Sözüm var

Merhaba.
1 hafta sonra isteme olcak. 2-3 hafta sonra da nişan olacak.
Bu süreçte kıza ne takılır erkeğe ne takılır bilen var mı aranızda?
merhaba Gebelige hazırlık bölümüne yazmışsınız.
Her ailenin yörenin adeti farklıdır aileler bir araya gelip cocuklarimiza ne yapabiliriz diye konuşulup ona göre orta yolu bulunur
Genel olarak; erkeğe saat, kıza set altın takılır ve anlaşıldığı kadar bilezik (bilezigi bazen düğünde takmak isteyebilir damat tarafı)

Ne gibi beklentiler mesela? Maddi durumu söylemeleri normal tabii ki. Kızım/oğlum durumumuz bu elimizden bu kadar gelir gibisinden söylerler. Takı mevzusu da yöreye göre değişir. Bizde nişanda sözde takı olmaz mesela illa takılacaksa erkeğe saat kadına da set ya da bilezik

ailelerin sürekli maddi durumu çocuklarıyla konuşması karşı taraftan beklemtilerini çocuklarına söylemesi normal mi
Hiç normal değil, benim de ablam evlendi, asla konusunu bile açtırmadı ailem, bir ara açacak gibi oldu damadın babası, "siz bilirsiniz" dendi, konu kapandı.
Düğünde de kimse takıların başında MOBESE gibi durmadı, ne biz biliriz onlar ne taktı, ne onlar bilir biz ne taktik.
Ne önemi var ki?
Biz asla şunu siz alın/bunu biz alalım da demedik. Çift kendi arasında konuşur, anlaşır, ailelere söyler. Herkes de gerekeni alır
Ne yakışıksiz şeyler.
Aileniz şunu isterim,bunu isterim deyince erkek tarafı düşünmeyecek mi 'kizlarini mi satıyor da benden bunca altın talep ediyor' diye.
Bu arada benim annem de babamdan asla bir şey istememiş,bir ince bilezikle evlenmis,onu da ihtiyaç olunca hemen satmışlar .
ben de asla istemem. Canım kocamı mi ailesini mi söğüşleyecegim, neden altın isteyeyim ki? Gönlünden geçen taksın, durumu yoksa tkmasın. Mutlu olalım, yuva kuralım yeter

Genel olarak ülkede adet şöyledir, söz ya da istemede bir hediye takılır kıza, bilezik kolye vs gibi.
Nişanda erkeğe saat ve reşat veyahut tam aldın, kadına set ya da yine bilezik vs.
Kızın alyansını erkek, erkeğinkini kız alır.
Bu kadar.

Bunların önemi yok, hepsi hediyedir kimi yapar kimi gücü yetmez yapmaz, takılmayın bunlara.

Bişi daha soracaktım çeyiz alışverişi yaparken mesela mıtfak gereçleri veya ev eşyaları alınırken kimler olsa iyi olur
Kayınvalidede olmalı mıdor

Ben çeyiz alışverişine başladım da ufak tefek.
Karşı aileyi üzmek istemem
Bence fazla takıyorsunuz,gerek yok böyle şeylere. Kendiniz neyi beğendiyseniz onu alın kimseye göstermek zorunda değilsiniz. Sizin yaşam alanınız olacak. Yani kasdettiğim böyle bir zorunluluk hiç duymadım. Kayınvalidenizle aranız çok iyidir,paylaşmak istersiniz göstermek sizi mutlu eder orası ayrı.

Merhaba.
1 hafta sonra isteme olcak. 2-3 hafta sonra da nişan olacak.
Bu süreçte kıza ne takılır erkeğe ne takılır bilen var mı aranızda?
Söz de gerek yok.Karsilikli alyans ve saat takılır.Kiz fazla Nisan'da takı takmaz.Kolye takabilirler sana set halinde.Birde durumları iyi ise bilezik takarlar.

X