu insanlar yanlış biliyor,bu hapı kullanirken hamile kalmamak lazim. Bebekte anomali gozukebilir diye. Insanlar bunu kısır olursun diye yorumluyor. Bence efsane bir ilaç. Eskiden makyaj yapsam kötü dururdu cildim hep kirmizi fena bir durumdaydi mesela sonrasinda da çıkmıyor bir de sivilce. Zaten sivilce isi de genetik bence

En net yaşayanlardan biri olarak anlatayım.

Öncelikle, kullandığım için yine de mutluyum onca yan etkiye rağmen. Çünkü benimkiler kist gibiydi ve yanaklarimdaydi. Artık tahammülüm kalmamıştı.

Yan etkilere gelince. Zaten psikolojik olarak zor bir donemdeydim. Hem sınava hazirlaniyordum hem de şimdiki eşim askerdeydi o zaman. Maddi açıdan da berbat durumdaydik ikimiz de. Yani cidden hayatımın en zor zamanlarindandi. İlaca başlayınca her şeye ağlamaya başladım. Ama her şeye. Ki ben çok zor ağlayan biriydim eskiden. Yani bazen kendime kızardım ağlamam gereken yerde bile aglayamiyorum diye. Düşünün o halden bu hale geldim. Ve kötü yanı, ilacı bırakalı üç sene oldu, hala o duygusallık devam ediyor. Maalesef.

Fiziksel olarak en rahatsız olduğum şey yaralardi. Dudaklarım aşırı kurumadi benim. Ama kollarım dirseklerime kadar yara oldu. Kortizonlu kremlerle iyilestirdim hep. Ve kötü haber, ilacı bırakali üç yıl oluyor hala yaralar çıkar zaman zaman. Cildim hassaslasti. Koluma sebze suyu degmeye görsün, hemen çıkıyor yaralar. Domates, patates, kabak, salatalık... Hepsinin suyu yapıyor. Ve tabii ağır deterjanlar da öyle.

Ama yüzüm tertemiz. Makyajsız sokağa çıkamayan ben artık makyajın m'sini yapmıyorum. Rahatim bu açıdan. Fayda/zarar bakımından yine olsa yine kullanırdım diyorum her şeye rağmen.

Doğru söylemiş en etkili yol bu
Bende bu ilaci kullandım 6 ay.
7 sene once kadar kullandim. Dudaklarim,ellerim falan kurudu. Her dakika nivea dudak balsami sürüyordum. Bazen de bepanthen.
Hatta adetlerim bile azalmıştı
Ama 3 ay kullanip birakmican tam 6 ay kullancan.
Bende psikolojik bir yan etki yapmadı .yalniz bu ilaci kullanırken ağır spor yapmaman lazım.
Suan diledigim gibi makyaj yapıyorum yüzüm harika oldu ve sonrasinda da hic çıkmadı. 3-4 ayda bir bitane çıkıyor belki o da sönüyor gidiyor..
Makyajsız da cildim harika. Diğer yöntemlerle ugrasma cok iyi randıman alamazsin en güzeli bu.
Psikolojikmen etkilenmekten korkuyorum.
Bir de kemik ağrısı vs diye yorumlar okudum bugün biraz o yüzden daha da endişelendim.
Geçen gün 7-8 Aydın görüşmediğim arkadaşımla buluştum ve bana senin yüzün tertemizdi. Bir şey sürmediğin halde canlı ve parlaktı. Nerden geldi bu sivilceler böyle dedi.
Eski Halime şükür mü etmedim bilmiyorum..
Ayrıca spor demişsiniz hangi sporlar ? Yüzme sakıncalı mı mesela?

Kadın doğuma gittiniz mi hiç polikistik over vs bi durumunuz var mı ?

Psikolojikmen etkilenmekten korkuyorum.
Bir de kemik ağrısı vs diye yorumlar okudum bugün biraz o yüzden daha da endişelendim.
Geçen gün 7-8 Aydın görüşmediğim arkadaşımla buluştum ve bana senin yüzün tertemizdi. Bir şey sürmediğin halde canlı ve parlaktı. Nerden geldi bu sivilceler böyle dedi.
Eski Halime şükür mü etmedim bilmiyorum..
Ayrıca spor demişsiniz hangi sporlar ? Yüzme sakıncalı mı mesela?
Insanlar sussa keske. Daha da moral bozuyorlar. Arkadaşın kotu niyetle soylememistir tabiki ama insan kafaya takiyor sonrasinda.
Yüzme sakıncalı degildir zannetmiyorum
Koşma,aletli çalışmalar. Bunlari yapmamak lazım
Bir tanidigim aynı dönem kullandı ve ayağı topallamaya başladı 1001 tane tetkik yapıldı. Doktorlar bu ilaca bağlamışlar. Ben spor yapmadim sorun da yaşamadım. Yine de ağır spor yapma. Kemiklerle baglantisi susuzluk olduğu icin olabilir ama sen zaten gunde 2 litre su iciyorsun biliyorum🤗🤗🤗

Aslında onu insanlar yanlış biliyor,bu hapı kullanirken hamile kalmamak lazim. Bebekte anomali gozukebilir diye. Insanlar bunu kısır olursun diye yorumluyor. Bence efsane bir ilaç. Eskiden makyaj yapsam kötü dururdu cildim hep kirmizi fena bir durumdaydi mesela sonrasinda da çıkmıyor bir de sivilce. Zaten sivilce isi de genetik bence
Doğrudur, ben de kullanmadım ama genelde korkulma, kaçınma sebebi bu diye biliyorum. Bir de yan etkileri var, aşırı kuruluk gibi. Bunlara yakınen şahit oldum. O da kremlerle, bol bol su içerek giderilecek şeyler. Etkisinin olumlu olduğunu da gördüm, kaymak gibi olmuştu arkadaşım😂😂.

Hormonal bozukluk yok. Regl dönemlerim düzenlidir. Geçtiği olmadı hiç şükür.
Onun dışında dediğiniz gibi doğurganlığa etkileri de var tereddütlerim arasında.
Beslenme konusuna gelirsek günde 3 litre su kesin içiyorum. Sebze meyve grubundan dengeli beslenirim.
Ağzıma cips kola avut cubur sürmeyeli 7-8 yıl olmuştur.
Bu aralar öğünümün birini dışarıdan yiyorum mecburiyetten ama.
Çikolatayı bile sadece bitter yiyorum çok Canım çekmişse.
Ama evet stresli dönemler geçirdim ve böyle etkileri oldu maalesef.

Genetik mi bilmiyorum. Ama annemde de babamda da gençlik dönemlerinde hiç çıkmamış. Bende çıktı ama işte

Ha birde su geldi aklıma. Kusura bakma aklima geldikçe yaziyorum ben kullanali 6 7 sene oldu
Bu ilacin prospektusunde de yaziyordu sanırım
A vitamini cok almayacaksin bunu kullanirken a vitamini de sanırım en cok havucta var( yanlis biliyorsam düzeltin )
Ben zaten havucu hic sevmem ve yemem yemegin icinde ayiklarim protein agirlikli beslendigim icin sorun yasamamistim. Biraz ağır bir ilac. Surekli nemlendirme gerekiyor hem icten sulancak vücut hem dıştan ama değiyor. Ilk etapta daha cok çıkartıyor. Deri altindakileri de gun yuzune çıkartıyor sonra sönüyor. 3.ayda zaten farkediliyor belli bariz degisim.

Hormonal bozukluk yok. Regl dönemlerim düzenlidir. Geçtiği olmadı hiç şükür.
Onun dışında dediğiniz gibi doğurganlığa etkileri de var tereddütlerim arasında.
Beslenme konusuna gelirsek günde 3 litre su kesin içiyorum. Sebze meyve grubundan dengeli beslenirim.
Ağzıma cips kola avut cubur sürmeyeli 7-8 yıl olmuştur.
Bu aralar öğünümün birini dışarıdan yiyorum mecburiyetten ama.
Çikolatayı bile sadece bitter yiyorum çok Canım çekmişse.
Ama evet stresli dönemler geçirdim ve böyle etkileri oldu maalesef.
O zaman beslenmenize aynen devam, sıkıntı üzüntü yok. Ergenlik dönemi gibi farzedin bu dönemi. Baktınız uzun sürüyor, güvendiğiniz bir doktorla bu tedaviye başlarsınız, gerek görürseniz. Çaresi var şükür...

Genetik mi bilmiyorum. Ama annemde de babamda da gençlik dönemlerinde hiç çıkmamış. Bende çıktı ama işte
Benim dayimda varmis galiba. Dayima neden çekeyim ki onuda anlamadim ama. Kesinlikle yemekle icmekle ilgili değilmiş ama sivilce. Insanlar mesela bunuda yanlış biliyor cekirdek yedim sivilce çıktı derler ya. . Bence kullan canım havalar serinliyor gunes kremiyle çıkarsın yinede dışarı. Zaten kışın da kullanmak gerekiyor ya hani.

O zaman beslenmenize aynen devam, sıkıntı üzüntü yok. Ergenlik dönemi gibi farzedin bu dönemi. Baktınız uzun sürüyor, güvendiğiniz bir doktorla bu tedaviye başlarsınız, gerek görürseniz. Çaresi var şükür...
Ben biraz nasıl desem sağlık konusuna dikkat ederim.
Mesela çok sevdiğim bir şey olsun ve sağlık için zararlı olduğunu duyayım onu bir daha asla yemem .
Şimdi karaciğeri vs yorduğunu bildiğim bir ilacı göz göre göre kullanmak nasıl olacak :)

Benim dayimda varmis galiba. Dayima neden çekeyim ki onuda anlamadim ama. Kesinlikle yemekle icmekle ilgili değilmiş ama sivilce. Insanlar mesela bunuda yanlış biliyor cekirdek yedim sivilce çıktı derler ya. . Bence kullan canım havalar serinliyor gunes kremiyle çıkarsın yinede dışarı. Zaten kışın da kullanmak gerekiyor ya hani.
Mesela birisi şey yazmış nette. Kullandım, bütün sivilceleri dışarı attı. Ama iyileştirmedi diye.
Bu heralde nadir bir vakadır ?

Merhabalar hanımlar.
Geçen sefer gittiğim özel dermatologa bugün tekrar gittim. Kullandığı kremlerden sonra 1,5 ay sonra gel demişti.
Sadece alnımda yoğun olan sivilceler şuanda iki yanağıma da yayılmış durumda. Elim durmuyor ve yoluyorum. Bu defa da iyice yara okuyor, iyileşme süreci uzuyor :KK43:
Ergenlik döneminde bile tek sivilce olmayan yüzüm 26 yaşından sonra sivilce doldu.

Ve en kötüsü de dermatolog Eylül ayı girmişken roaccutane tedavisine başlayalım gerekli tetkikleri yapıp dedi :KK43:
Başka krem bir şey kullansam dedim.
Çok rahatsız isem ve bir an önce geçmesini istiyor isem en etkili yolun bu olduğunu söyledi.

Bu ilaç hakkında endişelerim var. Gidip tahlilleri yapıp başlamak veya farklı bir dermatologa daha gitmek.
İki yol var şuan..
Bu ilacı kullanıp,bedensel ve ruhsal olarak olumlu olumsuz değişim gözleyenlerden yorum almaya geldim.
Merhaba 17 yaşımda kullandım 6 ay annemin imzası ile çok yoğun sivilcelerim vardı ve bütün hayatımı olumsuz etkiliyordu benimde yüzüm yara gibiydi ve utanıyordum kendimden ilacı kullandım iyikide kullanmışım yok intihara sürüklüyormuşta yok çocuğun olmuyormuşta bilmem ne bilmem ne ordan burdan uydurmalar sivilcelerim sona erdi ilacı kullanırken kuruluktan dolayı arada sırada burun kanaması yaşadım ama zararsız şuan 22 yaşımdayım evlendim 3 ay sonra hamile kaldım anlıycağınız hiçbir sorun yaşamadım fakat doktorlar çalıştığı firmanın ilacını veriyorlarmış yan ilacı oluyormuş benim arkadasım yan ürün kullandı bıraktığında tekrar yenilendi benim kullandığımı atıyorum size

Mesela birisi şey yazmış nette. Kullandım, bütün sivilceleri dışarı attı. Ama iyileştirmedi diye.
Bu heralde nadir bir vakadır ?
Kesinlikle nadir dir. Benim cevremde de kullananlar oldu. Gecirmeyene rastlamadim,ama bir arkadaşım vardi 3 ay kullanip off dayanamiyorum diyip bırakıyordu. Dudaklari falan kuruyor diye. Sonraki sene bir daha 3 ay kullanıyordu.
O zamanlar tip fakultesinde okuyan bir arkadasim 6 ay kullancaksin demisti ek olarak istersende 1 ay daha yani 7 ay. Ben 6 ay kullandim iyilestim valla. Before after yapsam bu kadar olur😂😂😂 ilk 2 ay zaten dışarı atiyor sivilceleniyorsun

Merhaba 17 yaşımda kullandım 6 ay annemin imzası ile çok yoğun sivilcelerim vardı ve bütün hayatımı olumsuz etkiliyordu benimde yüzüm yara gibiydi ve utanıyordum kendimden ilacı kullandım iyikide kullanmışım yok intihara sürüklüyormuşta yok çocuğun olmuyormuşta bilmem ne bilmem ne ordan burdan uydurmalar sivilcelerim sona erdi ilacı kullanırken kuruluktan dolayı arada sırada burun kanaması yaşadım ama zararsız şuan 22 yaşımdayım evlendim 3 ay sonra hamile kaldım anlıycağınız hiçbir sorun yaşamadım fakat doktorlar çalıştığı firmanın ilacını veriyorlarmış yan ilacı oluyormuş benim arkadasım yan ürün kullandı bıraktığında tekrar yenilendi benim kullandığımı atıyorum size
Eczaneden alınmıyor mu bu ilaç ? Nasıl öyle. Merdiven altı ürün mü satabiliyorlar yani bir nevi

X