Şeker Portakalı İle Fareler Ve İnsanlar'a İlişkin İddialar

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.301
42.835
ANKARA (AA) - Yıldız Aktaş - Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Şeker Portakalı ile Fareler ve İnsanlar kitaplarına ilişkin vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine konunun değerlendirildiğini, her iki kitabın da Milli Eğitim Bakanlığı'nın tavsiyeleri arasında olduğunu, herhangi bir işlem yapılmadığını bildirdi.
Bakan Dinçer, 100 Temel Eser listesinde bulunan ''Şeker Portakalı'' kitabını ödev olarak okutan bir öğretmen hakkında soruşturma açıldığı ve ''Fareler ve İnsanlar'' kitabının da ''sakıncalı'' bulunduğu iddiaları üzerine AA muhabirine açıklama yaptı.
Tartışmaların, genellikle Bakanlık'tan bilgi alınmadan, duyumlar üzerinden yapıldığını belirten Dinçer, bu durumun hem üzüntü verici hem de Türkiye'deki tartışmaların seviyesini göstermesi bakımından anlamlı olduğunu söyledi.
Bir konuda vatandaşlardan şikayet gelmesi durumunda, gerçekten değerlendirmeye tabi tutulup tutulmayacağının incelendiğini, daha sonra konu hakkında işlem yapıldığını anlatan Dinçer, Şeker Portakalı ile Fareler ve İnsanlar kitaplarına ilişkin vatandaşlardan şikayet olduğunu kaydetti.
''Vatandaşların şikayetleri var ki bunu önlemeyemeyiz. Önlenmesi de doğru değil'' diyen Dinçer, şikayetlere ilişkin kararın ön incelemeden sonra verildiğini anlattı.
Bu kitaplara ilişkin şikayetler üzerine de ilgili yöneticilerin konuyu ilgili kişilere havale ettiğini ya da yazıyla kendilerine bildirdiklerini belirten Dinçer, sürecin orada bittiğini söyledi.

vay be, ben de 20-25 kitabı şikayet edeyim bari:KK53::KK53::KK53:

şeker portakalını okumuştum,begenmiştim,ne sakıncası varmış ki şikayet edilmiş...

şeker portakalı çok satanlar arasında şuan:KK1::KK1:

İkisi de şahane kitaplar aslında ama çok hüzünlü olduğu ve içlerinde bir kaç argo söz geçtiği için, fazla duyarlı veliler tarafından çocuklarının yaş grubuna uygun bulunmamış olabilirler. Bende mesela Ömer Seyfettin'in çoğu hikayesinin çocuklar için fazla ağır ve şiddet yüklü olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:
İkisi de şahane kitaplar aslında ama çok hüzünlü olduğu ve içlerinde bir kaç argo söz geçtiği için, fazla duyarlı veliler tarafından çocuklarının yaş grubuna uygun bulunmamış olabilirler. Bende mesela Ömer Seyfettin'in çoğu hikayesinin çocuklar için fazla ağır ve şiddet yüklü olduğunu düşünüyorum.

valla ben o kadar masumane düşünemedim haklısın ömer seyfettin ağır ama şikayet edilmez, edilsede dikkate alınmaz bence, zaten 100 temel eserden neredeyse hiçbiri çocuklar için uygun değil bence o ayrı konu

kesinlikle haklısın. ömer seyfettin çocuklar için çok ağır. MEB onaylı bir kitabını geçtiğimiz hafta okul kitaplığımızdan kaldırmak zorunda kaldık çok erotikti.

X