Son dakika! Çin'den koronavirüs hakkında korkutan açıklama

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.878
29.880
60
Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Bakanı Ma Xiaowei, şu ana kadar 56 kişinin ölümüne neden olan koronavirüs hakkında endişelendiren açıklamalarda bulundu. Öte yandan, koronavirüs vakası ABD'de Chicago ve Washington'ın ardından California eyaletinde de görüldü.

Son dakika! Çin'den koronavirüs hakkında korkutan açıklama

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Bakanı Ma Xiaowei, virüsle ilgili olarak "Koronavirüsün bulaşma kabiliyeti güçleniyor ve enfeksiyonların sayısı artmaya devam ediyor" dedi.
Ma, uzmanların virüs hakkında bildiklerinin sınırlı olduğunu ve virüsün mutasyonlarının yol açtığı riskler konusunda belirsizlik olduğu söyledi.

Ülke geneline yayılan, ardından birçok başka ülkede de vakaların görüldüğü yeni tip koronavirüsü (2019-nVoC) salgınından 1975 kişi etkilendi, 56 kişi hayatını kaybetti. Virüsten etkilenen 1975 kişiden 324’ünün durumunun ağır olduğu belirtiliyor. Müşahade altında olanların sayısı ise 21 bin 556 olarak açıklandı.
KORONAVİRÜS HANGİ ÜLKELERDE GÖRÜLDÜ?
Çin’in Vuhan kentinde ilk kez 12 Aralık 2019 tarihinde ortaya çıkan ve giderek yayılan yeni tip koronavirüs (2019-nVoC) nedeniyle şu ana kadar 56 kişi hayatını kaybetti. Virüs, aradan geçen kısa zamanda Çin dışında Fransa, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Tayland, Amerika Birleşik Devletleri, Vietnam, Avustralya, Kanada ve Malezya'da da tespit edildi.
ABD'DE BİR EYALETTE DAHA KORONAVİRÜS VAKASI GÖRÜLDÜ

ABD'de Chicago ve Washington'ın ardından California eyaletinde de yeni tip koronavirüs vakası görüldü. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, California eyaletinin Orange ilçesinde, Çin'in Vuhan kentinden gelen bir yolcuda yeni tip koronavirüs tespit edildiğini doğruladı. Orange İlçe Sağlık Dairesi, hastanın karantina altına alındığını ve durumunun iyi olduğunu bildirdi. Hastanın yakın temas kurduğu kişilerin takibe alınacağı ifade edildi.
ABD WUHAN'DAKİ KONSOLOSLUĞU TAHLİYE EDECEK

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni koronavirüs salgını nedeniyle ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, virüsün hızla yayılmasından endişe duyulduğu ve ABD'nin Wuhan Başkonsolosluğu'ndaki personellerin tahliye edileceği belirtildi. ABD'nin Wuhan Eyaleti'nde yaşayan 250 ABD vatandaşını da ülkeden çıkarmak için harekete geçeceği ileri sürüldü.,

Bulduğunuz her b.ku yerseniz virüs de olur ,salgın hastalıkta..Bu çinliler kadar çöp mideli başka millet yok.

• Beğen
Reactions: H M
Cinliler kadar kotu seyler yiyen bircok milletten insanlar var malesef.temislik hijyen vs konusunda sikintili bir cok millet var.bu gibi seylere indirgeyemeyiz bu virusu.cinin su anlik kabahati salgini gec ilan etmesi oldu.dogru yanlis orasi ayri tartisilir.cindeki vatandaslarimizin videolarini izledim ben.panik yapmiyordu hicbiri.su an cin ciddi mucadele ediyor.konuyu etraflica takip ediyorum.spekulasyonlar ,soylentiler, karalamalar cok fazla.her gordugunuze duydugunuza itibar etmeyin.resmi kaynaklar en guvenilir olanlardir.ben bu salginla cok iyi bir sekilde basedebileceklerine inaniyorum.teknolojilerini tiplarini falan hafife almayin acayip gelismisler.amaaa geri kalmis bir ulkede olsaydi fena olurdu.
Neyse degisik bilgiler edinirsem ekleme yaparim.ben de basta korkmustum ama rahatim su an.

Mutfak olayi rezalet orasi tartisilmaz.ancak bizler de kelle paca bagirsak billur falan yiyoruz :)))

Bu arada wuhan disinda olumler cok cok cok az.hatta baska ulkelerde hic yok.onumuzdeki 1_2 hafta icerisinde her sey daha net belli olur.bildigim kadariyla wuhan cinin diger eyaletlerine gore daha geri kalmis bir eyaletti.

Son cumlem ne cirkin olmus duzeltiyorum.
Bildigim kadariyla wuhan cinin diger eyaletlerine gore daha geri kalmis bir eyaletti.
(Buyuk harf kucuk harf ozel isim falan ayiramiyorum parmaklarim telefonun klavyesine fazla tombik kaliyor)

Bulduğunuz her b.ku yerseniz virüs de olur ,salgın hastalıkta..Bu çinliler kadar çöp mideli başka millet yok.

Cinliler kadar kotu seyler yiyen bircok milletten insanlar var malesef.temislik hijyen vs konusunda sikintili bir cok millet var.bu gibi seylere indirgeyemeyiz bu virusu.cinin su anlik kabahati salgini gec ilan etmesi oldu.dogru yanlis orasi ayri tartisilir.cindeki vatandaslarimizin videolarini izledim ben.panik yapmiyordu hicbiri.su an cin ciddi mucadele ediyor.konuyu etraflica takip ediyorum.spekulasyonlar ,soylentiler, karalamalar cok fazla.her gordugunuze duydugunuza itibar etmeyin.resmi kaynaklar en guvenilir olanlardir.ben bu salginla cok iyi bir sekilde basedebileceklerine inaniyorum.teknolojilerini tiplarini falan hafife almayin acayip gelismisler.amaaa geri kalmis bir ulkede olsaydi fena olurdu.
Neyse degisik bilgiler edinirsem ekleme yaparim.ben de basta korkmustum ama rahatim su an.
Olay o kadar basit değil. Televizyonlarda anlatılanlarla bizlerle dalga geçiliyor.
Efendim yarasa yemişler de ondan olmuş. Bu adamlar binlerce yıldır yarasa yerler ve hastalanmazlardı. Dünyada en çok yaşayan ve en geç yaşlanan insanlar Çin ve Japonlardan çıkardı.

3harfli Çin ile 3 harfli ABD arasında ekonomik savaş var. Bu virüs sayesinde artık savaş biyolojik ve ekonomik savaş boyutuna geldi. Dünkü haberlerde ise bu malum virüs ABD de görülmeye başlamış. Yani Çin etkiye tepki fizik kuralını uygulamış. Demek ki ABD de Çin ajanlarının faaliyetlerine konturexpyonaj yani casusluğu engelleme yapamamış.

Haberlerde deniyor ki; Çinde insanları toplu mezarlara üstüste gömüyorlarmış. Koca bir yalan. Çünkü Çinde mezarlık yoktur. İnsanları Çinde gömmezler yakarlar.

Sonra binlerce insan ölmüş deniyor. Yontma taş devrinde değiliz. Artık dünyanın her noktası hatta evlerin binaların içi bile uydulardan gözlemlenip dinlenebiliyor. Öyle bir şey olsa bunların videolarını yayınlarlardı.

Herkes maske takmaya başladı. Bu maskeleri kim yapıp satıyor? 3m firması. Bu firmanın menşei nedir? ABD de üretim yapan bir İsrail firması.

Amaç nedir? Çin in e-ticaret sitelerinden alışverişler durdu. Benim tanıdığım 5 kişi bilmem ne baba sitesinden yaptığı siparişi iptal etmiş. Peki nereye yönelmişler. Amozon a. Yani ABD nin tüm dünyada yapmak istediği psikolojik harp başarılı olmuş.
Ben zaten Çin mallarını almıyorum Uygur lara yaptığı soy kırımlar nedeniyle. Bedava verseler de onların malını almam.

Peki bunun Türkiye ye etkisi ne olur? 3 harfli ABD bizi tehdit etmemişmiydi? Ekonominizi yerle bir ederim diye. Türkiye ekonomisi büyük oranda ithalata endeksli. Çinden mal almayınca daha pahalı olan ülkelerden mal almaya başlayacak. Bu da Türkiye de önce enflasyona sonra devalüasyona neden olacaktır.

Cin mallarini almamak biraz utopik degil mi:KK66:elimizdeki telefondan tum beyaz esyalarimiz bir cok gidamiz giyim kusamimiz takimiz susumuz bardagimiz canagimiz makyaj malzememiz vs vs hep cinden geliyor.en basiti bimdeki sarimsak.sarimsak yahu biz ekemiyormuyuz.bizim topragimiz ciftcimiz yok mu.bir de ust uste 2 etiket yapmislar gormiycez sanki cinli sarimsagi:)

Bu arada cindeki verilerin cok saglikli oldugunu dusunmuyorum.ama karantinalar ise yaramaya baslamis.keske bu kadar gec kalmasalardi.
Bu virusun ogrendigim kadariyla diger griplerden pek farki yok.alt solunum yollarini etkileyerek zatureye neden oluyor.ellerimizi yikiycaz bol bol millet.

virusun bizim ulkemize ulastigini dusunmek bile istemiyorum

Daha foruma yazmanin acemisiyim affedin..
Bilim adamlari yeni enfekte yolunun pangolin (yanlis yazdiysam affola) olabilecegini belirtti.dunden beri enfekte ve olumler tavan yapmis durumda.ama Cin hukumeti zaten bu 10 kusur gun boyunca pik yapacagini belirtmis.yani beklenen bir seymis bu.ben de postumun baslarinda 1-2 hafta demistim zaten.beklenen oldu.artik zirveleri gorucez ne yazik ki.cok kotu allah hic bir ulkeye hicbir millete vermesin boyle felaket.bizim vatandaslarimiz da hala o ulkede.cin de you tube sayfasi olan herkesi takip etmeye calisiyorum.yorum yapmiyorum onlari ve korkularini cok iyi anliyorum(asiri pimpirikli biri olarak).bu hafta onemli arkadaslar buyuk ihtimalle moraller bozulabilir.
Bu arada devletimiz onlemler almaya devam ediyor.canli hayvan ve urunlerinin satisi durdurulmus.gayet yerinde cok guzel bir karar olmus.biz zaten tarim ve hayvancilik ulkesiyiz.yabancilara hic bir sekilde ihtiyacimiz yok ki aslinda.tebrik ediyorum yine de.yerliye donmemiz icin bizler icin birer ders bu gunler..
Cin cidden ugrasiyor ama.. amaaa o saglik calisanlari var yaaaa onlar yemin ediyorum muhtesem kahramanlar.rahmetli dr. li wenliang son konusacagimiz kisi olsun.bu konu daha cok su goturecek:KK43:(

X