REAKTİF HİPOGLİSEMİ

ipk21

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2023
1
0
20
büyük porsiyonlar yememe rağmen yemek yedikten yarım saat veya bir saat sonra aşırı açlık yaşıyorum.Bitkinim 7-24.Tatlı bir şey yiyince geçiyor tekrar başlıyor.Artık yemek yemekten sıkıldım ama vücudum hep aç.Ogtt testi yapıldı reaktif hipoglisemiden şüphelenildiği için ve maalesef her sey normal çıktı.Peki bu belirtilerim ne olacak?
Kendimi aç hissetmeme rağmen 20 gün boyunca porsiyon kontrolü yaptım,lifli şeyler yedim.Sebze yedim.Karnım mideme yapıştı resmen.

Kilo alıyorum ve sürekli aç hissediyorum.Böyle bir sorun yaşayan var mı aranızda çünkü ben artık yıldım bıktım usandım.Kendimi kanıtlayamıyorum ya resmen.Şaka gibi....

büyük porsiyonlar yememe rağmen yemek yedikten yarım saat veya bir saat sonra aşırı açlık yaşıyorum.Bitkinim 7-24.Tatlı bir şey yiyince geçiyor tekrar başlıyor.Artık yemek yemekten sıkıldım ama vücudum hep aç.Ogtt testi yapıldı reaktif hipoglisemiden şüphelenildiği için ve maalesef her sey normal çıktı.Peki bu belirtilerim ne olacak?
Kendimi aç hissetmeme rağmen 20 gün boyunca porsiyon kontrolü yaptım,lifli şeyler yedim.Sebze yedim.Karnım mideme yapıştı resmen.

Kilo alıyorum ve sürekli aç hissediyorum.Böyle bir sorun yaşayan var mı aranızda çünkü ben artık yıldım bıktım usandım.Kendimi kanıtlayamıyorum ya resmen.Şaka gibi....

Reaktif hipoglisemiliyim ve ne yazik ki ben de kanitlayamadim. Ustelik benimki sadece gebeyken ortaya cikiyor. Gebe olmadigim zamanlarda asla boyle bir sikintim yok.

Tek onerebilecegim sey ekmek yememek ve fazlasiyla protein agirlikli beslenmek. Ben ara ogunlerimde yogurt yulaf ikilisi tüketiyorum. Sabah ogle aksam protein tukettigim zamanda da aclik ataklarim azaliyor, o ataklari da yogurt ve yulafla gecistiriyorum.

Me too... Gündüz yapılan testlerin hiç birinde sorun çıkmıyordu. Bir gün doktor arkadaşımla inatlasip Böbrek vakfında gece testleri denedik belirtiler başlar başlamaz. Bingo

Buradayiz sana destek oluruz. Ne kadar araştırma yaptın? Beslenme konusunda yeterince bilgin var mı?

Reaktif hipoglisemiliyim ve ne yazik ki ben de kanitlayamadim. Ustelik benimki sadece gebeyken ortaya cikiyor. Gebe olmadigim zamanlarda asla boyle bir sikintim yok.

Tek onerebilecegim sey ekmek yememek ve fazlasiyla protein agirlikli beslenmek. Ben ara ogunlerimde yogurt yulaf ikilisi tüketiyorum. Sabah ogle aksam protein tukettigim zamanda da aclik ataklarim azaliyor, o ataklari da yogurt ve yulafla gecistiriyorum.
Benim de sabah kahvaltısı yoğurt yulaf ve yumurta 👍 Merhaba kader arkadasim ✊

Me too... Gündüz yapılan testlerin hiç birinde sorun çıkmıyordu. Bir gün doktor arkadaşımla inatlasip Böbrek vakfında gece testleri denedik belirtiler başlar başlamaz. Bingo

Buradayiz sana destek oluruz. Ne kadar araştırma yaptın? Beslenme konusunda yeterince bilgin var mı?
Merhaba, aynı testleri gece mi tekrarlarınız. Aradaki fark neymiş peki, farklı testler miydi yoksa. Neden gündüz çıkmayan gece çıktı

Tokluk kan şekeri olctuk periyodik olarak, özel bir şey değil. Benim ataklar gece yaşanıyor ilk gunden beri herhalde o sayede yakalayabildik.

Kaç çıkıyor peki değerleriniz. Çok geçmiş olsun şimdi nasılsınız, nasıl yol izliyorsunuz

Kaç çıkıyor peki değerleriniz. Çok geçmiş olsun şimdi nasılsınız, nasıl yol izliyorsunuz
Çok tesekkur ederim. Size de geçmiş olsun.

Şöyle söyleyeyim bu bahsettiğim mevzu 2011 de yaşandı.Beslenme tarzımda değişiklikler yaptım. Tatlı, börek corek vs zaten sevmezdim ve yemezdim ama pirinç, havuç,bezelye, makarna gibi şeylerde bile kisintiya gittim.
Protein karbonhidrat dengeli şekilde besleniyorum. Paketli gıda yemiyorum, 2 ana 3 ara öğün şeklinde besleniyorum.Asla aç kalmıyorum.
2013 den beri hiç atak gecirmedim, değerler normal görünüyor. Cok kısa bir süre Metformin kullanmıştım o ara, bir ay kadar. Geçiş döneminde destek olur demişti doktorum. Eğer düzeni oturtamasaydim devam ettirecekti.
Bunun dışında bol su iciyorum ve hareketliyim ama bazı dönemlerde kendimi çok yorgun hissettiğim zamanlar olmuyor değil.

Hala her sabah her akşam ölçüm yapıp not ediyorum. Tabii işin ucunu bir ay bıraksam başa sararim bunu da çok iyi biliyorum.

Bende regl yaklaştığında halsızleşiyorum. 3 beyazı ve paketli gıdaları kestim ama bezelyeye şaşırdım doğrusu. Sebebi nedir ve daha bu gibi dikkat etmemiz gereken var mı

Bende regl yaklaştığında halsızleşiyorum. 3 beyazı ve paketli gıdaları kestim ama bezelyeye şaşırdım doğrusu. Sebebi nedir ve daha bu gibi dikkat etmemiz gereken var mı
Glisemik indeks arastirman gereken konu bu. Buna göre ne yeyip ne yiyemeyecegini öğrenirsin ama vücudunu da dinlemem gerek. Bezelye, havuç bunlar normal GLİ ye sahip normalde yemek serbest fakat ben oturup tek basina bezelye yemeği yersem şekerim düşüyor demek ki bana uygun değil. O zaman tavuk butu +bezelye yemeği şeklinde yiyorum ve her şey normal şekilde ilerliyor. Sen de yavaş yavaş bu şekilde öğreneceksin.

Ha birde regl döneminde halsizlik yaşıyorsan doktora danis. Magnezyum, demir eksikliğin vs olabilir. Takviye alırsan daha iyi hissedersin.

Pardon kusura bakmayın gece bakılanlar normal değildi diye bir algım oldu
2011 de yapılan gece testi normal değildi.Bunu bir kaç farklı gün tekrarlafik ve teşhisi aldım.

Fakat sen şu anı soruyorsun, ben de değerlerim normal diyorum.

Belirtileriniz neydi peki. Sevindim artık yaşamamanıza🙏
Akşam yemeği yeyip bir saat sonra hiç yememiş gibi mide kazintisi

Yemekten sonra ağırlık çökmesi ve uyuklama

Gece titreme ve üşüme ile uyanıp bir süre sonra ateş basması ve kan ter içinde kalma. Bak bu çok ilginçti işte...

Sabahları garip bir baş agrisi

Gün içinde düşük enerji

Yemek vaktim geciktiginde kendimi çok mutsuz hissetme.Bazısı sinirli oluyormuş bende olmadı.

Tatlı ve hamur islerine karşı müthiş bir istek. Halbuki sevmem, daha önce yazmıştım. Yemedim tabii ki.

Aklıma gelenler bunlar ve bunlar uyarı sadece. Biraz da sen anlat. Şikayetin tam olarak nedir? Teşhis koyuldu mu yoksa sadece şüpheleniyor musun?

Benim klasik yemek sonrası halsizlikle başladı. Şekerli gıda yersem konsantrasyon bozukluğu oluyor. Ama çarpıntı terleme v. S yaşamıyorum. Kan değerlerim de sadece 3 aylık şekerim sınırda düşük çıktı. O da değişken olabilir dediler. Yüklemeyi de ben kabul etmemiştim. Ama o sersemlik hissi beni rahatsız ediyor, bazende karıncalanma yaşıyorum ona bağlı mi bilemem

Benim klasik yemek sonrası halsizlikle başladı. Şekerli gıda yersem konsantrasyon bozukluğu oluyor. Ama çarpıntı terleme v. S yaşamıyorum. Kan değerlerim de sadece 3 aylık şekerim sınırda düşük çıktı. O da değişken olabilir dediler. Yüklemeyi de ben kabul etmemiştim. Ama o sersemlik hissi beni rahatsız ediyor, bazende karıncalanma yaşıyorum ona bağlı mi bilemem

Bence şöyle yapabilirsin. Eczanede veya internette şeker olcum cihazlari satılıyor. Onlardan almadiysan al, bir süre düzenli olarak ölçüp takip et

Özellikle
Sabah açlık kan şekeri
Akşam yemeginden sonra
1.saat
2.saat
3.saat
4.saat

Şeklinde ölçüm yap.

Bu yemek sonrası belirtileri hissetmeye başladığından beri bel bölgende yaglanma artışi gördün mü? Mesela aynı şeyleri yediğin halde kilo artışı, diyet yapmaya karar verdiysen kilonun bir yerde takılıp kalması gibi.

Sadece sersemlik ve konsantrasyon bozukluğu oluşuyorsa bu hipoglisemi olmayabililir. İnsülin direnci konusunu da arastirir misin?

X