Anket Sizce ÖTANAZİ etik olarak uygulanabilir mi uygulanamaz mı ??

Sizce ÖTANAZİ etik olarak uygulanabilir mi uygulanamaz mı ??

• Ankete Katılan
    27

xkimyagerx

Guru
Kayıtlı Üye
6 Temmuz 2008
614
10
40
Ötanazi (Yunanca: ευθανασία - ευ, eu, "iyi,güzel"; θάνατος, thanatos, "ölüm"), bir kişinin veya bir hayvanın yaşamını, yaşamlarının dayanılamayacak durumda olarak algılanması sebebiyle, acısız veya çok az acıtan bir ölümcül enjeksiyon yaparak, yüksek dozda ilaç vererek veya kişiyi yaşam destek ünitesinden ayırarak sonlandırmak. Ötanazi uygulaması bu üçü dışında farklı formlarda da olabilir; örneğin pasif ötanaziye kişinin tedavi edilebilecek ama ölümcül bir bulaşıcı hastalığının tedavi edilmeyerek kişinin, pasif olarak, ölümüne yol açılması dahildir. Ötanazinin farklı tipleri farklı yasal uygulamalara tabiidir. Pasif ötanazi genelde birçok ülkede, farklı koşullar altında yasalken, aktif ötanazi çoğu ülkede yasaktır. Genellikle ötanazi başlığı altında tartışılan hekim destekli intihar (physician assisted suicide) genel olarak yasadışı olmakla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri'nin Oregon eyaletinde yasaldır. Aktif ötanazi Türkiye'de yasal değildir. Yürürlükte olan 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'na göre, hastaya ötanazi uygulayan fail (hekim), tasarlayarak (taammüden) adam öldürme hükümlerine göre yargılanır ve ağırlaştırılmış müebbet (ömür boyu) hapis cezasıyla cezalandırılır. Bazı ülkelerde ötanazi yasal olmasa da, ötanazi faili cezaya çarptırılmaz.

"vikipedia"dan alıntı..

Peki Sizce ÖTANAZİ etik olarak uygulanabilir mi uygulanamaz mı ??

Son düzenleme:
depresyona girmiş bir insanın ötenaziyi bir intihar şekli olarak istemesine yani keyfi- kişisel tercihlere CADIARZUönlem olarak serbest olmamalı ama hastanın çok acı çektiği ve işkence durumuna gelmiş çaresi olmayan durumlar karşısında uygulanabilir olacağını düşünüyorum..

hiç etik bulmuyorum sağlıklı bir insan bile zaman zaman yaşamdan sıkılıyor ancak acı çekmek ölümümüze karar verme hakkı vermez doktor olsam da uygulamazdım yasal bile olsa... çünkü kimse ölümünün ağırlığını üstüme yıkmaya hakkı yok derdim

kesinlikle doğru bir şey değil..Ve dinimiz bna müsade etmiyor zaten..
Canı Allah verdi ALlah alırra.s

Ötenazi dinen de caiz değildir ki etik olabilsin...
Müslümanın acı çekmesi günahlarına keffarettir..
Müslüman olmayanın acı çekmesi ise yaptığı zulme bir nevi cezadır.

BU yüzden Allah'ın verdiği canı Allah almalı diye düşünüyoruz..

Ötenazi konusunu cözüme baglamak zor gibi,bir tarafdan,örnegin iyilesmesi mümkün olmayan bir hastanin hayatina son vermek istemesi mantikli geliyor ama diger taraftan dinimizce caiz degildir..
ama ben yinede kararimi dinimin gerektirdigi gibi veriyorum.Allahin verdigi cani Allah alir
..

bu anket daha öncede açılmıştı
daha öncede söylediğim gibi bir Yaratıcının varlığına inanan insanın böyle birşeye "evet etiktir" diyeceğini zannetmiyorum:1closedeyes:

evet dinen bir canı Allah vermiştir Allah alır ancak nasıl ki hayvanlarda acı çekmesin diye uyutulabiliyorsa insan için de olabilmeli :1closedeyes:.bir de ötenazi değil ötanazi abloşum :1hug: yanlış anlama ama olur mu :eek:

Son düzenleme:
nyks e katılıyorum ben de... bir insanın yaşaması için hiçbir umut yoksa ve çok acı çekiyorsa ya da mesela bitkisel hayattaysa hiçbir sakıncası yok bence. hatta allah korusun ben böyle bir duruma düşsem ben de ötanazi hakkımı kullanmak isterdim...

ben,çok acı çeken,o acılarla hergün bir çok kere ölen ,ilaçların bile o dayanılmaz acıları durduramadığı durumlarda,hastanın isteği doğrultusunda ,ötanazi yapılmasıdan yanayım......

Son düzenleyen: Moderatör:
çıkmayan canda her zaman umut vardır.Yüce yaradanın olmazı olur yapacağını unutmamak gerekir

doğru değil ya Yaradan vermiş bu canı o alır saçma bi mevzu belki bi insan çok acı çeker ama günahlarına kefarettir bide bu açıdan düşünmek gerekiyor

doğru değil ya Yaradan vermiş bu canı o alır saçma bi mevzu belki bi insan çok acı çeker ama günahlarına kefarettir bide bu açıdan düşünmek gerekiyor

. ne günahından bahsediyorsunuz siz. benim en yakınım gözümün önünde aylarca acı çekerek öldü... yaşamayan bilmez.... 27 kiloya düştü. günahkarmıydı sizce. annemdi o. o acıları günah işlediği için mi çekti.. yapmayın lütfen......hergün Allahım canını al diye dua ediyordu.... o acıları Allahım kimseye yaşatmasın. çekmediğiniz için bilemiyorsunuz...

Allah'ın verdigi cani yalnizca Allah alir...
bazen tvde hastalik pencesinde olan insanlari izledigim vakit ilk aklima gelen otenazi oluyor
oysa derdi veren mevlam degil mi diyorum sonra?
Hz. Eyübün ibretlik sabri düşüveriyor aklima...
10 evladi birden ölür
bi anda butun serveti yok olur
etrafinda kimsesi kalmaz eşinden baska...
yara sarar her tarafini
ustelik o yaralar kurtlanir
oyle kotu kokar ki kimse yaklasmaz yanina...
oysa o bi peygamber?
Allahin sevgili kulu??
tam 18 yil sürer bu izdirabi
bi kere bile isyan etmez "Allah'im al canimi" demez...
iste bu sabrinin mukafati olarak guzel Rabbim ona cennet bahcelerini bagislar...

hal boyle iken yaradandan gelen herseye sükürler olsun diyebilirim ancak....
bu hastalik da olsa dert de olsa sefa da olsa...

artık dayanılamayan acılara dayanamayan insanlar için tabi uygulanabileceği düşüncesindeyim.

kimsenin kendinin ya da başkasının ölümüne karar verecek tasarruf hakkına sahip olduğunu düşünmüyorum ben.
her ne türlü acı olursa olsun,hepsi başa gelen ve sabredilmesi gereken imtihanlardır sonuçta.
söylemsi tabi ki kolay ama durum bu.
insanın canını edinirken hiçbir dahli olmadığı gibi veriken de buna karar verme hakkına sahip değildir.
hele bir başkası,asla!!

Ötanazi hakkı zaten öyle evet imzalıyorum hadi beni uyutun kadar kolay değil.Okypete'in dediğini ve yaşadığı gibi aynısını bende ailemde yaşadım.Dedemin acı'dan çarşafları parçaladığını hatırlıyorum.O halini görünce istemiştim böyle bir durum.Zaman yetmeden zaten rahmetli olmuştu dedeciğim.O yüzden bu konuya hiçte inanç duygularımla yaklaşamıyorum.Ayrıca,yaratıcının varlığına inanan insan etik diyemez diyede kesin bir yargıda bulunmak bana pek mantıklı gelmiyor.

islam dinimize göre büyük bir ğünah insanın kendi istekleriyle hayatına son vermesi cok büyük ğünah ama yasadığı acıları çekemiyicek duruma gelipte hayatına son vermek isteyen olursa bence izin verilmeli

ahh arkadaşlar ahh..senceyle benceyle olacak iş mi bu Allah aşkına herkesin kendine göre düşünceleri var ve bu tarz şeyler tartışmalara dönüşebilir ki cok doğal ..yaşamadan kim ne yapacagını bilemez bu konu da asla ben annemi babamı sevdigim erkeği düşünemiyorum bile bu durumda nasıl kıyarım onlara ya isterse yorganları parçalasın isterse camları kırsın asla vazgecemem onlardan kendi canımı alsın diye dua edebilirim ancak onlara edemem..kimse edemez yaşanmadan bilinmez okypete ye katılıyorum bu konuda..sevdigimi kaybetme korkusu bende Allah korkusundan sonra gelir..ve ben ötanazi denen şeyi asla dogru bulamam.:çok üzgünüm:

X