Salonda yemek masası cidden gerekli mi ?

Kusura bakma bende sen tatmin olasın diye Stanford’ın, Yale’in database’ine girmedim.
beğenmediğin Refika Robert Kolejini bitirmiş, koç üniversitesinin ardından, London school business‘ta eğitim almış.
zerre ilgilenmediğin hal bu ise Allah’tan ilgilenmemişsin 🙏🏻

Hanımefendi, refik'nın nereden mezun olduğu verilen bilginin doğruluğunu tasdik etmediği gibi böylesi bir video da bir research değildir.
Yerde yemek yemekle elbette ilgilenmiyorum. Önüme 300 tane savınızı destekleyen research de serseniz yine de masada yiyeceğim. O yüzden ilgilenmiyorum dedim ve bunları da uzun uzun anlatmak zorunda kaldığım için sizin adınıza utandım.

Konforlu mu? Yere oturarak iki büklüm yemek yemenin nesi konforlu?
Dün çocuklarıma bir gün salonda yere sofra hazırlayıp yemek yiyelim dedim.
Onlar da anlam veremedi ama anlattım, kalabalık ailelerde bazı yörelerde böyle gelenekler vardır diye.
Özellikle güneydoğuya gittiğinizde koltuk bile değil, yer minderleri mi deniyor kusura bakmasınlar, koltuk takımı gibi afili, kol dayamalı falan ama minder yani oturma alanları.
Ve adeta bir restoran kadar büyük salonda, u düzende önünüze sıralanan yemeklerle ağırlanıyorsunuz.
Çocuklarım sizin gibi hayatının şokunu yaşamasın diye bu ülkede varolan her kültürden bildiğim, duyduğum kadarıyla öğretmeye çalışıyorum.
Far görmüş tavşan gibi kalırsa ileride muhallebi çocuğu diye dışlarlar yahu😂
Bu kadar burjuvazi fazla yani.

Ablamın bir arkadaşı var, salonu kirlenmesin diye misafirleri oturma odasında ağırlıyor. Hiç girilmeyen salonun koltuklarını da kirlenmiştir diye 15 günde bir siliyor. 🙄
Benim teyzemde aynı
İnanın 40 senedir evine giderim, bekarken çok yatılıda kalmışımdır, yıllardır çoluk çocuk giderim,bayramada giderim, kahvaltıyada giderim akşam yemeğine de ama hep ya mutfakta ağırlar bizi yada oturma odasında. Kocaman geniiiş bir salonu var, zamanında iki odayı birleştirmiş eşyaları sığsın diye, Hata kuzenim evlenirken mobilyasını değişmişti eşyalarım yeni olsun diyerekten ama düğün zamanı dahil o salonda hiç oturmadım, oturanıda görmedim 🤣🤣🤣 her bayram, kışdan yaza girerken, yazdan kışa dönerken büyük temizlik yapar salon halıları ve koltuklar arap sabunuyla silinir perdeler yıkanır oda mis gibi tertemiz yapılır ama hiç bayramda orda oturmadık, oturanıda görmedim 😂😂😂

Dün çocuklarıma bir gün salonda yere sofra hazırlayıp yemek yiyelim dedim.
Onlar da anlam veremedi ama anlattım, kalabalık ailelerde bazı yörelerde böyle gelenekler vardır diye.
Özellikle güneydoğuya gittiğinizde koltuk bile değil, yer minderleri mi deniyor kusura bakmasınlar, koltuk takımı gibi afili, kol dayamalı falan ama minder yani oturma alanları.
Ve adeta bir restoran kadar büyük salonda, u düzende önünüze sıralanan yemeklerle ağırlanıyorsunuz.
Çocuklarım sizin gibi hayatının şokunu yaşamasın diye bu ülkede varolan her kültürden bildiğim, duyduğum kadarıyla öğretmeye çalışıyorum.
Far görmüş tavşan gibi kalırsa ileride muhallebi çocuğu diye dışlarlar yahu😂
Bu kadar burjuvazi fazla yani.
Yani, ay yerde mi yemeeek tepkisi bana da fazla geldi ama neyse susayım 🤐

Benim teyzemde aynı
İnanın 40 senedir evine giderim, bekarken çok yatılıda kalmışımdır, yıllardır çoluk çocuk giderim,bayramada giderim, kahvaltıyada giderim akşam yemeğine de ama hep ya mutfakta ağırlar bizi yada oturma odasında. Kocaman geniiiş bir salonu var, zamanında iki odayı birleştirmiş eşyaları sığsın diye, Hata kuzenim evlenirken mobilyasını değişmişti eşyalarım yeni olsun diyerekten ama düğün zamanı dahil o salonda hiç oturmadım, oturanıda görmedim 🤣🤣🤣 her bayram, kışdan yaza girerken, yazdan kışa dönerken büyük temizlik yapar salon halıları ve koltuklar arap sabunuyla silinir perdeler yıkanır oda mis gibi tertemiz yapılır ama hiç bayramda orda oturmadık, oturanıda görmedim 😂😂😂
Çok ilginç gerçekten ya. Kendilerine müze yapıyorlar resmen.

Benim teyzemde aynı
Ablamın kayınvalidesi de böyle. Salona sokmuyor oturma odasındaki koltuklarda iki kat örtü serili. Oturma odasında biraz oturunca bi bahaneyle misafiri mutfağa alıyor. Çok oturmaktan koltuklar çökecek diye korkuyormuş askdlflglg

Ben bu konuda buralarda çok linç edilmiş bir insan olarak akıllanmayıp yine diyorum ki yemek masasız ev mi olur? Misafirler nerede ağırlanacak? Nerede yiyecek bu adamlar 😂

Aynen böyle düşünüyorum.

Benim için en önemli şeylerden biridir yemek masası. Olmamasını düşünemiyorum bile. Mutfakta misafir ağırlamam elbette ağırlayana saygı duyarım.

Yani, ay yerde mi yemeeek tepkisi bana da fazla geldi ama neyse susayım 🤐
Yok ya o kadar da değil.
Tamam yemedik ya da ailemizde yok ama her birimiz yeşilçam izledik.
E şimdi çok moda otantik turlar, nemruta çıkmayı bilip orada kesiyor muyuz kültürü ya da yaylalarda salıncakta sallanıp geri mi dönüyoruz, bakmıyor muyuz çevreye kültüre ait simgelere?
Burjuvamsı büyümek durumundaydım, bıçak dayama merdiveni nedir finger bowl nasıl kullanılır ilkokulda öğrenmek zorunda kaldım ama yani mis gibi yerde de yerim, kurulduysa oraya afiyetle yeriz ne var😂

Yakında oyun gecesi pijama partisi vereceğim mesela, açık büfe yapacaktım ama yer sofrası mı yapsam herkese şok, hayatında tatsınlar bu deneyimi😍
Bu kadar bilinmediğini ben de bilmiyordum.

Yok ya o kadar da değil.
E şimdi çok moda otantik turlar, nemruta çıkmayı bilip orada kesiyor muyuz kültürü ya da yaylalarda salıncakta sallanıp geri mi dönüyoruz, bakmıyor muyuz çevreye kültüre ait simgelere?
Burjuvamsı büyümek durumundaydım, bıçak dayama merdiveni nedir finger bowl nasıl kullanılır ilkokulda öğrenmek zorunda kaldım ama yani mis gibi yerde de yerim, kurulduysa oraya afiyetle yeriz ne var😂

Yakında oyun gecesi pijama partisi vereceğim mesela, açık büfe yapacaktım ama yer sofrası mı yapsam herkese şok, hayatında tatsınlar bu deneyimi😍
Hah ya bunu diyorum. Yersin yemezsin herkesin tercihi ama yerde yemeyi bir avuç azınlık uydurmuş gibi kasmak komik geldi bana da.
Yere sofra falan kurma ayrıca burjuvamsılığına halel gelebilir 😂

Yok ya o kadar da değil.

Bilmemek değil anlamlandıramamak. Yer sofrasına şaşırmadık, günümüz şartlarında her türlü imkana sahip eğitimli diyebileceğimiz kesimden insanların yer sofrasında misafir ağırlamasına şaşırdık. Buna her duyduğumda ve şahit olduğumda da şaşırırım. Elit bir insan olduğum için anlam veremiyorum maalesef 😂

X