Davranış Bozuklukları Sürekli çikolata isteyen oğlum.Anneler lütfen yardımcı olun..

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

Tdeniz12

Üye
Kayıtlı Üye
11 Mart 2021
48
-20
29
Merhaba sevgili anneler.. 2.5 yaşında bir oğlum var bu aralar başım ciddi belada. Sürekli çikolata tatlı vs istiyor. Her geçtiğimiz marketin önünde ağlama krizlerine giriyor dışarı çıkmak benim için işkence haline geldi artık adım başı market bakkal. Ne yapacağımı şaşırdım almayınca saatlerce kendini yırtarcasına ağlıyor asla unutmuyor başka birşeyle oyalayamıyorum gece bile uyanıp çikolata diye ağladığı oluyor.Neler yapabilirim travma haline geldi resmen bende bu durumu yaşayan yada tavsiyesi olan anneler lütfen yazın yardımcı olalım birbirimize.

Merhaba sevgili anneler.. 2.5 yaşında bir oğlum var bu aralar başım ciddi belada. Sürekli çikolata tatlı vs istiyor. Her geçtiğimiz marketin önünde ağlama krizlerine giriyor dışarı çıkmak benim için işkence haline geldi artık adım başı market bakkal. Ne yapacağımı şaşırdım almayınca saatlerce kendini yırtarcasına ağlıyor asla unutmuyor başka birşeyle oyalayamıyorum gece bile uyanıp çikolata diye ağladığı oluyor.Neler yapabilirim travma haline geldi resmen bende bu durumu yaşayan yada tavsiyesi olan anneler lütfen yazın yardımcı olalım birbirimize.
Hamile ilken benzer bişey yaşadınız mı yani bir şeyi her gördüğünüzde yeme isteği duydunuz mu? Psikolog değilim. Ancak çok fazla dinliyorum. Hamilelikte yaşadığınız benzer olaylara dayandırılıyor temeli. Çözümü de yaşadığınız olayı çocuğunuza anlatmak olarak gösteriliyor. Anne de değilim. Uyurken bile anlatsanız etkili olacağını söylüyorlar

Hamile ilken benzer bişey yaşadınız mı yani bir şeyi her gördüğünüzde yeme isteği duydunuz mu? Psikolog değilim. Ancak çok fazla dinliyorum. Hamilelikte yaşadığınız benzer olaylara dayandırılıyor temeli. Çözümü de yaşadığınız olayı çocuğunuza anlatmak olarak gösteriliyor. Anne de değilim. Uyurken bile anlatsanız etkili olacağını söylüyorlar
Yok öyle belirgin özellikle yemek istediğim birşey yoktu genel olarak herşeyi yerdim

Yasakladikca daha çok ister çok Küçük paketler halinde alın istedikçe onu verin kıyamam ya ağlamasın çocuk

Yasakladikca daha çok ister çok Küçük paketler halinde alın istedikçe onu verin kıyamam ya ağlamasın çocuk
Yedikçe daha çok istiyor inanın ne yapacağımı şaşırdım yedirsem bir türlü yedirmesem bir türlü sürekli ağlıyor bazen bende dayanamıyorum sinirleniyorum bu dertten nasıl kurtulacağım

Aslında hiç tanışmaması lazımdı. İllâki yiyecek nereye kadar diyeceksiniz;ama en azından okul çağına kadar vermeseydiniz keşke. Şu hurmalı çocuk barlarından alsanız da çikolata diye verseniz?

Benim kızımda aynı 2 buçuk yaşında o da
Ben şekerli şeyler yemesini hiç istemiyorum o yüzden markete giderken cebime züber koyuyorum ya da ona benzer sağlıklı birşeyler .Yeni almış gibi veriyorum Allahtan inanıyor :KK66:

aciklasaniz anlamaz mı?
bizimkine hep söylüyoruz zararlı diye. marketteyken istemiyor, annannesi babannesi verirse de küçük alayım zararlı bu diyor bir parça yiyor sadece.

Aslında hiç tanışmaması lazımdı. İllâki yiyecek nereye kadar diyeceksiniz;ama en azından okul çağına kadar vermeseydiniz keşke. Şu hurmalı çocuk barlarından alsanız da çikolata diye verseniz?
İnanın o kadar pişmanım ki bu denli bağımlılık yapacağını nereden bilebilirdim. Önceden hurmayı çikolata diye verirdim yerdi şimdi ona da kanmiyor bayağı bildiğiniz paketli şeyler istiyor.

Benim fikrim çikolata yemeyi etkinlik haline getirmeniz. Şöyle ki biz bugün çikolata yiyeceğiz saatimiz kaç olmuş bi bakalım aaa zamanımız gelmiş diyip birlikte yemeniz. Ama bunu çocuğunuz daha istemeden sizin yapmanız. İlk zamanlar bu biraz fazla olabilir sonra sonra zamanları azalta bilirsiniz. Dışarı da gezerken çikolata saatimiz için çikolata almalıyız diyip birlikte almanız. bunu ondan önce yapmanız önemsediğinizi hissedecektir.

Ağladığı zaman isteği yapıldığında bu durumu pekiştirmiş oluyorsunuz. Ağladı, gece de ağladı, sabah ağladığında isteği yapıldığında ağlarsam evet geç de olsa isteğim yapılıyor mantığını oturtmuş oluyorsunuz. Ağladığında sarılıp sakinleştirmeye çalışın. Mantıklı açıklamalarda bulunun. Bir süre bu ağlamalar artarak devam edecek ve ‘patlama’ noktasına gelecektir. Sabredersiniz zaman içinde azalacaktır. Çikolatayı istediğinde değil normal bir zaman aralığında verebilirsiniz. Ağladığı zaman istediği şeyi yapmayın ağlarken şefkatle yaklaşıp sarılın teselli edip konuşun. Dediğim gibi bu aslında bir süreç. Kararlı olmanız gerekli.

İnanın o kadar pişmanım ki bu denli bağımlılık yapacağını nereden bilebilirdim. Önceden hurmayı çikolata diye verirdim yerdi şimdi ona da kanmiyor bayağı bildiğiniz paketli şeyler istiyor.
Şu Züber’in veya muadil markaların bitter çikolatalı, meyveli barları var, onlardan deneyin. Eczanelerde zencefilli doğal şekerler var onlardan da verebilirsiniz. Veya bir iki acı bitter çikolata verin, istemez sanırım bir daha.

Ben tahinle pekmezi karıştırıp cokokrem diye yediriyordum..kızım farkı anlamıyordu...sizde cokokrem niyetine biraz bu şekilde verebilirsiniz.birde kan değerlerine baktirin

Maalesef hatayı ilk başta yapmışsınız, çikolatayı denemesine ilk izin verdiğinizde. Ben de ilk 2 sene hiç vermedim, sonra eşim kıyamayıp vermiş. O günden beri benim çocuğum da her gün istiyordu. Artık anaokuluna gittiği için beraber markete gitmiyoruz, sadece haftasonları markete gittiğimizde kendisine minik bir çikolata seçmesine izin veriyorum. Haftaiçi okuldan döndüğünde aklına gelmiyor. Eve zaten sokmuyorum veya soksam da saklıyorum.

Ağladığı zaman isteği yapıldığında bu durumu pekiştirmiş oluyorsunuz. Ağladı, gece de ağladı, sabah ağladığında isteği yapıldığında ağlarsam evet geç de olsa isteğim yapılıyor mantığını oturtmuş oluyorsunuz. Ağladığında sarılıp sakinleştirmeye çalışın. Mantıklı açıklamalarda bulunun. Bir süre bu ağlamalar artarak devam edecek ve ‘patlama’ noktasına gelecektir. Sabredersiniz zaman içinde azalacaktır. Çikolatayı istediğinde değil normal bir zaman aralığında verebilirsiniz. Ağladığı zaman istediği şeyi yapmayın ağlarken şefkatle yaklaşıp sarılın teselli edip konuşun. Dediğim gibi bu aslında bir süreç. Kararlı olmanız gerekli.
İnanın yapmaya çalışıyorum ama sarilmama konuşmama asla izin vermiyor kendini yerlere atarcasina ağlıyor umarım zamanla azalır dediğiniz gibi ama şu an durum çok fena..

Cikolata konusunda siz dahil aile buyukleri bir gun hayir olmaz bir gun tamam ver yesin seklinde ya da olmaz zararli dedikten sonra pes edip getirip verme seklinde tutarsiz davrandiysa cocuk cozumleyemedigi bu karmasa karsisinda surekli stres yasar ve yetiskin tabiriyle kafaya takar. Her huysuzlukta konu cikolataya gelir cunku hayatinin en stres verici unsuru cikolata olmustur. Bizim kotu bir sey yasadigimizda diger olumsuzluklari zihnimizde tek tek sirqlqyip hepsine birden kahrolmamiz gibi. Gece uyanip cikolata diye aglamasi cani cikolata cektigi icin degildir. Bir huysuzlugu, bir gerginligi vardir, onu ifade edemedigi icin yine bildigi en stres verici sey olan cikolata geliyordur aklina. Cocugunuz gece neden uyaniyor ona odaklanin bence. Ya da uyandiginda neden huysuzlaniyor? Gun icinde cocukla aktif vakit gecirmiyorsaniz, oyun oynayip sakalasmiyorsaniz, ekrana maruz birakiyorsaniz, bir gerginlige kavgaya sahit oluyorsa bu durum gece uyanmasinda huysuzluk seklinde aciga cikabilir. Once bu kismi halledin.

Cikolata konusu artik saplanti boyutunda bir aliskanliga dondugu icin sondurme yoluna gideceksiniz. Cocugun cikolatayi hatirlayacagi ortamlardan bir sure uzak duracaksiniz. 2 hafta yeterli olur diye tahmin ediyorum. 2 hafya disari cikmayin. Gitmeniz gereken yere taksiyle gidebilirsiniz, esiniz birakabilir, market bakkal olmayan sokaktan gecebilirsiniz. Bu sure boyunca cikolatadan da bahsetmeyin hic. Cocuk cikolata diye tutturdugunda hemen kendi kendinize bir oyun kurup onu oynamaya baslayin heyecanli, saskin, merakli gibi karsiya gecen rollere burunun ki cocugun dikkatini cekebilesiniz. Biraz aglar sonra sizi kontrol eder aglamasina ne tepki veriyorsunuz diye. O ara oyununuzu farkedip size katilir. Sakinlesmisken cikolatanin zararlarini anlatayim yanilgisina dusmeyin aman, hic bahsetmemek en iyisi sizin durumunuzda. Ve cikolata konusunda butun aile buyukleri birlikte karar alin. Uygularken bi oyle bi boyle davranmayin cocuga, aldiginiz karar her durumda herkes icin gecerli olsun. Eve uygun gordugunuz bir cikolata alin, kucuk kucuk parcalayip paketleyin. Esiniz her aksam geldiginde bak sana ne getirdim diye bir parca versin sadece. Arkasini isterse yine hemen oyun. Bir iki gun sonra cocuk bu rutine alisir, her aksam babadan bekler cikolatayi ve gun icindeki tutturmalar yok olur. Cunku cikolata geleceginden emin. 2 hafta bu sekilde idare edin, arada vicdan yapip koca paket vermeyin cocuga.

Iki hafta sonunda disari cikarken diyin ki neseyle simdi seninle disari cikacagiz, sunlari sunlari yapacagiz ve eger bir market gorursek sana ordan sadece bir tane cikolata alabiliriz tamam mi? Cocugun sizi duydugundan emin olunca cikin ve gercekten de gordugunuz ilk markete gidin, bak burda market var hadi sana cikolata alalim bir tane diyin. Markete girin, evde yaptiginiz kucuk paketlerden birini reyondan almis gibi alip cocuga gosterin. Bak sana bir tane cikolata aldik, hadi parasini verelim sen de bunu ye diyin. Alisveris odemesini yaptiktan sonra cikolatayi verin yesin. Yerken yine pekistirin, bak gordugumuz ilk matketten sana bir tane cikolata aldik. Bir baska gun disari ciktigimizda yine market gorursek yine alabiliriz diyin. Cocuk cikolatasini yerken eve donun ki bir daha istiyorum diye tutturma sansi bulamasin. Uc bes gun de boyle devam edin, cikin cikolatasini yesin hemen eve donun. Disarda sadece bir cikolata yemeye de boyleyece alisacaktir. Zamanla o paketin icine mesela cikolatayi eritip kuruyemis uzum vs karistirip dondurmak seklinde kendi saglikli karisimlarinizi hazirlayip yedirirsiniz cocuga. Degisimleri azar azar yaparsaniz reddetmez.

X