Son Dakika: İzmir'de şiddetli 6.6 bir deprem meydana geldi

Bunlar yapılsa zaten sorun kalmayacak, o hasarlı binaları hep mühürlemişti belediye, sonra o mühürler nasıl kalktı da makyajlandı o binalar bilemiyorum, sonuç olarak içlerinde insan yaşıyor şimdi😔
Yetkililerin ne yaptığı ortada.
Ama bir o kadar da mal sahiplerinde suç var.
Yıkılan binalardan birinin eski yöneticisi kadın konuştu, 4 sene olmuş bırakalı.
Binaya granit istemişler, kadın ben deprem raporu almadan yaptırmam demiş ve raporda buharlaşma, depreme elverişli olmadığı yönünde rapor çıkmış.
Bunu duyan mal sahipleri ile kavgalar etmişler, hiçbiri yıkmaya ya da güçlendirmeye yanaşmamış, kadını tehdit ve itham etmişler.
Sonuç olarak kadın ben bu vebale giremem diye bırakmış görevi, tabii ki o mal sahipleri de taşınıp!!! evlerini kiraya vermişler...

Şimdi ne denir ki buna, en tepeden en alta kadar herkes cebinin peşinde.
Sadece yetkililerin değil, herkesin parmağı var bu cinayetlerde!

Yetkililerin ne yaptığı ortada.
Ama bir o kadar da mal sahiplerinde suç var.
Yıkılan binalardan birinin eski yöneticisi kadın konuştu, 4 sene olmuş bırakalı.
Binaya granit istemişler, kadın ben deprem raporu almadan yaptırmam demiş ve raporda buharlaşma, depreme elverişli olmadığı yönünde rapor çıkmış.
Bunu duyan mal sahipleri ile kavgalar etmişler, hiçbiri yıkmaya ya da güçlendirmeye yanaşmamış, kadını tehdit ve itham etmişler.
Sonuç olarak kadın ben bu vebale giremem diye bırakmış görevi, tabii ki o mal sahipleri de taşınıp!!! evlerini kiraya vermişler...

Şimdi ne denir ki buna, en tepeden en alta kadar herkes cebinin peşinde.
Sadece yetkililerin değil, herkesin parmağı var bu cinayetlerde!
bunu diyen mal sahipleri neden tutuklanmadi hesabi nasıl verecekler?

bunu diyen mal sahipleri neden tutuklanmadi hesabi nasıl verecekler?
Kim tutuklanıyor ki?
Ağır cezada bile tutuklamaları zor görüyoruz.
Dün bir avukat açıkladı, Veli Göçer zamanında 7 sene yatmış çıkmış, birkaç sene önce de inşaat işine geri dönmüş.

Yani şöyle diyeyim atıyorum bir pedofili suçlusunun herhangi bir çocuğa, okula, parka 500 metreden fazla yaklaşması yasaktır.
Ama adam yeniden inşaat firması kurabildi bizde.
Lafım hükümet siyasi falan değil, bu ülkenin çivisi çıktı.
Ha a ha b farketmiyor, 80 milyon nüfus olunca ‘ölsek’ ne olacak, yenileri habire doğuyor ve her geçen sene daha fazla şeye muhtaç halde yaşadığımızdan, mecbur kalıyoruz.

Sağlam binalarda otursalardı, sıfır ev alsınlar her şeyi devletten beklemesin diyen belediye başkanı var, şimdi bu adama neyi anlatacağız biz?
O zaman onlar da her şeyi halktan beklemeyecek, tüm vergileri kaldıracak ki biz de kazancımızla ‘insani’ şekilde yaşayabilelim.
Kısır döngü olmuşuz biz, çıkışımız çok zor.
Partiler yönetimler üstü bir süreç bu, insan değeri yok yahu yok bizde!

Ege Denizi'nde İzmir'in Seferihisar açıklarında 30 Ekim'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrası en fazla yoğunluğun yaşandığı noktalardan biri de 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü oldu.

Gerek yıkılan bina enkazının altında gerekse ağır hasarlı binada mahsur kalan İzmirliler, ilk olarak 112 Acil Çağrı Merkezini arayarak yardım istedi.
Depremin ardından telefonları kilitlenme aşamasına gelen merkez çalışanları, gelen ihbarları sağlık, itfaiye, polis ve jandarmaya ileterek vatandaşların sağ salim kurtarılması için yoğun çaba sarf etti.
Enkaz altında kalan ve yardım istemek amacıyla 112'yi arayan vatandaşlar ile görevliler arasındaki görüşmeler kayıtlara yansıdı.
AA muhabirinin ulaştığı ses kayıtlarından bazılarındaki diyaloglar şöyle:
"- Alo, Acil Çağrı Merkezi.
  • Biz göçük altında kaldık.
  • Tamam, sakin ol. Ben şimdi seni itfaiyeyle görüştüreceğim, sakın kapatma telefonunu, hatta bekle.
  • Burası 249/2 Sokak numara 8 Özkanlar Egemen Apartmanı.
  • Tamam, sakin ol lütfen. Kaç kişisiniz orada?
  • Annemle beraber 2. Aşağıda da kardeşim var. Bacağımı hissetmiyorum.
  • İtfaiye buyrun efendim. Siz bizi aramışsınız, ekipleri yönlendirdim. Durumunuz nedir?
  • 20 dakikadır ayaklarımı hissetmiyorum.
  • Ekiplerim gelmek üzere. Şu an depremden dolayı birçok ev yıkıldı. Ulaşmaya çalışıyorlar.
  • Lütfen buraya ekipleriniz çabucak gelsin. Dayanamıyoruz lütfen.
  • Tamam efendim."
1

"- Çağrı Merkezi itfaiye buyrun.
  • Lütfen Adalet Mahallesi Cumhuriyet Sitesi. 3 tane bebeğim var, hepimiz göçük altındayız.
  • Hemen ekip yönlendireceğiz hanımefendi. Hangi sokak orası?
  • 1593/4 Sokak. Cumhuriyet Sitesi. Ne olursunuz acele edin 1, 3, 4 ve 6 yaşlarında 4 bebeğim var. Salon tarafındayız.
  • İhbarınızı aldık, sakin olun. Ekipler geliyor. Bebeklerinizin size ihtiyacı var. Bebeklerinizin sağlık durumu nasıl?
  • Şu an konuşuyoruz, iyiler. Hiçbir şekilde hareket edemiyoruz.
  • Tamam. Sakin olun. Ekibim çok yakın, varmak üzere. Sizi kurtaracaklar.
  • Haber vermemi istediğiniz bir yakınınız var mı?
  • Evet, eşim.
  • Cep numarasını verme şansınız varsa ben bildireyim buradan.
  • 0 505 016 .. .. Ertan.
  • Bir kişiye daha haber verir misiniz kızı bende?
  • Tamam söyleyin.
  • 0 549 600 .. .. Şenay hanım.
  • Tamam, ben bildiriyorum. Geçmiş olsun."
"- Alo. 112'den arıyorum. Siz göçük altında mısınız?
  • Evet.
  • Senin yanında 2 kişi daha mı var, 3 kişi misiniz?
  • Evet.
  • Tamam. Onlar konuşabiliyorlar mı?
  • Evet.
  • Tamam, yakınsınız. Ne taraftasınız siz?
  • Bayraklı Ziraat Bankası yanı.
  • Tamam. Ziraat Bankası tarafında mısınız?
  • Evet.
  • Tamam. Ekipler orada, ben bilgi vereceğim şimdi."
"- Çağrı Merkezi itfaiye buyrun.
  • Evde kaldım. Kapının önüne portmanto devrildi, kapım açılmıyor, evde mahsur kaldım. Çocuğum da var, dışarı çıkamıyorum.
  • Hanımefendi, şu anda böyle baya vaka var. Binanızda çökme var mı?
  • Bilmiyorum, her yer yıkıldı. Binanın içi çok kötü diyorlar.
  • Hanımefendi adres neresi?
  • 288/7 Sokak numara 3. Zeki Müren Parkının tam karşısı. Kapım kilitlendi çıkamıyoruz. Ne olur kurtarın.
  • Kaçıncı kattasınız siz?
  • 3 kattayım.
  • Tamam hanımefendi."
2

"ÇAĞRI MERKEZİ PERSONELİ, İLK BÜYÜK AFET TECRÜBESİ OLMASINA RAĞMEN SOĞUKKANLIYDI"​

İzmir 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Tuncay Volkan Bayat, AA muhabirine, depremin ardından özellikle enkazdaki vatandaşlardan bazılarının, 112 Acil Çağrı Merkezini arayarak yardım istediklerini ve görevli personelin de bu çağrıları ilgili birimlere ilettiğini belirtti.
Kurumlar arası koordinasyonun sağlanmasıyla olay yerlerine ekiplerin gönderildiğini ifade eden Bayat, sorumlusu olduğu İzmir 112 Acil Çağrı Merkezi personelinin yaşadığı ilk büyük afet tecrübesi olmasına rağmen soğukkanlı bir şekilde vatandaşlara yardımcı olmaya çalıştıklarını anlattı.

Bayat, "Saat 14.51 ila 15.01 arasında 1098 çağrı almışız. Gece 12.00'ye kadar vatandaşlarımızın duyarlılığı gözümü yaşarttı. Herkes cansiperane duyduğu sesi her şekilde 112'yi arayarak bildirdi. Biz de burada kurumlar arası koordinasyonu 112 üzerinden yaptık." diye konuştu.
112 Acil Çağrı Merkezlerinin kurulmasının isabetli bir karar olduğuna işaret eden Bayat, bu merkezlerin daha da kapsamlı hale gelerek halkın sorunlarının çözümüne katkı sunacağını söyledi.
Bayat, vatandaşlardan özellikle deprem gibi kriz anlarında gerçekten ihtiyacı olanları düşünerek gereksiz yere 112'yi meşgul etmemelerini istedi.

"ÇAĞRI SÜRESİ 80 SANİYEDEN FAZLA SÜRMEDİ"​

Afet sırasında bir çağrıyı cevaplama ve sonlandırma arasındaki sürenin 80 saniyeden fazla sürmediğini kaydeden Bayat, çağrı alıcı personelin, vatandaşları sakinleştirdikten sonra gerekli bilgiyi alıp sahadaki ekiplere ilettiğini bildirdi.
Bayat, normal koşullarda vardiya sistemiyle çalıştıklarını ancak deprem gibi kriz anlarında personelin mesai mefhumu gözetmeksizin özveriyle görev yaptığını dile getirdi.
Merkezde 60 çağrı karşılama konsolu bulunduğuna dikkati çeken Bayat, "Bu noktada önemli olan vatandaşların çağrılarına hızlı ve etkin müdahale etmek. Deprem günü 20 çağrı alıcı ile 15 sağlık, 15 emniyet, 5 jandarma ve 5 itfaiyeden çağrı yönlendirici personel olmak üzere 60 konsol doluydu ve biz hizmete hazırdık." ifadesini kullandı.

Bayat, deprem anında herkes bulundukları kapalı alanları terk ederken 112 Acil Çağrı Merkezi personelinin yerinden kalkmayarak hizmet vermeye devam ettiğini vurguladı.
Öte yandan, çağrı merkezinin kameralarının kaydettiği görüntülerde, personelin deprem anında kısa süreli panik yaşadığı ancak daha sonra çalışmaya devam ettiği görüldü.
(AA)

İzmir de su duruma göre depreme en dayanıklı semtler , hangileri ? Bir de şunu soracaktım , mesela annemin evinde çatlak görülmüyor içerden ve dışardan ama zeminde problem olabilir yada içten kontrol yapılması lazım . Diyelim belediyeye baktırdık. Depreme dayanıklı değil dediler bundan sonraki süreçte ne oluyor?

Deprem korkunçtu hala müthiş gerginim saçımda hiç beyaz yoktu geçen hafta, bugün baktım 10 a yakın beyaz saç var o kadar endişelendim ve korktum ki yer yerinden oynadi inanılmaz kötüydü izmir karşıyakada yaşıyorum,büyük kızım yanımda küçük kızım dedesindeydi birsuru şey geçti kafamdan ağlama krizi geldi koronadan eve kapandık evde depreme yakalandik bu sefer kesin öldük dedim:KK43: müthiş insani acıtan bir çaresizlik Allahım bir daha yaşatmasin ama olucakmış sürekli gerginim
Babanız küçük kızınız dışarıda mıymış bari 🙏

İzmir de su duruma göre depreme en dayanıklı semtler , hangileri ? Bir de şunu soracaktım , mesela annemin evinde çatlak görülmüyor içerden ve dışardan ama zeminde problem olabilir yada içten kontrol yapılması lazım . Diyelim belediyeye baktırdık. Depreme dayanıklı değil dediler bundan sonraki süreçte ne oluyor?
Eski bilgilerime dayanarak söylüyorum.
Bornova balçıktır ve fay hattı geçer.
Hatta ege üni hastanesi ve metro hattına da çok yakındır fay hattı.
Mavişehir yine doldurmadır.
İzmir’de en sağlam bölge evkalardır ve konak üzeri bulunan mevkii ki bunlar zaten dağ eteğinde kayalık üzerine inşaa edilen yapılaşma bölgesidir.
Karşıyaka için bilgim yok ama bostanlı da risk.

Kim tutuklanıyor ki?
Ağır cezada bile tutuklamaları zor görüyoruz.
Dün bir avukat açıkladı, Veli Göçer zamanında 7 sene yatmış çıkmış, birkaç sene önce de inşaat işine geri dönmüş.

Yani şöyle diyeyim atıyorum bir pedofili suçlusunun herhangi bir çocuğa, okula, parka 500 metreden fazla yaklaşması yasaktır.
Ama adam yeniden inşaat firması kurabildi bizde.
Lafım hükümet siyasi falan değil, bu ülkenin çivisi çıktı.
Ha a ha b farketmiyor, 80 milyon nüfus olunca ‘ölsek’ ne olacak, yenileri habire doğuyor ve her geçen sene daha fazla şeye muhtaç halde yaşadığımızdan, mecbur kalıyoruz.

Sağlam binalarda otursalardı, sıfır ev alsınlar her şeyi devletten beklemesin diyen belediye başkanı var, şimdi bu adama neyi anlatacağız biz?
O zaman onlar da her şeyi halktan beklemeyecek, tüm vergileri kaldıracak ki biz de kazancımızla ‘insani’ şekilde yaşayabilelim.
Kısır döngü olmuşuz biz, çıkışımız çok zor.
Partiler yönetimler üstü bir süreç bu, insan değeri yok yahu yok bizde!
İnsan canının o kadar kıymetsiz olduğu bir yerde yaşıyoruz :KK43:( çok üzücü.
kime güvenip ev sahibi olunabilir ya da ev değiştirsek sanki diğer evler sağlammı kaygısı. Çekip gitsek uzak sakin yerlere işte iş güç ekmek parası burada.Bu dünyaya bir insan bile getirmek istemediğimiz bir dönemdeyiz. Yarınlar hep umutsuz geliyor bugünlerde😒

Kayalık yerler daha az riskli diyorlar. Ne kadar doğru bilmiyorum.
benim de merak ettiğim yüksek binalarda ray sistemi var. Ama yüksek şiddetli bir depremde yıkılma riski yokmu.Bir de bizim binanın zemini için sağlam değil söylentisi var. İyi olmayan zemine 27 katlı bina yapılabilirmi kafam çok karışık. Evi değiştirmek istiyorum ama hiçbir binaya da güvenim yok çok üzücü

İnsan canının o kadar kıymetsiz olduğu bir yerde yaşıyoruz :KK43:( çok üzücü.
kime güvenip ev sahibi olunabilir ya da ev değiştirsek sanki diğer evler sağlammı kaygısı. Çekip gitsek uzak sakin yerlere işte iş güç ekmek parası burada.Bu dünyaya bir insan bile getirmek istemediğimiz bir dönemdeyiz. Yarınlar hep umutsuz geliyor bugünlerde😒
Ben gelecek nesilden hep umutluyum, genç tanıdıklarım var.
Sonuçta bir şekilde sosyal medya da olsa gözlemleyebiliyoruz ve ciddi anlamda hem umudum hem ümidim var.
Ama yaşamalarına izin verilirse, ne acı değil mi...

Eğer o çocuklar yarınları görebilecek kadar başlarına bir iş, bela, kaza, afet gelmeden durabilirlerse ülke değil, dünya sistemi değinileceğine inanıyorum.
O sebeple bugünlerde bizlerin en büyük misyonu, onlara yıkılmadık bir dünya bırakmak.

Babanız küçük kızınız dışarıda mıymış bari 🙏
Sormayın küçüğün tuvaleti gelmiş tam o anda babamlara çıkmışlar wc de yakalanmış babam cocuk çıkar çıkmaz sarılmış öylece kalakalmışlar baba dedim neden kalakaldın hemen bir yasam ucgeni olusturmaliydin kızım dedi geçer sandım deprem hep oluyor izmirde öyle sandım bak böyle yapacaksınız diye evde tatbikat yaptırdım tamam simdi öğrendim dedi :KK43: annemde kardeşimin bebeğine bakıyordu kardeşimin evinde yanlizmis bebekle öyle bir uyuştum ki bebeğin yanına bile gidemedim dedi :KK43: rabbim korudu
İzmir’de en sağlam bölge evkalardır ve konak üzeri bulunan mevkii ki bunlar zaten dağ eteğinde kayalık üzerine inşaa edilen yapılaşma bölgesidir.
Tamamen doğru tespit

Sonuçta bir şekilde sosyal medya da olsa gözlemleyebiliyoruz ve ciddi anlamda hem umudum hem ümidim var.

Eğer o çocuklar yarınları görebilecek kadar başlarına bir iş, bela, kaza, afet gelmeden durabilirlerse ülke değil, dünya sistemi değinileceğine inanıyorum.
O sebeple bugünlerde bizlerin en büyük misyonu, onlara yıkılmadık bir dünya bırakmak.
Keşkeee. Onlar güzelini yaşasın. Çok isterim

Kayalık yerler daha az riskli diyorlar. Ne kadar doğru bilmiyorum.
benim de merak ettiğim yüksek binalarda ray sistemi var. Ama yüksek şiddetli bir depremde yıkılma riski yokmu.Bir de bizim binanın zemini için sağlam değil söylentisi var. İyi olmayan zemine 27 katlı bina yapılabilirmi kafam çok karışık. Evi değiştirmek istiyorum ama hiçbir binaya da güvenim yok çok üzücü
Ben araştırdım.
Radye sistem demek istiyorsunuz herhalde, evet bu bir önlemmiş.
Ama bu Japonya da bahsettiğimiz sismik sitemle alakası yok.
Zemini elverişli olmayan ya da bina fazla kat olunca, yükün eşit dağılabilmesi için çakılan kazık sistemi bu.
Depreme karşı elbet bir önlemi var, muhtemelen o kadar kata en düşük c30 beton kullanılmıştır.
Ama yıkılmaz mı, değil işte.

Benim binam da bu özellikli ama Ankara deprem kuşağında değil.
Bu özellikler yüksek fay geriliminin olduğu bölgelerde ne kadar işe yarar, şüpheli.

Tarla vasifli yerlere şehir kurup bina yapmışlar babam dedi bornova bamyası meşhurdu eskiden oralar hep bamya tarlasıydı sulu dolma bir zemin bayraklı denizin dibi mavişehir karsiyaka bostanli hep dolma deniz kenarı alsancak ta öyle tabi adı geçmiyor ama birsuru ağır hasarlı bina var bu saydığım semtlerde

O gelecek nesilden yavrularda 1-2 deprem daha görsek gidecekler :KK43:

Tarla vasifli yerlere şehir kurup bina yapmışlar babam dedi bornova bamyası meşhurdu eskiden oralar hep bamya tarlasıydı sulu dolma bir zemin bayraklı denizin dibi mavişehir karsiyaka bostanli hep dolma deniz kenarı alsancak ta öyle tabi adı geçmiyor ama birsuru ağır hasarlı bina var bu saydığım semtlerde
Kesinlikle.
Zaten kordon komple doldurma iki yakada da öyle.
Mavişehir bayağı komple doldurularak elde edilen bir semt.
Bornova bayraklı manavkuyu zaten bunlar belirli bir düzlemde birbirlerine fayla bağlı semtler.

Güzelyalı inciraltı güzelbahçe tarafları hakkında bilgim pek yok.
Zamanında ailem emekli olup İzmir’e yerleşmeyi düşünüyordu.
O zaman orada ikamet ederken bir deprem yaşadık tam da bornova özkanlarda, bu yıkılan binanın birkaç yanındaydı evimiz.
5.2 idi sanırım, yerdeki fayanslar patlamıştı, üst katlarımızda evler darmaduman olmuştu.

O zaman araştırmalarımızdan evkanın en sağlam olduğunu öğrendik ama ekonomik olarak bir villa almaya memur ailesi olarak güç yetmedi, öyle olunca annem ben yaşayamam depremle dedi ve Ankara’ya yerleştiler.

Depremde yerde büyük kızımla yatarken küçük kızımı düşündüm hep inşallah gene çişi gelmemiştir allahım inşallah eve çıkmamıştır inşallah paktadır dedim durdum ama evdeymiş gene çişi gelmiş malesef :KK43:

Kesinlikle.
Zaten kordon komple doldurma iki yakada da öyle.
Mavişehir bayağı komple doldurularak elde edilen bir semt.
Bornova bayraklı manavkuyu zaten bunlar belirli bir düzlemde birbirlerine fayla bağlı semtler.

Güzelyalı inciraltı güzelbahçe tarafları hakkında bilgim pek yok.
Zamanında ailem emekli olup İzmir’e yerleşmeyi düşünüyordu.
O zaman orada ikamet ederken bir deprem yaşadık tam da bornova özkanlarda, bu yıkılan binanın birkaç yanındaydı evimiz.
5.2 idi sanırım, yerdeki fayanslar patlamıştı, üst katlarımızda evler darmaduman olmuştu.

O zaman araştırmalarımızdan evkanın en sağlam olduğunu öğrendik ama ekonomik olarak bir villa almaya memur ailesi olarak güç yetmedi, öyle olunca annem ben yaşayamam depremle dedi ve Ankara’ya yerleştiler.
Biz evka tarafındayız ama yüksek katlı yeni yapilan binalarda, villa değil yani ama and olsun ölmez sağ kalırsak yaza evi satıp müstakil eve geçicem

Biz evka tarafındayız ama yüksek katlı yeni yapilan binalarda, villa değil yani ama and olsun ölmez sağ kalırsak yaza evi satıp müstakil eve geçicem
Allah uzun, sağlıklı ömürler nasip etsin size de ailenize de.
Yani düşünüyorum düşünüyorum, pamuk ipliğine bağlı bir hayat işte.
Nasıl hayatta kalırızı kovalıyoruz😂😂

X