Mutfak Püf Noktaları Sulu yemekleri güzel yapamıyorum:(

nevin1422

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Mayıs 2012
118
1
Kızlar merhaba.. Benim sorunum yemekler... Yaptığım sulu yemeklerin suyunu güzel yapamıyorum. Yemekten kaşıkla suyunu aldığınız zaman, suyu veya yağı veya domatesi/salçası bi yana ayrılıyor. Yemek suyu soğan+domates+salça+yağ+su karışıp homojen olamıyor. Sanki yemeğin üzerine salça sosu dökmüş gibi oluyor, yapay yani...

Mesela aşağıdaki patatesli köfte yemeğinin suyu gibi... Ayrık ayrık oluyor,,, bakın nasıl suyu yağı salçası dağılmış, ayrılmış tabakta...

Ama bamya yemeğinde yağ su salça vs vs iyice içiçe geçmiş ve eminim tadı da güzeldir.. Bunun püf noktası nedir yaaaa :KK43:(( Bilenler yazsın lütfennnn :KK43:

Eklentiler

• $untitled.png
    $untitled.png
    130,3 KB · Görüntüleme: 1.096
  • $patatesli_bamya_yemegi1.jpg
    $patatesli_bamya_yemegi1.jpg
    52 KB · Görüntüleme: 747
yağını az koy bende ilk yaptığım zamanlar öyle bir acayip tutturamıyordum yağı az koyuyorum normale döndü

yemeğini yaparken soğan doğruyorsunya,kıymasını koymadan önce soğana yeteri miktarda domates ve biber salçanı ekle iyice kavur,salça tadı çıksın kavurunca..eğer salçanı kavurmazda direk suyu eklersen yemek asla lezzetli olmaz,herşey havada kalır yani,lezzetler birbirine karışmaz tatsız tuzsuz gibi bişey olur yavan yavan..

yemeğini yaparken soğan doğruyorsunya,kıymasını koymadan önce soğana yeteri miktarda domates ve biber salçanı ekle iyice kavur,salça tadı çıksın kavurunca..eğer salçanı kavurmazda direk suyu eklersen yemek asla lezzetli olmaz,herşey havada kalır yani,lezzetler birbirine karışmaz tatsız tuzsuz gibi bişey olur yavan yavan..

Evet yağı çok koyarsan illa ki yüzeyde öbek öbek toplanır, az koy ki öbekleşmesin. Salçanın suya karışması için de iyice kavurmak gerekir yoksa topak topak pişmemiş gibi suyun içine dağılır..

Köftede yağı fazla gibi geldi bana da.

Bir de yemeğin suyu kıvamlı ve homojen olsun dersen salçayla birlikte bir çay kaşığından az un koyup birlikte kavurabilirsin.

Son düzenleme:
birde yapış sıran nedir?

önce soğanı kavuruyorum yağı ile... sonra gerekiyorsa biber , sonra sırasıyla salça ve domatesi atıp kavuruyorum. sonra sebzeyi ve normal suyu... sanırım birkaç kez domatesi salçadan önce attım yani salça kavurulmamış gibi oldu o yüzden sos gibi oldu diye düşünüyorum..

Evet yağı çok koyarsan illa ki yüzeyde öbek öbek toplanır, az koy ki öbekleşmesin. Salçanın suya karışması için de iyice kavurmak gerekir yoksa topak topak pişmemiş gibi suyun içine dağılır..

eşim yağlı sevmediği için yağ az koyuyorum ve zeytinyağ kullanıyorum.

sanırım sorun bu, salçayı az kavuruyorum ve domatesten sonra koydum bikaç kez... :KK43:

sanırım sorun bu, salçayı az kavuruyorum ve domatesten sonra koydum bikaç kez... :KK43:

evet canım salçayı ne kadar karamelize edersen o kadar lezzetli olur,ama yakmamaya dikkat et ve başından ayrılma sürekli karıştır soğanını ve salçanı
bu arada yemek yaparken mutlaka tahta kepçe tahta kaşık kullan,metal kullanma..
benden tavsiye:)

Son düzenleme:
zeytin yağlı yemeklerin yapılış şekli farklıdır benim bildiğim. zeytin yağı az ısı isteyen bir yağ yoksa orta ısıda bile sağlık açısından çokta masum gözükmez. şöyle dene illa zeytin yağıyla yapcaksan. önce domatesi rendele sonra içine bir kaşık zeytin yağı at. o biraz kavrulsun domates suyu salçadan da geç olur sonra suyla inceltilmiş salçayı kat sonra bir taşım daha pişir. sonra su işte malzeme ne ise.
eğer ne kadar denesen de olmuyorsa sana bir hile söyleyeyim:) sosun içine çok az bir un at çırpma teliyle hızlı karıştır kıvam verir.

evet canım salçayı ne kadar karamelize edersen o kadar lezzetli olur,ama yakmamaya dikkat et ve başından ayrılma sürekli karıştır soğanını ve salçanı
bu arada yemek yaparken mutlaka tahta kepçe tahta kaşık kullan,metal kullanma..
benden tavsiye:)

evet haklısın, ama hep tahta kaşık kullanıyorum. :) thanksss

acele etme yavaş yavaş kavur salçanı veya domatesini hatta domates koyacaksan minik minik küpler yaparak ayrıca rendeleyerek koyabilirsin birde domatesi kavururken üzerine azıcık tuz serpiştirirsen domates iyice salar kendini

Son düzenleme:
zeytin yağlı yemeklerin yapılış şekli farklıdır benim bildiğim. Zeytin yağı az ısı isteyen bir yağ yoksa orta ısıda bile sağlık açısından çokta masum gözükmez. şöyle dene illa zeytin yağıyla yapcaksan. önce domatesi rendele sonra içine bir kaşık zeytin yağı at. O biraz kavrulsun domates suyu salçadan da geç olur sonra suyla inceltilmiş salçayı kat sonra bir taşım daha pişir. Sonra su işte malzeme ne ise.
Eğer ne kadar denesen de olmuyorsa sana bir hile söyleyeyim:) sosun içine çok az bir un at çırpma teliyle hızlı karıştır kıvam verir.

:) teşekkürlerr denicem..

acele etme yavaş yavaş kavur salçanı veya domatesini hatta domates koyacaksan minik minik küpler yaparak ayrıca rendeleyerek koyabilirsin birde domatesi kavururken üzerine azıcık tuz serpiştirirsen domates iyice salar kendini

haklısın :) teşekkürler...

Canım yemeklerin o şekilde olmaması için biraz un katmalısın...
Mesela yağ ile soğanı kavur sonra azıcık un ekle. Kavrılınca sebzeyi koy ve suyu koy...
O zaman homojen olur yemek suyu...

bencede dikkat etmen gereken şeylerden en önemlisi yemeği çok hızlı değil ağır ateşte pişirmek. ben hep yemeklerimi kaynayana kadar yüksek,yemek kaynadıktan sonra kısık ateşte pişiriyorum. tahminimce böyle bir sorun yaşamazsın. e yemek işi emek işi. başında sürekli kontrol etmen lazım yani .

Aslinda yemeklere bir tatli kasigi yag yetiyor sganlari kavurrken tuz ekleyince yagi bu sekilde kullanabiliyorsun sonra salcayi da iyi kavurmak gerek ekstra bir cabaya gerek bile yok afiyet olsun:KK52:

X