Sabun Kalıbı Yerine Ne Kullanabilirim ?

Dün gece zeytin yağlı sabunu sıcak suda önce rendeledim.suda erittim birkavonaza koydum şampuan yapmayaçalıştım sabah kavonoza baktım tekrar sabun gibikatılaşmış acaba organık değilmiydi ,organik diye almıştım.o_O

Muhtemelen içine kattıkları onu sabun yapan, katılaşmasını sağlayan bir madde bu şekilde yapmıştır. Böyle oluncada muhtemelen doğal değildir canım. En sağlıklısı evde yapmak , mis :21:

mikrodalgada erittiğiniz gliserin olmasın hanımlar? kimyasal diye kaçtığınız sabun çeşidi olur kendisi.
ben de nikah şekeri kursunda ondan kokulu renkli sabun yapmıştım ordan biliyorum. yalnız hocamız mikrodalgada ısıtmayı pek tercih etmememizi söylemişti, sonra aynı makinede yemek ısıtırken mikrodalgaya yapışan sabun partikülleri (veya öyle bişi işte) yemeklere tesir eder demişti.

her neyse. konu sahibi bacım, pastacı tarzı yerlerde slikon kalıplar oluyor. 6lı düz yuvarlaklar falan. hatta 1 milyoncularda da oluyor onlar sanırım. onları kullanabilirsiniz kalıp olarak.

Dışardan aldığımız gliserinler doğal değil, ama evde yapınca hiçbir sakıncası yok. Şahsen sabun yaparken kıvamı ve kokusu çok güzel oluyor.

Son düzenleme:
Dışardan aldığımız gliserinler doğal değil, ama evde yapınca hiçbir sakıncası yok. Şahsen sabun yaparken kıvamı ve kokusu çok güzel oluyor.

evde nasıl yapıyorsunuz? tarifiniz nasıl bir şey?

evde nasıl yapıyorsunuz? tarifiniz nasıl bir şey?

Evde Gliserin Yapımı İçin Gerekli Malzemeler:

Hayvansal yağ

Soda çözeltisi

Tuz

Tencere

süzgeç

kavanoz

Evde Gliserin Yapımı: Gliserin yapımı için hayvansal yağ ve genelde en çok sığır yağı kullanılır. Yağ topağı küçük parçalara ayrılır ve bir tencere içerisinde, ocak üzerinde kısık ateşte karıştırılarak eritilir. Bunun içerisine, lye (soda çözeltisi) tuz eklenir ve sürekli karıştırılarak yapılır.

Karışım, pota dışına atılabilecek bir kıvama gelinceye kadar soğutulduktan sonra devam edilir.
Tencerede kalanlar, bazı bileşikler ve tuz karışmış bir sıvı olacaktır. Sıvı gliserin meydana gelmiştir.

Şurubu nasıl kullanacağınıza karar verin. Şurup aslında sıvı sabundur. Şurup tekrar eritilebilir ve sabun çubukları yapmak için kalıplara dökülebilir.
Gliserin soğutulduktan sonra, ince bir süzgeçten geçirin. Ayrıca tuzdan arındırmak için yapılan elde edilen bu gliserini damıtmak gerekir. damıtıldıktan sonra bir kavanoza alınır.

Evet, bu benim sürekli kullandığım bir tarif, umarım yardımcı olabilmişimdir. :KK24:

Evde Gliserin Yapımı İçin Gerekli Malzemeler:

Hayvansal yağ

Soda çözeltisi

Tuz

Tencere

süzgeç

kavanoz

Evde Gliserin Yapımı: Gliserin yapımı için hayvansal yağ ve genelde en çok sığır yağı kullanılır. Yağ topağı küçük parçalara ayrılır ve bir tencere içerisinde, ocak üzerinde kısık ateşte karıştırılarak eritilir. Bunun içerisine, lye (soda çözeltisi) tuz eklenir ve sürekli karıştırılarak yapılır.

Karışım, pota dışına atılabilecek bir kıvama gelinceye kadar soğutulduktan sonra devam edilir.
Tencerede kalanlar, bazı bileşikler ve tuz karışmış bir sıvı olacaktır. Sıvı gliserin meydana gelmiştir.

Şurubu nasıl kullanacağınıza karar verin. Şurup aslında sıvı sabundur. Şurup tekrar eritilebilir ve sabun çubukları yapmak için kalıplara dökülebilir.
Gliserin soğutulduktan sonra, ince bir süzgeçten geçirin. Ayrıca tuzdan arındırmak için yapılan elde edilen bu gliserini damıtmak gerekir. damıtıldıktan sonra bir kavanoza alınır.

Evet, bu benim sürekli kullandığım bir tarif, umarım yardımcı olabilmişimdir. :KK24:
çok teşekkürler :)

Sanırım sabun kapları bulundugunuz bölgede satılmıyor
Öyleyse kucuk silikon kek kaplarıda olabilir az az doldurursunuz

Bu arada sabun tarifini görmek isterim
Yapabilecegim bir seyse bende yaparım kızım gunde on kere el yıkıyor
Benım çocuklar katı sabunla çok güzel yıkayamıyor ellerini o yüzden gerçek zeytınyagı sabunu rendeleyip sıcak suyla eritiyorum. Çocuklar sıvı sabun olarak kullanıyorlar. Pek köpürmüyor ama temızlıyor.

Benım çocuklar katı sabunla çok güzel yıkayamıyor ellerini o yüzden gerçek zeytınyagı sabunu rendeleyip sıcak suyla eritiyorum. Çocuklar sıvı sabun olarak kullanıyorlar. Pek köpürmüyor ama temızlıyor.

Hmm o da bir seçenek aklımda olsun, teşekkürler

X