Makarnalar Sebze Suyuna, Domates Soslu Makarna - Torku Süt sponsorluğunda

Merhaba hanımlar :KK3:
Ban yemelere doyunca, biraz da makarna yiyeyim dedim ve soluğu burada aldım. :KK53:
Yarışmaya ilk kez katılıyorum ve sizlerle sevdiğim, pek zahmetli olmayan ama etkili bir tarifi paylaşacağım.

Eki Görüntüle 2053123

MALZEMELER (4-5 kişilik):
Orta boy karnabahar (3te birini kullanacağım)
2 orta boy havuç
6 diş sarımsak
2 orta boy domates
Süt
Elma sirkesi
Un
Zeytin yağı
Tereyağ
Makarna (Spagetti)
Su (Dileğe göre et suyu)
Tuz/Baharatlar

Süsleme için dereotu, beyaz peynir, zeytin vb. kullanabilirsiniz.

YAPILIŞI:
Karnabahar ve havuçları iyice yıkayıp, iri iri doğruyoruz, sarımsakların da kabuklarını soyup bütün bırakıyoruz.
(Hatta karnabaharı direkt elimle kopardım ben)

Eki Görüntüle 2053124

Bir buçuk - iki tatlı kaşığı kadar tereyağı, yayvan bir tencerede eritiyoruz.
(Fotoğrafta normal bir tahta kaşığı ile kullandığım kaşığın ebadını karşılaştırabilmeniz için gösterdim)

Eki Görüntüle 2053125

Tereyağı tamamen eriyip kokusunu yayınca, iri doğradığımız karnabahar-havuç ve sarımsakları ilave ediyor, bir tur karıştırıp, üzerine 2 buçuk - 3 bardak kadar sıcak su ilave ediyoruz. Kaynayınca altını kısıp kapağı kapatarak 15 dk kadar kendi halinde pişmeye bırakıyoruz. (Tereyağ kullanıyorum, dilerseniz zeytin yağı da kullanabilirsiniz. Ancak zeytinyağı suya karışmadığı için makarnaların yapışması kaçınılmaz, bu yüzden tereyağı ile başlarsanız suya nüfus edecek ve yapışmayı minimuma indirecektir, püf noktası.

Eki Görüntüle 2053127

Sebzeler çatal girecek hale gelmiştir, bir maşa yardımı ile tencereden sebzeleri alıp, kalan suyunun üzerine 3 bardak kadar su daha ekliyoruz. Kaynayınca bir paket makarnayı suyun içine bırakıyoruz. (Bunu ölçüsüz yapıyorum esasen, bugün ölçmeye çalıştım su miktarını filan elimden geldiğince ancak buharlaşan suyu hesap ederek ya da pişirme zevkinize göre artık yarım bardak eksik ya da fazla oynarsınız. Ayrıca makarnaları ikiye kırdım, siz bütün de bırakabilirsiniz pek tabi :) )

Şöyle makarnaların üzerini çok geçmeyecek şekilde su ilave ettim, pilav mantığında suyunu makarnaya çektireceğiz.

Eki Görüntüle 2053128

Hemen kaynayınca içine tuz ve sirkeyi ekliyoruz. Sirke ve tuz miktarı damak zevkinize kalmış (Bir tatlı kaşığı kadar sirke attım) ancak sirkeyi çok kaçırmamanızı tavsiye ederim, çünkü sosu ekşili olacak.
Sirke, makarnanın daha sarımtrak ve daha diri durmasını sağlayan bir etken olarak bir diğer püf noktası.

Eki Görüntüle 2053129

Yaklaşık bir 10 dk kadar böylece suyunu çekti, bir tatlı kaşığı tereyağ ve 2 buçuk - 3 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ilave ederek karıştırıp, ocağı kapatıyoruz. İşin makarna kısmı bitti.

SOS İÇİN:
Domatesleri iri parçalar halinde doğrayıp, robottan geçirip tamamen püre olana kadar çekiyoruz.
Burada bir püf var, domateslerin şu baş kısmındaki yeşil yerleri kesip atarız genelde bilirsiniz. Atmayın, sapını koparıp direkt o yeşil yerleri ile çekin robottan. Domatesin kokusunu ve ekşili-tatlılı tadını arttıran bir noktadır hanımlar.

Eki Görüntüle 2053130

Tepeleme bir yemek kaşığı kadar unu, kokusu çıkana kadar kavuruyoruz ancak çok karartmamaya dikkat edin. Sonra bir yemek kaşığı kadar zeytin yağını ilave edip yağı yedirip, beklemeden, üzerine robotta çektiğimiz domatesi ilave ediyoruz. Damak zevkinize göre tuz, kimyon ve kekik kullanabilirsiniz. (Ben sadece tuz ekledim). Fokur fokur kaynayıp, kıvam alana kadar karıştırıyoruz. Şöyle bir kıvama gelecek işte:

Eki Görüntüle 2053132

Domatesli karışımı biraz soğumaya bırakıyoruz, ağız yakmayacak kadar soğuması kafi, tamamen buz gibi de olmasın. (Sütü ilave ederken kesilmemesi için).
Aldığı kadar sütü, yavaş yavaş ve karıştıra karıştıra ilave ediyoruz.
Sosunuzun nasıl bir kıvamda olmasını istiyorsanız, ona göre süt ilavesi yapabilirsiniz.
(Bu sos, klasik beşamel sosun, domatesli-baharatlısı gibi düşünebilirsiniz)
Bu da tamamdır.

Afiyet olsun ^_^

Eki Görüntüle 2053133
Eki Görüntüle 2053134
Benim güzel gangs ımm başarılar bitanem eline koluna sağlık

Eline sağlık canım mutlaka deneyeceğim bu tarifi :KK68:

Teşekkür ederim ^_^
Bir bardak et suyu da ilave edebilirsiniz baya yoğunlaştırır tadını, ya da keyfinize göre sarımsağı dağıtarak direkt makarnanın içinde de bırakabilirsiniz. Benim bebe yemediğinden mecbur topluyorum sarımsakları da :))

Görüntü olarak klasik dursa da tat olarak iyidir. Deneyin mutlaka :super:

X