Popüler Konu Ramazanda İftar ve Sahur Menülerimiz(2024)

Günaydın hanımlar
İstanbul da güneş açsam mı açmasam mı diyor
yani en son gördüğümde öyleydi..çalıştığım bölümde cam uzak bana

İftar menüm;
Tarhana çorbası
caaanım semiz otu yemeği (pazarda görünce çok sevindim)
yeşillikler (yıkayabilirsem)
turşu

Allah hepimizin oruçlarını kabul etsin inşallah
Ellerine sağlık canım benim.

Semizotu biz de çok severiz,gördüm ben de alamadım.

tarif please :)
evde çok var yapayım bari
Mor lahanayı ince ince kıyıyoruz.
Varsa kaya tuzu yoksa evdeki normal tuzla ovup yumuşatıyoruz. Biraz bekliyoruz (1 saat ya da 1 gün. Size kalmış önemli olan yumuşamalari)
Sonra kavanozlara tikistiriyoruz. Iyice sıkıştıralım kavanozlara lahananın dipteki suyu da ekleyelim ziyan etmeyelim.

Sonra birkac tane limon tuzu(yoksa önemli değil)
Limon suyu ve elma sirkesi ile dolduruyoruz. Burdaki miktarlar sizin zevkinize kalmis. Ben çok eksi tercih ediyorum o sebeple limonunu bol tutuyorum. Siz daha yumuşak bir tat isterseniz üzerine biraz da su ekleyebilirsiniz. Ama çoğunluk sirke olmalı.

Sonra kavanozlari ters çevirip karışmasını sağlıyoruz. Ertesi gun hazır.

Su eklerseniz rengi koyu olur. Limonunu bol tutarsanız rengi müthiş bir pembe oluyor. Salatalara yanda söğüş olarak yeniyor. Ama akliniza gerçek bir tursu gelmesin. Öyle bir şey değil ❤ susatmaz.

Eklentiler

• 17114579184736595045280510568385.jpg
    17114579184736595045280510568385.jpg
    74,4 KB · Görüntüleme: 23
  • 171145795690930270974804218314.jpg
    171145795690930270974804218314.jpg
    126,2 KB · Görüntüleme: 20
Mor lahanayı ince ince kıyıyoruz.
Varsa kaya tuzu yoksa evdeki normal tuzla ovup yumuşatıyoruz. Biraz bekliyoruz (1 saat ya da 1 gün. Size kalmış önemli olan yumuşamalari)
Sonra kavanozlara tikistiriyoruz. Iyice sıkıştıralım kavanozlara lahananın dipteki suyu da ekleyelim ziyan etmeyelim.

Sonra birkac tane limon tuzu(yoksa önemli değil)
Limon suyu ve elma sirkesi ile dolduruyoruz. Burdaki miktarlar sizin zevkinize kalmis. Ben çok eksi tercih ediyorum o sebeple limonunu bol tutuyorum. Siz daha yumuşak bir tat isterseniz üzerine biraz da su ekleyebilirsiniz. Ama çoğunluk sirke olmalı.

Sonra kavanozlari ters çevirip karışmasını sağlıyoruz. Ertesi gun hazır.

Su eklerseniz rengi koyu olur. Limonunu bol tutarsanız rengi müthiş bir pembe oluyor. Salatalara yanda söğüş olarak yeniyor. Ama akliniza gerçek bir tursu gelmesin. Öyle bir şey değil ❤ susatmaz.
çooook teşekkür ederim canım
ellerine sağlık :KK200:

Sahurda,
Haşlanmış yumurta (nefret ederim ama diyet yaparken yemem gerekiyormuş)
Domates salatalık
Mor lahana turşusu
Zeytin peynir çay❤
benim de haşlanmış yumurtayla pek aram yok. üstüne azcık kırmızı ve karabiberle zeytinyağ dökebilirsin canım ya da az yağla omlet olabilir.

sahur;
taze soğanlı peynirli omlet
tulum peyniri, zeytin
şekersiz fıstık ezmesi
domates salatalık biber
asrın tandırı kepekli lavaş

iftar;
kemikli etli nohut yemeği
basmati pirinç pilavı
sarımsaklı yoğurtlu karışık sebzeli semizotu salatası

cevizli basma kadayıf
çay