Stokçuluk :)

Giyim ve kağıt ürünler dışında her şeyin bir raf ömrü olduğunu unutmayın.
Deterjanlar ve su da buna dahildir.
1 tlnin hesabını yapmak, bana tutumlu olmaktan öte bir davranış gibi geldi, söylemeden edemedim.
Ben herşeyi stokluyorum demedim önceki yazılarımı okuduysanız. Bazı şeyleri alıp yedeklemeyi seviyorum. Tuvalet kağıdı, şampuan vb gibi. Elbetteki raf ömrü olduğunun farkındayım özellikle kozmetik ürünlerde 6M, 12M şeklinde yazıyor her birini dikkate alıyorum ama raf ömürlerinin satış politikası olduğunu, iyi koşullarda saklandığı sürece oradaki tarihlerden birkaç ay daha fazla kullanılabildiğini de okumuştum.

1₺ hesabına gelecek olursak, gereksiz harcamalardan bahsediyorum örneğin; alkole verilen para (katılırsınız katılmazsınız benim inancım gereği) hem günaha girmek üstüne bir de para vermek.

Burada yazdığımız 3-5 satır cümle ile kişilik analizi yapmanızı da enteresan buldum.

Ben herşeyi stokluyorum demedim önceki yazılarımı okuduysanız. Bazı şeyleri alıp yedeklemeyi seviyorum. Tuvalet kağıdı, şampuan vb gibi. Elbetteki raf ömrü olduğunun farkındayım özellikle kozmetik ürünlerde 6M, 12M şeklinde yazıyor her birini dikkate alıyorum ama raf ömürlerinin satış politikası olduğunu, iyi koşullarda saklandığı sürece oradaki tarihlerden birkaç ay daha fazla kullanılabildiğini de okumuştum.

1₺ hesabına gelecek olursak, gereksiz harcamalardan bahsediyorum örneğin; alkole verilen para (katılırsınız katılmazsınız benim inancım gereği) hem günaha girmek üstüne bir de para vermek.

Burada yazdığımız 3-5 satır cümle ile kişilik analizi yapmanızı da enteresan buldum.
Sakin...
Kullanmadığınız bir ürüne 1 tl neden veresiniz ki?
Yani alkol açıklamanızın altı boş, onu söyleyeyim.
Siz gayet başka bir durumdan bahsettiğiniz, haklı çıkmak adına saptırmayın meseleyi.

Ayrıca şampuan, diş macunu gibi ürünlerin de raf ömrü vardır.
İyi koşul derken, stabil sıcaklık muhafazasından ve ambalajı açılmamış üründen bahsediyorsunuz.
Stabil sıcaklık ev ortamında mümkün değildir, bunu da belirteyim.
İstifçilik ciddi bir durumdur, uygun bulununca yedekli alınır çok normal ama bir gün bir şeye lazım olur mantığıyla hareket etmek, istifçiliğe yatkın bir davranış.
Ve de lazım olmaz ise ya da miyadı dolarsa 1 tl den çok daha fazla zarardasınız.
Az, öz ve taze hayat felsefesi iyidir.

Sakin...
Kullanmadığınız bir ürüne 1 tl neden veresiniz ki?
Yani alkol açıklamanızın altı boş, onu söyleyeyim.
Siz gayet başka bir durumdan bahsettiğiniz, haklı çıkmak adına saptırmayın meseleyi.

Ayrıca şampuan, diş macunu gibi ürünlerin de raf ömrü vardır.
İyi koşul derken, stabil sıcaklık muhafazasından ve ambalajı açılmamış üründen bahsediyorsunuz.
Stabil sıcaklık ev ortamında mümkün değildir, bunu da belirteyim.
İstifçilik ciddi bir durumdur, uygun bulununca yedekli alınır çok normal ama bir gün bir şeye lazım olur mantığıyla hareket etmek, istifçiliğe yatkın bir davranış.
Ve de lazım olmaz ise ya da miyadı dolarsa 1 tl den çok daha fazla zarardasınız.
Az, öz ve taze hayat felsefesi iyidir.
Gayet sakinim...

Evde yalnız yaşamıyorum belki eşimin yaptığı harcamalar gereksizdir. Ne ekonomik durumumuzu, ne yaşam tarzımızı, neyi nereye harcadğımızı bilemezsiniz. O yüzden tekrar belirteyim burdaki cümlelerim ile kişiliğimi analiz edemezsiniz. Lütfen psikologluğunuzu başka yerde yapın. Burda davranışların anlamlarını konuşmuyoruz, bunu neden yapıyorum acaba? Diye konu açmadım ben.

Lütfen hayat felsefesi önerilerinizi kendinize saklayın!

Marketlerin aktuellerini takip etmeyi severim ihtiyaclarimi o zaman almayo tercih ederim her yeni cikan uruju denemeye calismam mesela temizlikte bir urunu begendiysem sadece onu alirim ve indirimi yakaladigimda devamli kullandigim icin stoklarim gunluk ped orkid gibi urunler surekli kullandigimiz ve ihtiyacimiz olan seyler bunlari bulumca muhkkak stok yaparim

Bugün tam 8 paket tuvalet kağıdı aldım. Marketten çıkışım çok komikti ama olsun :oha:
Nasıl taşıdın :) birde pahalı marketleri tercih etme,toptancı var ise onlara bak,yaz mevsimindeyiz kışlık bütün herşeyini yapabilirsin aklına ne gelirse salçanı bile,mesela domates konservesi yap bütün domates giren yemeklerde kullanırsın,sarma,lahmacun,dolma,vs domatesin girdiği bütün yemeklerde yani,keza diğer sebzelerde tarif de veririm istersen biz annemle yapıyoruz yazdan kışın çok ekonomik oluyor.

Açık süt bulursan yoğurdunu kendin yap,mesela haftada 5 kg daha ekonomik ve sağlıklı oluyor ,sebze ve meyve için pazarı tercih et derim.

Nasıl taşıdın :) birde pahalı marketleri tercih etme,toptancı var ise onlara bak,yaz mevsimindeyiz kışlık bütün herşeyini yapabilirsin aklına ne gelirse salçanı bile,mesela domates konservesi yap bütün domates giren yemeklerde kullanırsın,sarma,lahmacun,dolma,vs domatesin girdiği bütün yemeklerde yani,keza diğer sebzelerde tarif de veririm istersen biz annemle yapıyoruz yazdan kışın çok ekonomik oluyor.

Açık süt bulursan yoğurdunu kendin yap,mesela haftada 5 kg daha ekonomik ve sağlıklı oluyor ,sebze ve meyve için pazarı tercih et derim.
Tam kışlık hazirlama zamani tarifleri alalim bizde fikir olsun :)

bende mutlaka urunu acinca hemen indorimde yenisinu alir yerine koyarim
bu bozulmayacak her sey olabilir. Ozellikle temizlik malzemelerimde yaparim

bu ara siki takipteyim indirimde gördükçe alacagim cok sey var kış mevsimine saglam girmeliyim

bende kış mevsimine sağlam girmek isteyenlerdenim
çünkü kışın soğukta elimde poşetlerle sürükleyerek girmek istemiyorum
mümkünse suyu bile fazla yedekli almak istiyorum.
zaten hem doğalgaz artıyor, hem ödeme çok oluyor.
kendimi güvende hissetmek istiyorum

bende kış mevsimine sağlam girmek isteyenlerdenim
çünkü kışın soğukta elimde poşetlerle sürükleyerek girmek istemiyorum
mümkünse suyu bile fazla yedekli almak istiyorum.
zaten hem doğalgaz artıyor, hem ödeme çok oluyor.
kendimi güvende hissetmek istiyorum
sogukta tasimak alisveris vs zor yakit da cok gelirse kış tam bir felaket
simdi stok listesi yapacagim temizlik urunleri icin uygun gordukce alirim

Huhhhuuuuuu, 8 paket mi
Walla çok uyguna bulunca 10 paket çay almışligim var ama wc kağıdı nereye koyuyorsun kız, yerin var mi
Şöyle yapıyorum canım; yatak odamda ebevyn banyosu var. Diğer banyodaki duşakabini hiç kullanmıyoruz. Oraya tuvalet kağıdı, vileda, toz bezlerim vb şeyleri koyuyorum. Küçük ama tuvalet kağıtlarını sığdırdım :KK48:

8 paket tuvalet kagidi hem sasirdim hem güldüm ama indirim de olanlari almak gerekli yoksa acilen alimca pahali alıyoruz her seyi

16lıydı canım. Reklam yapmak gibi olmasın hem 3 katlı hem de parfümlü iyi bir markaya denk geldim. 9,90 dı fiyatı da. 32li tuvalet kağıtları 25₺ (en ucuzu). Bu şekilde 20₺ye geldi.

Arabayla taşıdım canım. Önerilerin için çok teşekkür ederim. Kışlık erzakları annemle hazırlıyorum ben de yalnız beceremem. Tarfileri merakla bekliyoruz..

kızlar kışlık domatesi nasıl saklıyrosunuz
ben ayaş domatesini alıp biraz dondurucuya biraz da cam kavonuz yapmak istiyorum
bir öneriz var mı?
Rende yaparım ya da dograma.
Geçen sene bütün domatesı kabuklarını soymadan 4 e bölüp robota attıp baya rende gıbı yaptım. Sonra tencereye koydum. Ilk altı açık kaynamaya başladıktan biraz sonrada altını azıcık kısıp kaynatmaya devam ettım 1 parmak eksılınce tuz attım 1 düdüklü tenceresı ıcın 1 yemek kaşığı bıraz daha fazla da olabılır. Daha sonrada sıcak sıcak kavanozlayıp sıkıca kapatıp ters cevırerek koyuyorsun. Ustlerını örtüp soguyana kadarellemıyorsun. Soğuyunca kapakların ıce göçmüş olanlarını kaldır sakla. Eğer vakunlanmamıs kapak olursa onları tekrar kaynatıp kapatman lazım.
Kabuklarını soyup aynı Şekılde robottan gecırıp aynı ıslemi yapabılırsın. Kabuklarınıda ayrıca az su koyup kaynat soğuyunca delıklıden gecır. Çıkan domates puresını ya kurutup salca olarak kullan ya da o pureyıde kaynatıp kavonozalayıp yıne salca olarak kullan.

Rende yaparım ya da dograma.
Geçen sene bütün domatesı kabuklarını soymadan 4 e bölüp robota attıp baya rende gıbı yaptım. Sonra tencereye koydum. Ilk altı açık kaynamaya başladıktan biraz sonrada altını azıcık kısıp kaynatmaya devam ettım 1 parmak eksılınce tuz attım 1 düdüklü tenceresı ıcın 1 yemek kaşığı bıraz daha fazla da olabılır. Daha sonrada sıcak sıcak kavanozlayıp sıkıca kapatıp ters cevırerek koyuyorsun. Ustlerını örtüp soguyana kadarellemıyorsun. Soğuyunca kapakların ıce göçmüş olanlarını kaldır sakla. Eğer vakunlanmamıs kapak olursa onları tekrar kaynatıp kapatman lazım.
Kabuklarını soyup aynı Şekılde robottan gecırıp aynı ıslemi yapabılırsın. Kabuklarınıda ayrıca az su koyup kaynat soğuyunca delıklıden gecır. Çıkan domates puresını ya kurutup salca olarak kullan ya da o pureyıde kaynatıp kavonozalayıp yıne salca olarak kullan.

tek korkup kapatım ters çevireceğim tutup tutmadığını nasıl anlayacağım.

X