süt tıkanıklığı sorunumu çözdüm

Kızlar dr.a gittim mastit gibi görünüyor dedi. Antibiyotik verdi. Mastitin de mi dereceleri var. Ateş ve şiddetli ağtı yok bende.
Bunla da geçmezse cerrahiye gidin dedi. İnşallah antibiyotikle dağılır.
Ahtapot Anne Ahtapot Anne @mihmandar_06
Giriş gelişme sonucgibi düşünebilirsin ben gecen yaz ateşten tir tir titriyordum. Bu kez hafif bi eklem agrisi oldu antibiyotik kullandim geçti sertlik antibiyotikle dagiliyorsa sorun olmaz cerrahiye gerek kalmaz. Ek gidayi anne sütüne tercih etme kendine de bebege de yazik etme derim :)

Giriş gelişme sonucgibi düşünebilirsin ben gecen yaz ateşten tir tir titriyordum. Bu kez hafif bi eklem agrisi oldu antibiyotik kullandim geçti sertlik antibiyotikle dagiliyorsa sorun olmaz cerrahiye gerek kalmaz. Ek gidayi anne sütüne tercih etme kendine de bebege de yazik etme derim :)
Ya 2 gündür bişiy vermiyorum pek. Dahabihuysuz oldu. Doymuyo mu acaba. Halim kalmadı. İnşallah dağılsın ilaçla.

Amacım konuyu tekrar gündeme getirip okunmasını sağlamak😊
Tıkanıklık yaşıyorum ve beslenmem sadece doymuş yağlarla. Kendim sebep oldum bu duruma galiba. Lesitin aldım bakalım işe yaracak mı

Ben de meme basinin hemen ustunde nohut gibi sertlik hissediyorum. Ve memede tollu igne basi kadar beywzlik var. Sıkmaya calistim nokta gibikanadi yapamadim. Cok acidi. Sizler nasil çıkardınız bu beyazligi acmaya calisiyorum olmuyor. Bu mastit olayindan da korkar oldum gercekten. InsaAllah olmayiz bebegim daha 1 aylik. Rabbim hepimizin yardimcisi olsun. Bu arada manuel sagiyordim. Lansinoh elektrikli ben de cok oae yaramadi cekmiyor sanki. Guclu bir sagim aleti onerisi olan var mi acaba

Ben de meme basinin hemen ustunde nohut gibi sertlik hissediyorum. Ve memede tollu igne basi kadar beywzlik var. Sıkmaya calistim nokta gibikanadi yapamadim. Cok acidi. Sizler nasil çıkardınız bu beyazligi acmaya calisiyorum olmuyor. Bu mastit olayindan da korkar oldum gercekten. InsaAllah olmayiz bebegim daha 1 aylik. Rabbim hepimizin yardimcisi olsun. Bu arada manuel sagiyordim. Lansinoh elektrikli ben de cok oae yaramadi cekmiyor sanki. Guclu bir sagim aleti onerisi olan var mi acaba
Memedeki beyazlık süt incisi olabilirmi acaba öyle bişey görmüştüm bi araştırın.
Makina olarak da eday medicalden spectra s2 süt sağma makinası kiralamıştım. Çok memnun kaldım

Memedeki beyazlık süt incisi olabilirmi acaba öyle bişey görmüştüm bi araştırın.
Makina olarak da eday medicalden spectra s2 süt sağma makinası kiralamıştım. Çok memnun kaldım
Canim süt incisini arastirdim gercekten olabilir. Temiz steril igne ile deriyi kaldirmaga calistim. Kanadi. Simdi iyilesme asamasinda ama bilmiyorumyine o yogun beyazlık kalacak mi? Bahsettigin kiralamayi ben de yapayim ve lesitin kullanayim. InsaAllah çözüm olur.

Canim süt incisini arastirdim gercekten olabilir. Temiz steril igne ile deriyi kaldirmaga calistim. Kanadi. Simdi iyilesme asamasinda ama bilmiyorumyine o yogun beyazlık kalacak mi? Bahsettigin kiralamayi ben de yapayim ve lesitin kullanayim. InsaAllah çözüm olur.
İnşallah çözüm bulursun, bebeğini süt sarhoşu edersin😊 ama lesitin süt incisine çare olmuyor diye okumuştum.

Merhabalar mutlu bir geridönüşle geldim. Göğsümde tıkanıklar oluyordu hep sütüm çok yağlı gerçekten çok acılı bir durum Allahım hepimizi kurtarsın bu dertten.

Şükürler olsun Lesitin bana şifa oldu konuyu açandan Allah razı olsun. Solgar marka Lesitin aldım günde 3 defa 6 şar saat ara ile içtim ilk gün göğsüm düzeldi ve sütüm resmen çoğaldı tıkanıklıktan dolayı daha az oluyordu belli ki baya baya taşıyor artık ve ağrılarım geçti göğsüm yumuşadı.
Ayrıca bunun yanında gün içinde 5-6 defa su tuluğu ısıtıp koydum, ve tarakla ucundan yukarı doğru emzirirken ve boş kaldıkça göğsümü taradım ve ters koltuk altı pozisyonda emzirdim. Ama kesin çözümü lesitinde buldum.

Günde 2 ye düşereceğim şimdi sonra 1 e düşürüp. Emzirdiğim süre boyunca kullanmayı düşünüyorum aynı derdi olan varsa diye konuyu güncellemek istedim.

Bu arada süt incisi olduysa göğsünüzde ben öncr pompa yaptım sonra emzirdim süt incisi çıktı sonrasında peynir gibi geldi süt inşallah birdaha olmaz.
Allah hepimize şifa versin.

arkadaşlar merhaba,
ben şubat ayının son günü doğum yaptım ve hemen çocuğumu emzirmeye başladım. süt konusunda bi sıkıntım yoktu. yaklaşık bir buçuk ay nadiren arada mama da vererek çocuğumu emzirdim. taa ki 6 nisan akşamı acillik olana kadar. memelerimde inanılmaz bir ağrı ve misket büyüklüğünde bezeler olduğunu farkettim ve hemen nöbetçi genel cerrahı bulunan bir özel hastaneye koştum. doktor muayene etti ve mastit yani mememde iltihaplanma olduğunu söyledi ve antibiyotik verdi. 1 kutu antibiyotiği bitirdim. bu arada memeler biraz rahatladı ama yine de eskisi gibi rahat değildim. süt az geliyordu ve sanki bebek emdikten sonra tam boşalmıyordu. antibiyotiği bitirir bitirmez ağrı ve bezeler tekrarladı. süt sağsam da çıkmıyor, bebeğim de süt gelmediği için emmek istemiyordu. ama ben memelerin dolu olduğunu hissediyordum. tekrar aynı genel cerraha gittim ve tekrar aynı antibiyotiği verdi. fakat bu arada genel cerraha gittikten hemen sonra kendi kadın doğum uzmanıma da gittim. kadım doğum uzmanım beni muayene etti ve memede iltihap olması için kızarıklık ve ateşin de olması gerektiğini, bunların bende olmadığını ve antibiyotik içmeme gerek olmadığını söyledi. tek yapmam gerekenin çocuğumu emzirmek ve kalan sütü sağıp memenin boşalmasını sağlamak olduğunu söyledi. eğer memeleri boşaltamazsam ilaç verip sütümü kesmek zorunda kalacaklarını yoksa cerrahi müdaheleye gerek duyulabileceğini söyledi. memelerimin boşalmasını gerektiğini ben de biliyordum fakat saatlerce uğraşmama, sıcak kompres uygulamama, eşime ve anneme masaj dahi yaptırtmama rağmen mememin içindeki süt bir türlü akmıyordu. ne bebek ne de süt sağma makinası sütümü çıkaramıyor, ağrı çekiyordum ve misket büyüklüğündeki bezeler artık ceviz kadar olmaya başlamıştı. ne uyuyabiliyor ne de çocuğumla ilgilenebiliyordum. tek derdim memelerimi boşaltmak olmuştu. öyle böyle sıcak kompresler ve masajlarla 3 günde bir tıkana açıla 30 nisan akşamına kadar geldim. bu süreçte internette de sürekli bu konuyu araştırıyorduk fakat benim zaten yapmakta olduğum şeyler haricinde birşey bulamıyordum. hatta kadınlar kulübünde aynı durumda olup sütünü kestirmek zorunda kalan kadınları okuyunca artık iyice bunalıma girmiştim. bütün arkadaşlarım çocuklarını 2 yaşına kadar emzirmişti fakat benim çocuğum daha 2 aylıktı ve yarım yamalak anne sütü alıyor, alacağı süt de en fazla 1-2 ay daha olurdu. işte o 30 nisan akşamı aklıma bu konuyu bir de ingilizce sitelerde araştırma fikri geldi. bir de ne göreyim. meğerse bu durum çok sık rastlanılan ve çözümü olan bir şeymiş. (süt tıkanıklığının ingilizcesi plugged ducts) bu çözüm de lesitin denen gıda takviyesini günde 3-4 defa almakmış. bu lesitin yağları parçalıyor ve sütün daha rahat akmasını sağlıyormuş. hemen bir araştırma daha yaptık ve bu lesitini nerde bulabileceğimizi araştırdık ve büyük alışveriş merkezlerinde gıda takviyeleri satan bir firmada bulunduğunu öğrendik. ertesi gün hemen istanbul maltepedeki bir alışveriş merkezine gittik ve ürünü aldık. fakat alırken satıcı kız sattıkları ürünlerin hamile ve emziren bayanlara tavsiye edilmediğini ve almamamızın daha doğru olacağını söyledi. o an başımdan aşağı kaynar sular döküldü. çünkü bu bizim son çaremizdi. fakat satıcı kız eğer gerçekten çok ihtiyacınız varsa doktorunuza danışın öyle kullanın dedi. biz ürünü aldık ve hemen kadın doğumcuma koştum. kendisi lesitinin ne olduğunu biliyor fakat tedavi amaçlı kullanıldığını hiç duymamış. bana lesitini rahatlıkla kullanabileceğimi, bana ve ve çocuğuma bir zararının olmayacağını söyledi. hatta eğer işe yararsa ona haber vermemi istedi:) ben hemen 8 saatte bir olmak üzere günde 3 adet lesitin takviyesine başladım. inanırmısınız o gece bebeğim beni emerken tam 250 kere yutkundu:) evet saydım. bugün 2 haziran ve ben tam bir aydır lesitin takviyesi alıyorum ve memelerim hiç tıkanmadı. zaten önceleri sağdığımda biberonun kenarında sanki yağ gibi yapışıp kalan süt damlaları artık su gibi akıyorlar. yani gözle görülür bir değişiklik var sütün yapısında. peki bu lesitin ne yapıyor da sütü bu hale getiriyor onu da ingilizce olarak araştırdım. yaptığı şey sütün içindeki çoklu doymamış yağ oranını arttırıp sütü inceltmekmiş. hepsi bu. bu arada lesitin gıda takviyeleri soya`dan üretiliyor. bebeğinizin ya da sizin soya alerjiniz varsa dikkat etmenizi öneririm. daha ayrıntılı bilgi için ingilizce bilen arkadaşlar lecithin for plugged ducts yazarak internette ayrıntılı bilgiye ulaşabilirler. umarım bunu süt tıkanıklığı yaşayan bütün kadınlar okur ve sütlerini kestirtmek zorunda kalmazlar. (bu arada tabiki kadın doğumcuma lesitinin işe yaradığını söyledim ve benden firmanın adını ve günde kaç kere kullandığım bilgisini hemen sorup not aldı)
Gökçen hanım merhaba eylül sonu doğum yaptım ve 2ayda 3 kez mastit oldum. Süt kanalı tıkanıklığu ben de yaşıyorum devamlı masaj sıcak duş ama hep sonu hüsran olup mastite döndürüyor. Sizin bulduğunuz çözümü okudum. Tavsiyenizden sonra aldım bu takviyeyi kullanmaya başlayacağım. Fakat meme doktorum sütün proteinini azaltabilir gibi bir yorumda bulundu sizin doktorlarınız böyle bir yorum yaptı mı? Umarım cvp verirsiniz öpk yardıma ihtiyacım var inanılmaz zor günler geçirdim

X